Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
12. jún 2012

@penelope10 súhlas aj so @zuzana612 - ako som písala, nevyberieš si, či a kedy bude ktoré dieťa choré. Ale ako som písala, nie si podozrivá, ak je to podľa nepísaného vzorca, ktorý som spomenula.

monika74
12. jún 2012

@tanitta určite na to prídu.mne tiež vyplatilli jeden mesiac ich vi 😀 nou na viac a musela som ho vrátiť

monika74
12. jún 2012

žienky oplati sa mi znova poistiť momentálne už v z maxima?nastúpila som už na MD a chcela by som sa prihlásiť znova do skončenia MD.A potom by som mohla čerpať aj očr-ku?medzi poisteniami by bol odstup 3 týždne

cristi
12. jún 2012

@gapa ahoj gapa,este trosku pootravujem 😅 vcera som sa ta pytala, ako vyriesim chybajuce dni medzi skoncenim RD a splnenim podmienky 270dni platenia DNP,kedze podla mojich laickych vypoctov mi chybalo pol dna dovolenky na prekrytie tohto obdobia...dnes som sa na to informovala u nasej mzdarky a ta mi vypocitala,ze mam, na moje velke prekvapenie ,este 10dni dovolenky za obdobie mojej MD.... 🙂 a chcem sa spytat,ci si ju mam vziat vsetku a potom ist na PN do nastupu na MD ,lebo teraz neviem ,do kedy mam cas si vybrat dovolenku za rok 2010, aby mi nahodou neprepadla...niekde som citala ,ze ju musim vybrat do konca roka 2012...dakujem za odpoved 🙂

dany85
12. jún 2012

@gapa alebo aj iné kočky ak viete poraďte mi.... DNP si platím od januára, 270 dní splním v septembri, splním aj požiadavku 26 týždňov. Môžem pár dní po splnení podmienky odísť na PN? myslím za tým účelom aby som už pred nástupom na materskú mohla čerpať PN-ku (1 mesiac) a v októbri - kedy mám nástup na materskú prejsť už klasicky na materskú? pýtam sa pretože som nezamestnaná takže aj ten mesiac na PN s nejakými peniazmi by pomohol.... 😅

tanitta
12. jún 2012

@monika74 ... ja len teoreticky ci vobec existuje na to nejaky zakon alebo § ak pochybia pracovnici SP a daju nezavisle prikazy na vyplatenie oboch davok PN i PvN naraz (zle citatelne datumy ktore sa prelinaju) .... alebo to zavisi "odobrej vole" ... samozrejme ze co mi dany mesiac nepatri som uz vratila spetne na ucet sp ...ibaze ci by to bolo vymozitelne z ich strany....a ci skodu resp. omyl pracovnika sp by musel znasat dany pracovnik co chybu spravil....

liz_lemon
12. jún 2012

@tanitta samozrejme, ze by to bolo vymozitelne, ved ide o bezdovodne obohatenie, nezalezi na tom, ze je to kvoli chybe pracovnika SP, ked na to pridu, tak to kazdy musi vratit

janka9900
12. jún 2012

@dany85 ano, mozes nastupit na PN hned po splneni 270 dni- teda na 271. den a prejst z Pn na matersku 😉 a mozno by sa ti oplatilo prihlasit na cely balik pred skoncenim poistenia, aby si mala nepretrzite poistenie a ratali by sa ti dni poistenia pocas materskej. moznoze sa ti zidu do buducnosti 😉

gapa
12. jún 2012

@martiika
áno, je to brané ako nepretržité, ak sa pred ukončením dnp prihlásiš na dobr.dôchodkové6+dobr.poistenie v nezamestnanosti, potom zoberú odo dna prihlásenia tento vz aj pre dnp.

ak budeš poberať nemconeské z dobrov.poistenia, tak počas poberania nem. neplatíš celý balík dobrovol. poistenia, teda ani dnp ani ddp ani dpvn.

gapa
12. jún 2012

@monika74
si na md. Od prihlásenia do 31.12.2012 by si neplatila ani cent, tj. je jedno z akého vz si prihlásená, ak vznikne pn po ukončení MD, tak sa bude rátať z minima celý rok 2013, lebo vyššiespomenuté obdobie je tvoje rozhod.obdobie, a ak v nom nemáš vym.základ, tak sa berie minimum.

