Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

pancake
28. dec 2011

zase s dcerou by som chcela ísť. dá sa? alebo mi to neuznajú?

domeli
28. dec 2011

@oknosmas otehotnieť môžeš aj hneď (a zo srdca Ti to prajem🙂, nárok na materské z DNP získaš, nakoľko podľa teraz platného zákona (a keď sa prihlásiš v januári, tak sa na Teba vzťahuje teraz platný zákon) sa k dňom trvajúceho DNP môžu pripočítať akékoľvek iné dni už ukončeného DNP v priebehu 2 rokov dozadu. Takže spolu budeš mať 270 dní všelijak. Tak nech to výjde 🙂

domeli
28. dec 2011

@zuzi0102 rada by som pomôcť, ale PN a rizikové veci v spojitosti s týmto nemám 100% naštudované, tak nechcem poradiť zle. Ja som sa zapojila do tejto diskusie iba s pripomienkami a radami, ktoré naisto viem a zrazu sa začali hrnúť otázky 🙂 Poradím Ti ale spýtať sa napr. gapa, sssimi, mima595 - tie sa v tom ozaj skvelo vyznajú.

denne73
28. dec 2011

@domeli moja ja teraz môžem isť s malou na OČR ked som na RP???? a ked som ešte nesplnila podmienku 270dni???

mirkamurko
28. dec 2011

@zuzi0102 keby si išla v januári na PN tak ti to žiadno neovplyvní materskú,lebo VZ budeš mať z roku 2011 čiže max.aj ja som to tak mala.

mirkamurko
28. dec 2011

@denne73 nie až po splnení 270 dní by si mala nárok na Očr z DNP:

denne73
28. dec 2011

@mirkamurko ☹ ďakujem

sssimi
28. dec 2011

@toxity Veď všetko splňaš 😉

sssimi
28. dec 2011

@zuzi0102 Poberanie PN nijako neovplyvňuje výšku materskej z DNP. A dokonca ak si si platila DNP aj počas PN, tak ju môžeš vymáhať.

mima1
28. dec 2011

baby poradite. platim DNP podmienku 270dni mam splnenu. ak pojdem v 1/2012 este na PN bude mi nieco vyplatene? Ak by som sa v 1/2012 odhlasila a znova prihlasila budem platit to co teraz ale musim zas splnit 270dni nato aby som mohla vyuzit na PN pripadne matersku alebo Očr?

toxity
28. dec 2011

@sssimi ja už mám 270dni ale nemám tých 26tyzdnov nepretržitého poistenia. Mám sa teda od februára prihlásiť na ten balík aby som mala tých 26tyzdnov nepretržitého poistenia?

sssimi
28. dec 2011

@toxity Veď si písala, že 26tt dosiahneš v apríli-číže potom rovno nastúpiš na materskú od začiatku mája. Len vybehni na sociálku, že si tehotná a budeš si to naďalej platiť, aby ťa nezrušili keďže máš 270 dní zaplatených.

domdom
28. dec 2011

ahojte, poprosím o radu, či sa mám odhlásiť a nanovo prihlásiť na DNP....som DNP od 13. 7. 2011, do 1.2. 2012 teda nesplňam 270 dní DNP. Plánujem otehotnieť ale až niekedy máj, jún...čo mám robiť, aby som dostala materskú v max. výške. Ďakujem za odpoveď.

toxity
28. dec 2011

@sssimi a to mám platiť už celý ten balík či ako? Lebo v tom zákone bolo, že kto už 270 dní má, že sa mu DNP od 1.2.rusi.

mima1
28. dec 2011

@sssimi nevies odpoved na moju otazku? dakujem

anina3
28. dec 2011

@domeli prosim ta ak mi vies poradit
ja som si platila DNP od marca 2009 do augusta 2010
teraz som zacala platit od novembra 2011
zapocitava sa mi to aj z toho predchadzajuceho? ako by to bolo v mojom pripade... dokedy by som mala byt tehotna? alebo sa mi to uz vobec neoplati platit? dakujem kraaasne

veeron
28. dec 2011

@gapa Ahoj Gapa. Prosim Ta, mam z toho uz riadny chaos. Uz sme si pisali. Som poistena dobrovolne od 16.8.2011 a este nie som tehotna.. teda nemohla som otehotniet kvoli potratu. A kedze neverim, ze by som otehotnela hned v januari, tak si mi radila aby som sa odhlasila a potom hned prihlasila a tym mam vlaste zase tych 170 dni na to aby som otehotnela...+ 8 mesiacov ochrannej lehoty, vsak? Zaujimalo by ma, doteraz som si platila zo sumy 452,75 eura t.j. 19,92 mesacne. Od septembra mam 2 zamestnania a vychadza mi hruba mzda spolu 892,01 euro, pricom by som uz mohla platit len 10 euro poistenie. ked sa odhlasim a znovu prihlasim od januara, tak mi staci nahlasit uz len tuto sumu aby som mala maximalnu matersku? (vypocitala som to 1116,75-892,01/hruba mzda/, a z vysledku sa plati 4,4%, to je cca 10 euro. Mozem si nahlasit uz sumu len 10 euro. Dakujem velmi pekne.

