Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ralka
30. okt 2012

Ahojte baby prosim vas poradte mi planujeme 2 babo aby som nadviazala matersku na matersku a pri prvom dietati som si platila dobrovolne pripoistenie ale bolo to inak ako teraz,peto by som chcela poradit kolko sa plati a ci pocas platenia mozem byt tehotna a zvnika mi narok na vyplatenie poisteho

iva87
30. okt 2012

Ahojte baby, tak od vcera som na PNke, len sa chcem spytat (kedze pani co mi brala PNku bola velmi mila a prijemna 😠 ) ona mi zobrala len ten papier na PNku a este jeden od doktorky, ze PN trva aj po 31.10 a nic viac, nepytala sa na vychadzky ani na cislo uctu kde by mali posielat peniaze, vlastne mi nepovedala absolutne nic. Mam teraz cakat na nejake rozhodnutie a az potom sa vsetko nahlasuje alebo ako to je??

angelika_2
30. okt 2012

Babulky potrebujem poradiť: Som tehu na PN z DNP až do nástupu na materskú,v ktorom týždni mi je najlepšie nastúpiť na materskú aby som tu PN ešte najviac využila? a ešte jedna otázočka akonáhle mi ukončí tu PN, naskoči materska budem musieť platit do SP? alebo už nemusím, lebo keď som bola na PN tak som neplatila a po ukončení materskej podám z DNP odhlášku??? ďakujéém

PS: keď mi lekárka vypíše tlačivko do práce: "Žiadosť o materskú" musím isť osobne za zamestnávateľom to potvrdiť? alebo stačí keď mu to pošlem poštou? ako ste to riešili? A to mi je jaasné, že kedže som dobrovoľne poistená musím si pýtať 2 žiadosti aj do SP.

dnpo
30. okt 2012

@iva87 cislo uctu si mala napisat sama na zadnu stranu PN

jankasz
30. okt 2012

@elise pytala som sa preto,lebo 26.10 mi koncilo DNP po starom a od 22.10 som si dala to subezne a pokracujem v plateni....ved poistenie sa plati mesiac dopredu,no a ja som si myslela,ze ked mi konci 26.10 tak dovtedy mam normalne zaplatene a ked mam potom subezne od 22.10 tak od toho dna doplacam do konca mesiaca... ci to tak nieje?

renitri
30. okt 2012

@jankasz Ja neplatim DNP mesiac dopredu, ale praveze pozadu,.. do 8.11 treba zaplatit za oktober..Mne stare dnp skoncilo 13.10 a nove som si dala od 12.10, ale som na PN-ke od 24.10, takze to musim preratat a este sa uistit ci to mam spravne v SP a potom zaplatim za oktober v novembri, ale iba do 24.10 lebo pocas PN neplatim...

poisonblu
31. okt 2012

@angelika_2 nastup na matersku 6 tt pred terminom porodu, budes tak o 2 tyzdne dlhsie pn a viac zaplatene...pocas poberania materskej sa nemocenske poistenie neplati, lebo z neho cerpas...
Ziadost zamestnavatelovi mozes poslat postou, on to potvrdi a posle do sp...len nezabudni vsetko potrebne vypisat a podpisat

michaelapillarova
31. okt 2012

Chcela by som sa spytat, DNPO som si platila od 22.9.2011 do 17.6.2012, teraz som v 24 tt. tehotenstva, ale 5.11.2012 mi konci materska a 6.11.2012 nastupujem do prace , s tym ze musim vycerpat 19.5 dna dovolenky a to mi vychadza do konca novembra a potom zaciatkom decembra idem na PN , lebo mam rizikove pracovisko, chcem sa spytat, ci mozem vyuzit DNPO, tak ze pred nastupom na PN zacnem platit ten novy balik, stacilo by platit aj par dni aby som mala narok na peniaze aj z DNPO? Viem , ze by som dostavala len z minima, kedze nemam splnenu podmienku platenia 26 tyznov, Dakujem

angelika_2
31. okt 2012

@poisonblu Ďakujém veľmi pekne a keď ma vypíše na materskú, ukončí mi PN, tak materskú dávku čerpám až keď do SP dám RL dieťaťa alebo hneď v prvý deň mám nárok na dávku? ďakujém

poisonblu
31. okt 2012

@angelika_2 cerpas hned, RL zanesies potom....

