Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
5. nov 2011

@lulu939075
štát platí len zdravotné poisteie (na lieky, ošetrenie lekármi a nemecnice), no žiadne iné, nie nemocenské (na nem.dávky), nie dôchodkové (do dôchodku), nie v nezam. (pre podporu)

oliverka
5. nov 2011

Pozrite si: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/11/04/mami...
Zdá sa, že sa Mihál nevzdal a opäť predkladá novelu sociálneho poistenia. Na jednej strane ňou chce zvýšiť materskú a predĺžiť ju, na druhej chce na tieto opatrenia získať peniaze zo zmien DNP. V prvej chvíli po páde vlády sa hovorilo, že až do novej vlády sa nič meniť nebude, lebo pôvodnú novelu stiahli z rokovania, ale tešili sme sa predčasne. NEMÁM SLOV, DNP si platím cca 8 rokov!

katka9900
5. nov 2011

@eldzina berie sa ti doba od zalozenia DNP, takze ak si si doplacala do maxima, budes mat aj max. matersku 😉

darinkazv
5. nov 2011

@oliverka o tom som tu písala, keď som čítala ten mihálov blog, ale baby tvrdili, že sa jedná len o materskú. ale tam je jasne napísané, kde chcú vziať peniaze na to zvýšenie materskej. 😠

darinkazv
5. nov 2011

jedná sa presne o toto: (skopírovala som to z toho blogu)
Podľa doterajšej praxe však platí: ak Sociálna poisťovňa ušetrí efektívnejšou činnosťou štátu nejaké prostriedky, nie je možné takúto úsporu použiť v rozpočte na budúce roky napríklad na financovanie materskej. Preto sme hľadali iný spôsob, ako vykryť zvýšenie výdavkov na materské.

A našli sme ho. Novela zákona o sociálnom poistení, ktorá je v týchto dňoch v pripomienkovom konaní a mala by sa dostať na decembrové rokovanie parlamentu, obsahuje návrhy prispievajúce k vyššej efektívnosti fungovania Sociálnej poisťovne. Náklady na zvýšenie materského pokryje najmä zmena dobrovoľného nemocenského poistenia, ktorá dokáže Sociálnej poisťovni ušetriť sumu až 40 miliónov eur ročne.

maruska22
5. nov 2011

baby, chcem si len uistiť jednu vec... od 5. 10. 2011 som PN, platím si DNP od začiatku roka, nemocenské mi bolo z DNP schválené, takze teraz poistné za mesiac oktober zaplatím len za tie 4 dni com PN nebola? aby mi tam neznikol nedoplatok....

eldzina
5. nov 2011

@katka9900 Dakujem🙂

gapa
5. nov 2011

@maruska22
áno, tak ako píšeš, ak ti trvá pn, tak platíš len tie 4dni

bobocka
5. nov 2011

@darinkazv @oliverka ale kde chce zobrat cas na uvedenie zakona do praxe.uz je neskoro na schvalovanie ak ma mat zakon platnost k 1.1.2012 .teda ja osobne si to dost dobre neviem predstavit. v decembri sa to schvalovat ma s platnostou k 1.1? a kde bude cas na zaskolenie zamestnancov,na tlacenie formularov a neviem coho este? pred sviatkami to je viac nez nerealne podla mna.ci? 😕

lulu939075
5. nov 2011

@gapa aha takže ked som teraz už druhý týžden nezamestnaná tým pádom mi padá nárok na tu najvecsiu materskú ak to správne chápem 😖

darinkazv
5. nov 2011

@bobocka na slovensku všetko možné ☹

bobocka
5. nov 2011

@darinkazv to ano,ale toto je nerealne.dno si platit budem aj dalej kedze neviem ako to dopadne,no fakt pochybujem,ze toto tak rychlo bude vediet do praxe uviest.

darinkazv
5. nov 2011

@bobocka tak ja si tiež ďalej platím, aj budem, lebo človek nikdy nevie. len už som v tomto ohľade pesimista trochu 😉

gapa
5. nov 2011

@lulu939075
netuším odkedy dokedy ti trvalo a trvá aké nem.poisenie a aké si mala a máš vym.základy.

katula77
5. nov 2011

baby, co tu stale vypisujete ze vlada padla, trosku ste v omyle, vlada nepadla, len jej bola vyslovena nedovera, ale prezident poveril vladu dovladnutim do marca, ved mame dalej ministrov a premierku, cize pozor, ved prebiehaju dialnicne tendre, schvaluju sa zakony ako na pase, budu schvalovat rozpocet, stale maju minimalne 76 hlasov, preco tu piste somariny, ze nie, este sa dockame smutnych prekvapeni.