mima595
28. dec 2011

@pancake - na dalsi den nemožes...ak chces ist zase s dcerou a na nu si v tomto mesiaci už OCR bola, musi byt medzi OCR aspon 1 den volna a musi byt ina diagnoza na OCR....
ak by bola dr. ochotna, /nasa to napr. urobi v pohode/ tak ju popytaj OCR od 2.1...to už je novy mesiac a tam je to absolut v pohode

mima595
28. dec 2011

@veeron - odpoviem za Gapu.....aj ked rozdiel mas len 10E, tak sa musis prihlasit z minima, teda musis platit minimalne 15E...

anina3
28. dec 2011

@poisonblu prosim ta...
ja ked som platila od marca 2009 do augusta 2010
znova som teraz v novembri 2011 zacala platit
pocita sa mi aj z toho predchadzajuceho obdobia?
tehotna este nie som, ale planujeme druhe babetko... ako by to bolo v mojom pripade ak mi prosim vies poradit? mam este sancu z DNP nieco dostat? dakujem krasne

veeron
28. dec 2011

@mima595 ahoj. takze co si mam teda vypisat do toho registracneho listu, aku sumu vymeriavacieho zakladu? a to co som pisala je ok, keby som sa odhlasila a znuvu prihlasila, tak mam zase tych 270 dnia potom 8 mesiacov ochrannu lehotu?diky

mima595
28. dec 2011

@veeron - 8 mesacna OL iba pre pripad tehotenstva, onak 7 dni....to suhlasi
dala by som minimum...neviem, kolko je to presne....

veeron
28. dec 2011

@mima595 Ano tak som to myslela, ze budem mat zase 270 dni na otehotnenie a ked otehotniem zase 8 mesiacov OL. Myslim ze minimalny VZ je 329,06 eura t.j. 14,47 eura mesacne... Co by si mi ty odporucila? tiez sa odhlasit este k 31.12.2011 a v januari sa prihlasit? dakujem... chceme sa zacat snazit teraz v januari,dakujem veeeeelmi 🙂

mima595
28. dec 2011

@veeron urcite sa prihlasit v januari, ale nepostrehla som, preco sa odhlasit k 31.12...to mi uniklo, preco ti to Gapa odporucila /ale verila by som jej 😉 /
ak tam nie je nejaky zadrhel, tak podla mna staci aj ku koncu januara, aby si mala dlhsi cas na "270 dni" 😉

kandee1201
28. dec 2011

ja som zacala platit dnp v oktobri.zatial niesom tehotna ale snazime sa.neviem teraz ci ho mam zrusit ci pokracovat ci ako to je niekto mi povedal na porade.sk ze staci ked otehotniem do tych 270 dni a potom cez tehotenstvo by som platila uz podla noveho zakona ci ako.co mi poradite

veeron
28. dec 2011

@mima595 To som si sama tak nejak naplanovala ze k 31.12.2011 sa odhlasim a v januari prihlasim. tak teda neviem... dakujem

anaba1
28. dec 2011

aj ja uz dlhsi cas rozmyslam, preco prave odhlasit k 31.12. a prihlasit k 1.1. Myslite, ze by v januari uz bolo nemozne odhlasit a prihlasit?

danabanana
28. dec 2011

Baby poradte ako je to s dobrovolným pripoistením.Oplatí sa to vôbec.Zatial som nemala dobrovolné pripoistenie,tak ako je to teraz po novom.Mám sa pripoisťiť alebo nie?

lienka2581
28. dec 2011

Ahojte Dievčatá, som tu nová, dieťatko zatiaľ nečakáme, ale chceme začať na ňom precovať🙂
Potrebujem preto poradiť od vás skúsených, či, ako a kedy si mám začať platiť DNP. Som už 8rokov SZČO. Pripoistiť, pokiaľ to bude potrebné, aby som mala najvyššiu možnú materskú, by som sa kľudne išla aj zajtra, teda 29.12.11, prosím poraďte mi, čo mám robiť 😖
vopred veľmi pekne ĎAKUJEM

pancake
28. dec 2011

@mima595 a ak by som išla zajtra so synom, tak nemusí byť 1den pauza? a môže byt tá istá diagnoza??