Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuskaaa29
14. okt 2011

ahojte baby, ja som začala platiť od 1. júla DNP akurát mi to vychádza tak, že budem mať 270 dní pred nástupom na materskú (dúfam, že mi to vyjde) chcem sa spýtať či neviete, že keď teraz sa dám vypísať na PN napr. na 1 týždeň tak tie dni kým som na PN sa mi zarátaiú do tých 270 alebo nie????

zuzana323
14. okt 2011

@gapa
no tusim do SP zamestnavatela som posielala,kedze ja byvam momentalne v Sali azamestnavatel ma sidlo v BA.ziadala som o materske tusim 2.5 a uz 13.5. mi nabehla prva materska-bolo to oficialne 8 tyzdnov pred terrminom,aj ked v skutocnosti som porodila uz o mesiac -6.6. ja som vtedy ziadost posielala sefke a ona to potom riesila zo SP.ja som akurat po narodeni malej poslala kopiu rodneho listu tam do BA.takze z toho mi vyplyva,ze asi tam to mam teda poslat..

sashabb
14. okt 2011

@katuskaaa29 ano dni sa ti budu zaratavať, ale keďže nespĺňaš podmienku 270dní tak PN z DNP ešte mať nebudeš

luna22
14. okt 2011

Som dnp a bola som na očr príde vám papier, že koľko vám dajú?

katuskaaa29
14. okt 2011

@sashabb teraz viem ze to nesplnam len to som nevedela ci sa mi zarataju tie dni dakuem za odpoved

bubinko83
14. okt 2011

@luna22 pride ti vyrozumenie zo SP a tam budeš mat presne rozpisane kolko dostaneš na den.

silvia123
14. okt 2011

Mne sa ten Mihál totálne sprotivil, na neho úplne platí že urobili capa záhradníkom!!! Dokedy nebol vo vláde tak nám tu velice ochotne radil a všetko to bola len pretvárka, aby si získal voličov a potom....

luna22
14. okt 2011

@bubinko83 a nevieš ako dlho im to trvá? Díky

bubinko83
14. okt 2011

@luna22 neviem niekedy aj mesiac

jojolenka
14. okt 2011

Ahojte chce sa opýtať keď som na RD a pracujem na dohodu mám nárok na Očr z DNP. ďakujem pekne.

alex444
14. okt 2011

Ahojte!Potrebovala by som poradit.Ako dlho treba platit DNP?V soc.poist. som bola a dali mi ho na 9 mesiacov.Chcela by som vediet ci ho mam platit aj po tych 9 mesiacoch alebo nemusim a staci mi tych 9 mes?Este niesom tehotna. Dakujem

sashabb
14. okt 2011

@jojolenka pokiaľ si už splnila 270 dní, tak nárok máš

@jalex444 DNP je dobrovolné, čiže záleží na tebe ako dlho si ho budeš platiť. Len nechápem že ako ti ho dali v sociálne poisťovni platiť 9mes? 😕 270 dní je potrebných aby si mala potom nárok na DM-PN-OČR z DNP.

Ak si si založila DNP len skrz MD tak je dobré platiť si ho aj skôr než ostaneš tehu, a potom ho ponechať aj cez MD nakoľko vtedy platiť nemusíš, ale dni sa ti rátajú. Keď prestúpiš na RD treba ho začať platiť znovu alebo DNP zrušiť

lin123
14. okt 2011

@alex444 rozhodnut sa platit DNP je len na tebe, je to dobrovolne, ale ked sa pren rozhodnes, tak je Tvojou povinnostou platit. Podmienka je min. 270 dni do porodu, aby si mala narok na matersku, po 270 dnoch platenia mas narok na PN aj z DNP. Pocas PN tak platit nemusis.

gapa
14. okt 2011

@zuzana323
áno v ba na záhradníckej ale nie 31 ale tá druhá adresa (sú pri Bajkalskej ulici, adresa je iste na nete, kde sa robia nem.dávky)

liviapeto
14. okt 2011

Ahojte, chcem sa opytat: socialka posiela peniaze za obidve marodky naraz alebo osobitne. dnes mi prisli nejake peniaze a neviem ci je to za obe alebo len za jednu. dakujem.

