Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

melisska
22. apr 2013

@zalka ja som na pn, tak keď budem platiť z minima, koľko mi vyjde md ?

zalka
22. apr 2013

@melisska si na PN z DNP? či zo zamestnania? píš presnejšie tak sa poradiť nedá ...

melisska
22. apr 2013

@zalka som pn zo zamestnania od 8.4. Rizikové teh.

zalka
22. apr 2013

@melisska blbé .. mala si sa nahlásiť na DNP 7.4. a ísť na PN aj z DNP ...
bolo by vhodné sa prihlásiť na DNP ... zrušiť PN .. a tak o týžden ísť na novú PN aj z DNP aj zo zamestnania ... aby si nemusela DNP do pôrodu platiť ...

bubulka722
22. apr 2013

Ahojte! Syn si včera na futbale vyvrtol členok a má výron. Kedy sa mám prihlásiť na DNP aby som mala nárok na dávky z minima? Stačí v deň začiatku OČR alebo treba min. jeden deň vopred? Ďakujem!

melisska
22. apr 2013

@zalka škoda, ze som sa tu neozvala skôr :( pn mi dr. Nezruší, a keby som platila tých
130,27 od apríla koľko by s mala md? Nemusí sa to platiť 270 dní kým niečo vyplatia ?

zalka
22. apr 2013

@melisska no to skončené DNP by sa ti pripočítalo k tomu čo uzavrieš tak by si mala splnenú podmienku 270 dní ... a MD by bola 255 e z DNP ...
prečo nezruší ... no skús platiť mesiac dva tri ... a potom skončiť PN a dať sa vypísať na novú ... bo tých 130 by si musela platiť až do nástupu na MD :.. to by si moc nezískala ....

melisska
22. apr 2013

@zalka ďakujem 🙂

zalka
22. apr 2013

@melisska rado sa stalo

danielita13
22. apr 2013

ahojte dievcence , chcem si len potvrdit ci s anieco nezmenilo v zakonnoch 🙂 som zamestnana , na RD a 3.6.2013 nastupujem na matersku s druhym mimkom, minuly rok som si 9 mesiacov platila DNP, a teraz by som sa mala ist prihlasit znova, tu ste mi radili ze staci den pred nastupom na MD, ale kamoska mo hovorila ze treba aspon mesiac pred nastupom na MD, tak teraz neviem a nerada by som to o par dni prepasla a prisla o moznost dostavat tych 255e ,dik za radu

zalka
22. apr 2013

@danielita13 stačí deň dva pred nástupom na MD sa prihlásiť z DNP a nezabuidnúť zaplatiť včas ...

danielita13
22. apr 2013

@zalka dik , a akoze zaplatit vcas ???

zalka
22. apr 2013

@danielita13 no napr. za jún treba zaplatiť najneskôr do 8.7. ak SP tie peniaze nebude mať na účte tak MD nevyplatia ... logicky . 😀

danielita13
22. apr 2013

@zalka aha, ja som myslela ze tam je nejaky iny termin , ze do 3 dni alebo nieco take 🙂

zalka
22. apr 2013

@danielita13 nie len treba včas zaplatiť ... 🙂

janka_pd
22. apr 2013

Ahojte.
Dievčatá, chcem vás poprosiť o radu pre moju susedku. Momentálne je na RD s prvým dieťaťom. Jej pracovný pomer trvá a čakajú druhé dieťatko, TP: koniec augusta 2013. Nikdy si neplatila DNP. Keby sa teraz prihlásila, mala by nárok na MD aj z DNP, hoci len to minimum? Alebo to v jej prípade nemá vôbec význam?
Ďakujem.

zalka
22. apr 2013

@janka_pd ak nikdy neplatila tak nemá z čoho mať splnenú podmienku 270 dní poistenia z DNP .. takže také robiť nemusí nárok na MD z DNP nemá

kvieta
22. apr 2013

Dievčatá, viete mi poradiť? Ako je to s podporou v nezamestnanosti? Mám informáciu, že za posledné 3 roky majú byť odpracované 2 roky. Do tých dvoch rokov mi chýbajú asi 4 mesiace. Ale teraz som PN aj z dobrovoľného poistenia aj zo zamestnania v ochrannej lehote od januára a neviem, či by sa mi to dobrovoľné poistenie spočítavalo, súčet odprac. rokov + DNP by bol 2 roky a ak áno, či aj v tom prípade, keď som celý čas PN, teda neplatím poistné. Som prihlásená na ten rozšírený balík. Ďakujem veľmi pekne za radu🙂