alcapalca
31. okt 2012

prosím Vás, ak sa chcem odhlasit z DNP napr. k 1.11.2012 musim to urobit už dnes, príp. da sa v priebehu novembra, ake su tam lehoty . a ak sa budem odhlasovat z noveho balika opat mam vypisat vsetko ako na prihlaske? cize odhlasujem sa z nem., doch. atd
dakujem

janka9900
31. okt 2012

@ralka ahoj, kedy ti koncilo stare poistenie? dolezite je, aby si v poslednych dvoch rokoch mala poistenie 270 dni. ratali by sa aj dni ukonceneho poistenia. nove by vsak musela trvat aspon 26 tyz. do nastupu na matersku, aby si mala narok na matersku z VZ, z akeho sa prihlasis. mozes platit aj pocas tehu. min. sa plati 120€/mesacne (materska 220€), max. 405€ (materska 750€) ...

janka9900
31. okt 2012

@jankasz ahoj, poistenie sa plati mesiac spatne, teda aspon vsetci tak platia 😉 ty platis mesiac popredu? 😨
mala by si platit do 21.10. zo stareho VZ plus od 22.10. do konca mesiaca z noveho VZ. zaplatit by si mala za oktober do 8.11.

janka9900
31. okt 2012

@michaelapillarova ahoj, ano, staci sa ti prihlasit aj v den zacatia PN alebo jeden den vopred.
ako pises, narok bude z min., ale aspon nieco ziskas, ked ti OL zanikne 😒

janka9900
31. okt 2012

@alcapalca ahoj, ano, ak by si sa chcela odhlasit napr. od 1.11., musit tak urobit dnes... teda vzdy den vopred 😉 ano, je to to iste ako prihlaska, len hore zaskrtnes odhlaska a vypisujes datum zaniku pri vsetkych poisteniach 😉

jankasz
31. okt 2012

@janka9900 Aha no ja neviem preco som si myslela,ze sa plati mesiac dopredu,zase som o nieco mudrejsia 😅 ...ale ja tam mam preplatok 145 eur,tak nech mi to z toho stiahnu,dnes som si dala ziadost o preuctovanie,hadam im to bude stacit... 😝

alcapalca
31. okt 2012

@janka9900 ok , ale da s aodhlasit v ktorykolvek den v mesiaci? lebo niekedy sa nedalo...a dakujem

luluapali
31. okt 2012

Ahojte.
Chcela by som vas poprosit o radu. Vraj ste tu super a ze super vzdy poradite. Tak skusim aj ja.
Od 6/2011 som si platila DNP, 23.3.mi vyprsalo 270dni platenia. Od 29.3. bola posledna menzes. Na socialke v TT mi povedali, ze nemam narok na zvysenu matersku, lebo som neotehotnela pocas platenia DNP, ktore skoncilo 23.3.vratane... Ako je to s tou ochranmou lehotou atd? Kazdy tvrdi nieco ine. Vraj ak nastupim na MD tento rok, materska sa mi vypocitava z minuleho roka. DNP som si platila od juna/2011. Ake mate info o tomto? Na MD by som chcela nastupit 8.11.zo zdrav.dovodov (8tt pred porodom). Termin porodu mam 3.1.2013.
Dakujem vam za info

luluapali
31. okt 2012

Inak som zamestnana min.3roky v kuse a doplacala som si DNP

janka9900
31. okt 2012

@jankasz malo by to stacit 😉 radsej si zavolaj alebo sa tam zastav zaciatkom mesiaca, ci je vsetko ok 😉

janka9900
31. okt 2012

@alcapalca ahoj, ano da sa 😉 akurat zmena VZ sa da robit iba od prveho dna nasledujuceho mesiaca.

