Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

monka9999
6. sep 2011

@lucia.kl to poteši.

monka9999
6. sep 2011

@bapi1 tie tety tam nevedia celkovo nič.tak nič nove že nevedia podat taketo info.dufam že ty ch čo to už platia sa to tykat nebude.asi by ma už porazilo ked som do toho vrazila tolke peniaze.

gapa
6. sep 2011

@dendy1
len treba začať platiť do 8,10, za obd. 22.-30.9. ...,
ale to musíš sama posúdiť, či sa ti dnp oplatí, podla vym.základu z dnp v min.roku a podla toho ako bývate chorý, príp. dodať zmenu na minimum od 1.10., ak máš vysoký vz.

gapa
6. sep 2011

@mariro
záleží od konkrotnych dátumov, nedá sa povedať presne. Ale spravili ste chybu, že sa neodhásila a nanovo neprihlásila a platila maximum potrebný čas. Dávka sa jej ráta z rozhd. obodia, tj. predpokladám vym.základu z dnp v predchádz. kalend. roku, čo bolo minimum. Rozh.obd. sa mení len
- odhláškou a novou prihláškou a len
- ak trvá dnp aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp pred vznikom očr, pn a tiež
- platí to len v prípade, ak nevznikne pn, očr hned v mesiaci, kedy končí poberanie materského (teda ak by končila napr. v obd. 1.-30. 8, tak to platí len ak očr, pn vznikne najskôr v septembri. Ak by poberala materské do 31.8. vrátane, tak to platí až pri vzniku očr,pn najskôr 1.10.)
t.j. záleží na konkr. dátumoch a presnom postupe

gabkazabka
6. sep 2011

@gapa Ahoj,vidim,ze sa trosku do DNP rozumies,tak ak smiem,rada by som sa ta opytala nieco:
Niekedy som bola zamestnana a kedze som otehotnela,tak mi dnom nastupu na MD skoncila aj prac.zmluva.Teraz v juny moje dieta dosiahlo 3 roky,takze mi skoncilo poberanie rodic.prispevku.Nahlasena som na urade prace....V januari 2012 by som mala nastupit na dalsiu MD.
V decembri 2010 som si zacala platit DNP z max.zakladu,teda okolo 49 eur mesacne.Teraz som splnila podmienku 270 dni.....Moja otazka znie....Ked nastupim teraz na PN-ku(vypise ma gynekolkog),ako mi ju budu pocitat,resp.kolko mi vyjde PN-ka?V predch.roku mam teda zaplatene DNP len za december
Dakujem pekne

gapa
6. sep 2011

@maminka142
návrh je: obmedzenie možnosti byť dnp len pre isté skupiny a už to nebude také lacné, lebo sa bude dať byť dobrov.poistený len v kombinácii viacerých poistení a to:
-v kombinácii dnp + dobr.poist. v nezam. ( pre skupiny, čo majú povinné dôch.poistenie, ale nemajú povinné nem.poistenie, tj. nebudú môcť byť poistení zamestnanci čo pracujú na prac.pomer!!!)
- alebo v kombinácii dnp+dpvn+ tuším dobr.poist. dôch.invalidné ... bohužial už si to nepamätám z hlavy pre akú skupinu a nejde mi návrh otvoriť

tiež podla návrhu by malo dobrovolné poistenie zaniknúť 31.12.2011 a tí, čo budú chcieť byť poistní, treba aby podali prihlášu do 31.1.2012, do tohto termínu môžu aj so spätným dátumom, no najskôr od 1.1.2012. Takže predpokladám, ak by to takto schválili, tak 26týž. začína plynúť nanovo!?

ale opakujem, toto sú len návrhy

gapa
6. sep 2011

@gabkazabka
bude sa rátať z vym.základu v obd. od prihlásenia v dec.2010 do 31.12.2010 a nesmieš mať nedoplatok (resp. len menší ako 5eur)
predpokladám na soc.poistovni si nič nenahlasovala, stále si dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rok, ak si si samozrejme podala na soc.poistovnu prihlášku po pôrode

gabkazabka
6. sep 2011

@gapa cize by mi mala vyjst okolo 600 eur mesacne?V juny dcera dovrsila 3 roky,odvtedy som bola ako dobrovolne sa starajuca o dieta do 6 rokov,od dnes som nahlasena na urade prace,pretoze dcera nastupila do skolky 😉

gapa
6. sep 2011

@gabkazabka
oboje sa nevylučuje. Prihlášku na SP môžeš mať stále ako osoba riadne sa star. o dieťa do 6rokov, splnaš podmeinky aj ked je dieťa v škôlke celý den, ak nemáš povinné dôch.poistenie a dieťa má do 6rokov.
Na upsvar a zp ta môžu evidovať inak, lebo ZP má inú definíciu riadnej star. a upsvar nemá žiadnu definíciu riadnej star.

