Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

anjelik87
2. jan 2014

@zalka a ak by som bola na pn tak by som dostavala aj rodicak? Takze min pn by bola 65% z vz???
Ale ako potom splnim podmienku pre maximalnu matersku??? To by som nemala tych 26 tyzdnov platit z maxima????

anjelik87
2. jan 2014

@zalka az teraz som si precitala co si pisala... Ale kedy by som teda platila tych 26 tyzdnov z maxima??? Uz v tom case keby som bola na pn??? Takze platila by som z minima 270 dni pred pn a potom este 26 tyzdnov z maxima??

zalka
2. jan 2014

@anjelik87 počas PN sa odvody neplatia .. ak by si mala splnenú podmienku 270 dní poistenia ... a zrušila by si DNP z minima .. a potom by si otehotnela ... a prihlásila by si sa na DNP z maxima ... a zaplatila si pár dní a šla na PN .. a bola na PN tých 26t ... tak by si nič platiť nemusela ... a MD by bola maximálna ... lebo by si si zaplatila pár dní z tých 26t to by bohate stačilo

dada2007
2. jan 2014

ahojky @zalka ......a teda aj ostatné baby....našla som info ohladom DNPO. Možno niekomu pomôže....hlavne to o tom zaniknutí je dobrá správa pre baby, ktoré by s tým mohli mať problém.

Dobrovoľné poistenie

Zmena, s ktorou prichádza Sociálna poisťovňa sa týka nedoplatku v dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti.

Kým do 31. decembra 2013 nesmie mať žiadateľ o dávku v nezamestnanosti žiaden nedoplatok na dobrovoľnom poistení v nezamestnanosti pre to, aby sa mu toto poistenie zhodnotilo na nárok na dávku, od 1. januára 2014 bude Sociálna poisťovňa tolerovať nedoplatok do sumy päť eur. Túto zmenu od januára 2014 prináša novela zákona o sociálnom poistení.

Pozitívnou správou je aj automatický zánik dobrovoľného poistenia. Dubielová vysvetľuje, že nezaplatenie poistného za dva po sebe idúce mesiace bude po novom považované za signál, že osoba chce ukončiť dobrovoľné poistenie. Znamená to, že už nebude dochádzať u dobrovoľne poistených osôb k vzniku nedoplatkov a ich následnému vymáhaniu zo strany Sociálnej poisťovne.

Rovnako sa tým odstráni problém SZČO pri prechode medzi dobrovoľným poistením a povinným poistením, kedy sa tieto osoby častokrát zabudli z dobrovoľného poistenia odhlásiť, a teda bolo ich povinnosťou platiť súčasne povinné aj dobrovoľné poistné.

čerpané z:

http://aktualne.atlas.sk/velky-prehlad-zmien-aj...

katarinka289
2. jan 2014

@zalka ano viem.pomylila som si VZ a MD.Matersku tych 65% som mala do 800€.No uplne to pokaslali.Ale nevadi.Vyuzila som to aspon raz. Pol roka som bola PN na rizikovom a aj vtedy uz mi dali max.

katarinka289
2. jan 2014

@zalka anjelik 87 pisala o rodicaku a PN.Ked som na rodicovskom,tak na PN nevypisuju.Ci ano?

zalka
2. jan 2014

@katarinka289 ak máš poistenie tak môže lekár vypísať aj na PN počas RD ... no teraz sa im to moc nechce. Lebo SP im moc stúpa na krk ... ale je možný súbeh PN a RP ...

katarinka289
2. jan 2014

Takze by som ale musela mat uhradenych tych 270 dni aspon z min.,aby som mala narok na PN?

zalka
2. jan 2014

@katarinka289 áno presne tak ...

katarinka289
2. jan 2014

@zalka no skoda,ze som sa nezaujimala skor

zalka
2. jan 2014

@katarinka289 no veru škoda ...

alexis14
3. jan 2014

Ahoj Zalka. Chcem sa ťa spýtať, ohľadom zmeny VZ. Keď mi od prihlasenia 18.7.2013 ubehne 26 tyždnou 16.1.14 môžem v januári spraviť zmenu na min. s platnosťou od 1.2.14? Môžem tu zmenu spraviť len teraz či aj neskôr napr. v 5/14 neviem či sa zmena dá spraviť iba raz ročne alebo aj 2x ročne napr.2/14 potom v 9/14....Nemám v tom jasno....budem Ti vďačná za každú odpoveď...

zalka
3. jan 2014

@alexis14 no môžeš spraviť zmenu aj teraz s platnosťou od 1.2.14 no a dá sa urobiť aj 2x ročne pri splnenej podmienke .. 26t poistenia.

