Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
31. jan 2013

@zalka tak ona chcela ist na PN ja som to hovorila ze zaplatit trosku a hned sa dat vypisat a ma pokoj ale lekarka ju nechcela dat tak nevedela co robit. Dnes sla na kontrolu a lekarka ju okamzite vypisala... ale tak mohla sa ozvat ze naj jej da PN od zatra ze dnes sa prihlasi zazplati... no nbeviem preco sa neozvala. Myslim ze lekarke by to mohlo byt jedno. Ale tak tak to vyslo tak rozmyslame co s tym. Aj ked PN uz by nedostala ale aspon matersku. Ak by sla napr. pred nastupom ma matersku sa prihlasit a zaplatila 1 den dostala by matersku z minima?

zalka
31. jan 2013

@spisiacka áno ak sa den pred nástupom na MD nahlási na DNP a zaplatí ten jeden den tak MD bude vyššia o 255 eur bajočko... škoda mohla mať aj PN vyššiu o 216 e.

spisiacka
31. jan 2013

@zalka tak to ano. Zial no neviem niekto nechce si dat obcas poradit a potom ked zle ta ludia radte... no kazdopadne ti velmi dakujem za info. A nahodou nevies netyka sa to toho ale ze ju v praci prepustili ked povedala ze ide na PN. Mozu tehu pocas PN prepustit?

zalka
31. jan 2013

@spisiacka nie tehotnú ju nemôžu prepustiť , ak písomne oznámila tehotenestvo ... ak ju ale prepustili , lebo toto nesplnila tak to môžu .. alebo agentúry tiež ... a dalšia vec ... ak jej v OL vznikne nové poistenie tak OL zaniká,
takže ak ju prepustili tak na DNP sa neskôr ako dnes nemôže prihlásiť lebo si zruší OL z práce a dostane materskú len 255 e.

Ešte stále má 25 minút aby stihla podateľnu a vypísať RLFO na DNP.

danielita13
31. jan 2013

ahojte , chcela by som poprosit o radu , ja som sa minuly rok prihlasila na DNP, v januari 31.1 a platila si ho 9 mesiacov minimum 14,9e myslim, teraz mi zaniklo a ja som tehotna na RD, a termin porodu mam 14.7. 2013 , podla vtedajsieho zakona som v nejakej 2 rocnej ochrannej dobe a keby som sa teraz opät prihlasila mala by som zevraj narok aspon na minimum (220e), neviete mi prosim povedat kedy sa tam mam ist presne znova prihlasit, zevraj mi staci v 7 mesiaci, ale neviem ci sa nieco nezmenilo , dik za kazdu radu 🙂

spisiacka
31. jan 2013

@zalka ze mala na dobu urcitu zmluvu a ta jej skoncila. Tak to je ine to mozu zrejme. No ak toto vsetko sa stane a ze PN potom zrusi pojde na urad prace a ten jeden den pred nastupom na matersku sa moze aj tak prihlasit na DNP a dostat z minima?

zalka
31. jan 2013

@spisiacka akú mala hrubú mzdu zo zamestnania? Od kedy do kedy trvalo zamestnanie?

zalka
31. jan 2013

@danielita13 pracuješ?
Prihlás sa hned na DNP na 7 dní , potom sa odhlás ... vznikne ti OL pre tehotné ... zaplatíš cca 31,50 eur.
Kedykoľvek ak budeš potrebovať ísť na PN tak si budeš môcť dať PN vypísať zo zamestnania aj z DNP.
A deň pred nástupom na MD sa opäť prihlás na DNP, zaplat jeden den 4,50 eur .. a po skončení MD pred nástupom na RD sa z DNP odhlás.
MD sa ti zvýši o 255 e mesačne , prípadná PN z DNP bude 216 e mesačne.

spisiacka
31. jan 2013

@zalka minimalnu mzdu a neviem ako dlho

mmonika
31. jan 2013

@janka9900
@zalka ahojky baby, tak bolo to ak ako ste pisali.. kamoska bola na socialke , tak tu jednu pn-ku zo zamestnania jej ukoncuju, ale tá druha jej trva až do toho maja.

