Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
22. aug 2012

@cenculinka aha, tak ked cerpas PN z DNP (aj ked si nastupila v OL), nemala by si platit za balik, ked sa teraz prihlasis. nie som si vsak 100% ista. aby si mala narok na min. matersku, musis mat aktivne poistenie v den nastupu na matersku. skus napisat gape 😉 ak nebudes musiet platit, prihlas sa aj teraz, ak budes musiet, staci den pred nastupom na md 😉 budes mat narok na md aj zo zamestnania aj z dnp.
inak ty mas stale jednu a tu istu PN??? ved 1.2. si este nebola tehotna, nie? 😕

cenculinka
22. aug 2012

@janka9900 nie nebola som pri nastupe na PN tehotna, ale mam tu istu PN, len som si ju preniesla po 2 mesiacoch od jedneho lekara k druhemu, ale cislo Pn-niek mi ostalo to iste 🙂 tak dakujem za tip, skusim napisat gape 🙂

jumbo
23. aug 2012

@janka9900 Ďakujem za odpoveď, len by som chcela podotknúť že pracujem a na splatnosť si dávam pozor 🙂 radšej platím skôr 😀 . Ako veľmi ovplyvnia koncoročné prémie výpočet materskej? Je to dosť alebo len niečo zanedbané?

janka9900
23. aug 2012

@jumbo je dobre, ze platis radsej skor 😉 ak nie su premie velke, tak md moc neovplyvnia. keby si bola prihlasena az od januara, mala by si VZ cele obdobie platenia. ked si sa prihlasila na konci roka, tak je VZ len tych par dni do 31.12., co mozu velke premie dost ovplyvnit...

jumbo
23. aug 2012

@janka9900 Prihlásila som sa 28.12.2011 a prémie máme za január 2012 a je v plnej výške jedného platu. Ale tým, že sú prémie, nie je vyšší vymeriavaci základ z platu a tým sa poníži z DNP? A ak to bude dosť veľká suma, ktorá bude v rozdieli pri MD, nebolo by radšej lepšie, keby som sa pred nástupom na MD prihlásila na pár dní na nové DNP a mala by som min. aspoň z DNP (čo je vlatne ten rozdiel medzi tým čo dostanem z práce a max. materskou). a za aké obdobie mi bude počítaná MD, keď nástup na MD je v marci 2013? Podotýkam že OL mi začína plinúť od 21.9.2012, kedy mi končí posledná splátka za DNP.

janka9900
23. aug 2012

@jumbo jaaaj boze, ved ty nastupujes na md az buduci rok, nejako mi nedoslo, ze ked si v 5tt nestihnes porodit este tento rok 😀 prepac 😉 tak potom nezalezi na premiach, lebo VZ bude od 1.1.2012 do ukoncenia poistenia 😉 tak len plat v splatnosti, ako si platila a pre istotu si pred koncom poistenia over, ci nemas nejaky nedoplatok. este raz prepac, ze som ta doplietla 😉

pami2
23. aug 2012

@gapa dakujem, no ja som si ho nezrusila, len od nastup na MD som ho neplatila. zrusili mi ho automaticky k 31.1.2012, takze dni mi isli.prihlasit na novy balik na ten jeden den sa mam z max VZ alebo to je jedno?

23tinka
23. aug 2012

@gapa Ahoj chcela by som sa opytat som zamestnana od septembra 2011 ale len ako zastupovanie na pn. Pred tym som tiez rok pracovala. Mam narok na zvysenu matersku v pripade ze by som si platila dnp-? Chcela by som otehotniet tak ci by som mala nárok. Ďakujem za odpoveď 🙂

jumbo
23. aug 2012

@janka9900 Ďakujem 🙂

1234lubka
23. aug 2012

@23tinka no uz sa len cisto nemocenske platit neda, musis si platit cely balik nemocenske dochodcovske a v nezaestnanosti co sa nam uz neoplati

1234lubka
23. aug 2012

Baby ktore sa rozumiete, mozno je tu niekde odpoved na moju otazku ale nechce sa mi tych 1000 stran citat....Ja som zacala platit min rok od oktobra zo sumy 500e cize mesacne ma to stalo okolo 20e, uz som bola tehotna. V januari ako to uz koncilo som sa bola informovat ci sa mi to este oplati a pan pri okienku mi poradil ze kedze som uz na materskej tak mam sa odhlasit a nanovo prihlasit z tej maximalnej sumy tym ze uz poberam matersku bude to zamna platit stat kym mi neskonci materska nezacnem poberat rodicak. teraz mi materska skoncila 8.8, v septembri si musim zaplatit za august, a tu je moja otazka: Ked pojdem na marodku v septembri uz budem mat narok na davku z nemocenskeho??? tym ze si to vlastne zacala platit uz v oktobri...270 dni odkedy som zacala platit alebo az ked uplinie 270dni od toho noveho prihlasenia? dakujem za kazdu odpoved

jablcko1
23. aug 2012

PROSÍM Vás o RADU! DNP som si začala platiť v apríli 2011, v januári 2012 som ho zrušila kvôli zmenám ....., ale hneď som si založila nové DNP. Chcem vás poprosiť o vysvetlenie, dokedy by som mala otehotnieť, resp. nastúpiť na materskú, aby som mohla stihnúť využiť toto pripoistenie?!? ĎAKUJEM

moon1979
23. aug 2012

@jablcko1 otehotniet musis este v case platenia, inak to nestihas ...

