Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

barbareta
28. sep 2011

som znechutená 🙂 roky sme sa pokušali o mimčo a nič,,,všetky moje kamošky mali "Krásnu" matesku dávku vdaka dobrovolnemu pripoisteniu.
Min. rok sme sa rozhodli že si adoptujeme mimko 😉 a tak už niečo vyše roka čakame...V decembri tušim že na štedry den splnim podmienku 270 dni ale mimko budeme mať asi až niekedy jun 2012 ? tak oplati sa mi to ešte do konca roka platiť alebo nie ? Na social. poistovnu sa radšej nejdem ani pýtať lebo tam kazda Teta tvrdi niečo iné !? 😝 🤐 😒 😠 . . .A tie peniaze čo sme platili do systému potom kde su ? na-čo koho budu použité ??? ja platim mesacne cca ale 28€

To je tááákkk tipické pre slovensko meniť pravidla hry počas hry 🙄 Je to tu veru riadna banda 😀

gapa
28. sep 2011

@odyseana
pri povinnom NP zamestnanca nie je podmienka 26týždnov. Tam teraz záleží, či trvá poistenie pred nástupom na md (najneskôr 6týž. pred očak.term.pôrodu) aspon 90dní - vtedy sa ráta z vym.základu v zamestnaní v rozh.období, ak netrvá 90dní, ráta sa z predch.kalend.roku. Toto platí teraz.

gapa
28. sep 2011

@bobocka
270dní sa ráta dva roky pres skutočným pôrodom, tj. berie sa do dna pred pôrodom, den pôrodu už nie.

ajka_v
29. sep 2011

Ahojte, asi sa spytam uz na nieco co sa tu riesilo, ale zial neviem si najst cas precitat celu diskusiu. Ake zmeny sa ocakavaju v DNP od noveho roku ?
Konkretne ja nie som tehotna, koncom jula sa mi skoncila materska, nenastupila som na rodicovsku, ale na polovicny uvazok do roboty. Na cely ist nechcem, moje babo ma predsa potrebuje. Uvazovala som nad DNP, aby som nedoplatila na ten polovicny uvazok, kedze uvazujeme aj o bracekovi ci sestricke. Teda teraz sa mi to neoplati? Doteraz som DNP nevyuzila, lebo som to pri prvom nestihla (moja chyba nevedela som o tejto moznosti).

katarina104
29. sep 2011

@ajka_v ahoj, to nikto nevie čo bude od nového roka, počkala by som 😉

sny
29. sep 2011

Ahojte,včera som bola v SP zaniesť papiere na PN.Máme tu veľmi ochotnú pani,dôverujem jej,vždy mi ochotne poradí.Som sa jej pýtala na tie zmeny,tak ešte nič nie je isté,malo by sa to vraj týkať len živnostníkov,nie nezamestnaných,lebo však jedna mama si nevie platiť 19% z VZ 😝 Vraj sa nemám báť.Som jej aj vravela,či sa mi oplatí platiť to mužovi(platíme od 1.8.),tak že hej,nech vraj nič nerušíme,že sa nám to vráti.Ďalej som sa pýtala,že ako je to,keď skončím materskú tých 40týždňov a platila by som ďalej,že či môžem ísť na PN počas RD,keď to už platí ÚP.Tak ona že to nie je možné,že veď som aj tak doma,načo by som bola aj PN z DNP,to vraj tak neplatia....Tak teda neviem,či som to tu zle pochopila,že s to môže počas RD,alebo mi to ona zle povedala?Ďakujem za radu 😉

odyseana
29. sep 2011

@gapa rozumiem, zostanem ako som...zo soc odpisali, ze zatial ako to je teraz mam narok na materske z oboch poisteni..viac info koncom roka...dakujem Ti za prinosne odpovede 🙂 🙂 🙂

natyi25
29. sep 2011

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi..., niečo som pochopila a je mi jasné, no niečo nie...na MD mám nastúpiť 7.11., takže by som materské mala dostávať aj z DNP, ale ako je to po 31.12.2011? mám sa znovu prihlásiť?
a ešte niečo, ak by mi niektorá z vás vedela poradiť, kvôli sestre..je nezamestnaná, plánujú bábätko a DNP si platí od tohto roka...ako sa jej budú týkať zmeny? tiež sa má do 31.1.2012 prihlásiť do DNP? alebo kam? 😒 dakujem, za všetky cenné rady 😉

janulap
29. sep 2011

@ sny.....preco len zivnostnikov?Tak nezamestnane nie??My tiez planujeme buduci rok otehotniet(som nezamestnana),chcela som si to zacat platit uz teraz...ale teraz neviem...ci zacat a dufat,ze sa ma potom zmena nedotkne,alebo pockat do buduceho roku.

06lienocka
29. sep 2011

ahojte babenky od dnes som tu nova tak dufam že si budem radiť každá čo vie.ja som nezamestnana a platím si od augusta dobrovol.poist. lebo planujeme babo a ako to tu čítam tak asi zbytočne však?a kedy sa už bude vedieť presny výsledok ?pekny dník všetkym

06lienocka
29. sep 2011

a ešte som zabudla ked si od noveho roka budem platit ten balíček poisteni tak mi po 270 dnoch vznikne narok na vyššiu materskú? dakujem vam za odpoved

gapa
29. sep 2011

@sny
zle ti povedala. SP vypláca nemocenské z dnp aj počas čerpania RD v zamestnaní.

