Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lusidy
14. sep 2014

@liz_lemon nie ešte nie som tehotná, tak preto chcem začať platiť teraz, aby som to materské mala... a ešte ak sa môžem opýtať tak v akej výške to mám platiť... ďakujem

zalka
14. sep 2014

@lusidy platí sa 33,15% resp. 35,15% z tebou určeného VZ ..
VZ minimálny je 402,50 eur .. VZ pre max. MD je 1207,50 eur ...

lusidy
14. sep 2014

@zalka ja som nezamestnaná, takže ak budem platiť z max. tak budem mať aj vyššie materské???

greschnerka
14. sep 2014

Ahojte, mala by som takú otázočku - môj manžel nastupuje na materskú od začiatku novembra a ja do práce, otázka je či mu môžu dať výpoved keď prinesie do práce žiadanku na materské? ako tehotná žena je v ochrannej lehote ale čo muži? ďakujem za odpoved

zalka
14. sep 2014

@lusidy áno ak budeš platiť z maxima tak áno MD bude maximálne pri splnení podmienky 26t nepretržitého poistenia pred nástupom na MD .

lusidy
14. sep 2014

@zalka Ďakujem pekne

zalka
14. sep 2014

@lusidy rado sa stalo

mariamayi
27. sep 2014

@zalka Pekne Ta prosim o radu. Som PN - rizikové tehotenstvo. Potrebujem si v Sociálnej poisťovni zaplatiť jeden deň dobrovoľného poistenia za mesiac september. Prihlásila som sa na všetky 3 poistenia: nemocenské, dôchodkové a v nezamestnanosti. Manžel bol už viackrát v soc. poistovni, no nevedeli mu to povedať, ani pri okienku doborovoľné ani pri pokladni, lebo vraj je chyba v systéme a neukazuje to tam a pod.
Prosim Ta, akú sumu mám uhradiť soc. poisťovni za ten jeden deň v mesiaci september, keď vymeriavací základ som si dala z maxima 4025 eur? Ďakujem pekne. Majka

zalka
28. sep 2014

@mariamayi pre boha a to prečo si si dala taký VZ? ... a zaplatiť mesačne treba 35,15% z VZ ...1414,78 eur
tj. za 1 den v septembri ... 1414,78 / 30 dní = 47,16 eur
ak ti zrušia PN .. čo sa stať môže tak sa nedoplatíš ... nechápem prečo si si dávala taký VZ .. na max. PN a max. MD je max. VZ 1207,50 eur ...

mariamayi
28. sep 2014

@zalka Chcela som max. vymeriavaci zaklad pre max. matersku a ten pan v soc. poistovni mi povedal, ze taketo cislo tam mam napisat, ze to je max. vymeriavaci zaklad...Da sa s tym este nieco robit?? V soc. poistovni aj teraz v piatok nam povedali, ze od jula je problem so systemom, teda odkedy doslo k zmenam, ze im to tam nenahadzuje, resp. neukazuje ..Nevies, je mozne ist a zmenit to? Je vobec mozne mat tam uvedenu takuto sumu? Nebudu to povazovat za preklep? Viem, ze vela otazok, ale som z toho teraz mimo. Vdaka za pomoc a odpoved.

zalka
28. sep 2014

@mariamayi áno môžeš mať takú sumu, je to max. VZ ... ale MD z toho nebude. A ak si tehotná a prihlasovala si sa v 6t tehu tak teraz je neskoro meniť lebo by si už potom nemala splnenú podmienku 26t poistenia.

mariamayi
28. sep 2014

@zalka
@zalka Dakujem za info, skusim tam zajst v pondelok, ci sa to da prepisat na tom prihlasovacom papieri. Kolko potom prosim ta vyjde suma za 1 den za mesiac september z VZ 1207, 50? Myslis, ze sa to takto bude dat prepisat? No ak nie a zaplatim tych 47 eur, tak dufam, ze ak budem PN do nastupu na matersku, tak nebudu odo mna ziadat platit viac...alebo je tam nejaky zadrhel? Vdaka