materské cca 60% z vym.základu

gabkazabka
6. sep 2011

@gapa dakujem krasne za odpoved,ale ja som z toho aj tak jelen 😀 Musim to vecer precitat manzelovi,on to isto lepsie pochopi a pretlmoci mi to 😀 😉

kape
6. sep 2011

Ahojte.
Chcela by som sa Vas opytat. Este toho casu som zamestnana a okrem toho si platim este aj DNP. Je mozne ze od 1.11.2011 uz budem nezamestnana. V pripade, zeby som buduci rok rodila a pred porodom budem evidovana na UP, budem mat narok na materske?
Velmi pekne dakujem.

maminka142
6. sep 2011

@gapa ďakujem, za odpoveď 😉

mariro
6. sep 2011

@gapa ona spravila odhlasku a nasledne prihlasku v decembri 2010,lenze bola uz na materskej.26 tyzdnov takisto ubehlo, to splnila tiez,ide o to ze rozh. obdobie je od 21.12.2010 a kedze bola na materskej neberu jej platbu ako zaplatene poistne???

lias
6. sep 2011

Ahojte, gapa, mala by som len jednu otázočku 😵
Do augusta 2010 som bola na rodičovskej dovolenke. Hneď po jej skončení som dala v práci výpoveď. Bola som nezamestnaná, potom som pracovala 2 mesiace a som znovu nezamestnaná. Teraz som nečakane otehotnela, začala som si platiť dobrovoľné nemocenské, ale bude to len len, aby som splnila tých 270 dní (keď k tomu zarátam aj tie 2 mesiace čo som pracovala) nemocenského poistenia do pôrodu.
Chcem sa preto spýtať či sa toto obdobie (august, júl, jún... 2010) keď som bola síce zamestnaná, ale mala som kvôli rodičovskej prerušené nemocenské poistenie započítava do tých 270 dní nemocenského obdobia.
Dúfam že to píšem zrozumiteľne 😉
Díky moc za odpoveď!

lucyyda
6. sep 2011

ahojte,
chcela by som Vas poprosit o radu.
Od 9.2.2011 si platim DNP. Mam trvaly pracovny pomer, ale k 30.9:2011 mi pracovny pomer skonci z dovodu ze firma konci. Momentalne som na PN. 270 dni mi uplynie zhruba 9.11.2011, chcem sa spytat, co mam robit od toho 30.9 - 9.11. aby som splnila podmienku 270 dni? Mozem byt evidovana na urade prace? aku sumu mam potom platit do DNP?
Dakujem Vam velmi pekne za radu

milana1313
6. sep 2011

Prosím ťa porad mi ako to mám urobiť,ked nestíham tých 26.týždnou ???Dakujem

jajuuus
6. sep 2011

konečne som si našla na teste vytúžené //, preto sa ťa chcem @gapa opýtať, či mi to dnes pani v SP dobre vyrátala (ak sa to teda dá tak ľahko 😅 )...
dnes som bola urobiť odhlášku (platila som si DNP 14,47) a zároveň prihlášku na výšku DNP 23,76€... som asi v 3., max 4. týždni tehotenstva a samozrejme chcem mať čo najvyššiu materskú...
vyrátala mi to, že budem mesačne platiť 23,76€
a napísala mi sumy, ktoré musím uhradiť:
8/2011 - 14,47€ - zaplatiť do 8.9.
9/2011 - 11,89€ - zaplatiť do 8.10. (neviem, ako prišla k tejto sume??? napísala tam, že 19 + 2,89 = 11,89)
a od 10/2011 - 23,76€
ale ja som bola v tom, že budem platiť mesačne skoro 50€, nie len 23,76€ 😅

pri platení 23,76€ mi vyrátala, že by som mala dostávať materskú 630 - 660€ (že záleží od toho, koľko dní má aktuálny mesiac)

som z toho nejaká zmätená... toľko info a čísel mi povedala, že mám v hlave chaos... ani neviem, či som to napísala dosť zrozumiteľne...
ak by si si našla čas a odpísala mi, budem ti veľmi vďačná... 😉

monka9999
6. sep 2011

@jajuuus ak si zamestnana tak za teba niečo plati zamestnavatel.ja doplacam21eur.tych50maš akosi vela.

