Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 to je pekné teda, keď ani na SP nevedia, čo bude po januári s tehotnými aj pracujúcimi aj platiacimi dnp. a akože kedy to budú vedieť? ja viem, baby tu písali, že sa nemám báť, že to budem môcť doplatiť, aj video som asi 4 rázy pozerala, ale tam stále hovorí len o dobrovoľne nemocensky poistenej, že si bude môcť doplatiť. nikde tam nepoužil slová, že aj zamestnaná si bude môcť doplatiť do tých 270dní DNP. už ma to celé prestáva fakt baviť. mesačne vyhadzujem do vzduchu 35eur a kvôli 3 dňom by mi neuznali materskú z DNP... no.... 😠

nienna
2. dec 2011

@luna303 ďakujem že si odpísala 🙂 no ja som myslela, že ak by som si to teraz začala platiť a nepodarí sa mi otehotnieť za tých 270 dní aby som mohla dostávať materskú (čiže do takého septembra 2012), tak že či by som si mohla uplatniť aspoň PNku, aby sa mi vrátilo aspoň dačo čo som do toho investovala....zamestnávateľa nemám, som študentka

mojmacik
2. dec 2011

@len22ka pripisania na ich ucet

bobocka
2. dec 2011

@katka9900 dakujem za odpoved katka. a vies co ma este napadlo? na matersku sa chodi od 32tt,nie?teda ta moja osemmesacna lehota nie je do terminu porodu,ale do nastupu na matersku.
teda kedze ja splnam 270dni 26.4. 2012,tak +8mesiacov je moja ochranna lehota do 26.12.2012. a teda 26.12 -32tt je 16.5.2012.teda k 16.5 musim byt tehu ak chcem cerpat matersku z dnp.spravne pocitam?

luna303
2. dec 2011

@nienna no ak budeš spĺňať tú podmienku 270 dní, tak podľa mňa nemocenské môžeš čerpať... 😉

demelza
2. dec 2011

@luna303
dakujem, mozem este jednu otazku? 🙂
ak som to dobre pochopila, ak si teraz platim DNP z max vymeriavacieho zakladu a 270dni budem mat zaplatenych uz koncom roka, k 1.2. mi toto poistenie konci. potom plynie 8mesacna ochranna lehota, pocas kt. je potrebne nastupit na matersku, aby sa dalo este vyuzit DNP. ak vsak DNP zanikne a nezacnem si platit komplet balicky, nebudem mat splnenu podmienku poistenia v case porodu. takze potom z DNP nic?

nienna
2. dec 2011

@luna303 ďakujem 🙂 a môžem ísť do pobočky SP v hociktorom meste? či musím tam kde mám trvalý pobyt?

luna303
2. dec 2011

@darinkazv aj ja som tvoj prípad, tiež platím dobrovoľne a som popri tom zamestnaná, mne to zrušia určite, ale ty si už tehotná, tak tebe by mali dať výnimku a možnosť si doplatiť do tých 270 dní a potom ti to automaticky zrušia, po tých 270 - tich dňoch.

luna303
2. dec 2011

@demelza To DNP určite zanikne tým ktorý popri tom aj riadne pracujú na PP. Keď ty už tento rok dosiahneš tých 270 dní a budúci rok otehotnieš, tak ti počítajú príjem za predošlý rok, čiže 2011 kde máš VZ z maxima, teda aj materská alebo možno aj PN -ka by sa počítala z max. VZ v tvojom prípade. Máš aj pracovný pomer? alebo len platíš DNP?

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 veď bolo by to fayn, ale si písala, že ešte nevedia, ako to bude s tehotnými 😒

luna303
2. dec 2011

@nienna ak si zamestnaná, tak treba do toho mesta kde má sídlo zamestnávateľ, ak nie si a platíš dobrovoľne, tak tam kde máš trvalý pobyt 🙂

luna303
2. dec 2011

@darinkazv no ani nemôžu, len dnes sa o tom rokovalo a kým príde stanovisko na SP a presné pokyny čo môžu hovoriť klientom to potrvá, zatiaľ vedia pracovníčky len to čo my, z médií. Tam idú príkazy z hora čo môžu a čo nie, a radové pracovníčky môžu len čakať kým niečo pošlú, dovtedy sa nedá nič konkrétne poradiť.

zuzanamatko
2. dec 2011

Prosim o rada,dnp si platim od 1.2.2011 z minima,v novembri som sa odhlasila a na druhy den prihlasila z maxima,tak do ktorej kategorie patrim,tym ze som podala odhlasku tak sa mi to pocita odznova,alebo sa budem musiet od februara prihlasit na cely balik aby som mala vkuse tych 26 týždnov,alebo sa mi to bude ratat odznovna od februara a ked budem chciet maximalnu matersku,tak zas budem musiet cakat tych 26 tyždnov.Mám z toho uplny chaoz.Ďakujem velmi pekne za odpoveď

nienna
2. dec 2011

@luna303 tak ešte raz veľká vďaka, už viem vďaka tebe všetko čo som chcela 🙂

luna303
2. dec 2011

@darinkazv ale ako som už písala, tehotným to už len nespravia, že im zrušia to DNP, to by bol vrchol všetkého... 😠

luna303
2. dec 2011

@nienna to som rada, 😅

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 lenže aj v tom návrhu, čo som teraz čítala, čo tu dala evapavla link. tak tam z toho doplatenia 270dní nevylučujú zamestnankyne. žiadna taká formulka tam nie je. ja som si tie 3 strany vytlačila a s tým budem mávať pred nosom v SP, ak by mi povedali, to, čo tebe.