gapa
12. jún 2012

@cristi
musela by si ju vybrať, ak by si nebola k 31.12.2012 na md, takto nemusíš. Ale myslím je také pravidlo, že sa tá dovolenka vyčerpá. Tak fajn. Teraz ti vznikne zase nová dovolenka a možno vdaka tej dovolenke ti vznikne o 2dni zase viac (ak v sumáre to bude aspon 42dní odpracovaných, aj dni čerpania dov., aj príp. sviatky medzitým cez prac.týžden sú odpracované, ale pn už nie.)

gapa
12. jún 2012

@dany85
môžeš čerpať či už pn, či očr po splnení 270dní, len treba zaplatiť v splatnosti!!!!!!!

janulap
12. jún 2012

@janka9900 citam,co radis dany85,pretoze sme na tom podobne...tiez si platim od januara,dnp mi konci v oktobri,tiez som nezamestnana.Preco sa este prihlasit na ten balik?To treba na 271 den?A oplati sa to aj vtedy,ked mi DNP konci 7.10 a na MD by som mala nastupit 22.10?

janka9900
12. jún 2012

@janulap nemusis sa prihlasit na balik, narok na MD mat budes, ale ak mas deti, mohla by si po materskej cerpat OCR alebo PN... pocas materskej by si neplatila, ale ratali by sa ti dni poistenia a aby bolo poistenie nepretrzite, musela by si sa prihlasit na 269. den a na 271. by si mohla nastupit na PN 😉

tomo83
12. jún 2012

Caute baby.
Riesim matersku pre manzelku a potrebujem poradit, pretoze sa v spleti SP uplne nevyznam.

Manzelka dnom 28.5.2012 zanikne DNP ziskanim 270 dni poistenia(doplacane rozdiel zo mzdy do maxima (z 300EUR - cize cca 14,50EUR)).
Dna 20.8.2012 je konci zamestnanecky pomer (doba urcita).
15.12.2012 je palnovany porod, cize 3.11.2012 je plan ist na MD.

A teraz to co potrebujem obajsnit.
1.)Od 11.6.2012 je minimalne na mesiac na PN. Ziadat o plnenie aj z DNP? Neovplyvni to buduci narok na MD z DNP? Ak ano ako ziadat? Lekar ma vypisat 2xtlacivo na PN? (pretoze lekar sa tvari ze nemoze vypisat 2xPN)

2.)Ako osetrit pripadny retazovy porod aby bol narok aspon nanejaku MD? Pretoze v praci kde je ponukli predlzenie zmluvy, ale nie na dobe neurcitu, len do konca 2012, prehovorit ich na dobu neurcitu asi nepojde, ale vyskusame. Bola by moznost "zamestnat" sa u rodiny len platenim odvodov, otazka od kedy by to bolo potrebne a v akej vyske. A neovplyvnila by zmena zamestnavatela este pred prvou MD existujuce DNP, pripadne vysku MD ktora bude vyplacana tento prvy krat(od 3.11.2012)?

Dakujem vsetkym za rady.

janulap
13. jún 2012

@janka9900 a ak by som sa na ten balik na 269 den neprihlasila,tak po materskej nebudem moct cerpat ocr ani pn?A ak sa prihlasim,ako dlho to potom mozem cerpat?

ika84
13. jún 2012

ahoj poradte aj mne prosím...
26.12.2011 splnených 270 dni DNP ( z minima)
17. 1. 2012 odhláška prihláska DNP - dorovnanie 35 € do maxima - som szčo
11. 2. 2012 pozastavenie živnosti - dalej si platim len tych 35€ a nejake drobne
23. 3 zamestnana na tpp ale len dva tyzdne ...vypoved kvoli tehotenstvu (viem ze nemozu ale vidite)
momentálne UPSVAR, platim dalej DNP a stojim pred volbou...ist na pn? ak ano kolko by mi vyslo? alebo pokračovať v pozastavenej živnosti ? to by bolo dorovnanie do maxima a viac ako 90 dní. Má to nejaký vplyv na vypocet materskej? Termín porodu 28. 12. 212.