dominikusik
3. jan 2014

Viete mi poradit ci som spravila dobre? Od 13.12.13 som PN. Volala som koncom roka na SP a pani mi povedala ze si mam vypocitat platbu takto: 138,13/31 dni a potom nasobit 12 dnami kedy som nebola Pn, zaokruhlit

dominikusik
3. jan 2014

a poslat platbu. Mne vyslo 54€ tak som ich poslala. A dnes som volala ci platba dosla v poriadku a druha pani mi povedala ze narok na znizenie mam az po vyplateni davky. Ze sa jej mam ozvat az ked davka dojde ci dosla. Ale teraz neviem ci som radsej nemala poslat plnu sumu. Hmmm?

zalka
3. jan 2014

@dominikusik v živote som neposielala plnú sumu ak som sa pár dní pred PN nahlásila na DNP .. a vždy mi Pn nevyplatili ...

dominikusik
3. jan 2014

@zalka Nevyplatili?

zalka
3. jan 2014

@dominikusik prepáč preklep .. samozrejme vyplatili malo byť ... 🙂 nemala som problém s vyplatením ... 🙂

dominikusik
3. jan 2014

@zalka ach tak dakujem 🙂 uz som sa zlakla 😀

zalka
3. jan 2014

@dominikusik očividne som mala inú myšlienku ak som to písala a nedopísala som .. a vznikol taký preklep :D

ketere
3. jan 2014

@zalka ďakujem 🙂

mima1331
3. jan 2014

@zalka ahoj poterbujem poradit ohladom DNP, od 1.1. 14 som DNP, dna 3.1.14 ma lekar vypisal na PN, som zamestnana a vo februari idem na MD, so SP mi volali, ze musim platit DNP aj pocas PN, nevies nieco poradit, co urobit, ja som im povedala, ze pocas PN nemusim platit, ta pani ale povedala, ze este to zisti, ale ze nie som SZCO a tak asi platit budem musiet...som z toho na nervy ... prosim o radu...dakujem

zalka
3. jan 2014

@mima1331 tak takú hlúposť som ešte nepočula ... ak je splnená podmienka 270 dní poistenia z DNP ( alebo iné ukončené poistenie ) tak pri PN z DNP sa odvody neplatia.
Mala si sa pani opýtať, či ona platí odvody ked je na PN .. či zamestnávateľ za nu platí odvody ked je na PN ... lebo je to to isté temer.

mima1331
3. jan 2014

@zalka ide o to, ze ziadam PN aj z DNP aj od zamestnavatela...ale aj ja somto chapala ako ty, tak teraz neviem... od zamestnavvatela splnam podmienku 270 dni, ale z DNP nie...asi preto...ja tomuto nerozumiem...stretla si sa stakymto pripadom?
dakujem 🙂

zalka
3. jan 2014

@mima1331 nechce sa mi hladať a nepamätám si ťa presne ... napíš dátumy ,,,, kedy si mala aké poistenie .. kedy vzniklo kedy zaniklo , DNP a aj zamestnania ...

mima1331
3. jan 2014

@zalka od 9/2010 PZ doba neurcita do 8/2012, od 9/2012 do 6/3013 PZ na dobu urcitu, od 7/2013 do 27.12.2013 UP, od 27.12.2013 PZ na dobu neurcitu, od 1.1.2014 DNP, od 3.1.2014 PN, 27.2.2014 - nasup na MD
mala som este DNP po starom od 11.7.2011 do 10.4.2012

zalka
3. jan 2014

@mima1331 nevidím problém aby ti PN nebola vyplatená z DNP aj zo zamestnania, zo zamestnania na PN nepotrebuješ 270 dní ... z DNP áno, ale tam máš splnené podmienky, asi nejaká nová na SP bola tak nevedela ako to chodí ...

mima1331
3. jan 2014

@zalka tak asi radsej pockam, nech mi posle rozhodnutie, ale nebudem zatial nic platit, ziadnych 133e...ved, za januar sa plati az najneskor do 8. 2. ci ako to je...co myslis ty....MD budem ziadat iba od zamestnavatela...to su odbornicky, iba co ma vyplasila... 😉

zalka
3. jan 2014

@mima1331 žiadaj z oboch poistení nemáš čo stratiť ... a zaplať za tých pár dní .. čo si bola prihlásená na DNP a nebola si na PN ...

mima1331
3. jan 2014

@zalka dakujem ... len som zvedava, ze za januar sa plati do februara alebo do 8. januara? toto este neviem...inak velmi pekne dakujem za odpovede, za ochotu a cas 🙂