jajuuus
6. sep 2011

@monka9999 áno, som zamestnaná... tak to bude asi tým 😅

lucia.kl
6. sep 2011

@jajuuus suma je preto taká, že si zamestnaná a teda si priplácaš len do rozdielu maxima. akurát nechápem tej sume za september, pretože podla mňa by si mala zaplatiť už plnú sumu tých 23,76€ , radšej by som zaplatila toto ako tú jej čiastku apotom tam budeš mať nedoplatok a by ti nepriznali materskú... o preplatok môžeš vždy požiadať..

katyl
6. sep 2011

Dievcata, prosim poradte mi, laebo ma nasmerujte do inej temy ak treba. Mam svagrinu, studovala VS, v maji skoncila Bc, potom sa nevedela zamestnat. Je evidovana na urade prace, predpokladam, ze nedostava ziadne davky....Momentalne otehotnela, termin ma v aprili. Moze niekde nieco platit, aby potom dostavala aspon matersku?
Kde a kolko by mala platit, kolko dni? Kolko by potom mohla dostavat?
Alebo sa to neoplati? Ja sa v tomto nevyznam, nikdy som tymto nemusela prejst.
DIky moc

mima595
6. sep 2011

@jajuuus - ak ti kazala za 09/2011 zaplatit 21,89E...tak to mas dobre..... suma 2,89 je pomerna ciastka do 6.9 z minimalneho VZ, ked si platila tych 14,47 a 19E je pomerna ciastka je zo zvyseneho VZ
ale malo by byt spravne 21,89...ale predpokladam, že je to len tvoj preklep, alebo jej nejaka hlupa chyba, ale vypocet ma spravny, len vysledok blby 😉

jajuuus
6. sep 2011

@lucia.kl @mima595 na papier mi napísala 19 + 2,89 = 11,89... veď preto sa mi to nezdalo, že čo to je za blbosť... tak teraz mi to už sedí, keď ste mi to ozrejmili, kočky 😉 som si ten september prerátala a veru by to malo byť 21,89€ 🙂 ďakujem 😉

darinkazv
6. sep 2011

@katyl uf, keď pôrod v apríli, tak je už minimálne v 7týždni. a to je už neskoro začať platiť 😒

katyl
6. sep 2011

@darinkazv aha, diky
a takze viete mi niekto povedat na co potom bude mat narok? alebo kolko dostane?

darinkazv
6. sep 2011

@katyl od narodenia dieťaťa bude mať nárok na rodičovský príspevok, ktorý je dnes kol 190eur. 😉

katyl
6. sep 2011

@darinkazv a aj na to co sa dava po porode? nejaka vacsi suma to bola, okolo 25 000 skk?

darinkazv
6. sep 2011

@katyl áno. to je pôrodné. len musí riadne chodiť do poradne a potom jej to musí aj gyn. potvrdiť, že pravidelne a riadne chodila do poradne. dostane ten jednorázový príspevok pri narodení + príplatok. celé je to okolo 800eur 😉

milana1313
6. sep 2011

poradí mi niekto ???

lucyyda
6. sep 2011

Poradite mi niekto? 😒
chcela by som Vas poprosit o radu.
Od 9.2.2011 si platim DNP. Mam trvaly pracovny pomer, ale k 30.9:2011 mi pracovny pomer skonci z dovodu ze firma konci. Momentalne som na PN. 270 dni mi uplynie zhruba 9.11.2011, chcem sa spytat, co mam robit od toho 30.9 - 9.11. aby som splnila podmienku 270 dni? Mozem byt evidovana na urade prace? aku sumu mam potom platit do DNP?
Dakujem Vam velmi pekne za radu