Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucya89
16. aug 2012

@deny19
@janka9900 staci ak v ten den ked ti zacne pn cize ked ti ju vypise lekar sa musis prihlasit na DNP a v posledny den ho zrusis.. to znamena ze v den vzniku pn vypises na sp aj prihlasku na dnp a pn sa ti bude ratat z minima. podmienka je ze za posledne dva roky musis byt poistena aspon 270 dni.

janka9900
16. aug 2012

@lucya89 dik za info 😉 viem, ze tu niekto pisal, ze staci v ten den. je to take trosku divne, ale ked to uznavaju, tak je to super 🙂

zfidorka
16. aug 2012

@lucya89 @janka9900 ja som sa prihlasila v den zacatia PN, odhlasila v den ukoncenia PN a fungovalo to 🙂 takze som neplatila nic, len cerpala... samozrejme som mala splnenu podmienku 270 dni za posledne 2 roky a dostavala som minimum...

karinkaeich
17. aug 2012

@janka9900 a ta dovolenka v praci sa mi bude dalej prenasat? + pribudne dalsia za obdobie tej novej md? to by som aspon potom mala vela dni, ked nastupim a budem potrebovat kvoli drobcom a pripadne lekarom. alebo mi ju mozu dat vycerpat medzi md a rd, uvidime, co navrhnu. dakujem ti pekne za odpoved, pomohla si mi 🙂

katy1984
17. aug 2012

@janka9900 ešte ma teraz napadla jedna vec, že ako sa mi bude vypočítavať materská, ked môj hrubý príjem je 405 €, a DNP si platím z vymeriavacieho základu 700 €? a kedže mi DNP končí 25.10.2012 nemusím sa prihlásiť na ten nový balík, kedže termín mám až 30.11.2012?

domeli
17. aug 2012

@janka9900 dík, nechcela som ju otravovať takýmito maličkosťami, ale asi predsa len stavím na ňu 🙂

beti1
17. aug 2012

@zfidorka a to si už nebola v ten 7 dňovej ochrannej lehote?

janka9900
17. aug 2012

@karinkaeich myslim si, ze by sa ti mala preniest, nemala by si ju cerpat medzi MD a RD, ale ci je to ozaj tak...? naskor im pisomne oznam, ze si tehotna, aby ti nemohli dat vypoved, az potom sa spytaj, ako to bude 😉 vela stastia 😉

janka9900
17. aug 2012

@katy1984 prihlasit sa nemusis, na matersku mat narok budes, ale mozes sa prihlasit, kedze pocas MD sa poistenie naplati a dni bezia. ak sa chces prihlasit, urob tak 24.10. 😉 matersku by si mala mat cca 259€+449€=708€ 😉

katy1984
17. aug 2012

@janka9900 ja som sa len bála,a by mi materskú nepočítali z minima, kedže budem len v ochrannej lehote a nebudem mať prebiehajúce DNP

zfidorka
17. aug 2012

@beti1 nie, nebola, preto som sa prihlasila znovu, ale len na obdobie PN...

zuzik1983
17. aug 2012

@ludka77 dakujem velmi pekne

karinkaeich
17. aug 2012

@gapa ano, cely cas od prihlasenia poctivo platim a nie som ani pn. teraz mam vz 623 eur (doplatenie do max.). cize za tych par dni este oktobrovych, co budu posudzovat na md, by sa mi to vela neznizilo, to je cca kolko by som mala? a ten mesiac, co potrebujem este vykryt dnp, keby som dala z min, tak zaplatim cca 120 eur, ze?

sisa163
17. aug 2012

ahojte, potrebovala by som trochu poradiť. DNP som si platila od augusta 2011, 30.1.2012 som sa odhlásila a následne od 31.1.2012 prihlásila nanovo, DNP mi končí 26.10.2012, momentálne som zamestnaná niečo vyše 3 rokov, chcem sa spýtať:
1./ kedže sa mi zatial nepodarilo otehotnieť (aj ked velmi chcem), chcela by som to využiť a ísť na PN, podla mojich výpočtov už mám splnených aj tých 26týž. takže by som mohla teoretický ísť, chcela by som vedieť kolko dní minim. musím byť PNa kolko max. môžem, aby sa mi to oplatilo a kolko asi by som dostala eur ( VZ mám cca. 600 eur a do DNP som si platila zo sumy 500 eur)
2./ a ak by som zostala nezamestnaná ( čo je dosť reálne ☹ ) ale zároven by som do toho oktobra otehotnela akú materskú by som dostával (cca. približne) - ovplyvnilo by ju to že by som zostala bez práce???
Vopred velmi pekne dakujem za odpovede.
Prajem krásny deň aj víkend.