zalka
31. jan 2013

@spisiacka hm.. no škoda lebo mohla mať MD 470 eur tak bude mať len 255 eur .. ak ju prepustili a dnes sa nenahlásila na DNP

danielita13
31. jan 2013

@zalka ano som zamestnana ale do 22.11. 2013 som na materskej s prvym synom, takze je to inak ako som si myslela , vtedy mi myslim radili sa prihlasit mesiac pred nastupom na matersku a zaplatit 145e, uz si to presne nepamätam, ja som doteraz na MD nebola PN, takze to zhrniem ci som to spravne pochopila teraz sa mam prihlasit na 7 dni=31,5e, a kedykolvek pocas MD s druhym dietatkom (3roky) budem PN budem postavat PN aj z DPN????
alebo je to casovo obmedzene? a ohladom MD sa staci prihlasit jeden den pred nastupom na matersku a jeden den pred skoncenim MD a nastupom na RD sa odhlasit ??? a pocas MD myslim ze sa DNP neplati??? dik za radu 🙂

spisiacka
31. jan 2013

@zalka ne nenahlasila a zajtra jej konci pracovny pomer ktory je na dobu urcitu,. No uvidime co sa rozhodne urobit dalej este ma cas kym pojde na matersku. Keby nieco mi nebolo jasne tak ak mozem potom niekedy sa ozvem. Zatial moc moc dakujem

zalka
31. jan 2013

@danielita13 no si na RD ... a kedykollvek do dna nástupu na MD ak budeš chorá tak môžeš ísť na PN aj ked poberáš rodičovský príspevok.
Prihlás sa len na balík nemocenské a dôchodkové poistenie ... z VZ 393 eur ... neprihlasuj sa na poistenie v nezamestnanosti.
A deň pred nástupom na MD sa opäť prihlásiš na DNP aby si šla na MD zo zamestnania a z aktívneho DNP aby si nestresovala či porodíš včas, lebo tam sú potom iné podmienky .
A pred nástupom na RD s druhým dieťaťom sa z DNP odhlásiš . lebo iste nechceš z RD 199,60 eur platiť mesačne 130,27 eur.

zalka
31. jan 2013

@spisiacka no kedykoľvek ... ako je ešte jedna šanca .. ako môže získať MD aj zo zamestnania aj z DNP ... ale to až potom niekedy .. alebo v pošte. ak sa ozveš.

danielita13
31. jan 2013

@zalka dik dik za radu 🙂 to poistenie v ramci PN asi nevyuzijem , pojdem sa teda prihlasit den pred nastupom na MD na DPN , bude to stacit jeden den ? a potom sa odhlasit den pred skoncenim MD, lebo u nas na urade ked som sa bola informovat tak sedela taka slecna ze ona zastupuje a ze mi nevie poradit a ze bude dlho zastupovat lebo kolegyna je chora tak som vobec nevedela co a ako ale dik za radu 🙂 🙂 🙂

zalka
31. jan 2013

@danielita13 no ako myslíš, prečítaj si príspevky vyššie, tiež si babenka myslela že nevyužije. A teraz je už neskoro . Je to na tvojom rozhodnutí, čo ak ťa hospitalizujú v nemocnici? Alebo sa čosi zomele?

effie81
31. jan 2013

Dnes je SP vsade otvorena do 19 hodiny,kvoli tomu 2 pilieru.Neviem ci budu riesit aj ine okrem DSS,ale teda otvorene by mali mat.🙂

danielita13
31. jan 2013

@zalka tak teraz som nalomena 🙂 teoreticky mas pravdu moze sa hocico stat , a potom si poviem mohla som si to ist zaplatit, este nad tym pouvazujem a ked nebudem vediet znova ta budem otravovat o radu 😉 dik

zalka
31. jan 2013

@danielita13 kamoške som toto poradila v septembri ak otehotnela. PRihlásila sa odhlásila a neriešila, akurát že asi mesiac na to ju museli hospitalizovať v nemocnici a odvtedy je na PN ak by to nebola urobila .. tak má PN len zo zamestnania.
Stať sa môže hocičo.

tatolu
31. jan 2013

Dievčence taká prosba o radu pre kamarátku. Nepretržite pracuje viac ako dva roky, premýšľa, že dá výpoveď k máju u terajšieho zamestnávateľa, no nová práca v nedohľadne... Mohla by si zvýšiť podporu v nezamestnanosti založením doplnkového poistenia?

zalka
31. jan 2013

@tatolu PvN sa nedá platiť samostatne, a tie dva mesiace jej to moc nezaváži ak si niečo málo bude platiť .
Lebo sa jej podpora vypočítava z priemeru za dva roky, takže dva tri mesiace je kvapka v mori .

tatolu
31. jan 2013

@zalka vďaka 😉

obcansr
31. jan 2013

Baby prosím radu. Manžel dnes dal mzdárke na roč. zučtovanie papiere aj moje a dala som kolko som mala vyplatené Pn a OčR aj kolko som zaplatila dnp za rok 2012. A práve to dnp mu vrátila že to jej netreba . Ciže netreba kolko som zaplatila na dnp že to sa neráta. Ako to je nech mám v tom jasno. A že mu mám doniest papier že mám rodičák. Načo im to je.