jablcko1
23. aug 2012

Keď si to platím od cca polovice januára 2012, dokedy musím otehotnieť?!

kikusik88
23. aug 2012

baby ked mi dr dnes posunul termin porodu o 10 dni bude sa mi posuvat aj termin nastupu na MD ? sestricka mi povedala ze by sa nemal, ze je to fixne. no myslim ze ked mi bude vypisovat papiere k MD da tam termin porodu nie? a tym padom sa musi posunut aj termin nastupu na matersku....co s tym mam robit?
@gapa

kikusik88
23. aug 2012

@jablcko1 musis otehu kym ti to neskonci. cize kym nebudes mat zaplatenych 270 dni.

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 tak mne na papier pisal Dr. len datum porodu, takze podla toho ktory ti napise...

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 hm len ako si mam vybrat? nemozem ist na MD skor ako 6tt pred terminom. ak mi to napise zle mam po celej materskej z DNP....cize neviem co s tym

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 neviem, mne doktor vypocital termin 28.9 a na 3D ultrazvuku sa mi posunul len o tri dni, na 25.9 tak mi napisal ten povodny datum...podla datumu , ktory napise musis vyratat tych 6tyzdnov, mne len datum porodu pisal, nic ine, tak neviem

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 ved to ze ked pojdem na PN uz tam hrozi ze mi napise 8tt pred terminom a to musim strazit aby mi nenapisal a teraz aj toto. joj vobec neviem co mam robit. ci mu to povedat ci co

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 ved normalne mu povedz na rovinu , ze potrebujes to mat 6tyzdnov, ako, ja som svojho lekara upozornovala, ze tak a tak potrebujem, a aj on sam poznal par pripadov DNP, a sam hovovril, ze podla zakona je 6tyzdnov, tak s tym nemal problem...

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 no dufam ze bude vsetko ok. ale chcem ist na PN ty si bola? lebo tam ma strasia ze na MD ma da uz 8tt pred porodom. co by bola katastrofa

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 ja som tiez bola PN, len od obvodnej nie gynekologa a v pohode, este mi aj sestricka hovorila, ze sa mam opytat doktora aby sme mali vsetko v poriadku a tak, aj ona vedela, ze ked chcem prejst z PN na MD tak by to malo byt 6tyzdnov, tak neviem, treba sa len porozpravat a myslim, ze by nemal byt problem 😉

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 a od obodnej si boli koli comu? a mohla si byt iba mesiac?? aspon mne tak vraveli

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 to uz zalezi od lekara 😅 ja som zacala s nachladenim(nechcela som nic riskovat), a potom sa ma pytala kedy by som mala nastupit na MD , tak ma potom nechala az do nastupu a bola som nieco cez mesiac v pohode 🙂

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 a bez prerusenia? lebo vrajobvodna moze vypisat tehu len na mesaic, potom ze musim ist na posudkovu...tak neviem. ja mam obvodnu v pohode, keby som povedala ze chcem ist na PN len tak koli nicomu nemam problem. no radsej by som to mala od gyndy. potrebovala si otom od gyndy aj dajaky papier pre obvodnu?

annie6
23. aug 2012

@kikusik88 no ja som bola bez prerusenia od 4.7 do 16.8 ... neviem, ale malo by sa dat, ked zacnes npr. u obvodnej, ze potom si len prenesies ku gynde, ale to neviem presne ako sa vypisuje, ved oni by snad mohli uz vediet, ci? 😀

kikusik88
23. aug 2012

@annie6 joj ked ja neviem. PN by sa mi zisla. no este tak za mesiac 🙂

gapa
23. aug 2012

@pami2
ak nechceš pokračovať v dobr.poistení, je to jedno.

gapa
23. aug 2012

@23tinka
dnp sa už nedá zvlášť plariť, len balík, čo je vyše 35% z vym.základu na mesiac. Aj dni ukončeného nem.poistenia zaemstnanca sa ti rátajú.
tu ale záleží nakonkrétnych údajoch, kedy otehotnieš ... , kedy sa na balík prihlásiš ... priznávam, nerátala som, ako sa to teraz oplatí