Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gabika7706
23. okt 2010
standa82
24. okt 2010

@fnukkacikk ..ty musíš zaplatiť ešte teraz v novembri za október kvôli dňom, no musíš zaplatiť aj v decembri za november a to kvôli tomu, že v novembri chceš ísť na PN, tak musíš byť prihlásená, odhlásiť sa nemôžeš a nezaplatiť tiež nemôžeš, lebo by ti prišli penále.
Ešte teda musíš zaplatiť 2x ak pôjdeš v novembri na PN, ak nepôjdeš, tak platit musíš až do nástupu na MD.

sny
24. okt 2010

Ahojte,ja by som potrebovala zase poradiť.So Sp sa idem prihlásiť teraz v utorok 26,10,2010.Môžem si začať platiť hneď od tohoto dňa,alebo musím počkať,kým sa to ešte všetko vybaví?Ja by som už chcela budúci mesic otehotniet-ak sa podarí 🙂 -ale chcem mať splnených tých 270dní.čiže či mi to budú rátať hneď od prvého dňa prihlásenia,potom by mi to do pôrodu akurát vyšlo.Ďakujem za odpovede

fnukkacikk
24. okt 2010

@sny ked sa pojdes prihlasovat,tak sa ta opytaju,ci si chces platit od toho datumu,alebo od ineho.takze v den prihlasenia si platis DNP

fnukkacikk
24. okt 2010

@standa82 a naco potom funguje ta ochranna lehota???keby som mala nastup trebars az v marci,tak by som to aj tak musela platit az do marca????naco by som teda platila dalsich 100dni???som z toho jelen...vrati mi niekto,to co tam dam navyse????

ejaeja
24. okt 2010

@martinaxxxx takže diki už to chapem

asan
24. okt 2010

@standa82, kisska, alobo ostatné problematiky znalé kočky, Pri čítaní ma zase napadlo zopár otázok. Spomínalo sa tu, že ak je niekto na PN alebo MD z DNP, tak za ten čas nemusí platiť DNP. Ako sa to vlastne robí? Proste v tie mesiace nezaplatím, alebo si to musím dohodnúť na SP? A ešte jedna otázočka. Stále sa snažím otehotnieť 😉 , ale nedarí sa a ak by sa podarilo 🙂 , tak by som asi ako pri prvom bola celú dobu na PN. Potom vôbec nebudem môcť niekam chodiť a musím celé tie mesiace sedieť doma? Veď to by sa ani nedalo prežiť! Poradte prosím.

ingrid16
24. okt 2010

este by som chcela poradit.moj syn momentalne velmi kasle. nic vazne, ale do skolky ho dat nemozem. myslite, ze sa oplati si zobrat to OCR na par dni( 4-5)?

gabika7706
24. okt 2010

@ingrid16 vzdy sa to oplati 😉

@asan ja som pri prvom 7 mesiacov lezala doma, mohla som len wc, do kuchyne a na kontroly k Dr. Da sa to prezit. Horsie je, ked uz mas jedno dieta a nema Ti s nim kto pomoct (do skolky, zo skolky, na ihrisko atd...)
Ak si PN, v SP to vedia, lebo zaciatok oznamujes, nastup na MD tiez oznamujes a nie som si ista, ale na registracnom liste sa zadava zmena (?) uz nepamatam, baby urcite poradia.

standa82
24. okt 2010

@fnukkacikk ....ochranná lehota je keby ťa prepustli zo zamestnania.

@asan ...Jenoducho len nezaplatíš, len po ukončení PN alebo MD nezabudni platiť, lebo ti pošlú penále. Ak by ťa vypísali na PN, tak tam budeš alebo nebudeš mať vychádzky. Ak budeš, bude tam presne určený čas.

ejaeja
24. okt 2010

@ingrid16 podla toho aky platiš VZ z minima ti to vyjde 5,4eur na deň

ejaeja
24. okt 2010

ahojte neviete niekto aky je teraz VZ strop po ščitani aj zo zamestnania na čerpanie OČR?

ejaeja
24. okt 2010

ingrid 16 opravujem sa robi to takych 5,7455eur

fnukkacikk
24. okt 2010

@standa82 no tak ak to spravne chapem,tak najjednoduchsi sposob bude ten,ak pojdem na tu Pn.a kolko by som dostala PN,ak moj VZ je 700eur???

asan
24. okt 2010

@standa82, Ďakujem, znovu za radu, si zlatá.
@gabika7706, tiež ďakujem, pri prvom tehotenstve som tiež bola doma, ale teraz keď už máme našu princeznú, tak neviem, neviem, ona chce všade chodiť so mno a samozrejme ja s ňou.
Kontrola môže prísť aj cez víkend?