martina2001
5. nov 2011

@katula77 myslím, že v prvom rade sa v tom teraz drbať nebudú, každá strana potrebuje voličov a je im jasné že takéto háklive zmeny by im akurát voličov odvrátilo

bobocka
5. nov 2011

@martina2001 svata pravda a sas-ka si svojich koalicnych kamosov pohnevala,teda schvalovanie ich navrhu zakona nebude take jednoduche 😉

katula77
5. nov 2011

ale no tak, nebudme taki naivni
http://ekonomika.sme.sk/c/6127701/kollar-sas-ch...
ak podporia toto, tak ako protisluzbu chcu zrusit dnp, ved to vcera pisal mihal, ved to presne do seba pasuje, je koniec z dnp, uz nas zachrani len ta ochranna lehota po novom roku.

katula77
5. nov 2011

@martina2001 volby? ale ved tie su az v marci, dovtedy ludia zabudnu co sa dialo v oktobri, praviciari sa nestanu nikdy laviciarmi, skor tie volby zas dopadnu ako pred rokom, vyhra fico, ale bude mu to prd platne lebo nikto s nim nepojde, a zvysok sa zas proti nemu spoji, myslite ze to bude inak, ja veru nie.

bobocka
5. nov 2011

@katula77 naivni??? ziadna z nas ,dufajuca v udrzanie dnp, nie je naivka.a to,ze do poslednej chvile verim,ze dnp ostane ju zo mna nerobi

martina2001
5. nov 2011

@katula77 nezdieľam tvoj názor, kampaň začne čo chvíľa a už sme to trošku rozoberali na sedení

katula77
5. nov 2011

@martina2001, ziadny problem, ja len nikdy nebudem volit hzds a ich nastupcov smerakov, proste zo psa slanina nebude.

katula77
5. nov 2011

@bobocka , dobre vravim aj ja som naivna lebo v to stale v kutiku duse verim, ale rozum veli jednoznacne, ved od noveho roku zdvihnu urcite dph a znizia socialne davky, ved to povedal aj fico, proste treba sa dostat do roku 2013 pod schodok 3perc hdp, inac zbohom euro, baby ved kukate tv, co si neviete zratat jedna plus jedna? ide inac tazka doba, ja som len stastna ze nemame ziadnu pozicku, lebo teraz to ide byt najvacsia hovadina na svete.

chelonka
5. nov 2011

@katula77 fuha tak to ti teda závidím, že nemáte žiadnu pôžicku. Ja si neviem predstaviť ako by sme si zabezpečili byt bez požicky rep. hypoteky. ☹

bubinko83
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bubinko83
6. nov 2011

A čo sa tyka politiky ,nechapem to.Stale sa len opasky utahuju ,šetri sa a stale aj tak na nič niesu peniaze.Všetko je drahe energie,odvody,potraviny aj spominane DPH mame najvyššie v širokom okoli a jedine čo z toho je su odmeny našich panov politikov a vysoko postavenych ludi 😠 Kedy toto skonči??
Sorry asi to sem nepatri ale musela som to zo seba dostat 😀

leonna
6. nov 2011

@oliverka no ja veru po procitani toho clanku uz naozaj neviem co si mam mysliet. je to neskutocne. je mi z nich zle....tymto chcu ludom zalepit oci? ze o par percent a tyzdnov matersku zvysia no zaroven oberu o moznost mat max. matersku zrusenim DNP? je to smiesne.......A to nehovorim o tom kolko rodin pride o tie peniaze co uz do toho dali. A ta veta na zaver: Prečo by mali mladé rodiny doplatiť na pád vlády a predčasné voľby? Ja neviem ci sa mam smiat alebo plakat. Keby im islo o mlade rodiny, tak to v tomto state vyzera rozhodne inak.

Inak neviete nahodou niekto ak by im predsa len ta novela presla a zrusili by DNP ci tam predsa len bude nejaka ta ochranna lehota ako sa spomina a ak hej aka?
Dakujem.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leonna
6. nov 2011

@radkovadanka No ved presne preto to robia. uz len tie vyhlasenia ze mamicky nesmu doplatit na predcasne volby a pod. Ved tym sa len chcu ukazat pred ludmi co do toho nevidia, aky su oni uzasni a zdvihli mamickam matersku......Cista predvolebna kampan. Im vobec nejde o nase materske.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz