Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aprilka9
16. máj 2012

@gapa ĎAKUJEM 😉

dany85
16. máj 2012

@gapa prosím ťa o radu... platím si DNP od januára, suma na úhradu mi pracovníčka vypočítala na 50,50€. Napadlo ma prekontrolovať či mám všetky platby zatiaľ OK a iná pracovníčka mi napísala že nie, že mám nedoplatok 0,75€ lebo platba mala byť 50,75€. Čo teraz s tým nedoplatkom? Znamená to pre mňa že mi tým nárok nevznikne a kvôli milej tetuške pracovníčke mám proste smolu? 🙄

poisonblu
16. máj 2012

@dany85 doplatit a zacat platit 50,75 eur...inak to je strasne, ze uz sa ani na pracovnicky v SP nemozes spolahnut...

jasminet
16. máj 2012

babyyyy - za 7 dni si DNP vyratam ako 119,45 : 31dni x 7 dni?? za den, kedy nastupujem na matersku uz platit nemusim, ze?

dany85
16. máj 2012

@poisonblu no to teda, ja som taká vytočená, telefón mi pani úradníčka nedvihla, na mail mi odpísala rýchlosťou blesku že veď si to mám doplatiť a je to ale na otázku čo to má znamenať že mi vypočítajú zlú sumu, nikto ma neupozorní a vznikol mi nedoplatok nie mojou vinou už mi odpovedať neráčila... 🙄 človek si poctivo platí, stará sa a čo z toho ... fakt náhoda že ma napadlo zistiť či sú všetky platby OK 🙄

poisonblu
16. máj 2012

@dany85 jj, esteze ti to napadlo...ale ja si taketo veci kontrolujem, na stranke SP su predsa tabulky, kde su napisane aj maxima aj minima odvodov...

zalka
16. máj 2012

@zuble
Podľa mňa telefonovať nemusíš. Ak si mala PN zo zamestnania aj z DNP tak tam dávajú 2x listom vedieť čo koľko ti zaplatia, lebo prvých 10 dní platí zamestnávateľ.
Pri OCR platí všetko celých 10 dní SP, takže ona si to naráta a dá to v kope. Ked tam máš rozpísané, že dostávaš OCR zo zamestnania aj z DNP. Resp.mala si vystavené 2x OCR? dala si zamestnávateľovi OCR? A odniesla OCR z DNP do SP?

andea1903
16. máj 2012

zalka Ahoj no pred zamestnanim som pracovala len na dohodu.Čiže ak otehotniem do konca platenia DNP toje do konca septembra tak materská bude vyplácaná z DNP.A ak sa nam nepodarý otehotnieť tak mi to zanikne či možem isť aj na PN,keď budem mať zaplatených 270 dní????A ak by som otehotnela po tych 270 dní tak čo potom??????Ďakujem

janka9900
16. máj 2012

@jasminet myslis za PN, hej? ak to mas za 7 dni dlhodobejsej PN, tak cca 187€/31x7 ... inak je PN prve tri dni 25% z VZ a dalsie dni 55% z VZ. za den, kedy nastupujes na md neplatis 😉

dany85
16. máj 2012

@poisonblu to mňa vôbec nenapadlo, pani na pobočke mi jasne povedala kam, čo a koľko mám platiť, no pátrala som ja po tom či mi povedala správne? veď mi to dala jasne na papieri...och...

janka9900
16. máj 2012

@jasminet tak som to preratala, ak si dlhodobo PN tak to je cca 42€, ak to je nova PN, tak cca 32€ 😉

jasminet
16. máj 2012

@janka9900 nieee pn... normalne dnp - idem 21.5. na matersku, som v OL z dnp + zamestnana. takze aby som neprisla o matersku z dnp musim sa prihlasit na par dni pred nou na nove dnp...
a kedze krasavice v sp sa tvaria ako ze platia matersku zo svojho, tak sa im zadarilo dat mi na prihlasku zly VZ a podobne lahodky, tak si to chcem radsej sama preratat ako sa na ne spoliehat

m148
16. máj 2012

@

zuble
16. máj 2012

@zalka Dala som OČR aj zamestnávateľovi aj na SP. Prišiel mi len jeden list s výmerom zo SP. V januári mi prišli 2 výmery - jeden na DNP a druhý za poistenie od zamestnávateľa. Teraz v apríli pri OČR mi však prišiel len jeden zo zamestnania. Tak neviem, či len zabudli a este cakam co mi pride na ucet - ci sa jeden list cestou nestratil. Neviem či to nesúvisí s tým, že musím mať z nového poistenia zaplatených 26 týždňov? Dakujem za odpoveďe.

janka9900
16. máj 2012

@jasminet jaaaj, zaplatit za 7 dni 😀 tak potom tak ako si pisala 😉 a pre istotu si over, ci nemas nejake nedoplatky 😉

nikolino
17. máj 2012

ahoj babenka nemáte niektorá skúsenosť? som tehu 3 mesiac a taktiež aj zamestnaná cca 8 rokov v jednej sro-čke. DNP si platím z rozdielu od 17.5.11 do 5.1.12 a znova od 9.1.12 a stále trvá. Firma má veľké finančné ťažkosti je tam neznesitelný stres lebo nikto nevie čo bude ďalej majiteľ sa nevie poriadne vyjadriť a ja neviem ako sa zariadiť aby som náhodou neprišla aj o maxi materskú alebo o odstupné pretože ani na výplaty nemá a ak sa pošťastí tak nám ju dáva na 3 krát boh vie či za nás aj odvody platí neviete ako by som sa mala poistiť ak náhodou skrachuje alebo dá firmu do konkurzu?s priateľom sme sa dlho snažili o bábo a bojím sa aby som ho v poho donosila a nenastali komplkácie stoho neustáleho stresu a nervákov. Ďakujem za každú radu.

zalka
17. máj 2012

@zuble
Nie nemusíš mať z nového poistenia zaplatených 26 týždňov. Lebo skúmajú či máš splnenú podmienku 270 dní počas dvoch rokov.
A OCR z DNP si hádam rovno zaniesla do SP, s tým zamestnávateľ nič nemá.

zuble
17. máj 2012

@zalka
ano samozrejme.
Som sa docitala, ze sa davka vyplaca v jednom. Tak uz nebudem po tom ani patrat, lebo mozno sa v januari pomylili, ked som bola na OČR a vyplatili mi zvlast z DNP a zvlast zo zamestnania. Mala som vtedy 2 OCR po sebe a nejako som to neriesila. Som myslela, ze to tak ma byt.

iwusca
17. máj 2012

baby ked mi skonci DNP (niekedy v juny) treba sa odhlasit alebo to zanikne automaticky?

jajabajaja
17. máj 2012

@gapa Vdaka za tip-ale ano ,myslela som na to, ze ju pre istotu prefotim. Pockam na pisomne stanovisko od SP a ked to nebude podla mojich predstav -skusim sa odvolat. Ked ukazem papier od nich lekarke-mozno sa
s nou bude dat hovorit-lebo ked som to potvrdenie pytala,pozerala na mna akoze co si to vymyslam za hluposti...takto to bude dufam pre vsetky strany slusne, oficialne aj moralne v poriadku.

zalka
17. máj 2012

@iwusca zanikne automaticky odhlasovať sa nemusíš.

lienkapp
17. máj 2012

Ahojte, viete mi poradiť? Platila som si DNP. 270 dní mi uplynulo začiatkom marca. Teraz som otehotnela, ale počula som, že už sa nevypláca DNP tehotným. Ako to vlastne je. Ja už od toho marca neplatím a som dobrovoľne nezamestnaná.

zalka
17. máj 2012

@lienkapp
Máš dve možnosti.
Prihlásiš sa na balík DNP z minima na 7 dní, potom to zrušiť. Vznikne TI ochranná lehota, a dostaneš počas tehotenstva PN vo výške cca 180e a materskú z ochrannej lehoty cca 220 eur.
Prihlásiš sa na balík DNP z maxima, zaplatíš si jeden dva dni a pôjdeš na PN ktorá potrvá celé tehotenstvo. Pn dostaneš 180e a materskú maximálnu.

lienkapp
17. máj 2012

@zalka môžem ísť na PN aj keď som dobrovoľne nezamestnaná? Ja som v zahraničí a domov pojdem až v polovici júna.

zalka
17. máj 2012

@lienkapp
A prečo by si nemohla ísť na PN? Ak máš problémy tak na PN ísť môžeš. Len pred PN sa musíš prihlásiť na DNP. Akurát pre teba bude platná skôr odpoved č. 1, lebo na dvojku nestihneš byť poistená 26 týždňov pred nástupom na materskú aby si ju mala z maxima.

monika_nm
17. máj 2012

@lienkapp ahoj toto by si sa mala opytat na socialnej poistovni u nas, tam by Ti mali dat info, ale co som ja pocula, ked si uz mala platene DNP tych 270 dni, ak sa teraz prihlasis z maxima, tak by Ti mali platit potom max. matersku, lebo Tebe to uz nevychadza, ked si uz neplatis, lebo je pre tehotne sice 8 mesacna doma, ale to Ty uz teraz nestihas, to by si musela porodit do novembra a ty mas termin az v januari, ale myslim, ze ked sa teraz poistis a budes si to platit, tak potom by Ti mohla vyjst ta max.materska a myslim, ze ked pojdes po 26 tyzdnoch na PN tak by si mala mat aj max, teda podla toho kolko si budes platit vyplacanu Pn., to je podla mna v polke novembra, len neviem kedy Ti zacina materska, tak ale urcite by Ti to za to stalo ak sa Ti da platit tie peniazky, lebo materska je potom max okolo 700 Eur, ale urcite sa spytaj na to na socialke a nedaj sa odbyt, povedz ze mas taketo info, ahoj a dobre vybav 🙂

monika_nm
17. máj 2012

@nikolino ahoj, no myslim, ze Ty by si uz mala dostat max. materske, ked Ti platia v zamestnani odvody a Ty si tiez platis ten rozdiel, malo by To to vyjst v pohode, lebo Ty budes aj v ochrannej lehote, samozrejme tiez by som Ti doporucila vsetko si to popis ako to mas a zavolaj si a alebo chod na socialku a popros ich nech Ti to pozru a nedaj sa odbyt, ale Ty by si podla mna mala byt v pohode a mala by si to mat vyplatene z oboch poisteni, bud v pohode, nestresuj sa , lebo to skodi mimi a neboj verim, ze Ti to vyjde, ale daj si pozor aby si potom ked budes nastupovat na matersku, aby Ti gynekolog vypisal 2 tlaciva, lebo tusim to vypisuje gynekolog, to sa pytaj na socialke, len si daj pozor, lebo keby si im dala len jedno, tak by Ti to len z toho jedneho vyplatili, pripadne sa popytaj na socialke, ako by to bolo keby si teraz ze musela nastupit na PN az do konca, mozno by to kvolo tym Tvojim stresom bolo lepsie, tiez sa pytaj ako to bude s vyplatenim, ak si mimo Ba, nech Ti povedia oni, pripadne este si zavolaj do Ba, a uvidis, ale ja si myslim, ze aj PN by si mala mat vyplatenu max,teda podla vysky ako si to platis, samozrejme aj tam nezabudni si pytat ak by si isla 2 marodky, jednu ako zamestnanec, jednu ako DNP, lebo byvalo to tak, ze boli treba dve, mozno uz len teraz jednu, ale to sa pytaj na socialke adaj si na to pozor, maj sa pekne a drz sa a dobre vybav, dufam, ze som Ti pomohla, ahoj 🙂

angelika_2
17. máj 2012

Keď mi lekár potrvrdí tehotenstvo podám si z nového DP odhlášku? bude mi plynúť ochranná lehota v trvaní 8 mesiacov, v rámci ktorej si budem môcť uplatniť nárok na materské...v ktorom tt najlepšie?? ďakujém
🙂

karinkaeich
17. máj 2012

kocky, ked som doma na rd a pp mi stale trva, a dr by ma vypisala na pn, vznikne mi narok z dnp (270 dni v 2 rokoch mam splnenych) a aj zo zamestnania? ci teraz moj zamestnavatel s tym nic nema, kedze som doma. ak ano, tiez si pytat 2 listky, do sp odniest osobne a druhy dat v praci? ci? viete poradit?

zalka
17. máj 2012

@karinkaeich
máš aktívne poistenie DNP alebo si v ochrannej lehote, alebo ti poistenie DNP skončilo?
Ak máš aktívne DNP tak dostaneš PN zaplatenú z toho poistenia. Zo zamestnania nedostaneš nič lebo nepracuješ teraz. Stačí u lekára si dať vypísať PN len z DNP.