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 veď hej. ale keď je tehotná zároveň aj povinne nemocensky poistená, tak je to pre nich asi iné, ako tá, čo je len dnp. no veď uvidíme. zatiaľ si to platím, len nerada by som o toľké peniaze prišla kvôli 3 dňom.

luna303
2. dec 2011

@zuzanamatko v novembri si sa prihlásila znova, už z maxima, tak pravdepodobne aspoň čo viem, tak sa ti doba počíta na max. materskú práve od toho novembra, pokračovať môžeš aj po januári 2012 ak prijmeš aj ten balíček s dôchodkovým aj nezamestnaneckým. Keď to prerušíš a znova sa prihlásiš od 01.02.2012 tak asi zas nanovo počítajú dobu. Ale presne to ešte asi nevie nikto, uvidíme čo ukážu najbližšie dni, ako to vlastne myslia ten nový zákon...

demelza
2. dec 2011

@luna303
myslis,ze by sa to ratalo z maxima?
studujem - denne studium, od aprila si platim DNP, takze ak dobre ratam, koncom tohto roka, resp. zaciatkom januara mam podmienku 270 dni splnenu. tehotna zatial nie som, ale ak tomu dobre rozumiem, do 1.2. (? ) este mam sancu . ak by sa to podarilo, porod by vychadzal na koniec leta.
od 1.2. by som vsak bola bez poistenia, aj tak by som dostavala matersku z max DNP?

bobocka
2. dec 2011

baby viete mi teda odpovedat ci dobre pocitam?
na matersku sa nastupuje cca v 32tt.kedze ja splnam 270dni 26.4. 2012,tak +8mesiacov je moja ochranna lehota do 26.12.2012. a teda 26.12 -32tt je 16.5.2012.teda k 16.5 musim byt tehu ak chcem cerpat matersku z dnp.spravne pocitam?

luna303
2. dec 2011

@darinkazv to by bolo ozaj svinstvo, keby ani tehotným neumožnili dokončiť to DNP. Ale všetko ukážu asi najbližšie dni, na koho sa tá zmena bude vzťahovať a na koho nie. Ja tiež dúfam, že keď je žena tehotná aspoň do toho konca januára 2012, nech tú možnosť nechajú si doplatiť do 270 dní aj po februári. Ak to bude tak, tak sa aj ja poponáhľam do konca januára 😀

fide
2. dec 2011

Ahojte mamicky este kontrolna otazka mozem cerpat PN z dnp ked este nemam odplatenych vsetkych 270 dni? a druha otazka ked si davate platit z maxima najprv odhlasujete a potom hned nahlasujete z maxima ze??? aby som neporobila dajaky chaos...

luna303
2. dec 2011

@demelza ak budeš mať zaplatené do 01.02.2012 270 dní DNP, tak máš nárok aj na PN a ochranná lehota je 8 mesiacov pred nástupom na materskú. PN-ku počítajú z príjmu za predošlý rok, čiže ak budeš na PN v r. 2012 napr. v januári, tak príjem počítajú z r. 2011 a tam máš to DNP 270 dní.

peta268
2. dec 2011

@bobocka takto som to pochopila aj ja, dufam, ze spravne

jerina19102008
2. dec 2011

Ahojte, z vyjadrenia p. Mihala vyplyva, ze ti, ktori si uz DNP platia a nemaju este do 1.2.2012 splnenu podmienku 270 dni, budu moct toto DNP nadalej platit samostatne a potom poberat matersku z DNP. Je tomu tak?
Konkretne, od polovice oktobra 2011 si platim max. DNP a chcela by som v dalsom roku otehotniet - budem mat moznost cerpat maximalnu matersku (ak porodim v roku 2012)? Som nezamestnana a momentalne je to pre mna rozhodujuce.
V opacnom pripade, ak sa DNP zrusi, z coho sa mi bude vypocitavat materska? V pracovnom pomere som bola od maja 2000.
30.augusta 2008 som nastupila na matersku dovolenku a nasledne presla na poberanie rodicovkseho prispevku.
Dcera dovrsila 19.10.2011- 3 roky. Dalsim dnom (20.10.2011) som chcela nastupit do zamestnania, ale zial nebolo mi to umoznene s odovodnenim, ze nemaju pre mna miesto....svoje prava poznam, no napriek tomu mi bolo vyplatene odstupne a podpisala som im dohodu k datumu 20.10.2011.
Z akeho obdobia sa mi bude brat vymeriavaci zaklad pre vypocet materskej ( z obdobia, ked som cerpala rodicovsky prispevok a bola zamestnancom), alebo z vymeriavaceho zakladu z 20.10.2011 (odstupne - maximalny denny vymeriavaci zaklad, alebo je toto absolutne nepodstatne a dostanem 190 eur. Je tam nejaka ochranna lehota po rozviazani pracovneho pomeru? Zatial nie som tehotna. Dakujem

leontinka27
2. dec 2011

Baby asi by sme mali napisat televiziam markize jojke ta3 o tom ako mihal radil nam a teraz ked je v parlamentne to chce zrusit. nech mu daju otazku preco to urobil. ci mu to nieje blbe.ja budem mat teraz splnenu podmienku ale tehotna nie som. tak pridem o vsetky prachy...

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 už si len držať palce 😉

mianpa
2. dec 2011

Ahojte, prosim vás neporadí mi niekto, som normalne v koncoch, od 6.6.2011 si platim DNP z maxima (čiže k 1.3.2012 mám ten 270ty den ), niesom zamestnaná ani som nebola bo som skončila výšku. som tehotná a na materskú mito vychádza v polke apríla. len teraz neviem čo a ako som normalne v strese či mi budu vyplacat matersku z DNP alebo budem na 0, prosím poradte, som zúfalá.Ďakujem