decuso
31. jan 2013

@obcansr kazala ti to preto doniest, lebo manzelovi takto z dane to odpisuju. nam tak kazdy rok , vracaju cca 400 eur

alibabaa
31. jan 2013

@apena pisala som tu upozornenie. volala som si na socialku. pani mi povedala ze v ziadnom pripade sa nesmiem prihlasit ako dohodar. lebo si tym zrusim ochrannu lehotu!!!!

zaza26
1. feb 2013

@zalka ahoj ,môžeš mi prosím poradiť?radšej sa pýtam na názor viacerých,aj som volala na sociálku včera,a pod. len človek môže raz dostať zlú info a je zle,,.,.,

Moja otázka znie, či má nejako vplyv na (na nárok z dnp,na výšku materskej) MD ak by som čerpala aj PN z DNP....

Tu sú moje info:
-nie som zamestnanec,som mamička na RD s 2 ročným synom,nepracujem popri rd anilen na dohodu nikde
- mám splnené všetky podmienky dnp
- dnp mám platené od 30.1.2012 do 23.10 2012 do maxima, nepretržite s dalsím... som pokračovala s platením už balíka od oktobra do včerajšieho dna 30.1.2013,mám splnených 270 dní,som na rodičovskej dovolenke,nie som zamestnanec,iné nemocenské nemám a ani nebudem do nástupu na materskú mať-pretože sa nezamestnám z dovodu,že som tehotná)...otázka je,pokial by som si nárokovala na PN z tohto DNP,môžem?Nemá to nejako vplyv potom aby mi už materskú nedali,alebo sa niečo proste môže tým ovplyvniť???
Dnes by som chcela ísť ku svojej dr.,nakolko ma prepustili včera z nemocnice,išla som hned zaniesť správu ku svojej gyn. a následne na sociálku zrušiť DNP,som v ochrannej lehote 8 mesiacov a zároven v ochrannej lehote 7 dní,kým tam PN donesiem.
Prosím ak by si mi vedela odpovedať,len či má alebo nemá to vplyv na tú materskú,či v poriadku budem mať vyplácané PN a potom hned nato materskú z DNP. (2012 jan-okt platene čisto dnp do maxima a od okt 2012-jan 2013 balík do minima)
Nechcela som sa na PN dať vypísať skôr než si všetko prezistím, som v 8.týždni tehotenstva,v ochrannej lehote tých 8 mesiacov už teraz(aj tých 7 dní-čiže nemusím teraz ešte ani dokladovať papierom že som tehulka ,vraj potom by som už nato papier potrebovala,po tých 7 dnoch,tak mi povedala pracovníčka na socke),kedže som dnp predvčerom zrušila proste plynie ochr. lehota v ktorej si chcem nárokovať PN až do materskej a potom následne poberat materskú z DNP.
Zatial neviem od svojej gynekol. či som riziková tehula,nič mi nepovedala,že či áno,alebo nie,v nemocnici ma napr. kvoli hroziacemu potratu nedali ani na rizikové oddelenie,lebo tam maju pacientky až po 15 týždni 😨 ved hádam mi PN vypíše. Ja už som do tej sociálnej poistovne natlačila tolko penazí,že ked sa mi vráti niečo späť budem rada,koniec koncov mam na to nárok v tomto prípade určite (len či má na to taký názor aj tento systém,štát... 😝 )

Ak by si mi vedela prosím ťa poradiť,budem vdačná za každý dalsí názor.

Ďakujem

Zuzana

obcansr
1. feb 2013

@decuso no nam tolko nevrátia lebo ja som mala pn aj očr a dost vela ale rodičák sa do toho neráta ževraj

obcansr
1. feb 2013

Baby prosím radu. Manžel dnes dal mzdárke na roč. zučtovanie papiere aj moje a dala som kolko som mala vyplatené Pn a OčR aj kolko som zaplatila dnp za rok 2012. A práve to dnp mu vrátila že to jej netreba . Ciže netreba kolko som zaplatila na dnp že to sa neráta. Ako to je nech mám v tom jasno. A že mu mám doniest papier že mám rodičák. Načo im to je.

janka9900
1. feb 2013

@zaza26 ahoj, mozes byt PN az do materskej, matersku ti to neovplyvni 😉 je skoda, ze si poistenie zrusila, ked sa chystas byt PN az do materskej, pocas PN sa neplati, mohli ti bezat dni poistenia.
ale to uz je jedno, mas narok aj na PN, aj matersku 😉