cukruszuzka
31. okt 2012

Prosím vás viete mi poradiť? Ja som si platila DNP od 20.1.2012 ale 20.10 okračujem na nový balk, vtej istej sume, Ak by som otehotnela a išla na PN mala by som nárok aj na matersku kedže by pn trvala až do nástupu na md?Ďakujem

janka9900
31. okt 2012

@luluapali ahoj, aby si mala narok na MD v ochrannej lehote, mala by si byt tehotna v case zaniku poistenia. ked je to takto tesne, tak by ti musel dr. potvrdit, ze si bola 23.3. tehotna, co si nebola, tak by ti asi potvrdenie nedal, ze? 😒
byt tebou, tak stavim radsej na istotu ako na to, ze ti uznaju matersku v ochrannej lehote. staci sa ti prihlasit v den nastupu na MD alebo den pred nastupom na MD na balik poistenia z minima a budes mat narok na matersku z DNP z minima- cca 220€. mohla by si v tom pripade nastupit na MD aj 8 tyzdnov vopred. v ochrannej l. sa musi ist presne 6.
ak by si sa rozhodla nejako spracovat doktora a vysla by ti materska z OL, tak by bola ratana z VZ z minuleho roka od 6/2011 do 31.12.2011 😉

janka9900
31. okt 2012

@cukruszuzka ano, mala by si narok na obe davky z VZ, z akeho platis 😉

janka9900
31. okt 2012

@cukruszuzka pockaj, poistenie ti koncilo kolkeho? ked si bola prihlasena od 20.1., tak koncilo skor ako 20.10. ... poistenie si mala prerusene na par dni?

cukruszuzka
31. okt 2012

ni enemala aspoň dôfam bola som sa am neť prihlásiť aby som to nemala prerušene, neviem presne kedy v january ale 21.10. mi končilo a od 21.10 mám novu zmluvu hadam dobre :O(( platim z 900 eur

luluapali
31. okt 2012

@janka9900 dakujem za info. Byvaly gynekolog mi prepisal PM 22.3., ale gyn.som zmenila a novy s tym nesuhlasil, kedze tym padom nesedia tyzdne a datumy s testami v 12tt a 16tt. Tak som to musela zrusit. Teraz mi teda ostava zmierit sa s tym, ze nic nedostanem a o prachy pridem.
Ten balik sa vola tiez DNP? Stoji jednorazovo 220€ a to by postacilo na vyplatenie DNP? Ked by som si ho chcel vybavit, staci na mesiac, alebo ako to funguje?

zuzzka1
1. nov 2012

Ahojte kočky, potrebujem poradiť, 26.10. mi skončilo DNP, drobec má 40-tlky, zajtra ideme k pediatričke, je to siedmy deň od skončenia DNP - môžem si ešte uplatniť OĆR z ochrannej lehoty, alebo je to už pasé? Ďakujem za radu.

janka9900
1. nov 2012

@luluapali ahoj, tak toho noveho asi neukecas, aby ti dal potvrdenie, ze si bola tehotna...

ten balik je: "balik dobrovolneho poistenia". je v tom dochodkove poistenie, nemocenske poistenie a poistenie v nezamestnanosti. uz sa neda prihlasit len na nemocenske, ako to bolo kedysi.
staci sa ti prihlasit v den nastupu na matersku, vtedy nezaplatis vobec nic a matersku budes dostavat mesacne 220€, alebo sa prihlasis den vopred a zaplatis len za ten jeden den cca 3,8€. na tu minimalnu matersku 220€/mesiac mas narok, lebo splnas 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch, treba sa len prihlasit na balik, platit nebudes nic.

janka9900
1. nov 2012

@cukruszuzka tak je to v poriadku, ak ti koncilo 21.10. a prihlasila si sa 21.10. PN aj materska bude z VZ, z ktoreho platis 😉