06lienocka
29. sep 2011

@gapa ahoj videla som že sa vyznaš naozaj v tých zmenách mohla by si sa kuknut aj na moju otazočku dakujem ti pekne

daniela242
29. sep 2011

@gapa môžem ťa poprosiť o radu? Od začiatku januára 2011 si platím DNP, momentálne som na RD, teraz som v 24tt, predtým som študovala takže som nebola nikde zamestnaná. Chcem sa opýtať ak by ma doktorka vypísala na PN-ku od cca polovice októbra mala by som na pn-ku nárok? 270 dní z dnp budem mať splnených zajtra. Ďakujem veľmi pekne za radu

tomkovci
29. sep 2011

ahojte.mne kamoska radila aby som sa cim skor dala dobrovolne pripoistit.som zamestanana rok. a som v 11 tt.rodit budem v aprili 2012. no a ta kamoska povedala ze mam zacat platit dobrovolne pripoistenie, aspon z dovodu ocerky. a mozno sa mi zb´vysi aj materska.ale moj muz si to nemysli.a nikoho nepoznam kto by mi poradil, u nas na poistovni mi nic nepovedia.dik za info.

veronka
29. sep 2011

aky je rozdiel medzi odhlaskou a zrušenim dnp? neviem čo mam zaskrtnut ked uz nechcem byt poistena. ďakujem

sonazitnanova
29. sep 2011

@tomkovci ahoj no uz je dost neskoro uz ti materska vyssia nevyjde aj ked si zacnes platit jedine ked budes mat potom dieta chore tak sa to da vyuzit na tu OCR alebo keby si ty ochorela tak na PN 😒

veronka
29. sep 2011

@sonazitnanova prosim ta aky je rozdiel medzi odhlaskou a zrusenim dnp?

gapa
29. sep 2011

@veronka
pozri vysvetlivky. Zrušenie sa používa pri prac.pomere, ak by zamestnanec nenasúpil do práce a to bez ospravedlnenia, tak rušia prihlášku (prihlásiť ho musí mzdárka ešte pred nástupom= pred začiatkom jeho prvej zmeny). Zrušenie pri dnp predpokladám ani nie je možné. Zaškrtni odhláška.

veronka
29. sep 2011

@gapa dakujem, nevedela som lebo jedna mi tu spominala ze bud dam odhlaska alebo zrusenie

06lienocka
30. sep 2011

ahojte babenky žiadna mi nevie odpovedat na moju otázočku?ako to bude od januara s tým balíčkom poistení?a dufam že sa mi peniažky nestratia čo si teraz platím dobr.pois,?dakujem vopred za radu pekný den všetkým

sny
30. sep 2011

@janulap Neviem ti naozaj poradiť,ja som to tiež teraz začala mužovi platiť a pani v SP mi povedala,že sa rozhodne oplatí,zatiaľ nič nie je schválené,tak by bolo škoda niečo rušiť a potom to ľutovať.Tak do konca roka už veľa neostáva,tak to neak prežijeme a hádam to aj využijeme.Ja by som ti odporučila začať si platiť ešte toho roku,lebo vždy sa ráta ten predchádzajúci rok.Ja som začala platiť vlani v októbri a mám nárok na max.materskú 😉

sny
30. sep 2011

@gapa Ahoj,ale len počas čerpania RD v zamestnaní???A ja keď budem s malou doma celé 3roky a bola by som chorá,napr.chrípka,tak ani sa nemám unúvať ísť na PN?Alebo ako to vlastne je?Neak to stále nechápem,ďakujem 🙂

bapi1
30. sep 2011

@sny áno, teraz sa to dá - ísť popri RD aj na PN, príp. OČR. Neviem, či sa v tomto niečo zmení od nového roka, treba sledovať, či nastanú aj v tomto zmeny. Ale teba sa to bude týkať až po lete 2012.

sny
30. sep 2011

@bapi1 Ja viem,ale chcem mať o tom trošku prehľad,lebo predsa v správach o tomto hovoria asi najmenej,tak nech ma potom nič neprekvapí...Ale ďakujem za radu 😉

06lienocka
30. sep 2011

@sny dakujem za info ja si platím od augusta tohto roku a chcem pokračovat len baby tu spomínali nejaky nový zakon tak ja len preto aby sa mi peniažky neprepadli dakujem ti pekný den

michaelapillarova
30. sep 2011

ahojte chcem sa spytat co je to tych 26 tt co sa tu spomina, lebo tomu nerozumiem. Dakujem

sashabb
30. sep 2011

@06lienocka zatiaľ je len návrh a to, že DNP by sa malo ku koncu decembra zrušiť a od januára plánujú nejaké balíky, ktoré si ale nebude môcť platiť každý.
@sny je už tehu čiže aj keď DNP zrušia, na ňu bude platiť 8mesačná ochranná lehota (ak splni teda do konca decembra 270dní) a bude max matersku aj z DNP. Ty si platíš len od augusta, čiže nárok na DNP by si nemala a peniaze by ti prepadli 😖

aninka666
30. sep 2011

@gapa ahojky, ešte by som mala na teba otázočku. pre problémy vo firme nam chcú znížiť platy na minimálnu mzdu, alebo nás prehlásiť na čiastočný úväzok. ako postupovať v týchto prípadoch, ked si ešte do februára musím platiť DZP?? nestratím možnosť na vyššiu materskú? stačí ak budem platiť viac DZP?

kkubekova
30. sep 2011

Ahojte, prosim o radu pre kamosku - termin porodu ma 20.4.2012 - od 21.4.2010 do 31.12.2011 bude mat zaplatenych 271 DNP - tak by mala mat vyssiu matersku, ale co ak porodi napr. az 30.4.2012? Mozu jej uz priznanu matersku vziat, kedze potom uz nebude splnat tu podmienku 2 rokov pred porodom? Neviem ci je to podstatne, ale teraz je od 9/2011 zamestnana, zial materska zo zamestnania jej nevychadza, kedze nesplni podmienku 270 dni pred porodom. Vdaka