gabika7706
24. okt 2010

@asan jasne, aj vecer, u kamosky boli v sobotu o 19.30 😎 Princeznu mas uz velku, pochopi to, horsie som to mala ja s mojou,mala tri roky, presne v den jej narodenin som zostala v nemocnici na zac.tehu, takze to bolo tazke, ale zvladli sme. Uz som mimo temu, sorry

ivika12
25. okt 2010

Ahojte kocky neviete niektora ako to je s platenim DNP pri praci v zahranici? Podla coho si mam urcit vysku odvodov, je na to rovnaky vzorec ako keby som pracovala na Slovensku alebo sa to urcuje inac? Oplati sa mi to vobec platit alebo by sa mi pripadna materska pocitala z odvodov zo zahranicia? Ma niekto s tymto skusenost? Dakujem za kazdu radu 🙂

standa82
25. okt 2010

@fnukkacikk ...prvé tri dni vo výške 25% z denného VZ a od 4. dňa vo výške 55% denného VZ, čiže 3x 5,83 a 23x 12,83, 17,49 + 295,09 = 312,58 eur

standa82
25. okt 2010

@ivika12 ...nie, práca/odvody v zahraničí sa nezapočítavajú na Slovensku. Ak chceš dostávať materskú na Slovensku, tak sa musíš dobrovoľne prihlásiť a podľa toho akú chceš výšku materskej. Môžeš sa prihlásiť od minim.VZ po max.VZ (teda od 319 eur po 1116 eur), zo sumy sa platí 4,4% mesačne po dobu minim. 270 dní do pôrodu.

cicimon
25. okt 2010

@standa82 a je nejaka min suma, ktora sa musi platit resp nejaky min rozdiel medzi maxVZ a VZ (hruby prijem),z ktorej sa moze platit DNP?

standa82
25. okt 2010

@cicimon ...min.VZ je 319 eur, to je najnižšia suma, z ktorej môžeš platiť DNP.

fnukkacikk
25. okt 2010

@standa82 dakujem ti velmi pekne za rady.tak to vyzera tak,ze pojdem na tu PN.a este sa chcem opytat,spravne ratam,ak som poistena od 27.1.2010,tak tych 270 dni budem mat splnenych 23.10.???cize na PN mozem ist od dnes????a k tej PN samozrejme dostanem aj RP?

cicimon
25. okt 2010

@standa82 ja som to myslela tak,ze ak mam plat x a max Vz je tych cca 1100e,tak ci musi byt nejaky min rozdiel medzi platom a max Vz..,z ktoreho by som mohla platit

standa82
25. okt 2010

@fnukkacikk ..áno aj RP, no nemôžeš byť na PN celý mesiac, aspoň 3 dni v mesiaci nebuď v PN, lebo mi mohli na UPSVaR prísť na to a musela by si vracať RP.

@cicimon ...áno, minim. je tých 319 eur. Ak máš menší rozdiel, napr. 55 eur, tak sa nemôžeš prihlásiť.

poppy1
25. okt 2010

baby uz davnejsie som tu pisala. Pytala som sa Vas, ci mi neviete presne povedat, kolko dostanem peniazkov za PN-ku, ked budem mesiac na PN s tym, ze som od augusta 2009 DNP, som po skole cize nerobim. DNP si platim z najvyssieho vymeriavacieho zakladu, to je mesacne platim 47.70 eur. Vy ste mi tu niektore napisali,ze dostanem skoro 600 eur, ako za matersku, ale kamoska, ktorej mama robi v tejto oblasti mi vravela,ze dostanem smiesnu sumu, iba nejakych 150 eur...tak teraz neviem, podla coho sa mam riadit ☹ Prosim vyznate sa v tom niekto? Viete mi dat spolahlivu odpoved? dakujem krasne!! 🙂

cicimon
25. okt 2010

@standa82 aha, cize tie co maju plat cca 800-1100e nemozu mat max matersku?

standa82
25. okt 2010

@poppy1 ...nedostaneš ani 150 a ani 600. Lebo prvé tri dni je PN 25% z denného VZ a ostatné dni je PN 55% z denného VZ. Keďže si platíš z max.VZ, potom 1116 : 30 (alebo 31), podľa toho v ktorom mesiaci nastupuješ na PN x 25% alebo 55%. Teda 1116:30 dní = 37,2 x 25%= 9,3 eur na deň, 37,2 x 55%= 20,46 eur. Teda 3dni x 9,3= 27,9 a 27 dní x 20,46= 552,42, spolu za mesiac je to 580,32 eur.

standa82
25. okt 2010

@cicimon ...no 1116 - 800 = 316 eur,, a minim.je 319, takže sa nemôžeš prihlásiť na DNP. A tvoja materská bude počítaná len z 800 eur.

cicimon
25. okt 2010

@standa82 ano, +-... tych cca 1100 az 800e plat a clovek nemoze mat max matersku..

standa82
25. okt 2010

@cicimon ...no bohužiaľ, menej ako 319 sa nedá, mrzí ma to 😒