Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
21. okt 2012

@ivka1983 v tomto sa ja nevyznám - s PN nemám skúsenosti

patkaolexa
21. okt 2012

@domeli Dakujem🙂

janka9900
21. okt 2012

@helloukitty ahoj, uz len cez kontaktny formular sa da 😉 http://www.socpoist.sk/kontakty/48000s

janka9900
21. okt 2012

@akramuscha ahoj, mas moznost sa prihlasit na balik este pred ukoncenim "stareho" poistenia- na 269. den. PN a materska sa ti bude na buduci rok ratat z priemeru vymeriavacich zakladov z tohto roka.
druha moznost je nechat poistenie zaniknut a prihlasit sa az ked zistis, ze si tehotna- do 8tt. zaplatit jeden den, ist na PN- ta bude z minima a po 26 tyzdnoch poistenia budes mat narok na matersku z VZ, z akeho sa prihlasis.
... plati to podla teraz ucinnych zakonov, po novom roku budu asi nejake zmeny, ale ake...? 😕
... teraz budes mat moznost ist na PN do 7 dni po zaniku poistenia

hasky1526
22. okt 2012

ahojte,
Ahojte,
chcem sa poradit, ze co robit dalej ked som bola prihlasena 31.1.2012 z maxima kedy je presne den, ked mi tych 270dni, ked mi dnp zanikne(ktorym dnom sa to pocita ci od toho 31.1 alebo od1.2. ked to nadobuda ucinnost?)

je to 26.10 2012 alebo 27.10.2012?
a co robit ked mi dnpo po tomto datume automaticka zanika a chcem pokracovat nadalej v dnpo, ak by som nahodou chcela poberat nemocenske alebo Ocr ale z maxima, kedze si to platim.

dakujem za odpoved

akramuscha
22. okt 2012

@janka9900 Ďakujem 🙂 za info. Môžem ešte otázku? Ak by som teda išla pred skončením "starého" poistenia do SP o aký balík sa jedná a koľko mesačne by som SP platila?
Ak by som využila tú druhú možnosť a nechala poistenie zo zákona zaniknúť, a prihlásila by som sa v momente zistenia, že som tehotná a ako hovoríš zaplatiť si jeden deň a ísť na PN, tá PN by mala byť dlhodobá, tých 26 týždňov poistenia?
A ešte posledná otázočka, ak by som teda nechala poistenie zo zákona zaniknúť mám len 7 dní od zániku na to, aby som využila možnosť dať sa vypísať na PN-ku? Som si myslela, že mám tú 8 mesačnú ochrannú dobu na využite PN-ky.
ďakujem, viem že sa pýtam dosť chaoticky, ale keď človek s tým nepracuje a nemá info, vyzerá to potom takto 😖

domeli
22. okt 2012

@akramuscha nie som síce janka, ale odpoviem: ak sa prihlásiš na balík ešte min. deň pred skončením "starého" poistenia, z min. VZ je potrebné platiť 120 eur bez pár centov mesačne, z max. VZ 405,45 eur/mesiac. Robí sa to na tlačive RLFO, škrtáš hore prihláška, DPO a v bode č. 11 vypisuješ dátum vzniku a VZ pre dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti. Pri nemocenskom dátum vzniku neuvádzaš, ale ak meníš VZ, tak VZ tam napíš (bude teda uvedený pri všetkých troch - nem. poist., dôch. poist. i poist. v nezam.). VZ musí byť pre všetky tri poistenia rovnaký.
Ak sa nepripoistíš a necháš DNP zaniknúť zo zákona, nakoľko nie si tehotná, nevzťahuje sa na Teba 8-mesačná ochranná lehota, ale iba 7-dňová, teda na PN môžeš nastúpiť iba do 7 dní od zániku DNP.
Ak DNP necháš zaniknúť a prihlásiš sa v momente zistenia, že si tehotná, je tu tá špekulatívna možnosť prihlásiť sa z VZ akého chceš (aj z maxima) a ísť na druhý deň na PN. Tá Ti bude vyplácaná prvých 26 týždňov z minima a až po 26 týždňoch z VZ, ktorý si uvedieš. Ak nechceš platiť nič, tak na PN musíš byť až do termínu nástupu na MD (čiže to je často iba v prípadoch rizikového tehotenstva alebo... vieme, že aj po dohode s lekárom to niekto využíva).

akramuscha
22. okt 2012

@domeli , janka9900, dievčatá ďakujem, 🙂 , hneď mi je to jasnejšie, teraz si to nechám prejsť hlavou všetky varianty a rýchlo sa rozhodnem.

izabela11
22. okt 2012

@domeli veľmi pekne ďakujem za nasmerovanie (téma: nový balík d.p.) i vysvetlenia. len mi stále nie je jasné, že ak som t.č. na dlhodobej pn-ke - či musím prerušiť, aby som sa prihlásila (t.j. či je nutné niečo zaplatiť) alebo je to možné i počas pn-ky (kedy som oslobodená od platenia). možno to bude zaujímať i ostatné maminy v podobnej situácii 😉 za odpoveď vopred vďaka - si milá a ochotná. pekný deň 🙂

domeli
22. okt 2012

@izabela11 pokiaľ viem, tak ukončovať PN nemusíš. Na SP sa zbehneš prihlásiť vrámci vychádzok (aby Ťa nemohli na niečom "chytiť"). Mám pravdu, @janka9900?