Dakujem za všetky rady
PS: ked som este bola tpp tak mi pani na soc. poradila neist na pn, aby som si npokazila VM a mala matersku z maxima, spravne?

dany85
13. jún 2012

@gapa áno, to viem,na to ma upozorňovala pani zo Sociálky keď som sa tam informovala ohľadom toho či mám zatiaľ všetko správne uhradené. Platím odvody tak aby som sa nemýlila - napr. v máji za máj, v júni budem uhrádzať teraz za jún takže by to malo byť OK.

dany85
13. jún 2012

@janka9900 myslíš prihlásiť sa na ten nový kompletný? to je veľa peňazí, nemôžem si dovoliť mesačne im odvázať cez 100€...alebo to myslíš nejako inak? v tomto sa moc nevyznám, sledovala som si iba to aby som mala nárok na materskú za starých podmienok.

minie
13. jún 2012

@gapa Ahojky! Som tu tak trošku nová a budem vďačná za odpoveď. 🙂 Podľa informácii zo SP som jasný prípad, ale pre istotu sa opýtam odborníčky. Som zamestananá. Od tuším januára r.2010 som bola dobrov.NP z max.VZ, marec a november 2011 som bola PN - obidvakrát zhruba po 30dní. Ku koncu januára 2012 sa zrušilo moje pripoistenie zo zákona. Ale keďže som stihla v januári otehotnieť, som v ochrannej lehote. Od júla chcem ísť na rizikové, MD mi začína 2.9. Budem mať nárok aj na plnú PN, aj materskú, však? A ešte jedna otázka, či mi odporúčiš sa nejako pred začiatkom PN znovu pripoistiť, aby mi nabehlo od prípadného začiatku takéhoto pripoistenia do konca MD 270dní pripoistenia pre nejaký budúci prípad (OČR, ďalšie dieťa, alebo čo všetko...?) ??? Musela by som niekoľko mesiacov platiť klasicky pripoistenie alebo by stačilo, že budem pripoistená a zároveň oslobodená od platenia? Snáď sa táto otázka dala pochopiť 🙂 Ďakujem gapa vopred za odpoveď.

gapa
13. jún 2012

@dany85
od marca 2012 treba uvádzať aj špecificky symbol, napr. za máj zaplatiť do 8meho júna s vs 082012 alebo 201208, resp. ako uvádzajú na stránkach soc.poistovne s trvalými príkazmi

gapa
13. jún 2012

@minie
neviem, či si platila dnp len z mimima, lebo ak sa pred nástupom na md prihlásila na dnp, tak ti vznikne nárok z dnp len z minima.
Ak sa prihlásiš počas pn či md na balík poistenia a poberáš nemocenské či materské z dnp, tak nemusíš platiť a ako píšeš pre budúcnost sa to hodí. Ale urobila by som to až po nástupe na md, ak si mala nižší vym.základ ako 340eur z dnp v r.2011.

minie
13. jún 2012

@gapa dnp som platila z maxima od začiatku (január 2010) až do januára 2012 (resp. maximum mínus moja mzda a mohlo to byť tak 370e ten rozdiel, musím pozrieť do papierov). Vidím, že je to komplikovanejšie ako som si myslela 🙂 Ale ďakujem!

misenka0110
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ofeliah
13. jún 2012

prosim Vas baby, chodia kontroly aj pocas OCR? co ak musim nieco vybavit a zobrat chore dieta so sebou???

martiika
13. jún 2012

@gapa moc moc dakujem za informacie podane s prehladom 🙂

ivka1983
13. jún 2012

Ahoj, som dlhodobo PN,teda od septembra 2011 a od 7.2011mám DNP. V septembri mi končí čerpanie PN z DNP a ja sa chcem spýtať,či by som sa nemohla znovu poistiť, koľko by to stálo, keď som na PN platila by som to stále a ako keby som zvažovala bábatko.
Budem vďačná akéjkoľvek odpovedi.

liz_lemon
13. jún 2012

@ivka1983 na PN nemozes byt dlhsie ako 52 tyzdnov, a pocas PN sa nemocenske poistenie neplati

ivka1983
13. jún 2012

ou to áno, chápem. Len som myslela, že ak si dám nové poistenie,či sa to dá a koľko by som platila. A kedy sa dá čerpať PN z DNP.

liz_lemon
13. jún 2012

@ivka1983 http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s
min. platba je 119,45/mesacne http://www.socpoist.sk/576-menu/1469s
pozri si cast dobrovolne poistena osoba