jancamad
14. okt 2011

ahojte, tak nemam dobru správu. v stredu som bola odniesť marodku na soc. pisťovnu pretože si platím DPN a milá pani mi povedala, že DPN končí k 31.12.2011. Že budú postupne predvolávať tých, čo si to platili, že sa to ruší. Ja som si to začala platiťi už minulý rok v októbri, teraz som na marodke, tak som si myslela, že ked nastupim na bud. rok na matersku, tak si trochu polepším a pani mi toto povedala. Som sklamaná, a že peniaze ktoré som tam už vrazila už neuvidím. tak super. vyhodila som nadarmo peniaze. Skúste sa aj vy popýtať na vašich pobočkách či je topravda, ale keďže mi to povedala pani za priehradkou tak asi to pravda bude.

lin123
14. okt 2011

@jancamad zrusenie bolo v navrhu, ale teraz je uz vsetko inak, nakolko padla vlada a zmietli zo stola reformu, ktora sa aj tohto DNP tykala. Takze zatial je vsetko postarom.

jancamad
14. okt 2011

jaj, tak teta ma len vystrašila? tak prečo potom hovoria dopredu, ked to nevedia naisto?

alicalilica
14. okt 2011

ahojte neviete nahodou ako by to bolo s mojou maximalnou materskou kebyze idem teraz na PN.......som nezamestnana a dnp si platim z maxima od januara 2011 takze 270 dni uz mam splnenych.....dnes som bola u lekara a chce ma vypisat na rizikove som v 25tt a bojim sa ze ak ma vypise ci nepridem o maximalnu matersku...

gwenni
14. okt 2011

@jancamad no podľa mňa to už pravda nebude, lebo tento zákon ešte nebol schválený a už ho ani nebude mať kto asi schváliť kým nebude nová vláda takže kým nepríde nejaký nový mudrlant čo to bude chcieť schváliť 🙂

vall1319
14. okt 2011

@alicalilica - ak máš splnenú podmienku 270 dní a 26 týždňov od posledného prihlásenia - tak máš nárok aj na PN......a poteším Ťa - dostaneš MAXIMÁLNU PN a potom maximálnu materkú.....A ešte jeno +ko, počas PN z DNP sa DNP neplatí! 🙂

alex444
14. okt 2011

@lin123 Povedali ze to mam na 9 mesiacou a dala mi aj 9 sekou.Preto sa informujem.Lebo nikto mi to poriadne nevysvetlil.Aj na urade boli taky ochotny.Jeden mi nevedel ani tlacivo vypisat a vypocitat to musela mu pomahat dalsia.

milagros14
14. okt 2011

@liviapeto mne to posielaju na jednom papieri aj s prace aj dnp

darinkazv
14. okt 2011

@jancamad tak, ako ti už bolo napísané, keď padla vláda, tak to ostáva po starom. aj keď, ja si nehávam ešte rezervu. odľahne mi asi až po novom roku 😉

lin123
14. okt 2011

@alex444 je lepsie si dopredu nastudovat a ist s informaciami ktore uz vies a podla toho s nimi aj jednat, to iba taka rada, aspon ja som to tak urobila a pomohlo mi to aj rozumiet tomu, co mi vraveli..ale ja som mala napokon to stastie, ze som narazila na paniu pri okienku, ktora bola netypicky ochotna a vsetko dopodrobna vysvetlila, tak som si to napokon mohla u nej este raz vsetko pekne zopakovat, ale overit je vzdy dobre bud tu na fore alebo pisomne mailom na poradnu soc. poistovne. Odpovedaju do dvoch dni zvycajne a mas to cierne na bielom s kontaktom na danu osobu.

moon1979
14. okt 2011

@jancamad a pani za priehradkou nie je informovana o aktualnej politickej situacii v republike ked tak s istotou konstatovala ze sa rusi DNP?

lisjanka
14. okt 2011

platím si DNP a som už na RDa teraz mi ochorela malá môžem čerpať očr.?dáva sa to aj so spätným dátumom a kedy to musím odniesť na sociálne je tam určita lehota?

uzovicka
14. okt 2011

@gapa
Ahoj gapka, ty tu vsetkym tak odborne radis a si v problematike doma, ak si najdes aj na mna minutku, odlahne mi na dusi 🙂 Som teraz na RD, kedze planujem otehotniet, zacala som si platit DNP, ale len teraz, prihlasku mam od 4.10. 2011. Kedy najskor mozem otehotniet, aby mi vyslo 270 dni?? Mam este nejaky tyzden od prihlasky cakat, alebo sa mozeme snazilkovat?? Dakujem ti krasne za odpoved

zuzana323
14. okt 2011

@gapa
ok,vdaka

michaelapillarova
14. okt 2011

Ahojte. Aj mna by zaujimala odpoved na otazku, ze kedy mozem otehotniet, ked som si zacala platit DNP 22.9.2011? Aby mi to vyslo