zalka
28. sep 2014

@mariamayi nie prepísať sa to nedá už neporiešiš nič ... so sumou

ivik29
28. sep 2014

Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť s touto situáciou...Prvé dieťa oslávi 3 roky, keď sa narodí druhé dieťa. Matka bola pred prvou materskou normálne zamestnaná + platila si dobrovoľné nemocenské poistenie, potom nastúpila na materské od 03/2012 a teraz je tehotná a termín má 04/2015. Otázka znie, či má nárok pri druhom dieťati na materské alebo pôjde rovno na rodičovský príspevok? Ďakujem 🙂

zalka
28. sep 2014

@ivik29 je aj nadalej zamestnaná? ak áno tak jej vznikne nárok na MD z predpokladaného príjmu zo zamestnania. ak nie nárok na MD nemá.

ivik29
28. sep 2014

@zalka áno, je zamestnaná, vdaka ;)

ivik29
28. sep 2014

@zalka a ešte by ma zaujímala situácia...otehotniem a predtým som nikde nepracovala, teda nevzniká mi nárok na materské iba na rodičovský príspevok...
no po otehotnení mám možnosť ešte sa zamestnať...ako dlho musím pracovať aby mi vznikol nárok na materské?

zalka
28. sep 2014

@ivik29 270 dní ... a tehotenstvo trvá 280 dní ... ráta sa od poslednej menštruácie ...

ivik29
28. sep 2014

@zalka Ďakujem ;)

zalka
28. sep 2014

@ivik29 rado sa stalo

sissi5
3. okt 2014

Dobrý deň, veľmi by som Vás chcela poprosiť o radu. Som zamestnaná od 1.10.2010 teda 4 roky. zamestnávateľ mi ponúkol dohodu o skončení PP k 30.09.2014, ktorú som ja nepodpísala a v súčasnosti som na PN. Zrovna plánujeme bábätko. Prosím poraďte mi, ak sa nakoniec dohodnem so zamestnávateľom podpísať dohodu k 31.10.2014 a ešte by som nebola tehotná, aký by to malo dopad na materskú? Čo ak zistím že som tehotná až po ukončení PP a budem len na podpore?? mala by som si platiť dobrovoľné poistenie?? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede.

mariamayi
3. okt 2014

@zalka Zalka prosim Ta o radu ... Kolko mam zaplatit v socialnej positovni za DNP, jeden den v mesiaci september, ak som sa prihlasila na vsetky 3 poistenia a vymeriavaci zaklad mam 1207. Velka vdaka za sluzbu, ktoru nam robis. Nech Ta Boh hojne pozehna 🙂

zalka
3. okt 2014

@mariamayi 14,15€

chchna
3. okt 2014

Pomoc! potrebujem poradit. 30. 9.som ukoncila pp,kde som pracovala 9 rokov.1.10 som sa pripoistila na dnp.1.10 som sa nahlasila aj na urad prace. Od 3.10 som pn v OL. Dala som si vystavit 2 pn z OL aj dnp. Neviem, ci som spravila dobre ked mi pani za okienkom povedala ,ze som nedobre spravila ,ze pn mi bude vyplatena len dnp.

zonjushe
3. okt 2014

@chchna ano len z DNP, lebo vznikom noveho poistenia t.j. DNP sa ti zrusila OL z predosleho zamestnania..

chchna
3. okt 2014

Ale ja chcem naspet OL. Tymto pridem o kopu penez. Co mam spravit?

zonjushe
3. okt 2014

@chchna no v tomto neviem poradit, ci sa to da nejako zachranit este, kedze je uz DNP aktivne..

chchna
3. okt 2014

Asi som urobila velku blbost. Asi by som mala zrusit pn a ist na podporu alebo je ina moznost?

zalka
3. okt 2014

@chchna určite si urobila strašnú sprostosť .. naozaj PN bude vyplatená len z DNP ... zo zamestnania si si zrušila OL prihlásením na DNP ... a takú PN z DNP vieš využiť aj po vyčerpaní podpory ...
a naspäť OL mať nebudeš ... nedá sa to nijako napraviť ... leda novým zamestnaním

chchna
4. okt 2014

Keby som sla do noveho zamestnania uz by sa marodka ratala z akeho VZ? Z noveho zamestnania alebo aj predchadzajuceho? A vysku podpory mi tato blbost neovplyvni?