larinkal
22. apr 2013

Ahoj žalka, chcem sa spýtať ohľadne tých platieb do soicálnej poistovňe - že treba zaplatiť do 8 dňa nasledujúceho mesiaca za ten predchádzajúci a môžem tu platbu uhradiť aj ten 8. deň - pretože v tomto som si neni istá a minulý mesiac som sa pozabudla a platbu som uhradila až toho 8.
ďakujem.

zalka
22. apr 2013

@larinkal no dôležité je mať poistné zaplatené včas ... ak je to v priebehu mesiacov problém nevidím ... problém nastane ak je to po skončení DNP .. teda že niekto zruší DNP ... a neskoro uhradí platbu ... vtedy nevzniká OL .. takže tam je podstatné zaplatiť včas detto aj ked ide na PN .. aby neboli dlžoby .. bo nevyplatia ..

zalka
22. apr 2013

@kvieta a pracovný pomer ti skončil? či kedy končí? A samozrejme nespočítava sa to .. teda DNP sa pripočíta k zamestnaniu ... ale dni sa nenavýšia .. takže ak Ti chýbajú 4 mesiace ... tak bud ich treba odpracovať niekde .. alebo potom platiť DNP ( celý balík aj s poistením v nezamestnanosti ) alebo byť tie 4 mesiace na PN z DNP aby bolo dosť dní poistenia v nezamestnanosti ... PN je vylúčitelná doba.
Ak chceš podporu tak na UP odporúčam sa prihlásiť až po splnení tej podmienky 2 roky ( 730 dní ) za posledné 3 roky

kvieta
22. apr 2013

@zalka PP mi skončil, prihlásila som sa na rozšírené dobrovoľné poistenie ( platila som aj do min.roku do októbra, takže nárok na PN mi vznikol aj z toto poistenia) a nastúpila na PN v ochrannej dobe. Takže prihlásená som, ale asi od . dňa poistenia som na PN. Tak teraz neviem. Na PN som teraz 4. mesiac.

zalka
22. apr 2013

@kvieta napíš aj dátumy ... nemám vešteckú gulu takto sa ozaj ťažko radí .. a je jedno že si na PN kým si prihlásená na DNP ... ak v tom máš aj poistenie v nezamestnanosti tak tie dni sa počítajú do poistenia.

kvieta
22. apr 2013

@zalka PP skončil 31.12.2012. Na Rozšírené DNPO som sa prihlásila 2.1.2013, na PN som nastúpila 4.1.2013. Ide mi iba o tú dávku v nezamestnanosti, či mi vznikne nárok. Na PN nárok mám.

zalka
22. apr 2013

@kvieta a čo bolo do 4.1.13 si bola sa zaevidovať na UP?

bubulka722
22. apr 2013

@zalka Ahojt! Syn si včera na futbale vyvrtol členok a má výron. Kedy sa mám prihlásiť na DNP aby som mala nárok na dávky z minima? Stačí v deň začiatku OČR alebo treba min. jeden deň vopred? Ďakujem! Všetky podmienky na nárok mám splnené len teda neviem či sa stačí prihlásiť v deň začiatku OČR alebo vopred.

kvieta
22. apr 2013

@zalka Nie, nebola.

zalka
22. apr 2013

@bubulka722 no stačí aj v den začatia OCR ...

zalka
22. apr 2013

@kvieta a na to DNP čo si sa prihlásila .. tak si si dala aj poistenie v nezamestnanosti v ňom? ... ak hej tak si pospočítaj dni .. teda zamestnanie od ... do 31.12.12 a DNP od 2.1.13 do skončenia PN resp. dokedy si ho necháš ... ak to dá do kopy 730 dní tak sa potom zaeviduj po skončení PN na UP.

kvieta
22. apr 2013

@zalka Áno, dala som aj poistenie v nezamestnanosti. Ďakujem za radu, to som nevedela, či sa spočítava zamestnanie+dobrovoľné poistenie, píšem ako tatár, však? Ďakujem🙂 A ešte, kalendárne dni?