majka2205
22. okt 2012

@izabela11 ahoj ja mám takú skúsenosť že sa počas pn-ky prihlásiť na nový balík nedá, chcela som sa prihlásiť no na SP mi povedali že kým mi trvá PN-ka tak nič robiť nemôžem

helloukitty
22. okt 2012

@janka9900 dakujem..cez ten som to nechcela pisat,kedze to chce vsetky osobne udaje a ja som sa chcela opytat,ci sa da zmenit adresa pobytu pocas pn...aby mi hned obratom neposlali kontrolu 😀
nakoniec som nasla toto:
http://www.socpoist.sk/pobocky-socialnej-poisto...

a toto mi aj odpisali:
Počas PN sa môžete zdržiavať len na jednej uvedenej adrese.

Ak vám lekár povolí miesto prechodného pobytu počas PN, treba si to nahlásiť na našu pobočku s písomným súhlasom vášho ošetrujúceho lekára.

S pozdravom

mozno to niekomu pomoze 🙂 🙂

lubkasungirl
22. okt 2012

@domeli ja som tiez tak spravila

wingsseven
22. okt 2012

@majka2205 ahoj- ja som sa na nový balík prihlásila aj počas PN

martiika
22. okt 2012

@izabela11 @majka2205 Prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie z celého balíka môžete aj počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti.

janka9900
22. okt 2012

@helloukitty kedysi sa dalo cez poradna@socpoist.sk, ale teraz ta odkazu na kontaktny formular 😝 ... tak si iba na mail pobocky napisala a odpisali? 🙂

janka9900
22. okt 2012

@domeli @izabela11 da sa prihlasit na balik pocas PN 😉 @majka2205 mala asi smolu na pracovnicku sp 🤐

izabela11
22. okt 2012

@domeli @majka2205 @martiika @janka9900 dievčatá, srdečne vám ďakujem za rady 😉 ešte otázočka, koľko vychádza platba na deň z maxibalíčka? asi sa to delí počtom dní v mesiaci - čiže záleží, či ktorý mesiac má 30 alebo 31 dní?

janka9900
22. okt 2012

@akramuscha ahoj, este maly detail, sedem dnova ochranna lehota je na nastup na PN, aby si mala PN zo skutocneho VZ, z akeho si platila. ak by si sla na PN neskor ako po 7 dnoch, musela by si sa prihlasit na balik na zaciatku PN aukoncit ho poslednym dnom poberania PN- bola by vsak len z minima.... a vsetko plati podla terajsich zakonov, treba sledovat zmeny po novom roku 😉

ufa
22. okt 2012

@domeli ďakujem za info mne to bolo aj divne ale myslela som že sa niečo zmenilo od februára , ale aspoň budem vedieť už len otehotniet planujeme uz tak dlho a stále nič ... A aj poistenie platím uz 3 roky tak nech aspoň trochu využijem

majka2205
22. okt 2012

@janka9900 fakt sa dá? lebo mne sa zdá že som to tu postrehla že sa baby prihlasovali len sa mi to nechcelo hľadať, no tá pani čo tam bola mi hned povedala že sa nedá a pýtala sa aj kolegyne vedľa a aj tá povedala že kým som na pn-ke tak nie 😒

majka2205
22. okt 2012

@wingsseven a nik k tomu nemal výhrady? no nič asi to budem musieť skúsiť u inej pracovníčky alebo ešte nejako pozisťovať

janka9900
22. okt 2012

@majka2205 isto sa to da 😉 zavolaj veducu, aj cele osadenstvo socialky, ak tam budu tie tety, co minule 😉

majka2205
22. okt 2012

@janka9900 ďakujem, pôjdem sa tam hádať 🙂 som zvedavá či niečo vybavím, ja som tam šla taká istá že sa to dá, a teta ma hneď odradila

janka9900
22. okt 2012

@majka2205 sa mi zda, ze domeli pisala do poradne, ked jej tvrdili opak niecoho a doniesla im odpoved na socialku... potom urobili vsetko tak, ako chcela, lebo to bolo spravne 😉 ...

wingsseven
22. okt 2012

@majka2205 nemali ziadne vyhrady, aj som do pistovne pisala predtym a nik nemal k tomu ziadnu pripomienku.

dada2007
22. okt 2012

@majka2205 @janka9900 @domeli určite sa to dá, ja som bola počas PN( v rámci vychádzok) sa prihlásiť na nové DNP.....nikto ani ceka......všetko OK........takže isto sa to dá 😉

majka2205
22. okt 2012

@janka9900
@wingsseven ďakujem Vám baby 🙂

majka2205
22. okt 2012

@dada2007 a teraz si bola v oktobri? neviem prečo ma tak hned odbila

dada2007
22. okt 2012

@majka2205 áno