hedka17
17. aug 2012

Ahojte chcem sa opytat platim si DNP konci mi 25 oktobra ,momentalne som na RD (zamestanana)nakolko zrejme uz do toho oktobra nebudem tehu aby som mohla ist na PN ako rizikovka, kolko popredu musim dat vypoved vo firme,nebude problem ju dat pocas cerpania RD, nakolko ak by som ostala zamestanana nemala by som narok na MD z DNP. A este som sa chcela opytat akonahle dam vypoved co vsetko mi treba vybavit? Hlasit sa aj na UP ci? Ako by to potom bolo v pripade ak by som pocas tehu sla na PN uz ako nezamestanana, PN-ka by sla len do soc.poistovne?

gapa
17. aug 2012

@iva81
ak ti dnp zanikne v sept. a do nástupu na md nevznikne nové (či už dnp či prac.pomer...), tak nárok na materské máš z maxima, z ktorézo taraz platíš. Treba žiadať presne 6týž. pred termínom, bo uplatnuješ si nárok v ochr. lehote.

a poopravím ta, ak ti netrvá prac.pomer, tak NEčerpáš RD, len poberáš RP.

gapa
17. aug 2012

@jachacha
v určitých prípadoch ak nemáš vym.základ, tak sa používa neskôr pre výpočet dávok minimum.
ak chceš nárok na nemocneské zo zamestnania, tak musí vzniknúť pn po ukončení rd, v čase, kedy si už mala nastúpiť, tj. nie skôr (ak by končil pp podledným dnom rd, tak to neplatí).

gapa
17. aug 2012
iva81
17. aug 2012

@gapa dakujem velmi pekne za odpoved 🙂

leontinka27
17. aug 2012

@gapa ahoj prosim ta potrebujem poradit. platim si DNP od 1.2.2012. som zamestnana a aj dnp. ale dna 31.8 2012 mi konci pracovny pomer na dobu urcitu.mozem ist do 7 dni na pn-ku a budem dostavat socialku aj zo zamestnania???alebo kedze som mala zmluvu na dobu urcitu zamestnavatel mi pn-ku nemusi platit???? dakujem.

janka9900
17. aug 2012

@katy1984 urcite ti nebudu matersku pocitat z minima, ked budes v ochrannej lehote. hlavne zaplat poslednu splatku v splatnosti a nemaj nedoplatok 😉

sujkazf
18. aug 2012

Ahojte. Prosim vas potrebujem poradit- naozaj budem vdacna za kazdu radu, lebo som na vazkach. Od 20.1.2012 si platim dobrovolne nemocenske poistenie. V maji som otehotnela a vo februari mam termin porodu (som prvorodicka). Studujem vsak na doktorandskom studiu (posledny rocnik), pricom mesacne poberam stipendium v urcitej vyske. Nechcem prerusit studium, pretoze mam moznost vyuzit individualny studijny plan kvoli rannemu materstvu a stipendium mi teda zostane. Chcem sa spytat, ci neviete, ked dalej budem poberat stipendium, ci budem mat narok aj na matersku? Som z toho zmetena, pretoze niektore institucie beru nase stipendium ako normalny plat, pricom to tak nie je. Velmi dakujem za kazdu radu- pripadne odkaz, kde by som sa k takej informacii dopatrala.

spisiacka
18. aug 2012

@janka9900 oki dakujem krasne za info. Snad budu vediet do vtedy. Bude nas vela co to asi budeme takto robit tak snad nebudem prva 😀

gapa
18. aug 2012

@leontinka27
zamestnávatel ti poukončení pp neplatí nemocneské, plat ího soc.poistovna pobočka zamestnávatela.

flowerska
18. aug 2012

Caute aj ja potrebujem poradit od januara 2012 si platim DNP z max. som na materskej predtym som studovala takze som nepracovala, som vsak tehotna, syn ide od januara do skolky a ja mam termin porodu v marci..chcem sa spytat ako mam od januara do marca postupovat v mojom pripade kym porodim?dakujem za odpoved

ivanka12
18. aug 2012

dobry den, chcela by som sa opytat ci mi viete poradit ako to vlastne je s tou ziadostou o materske...do konca minuleho roka som bola zamestnana, ale od februara tohto roku som na urade prace a od 31.1.2012 si platim DNP...ma mi gynekolog vypisat 2 tlaciva ziadosti o materske (ako DNPO a nezamestnana) alebo staci len na DNPO? dakujem

jarka_ch
18. aug 2012

ahojte,vedel by mi niekto poradit?v januari som si zacala platit DNP z max.,som na RD (zamestnana),momentalne tehotna niesom,ak by som otehotnela je pravda ze by som nemala narok na matersku z DNP kedze som zamestnana?ak by som otehotnela neskor da sa nejako prihlasit dalej na DNP aby to bolo nepretrzite?Dakujem,mam v tom strasny chaos

darka3
18. aug 2012

Kočky prosím poraďte, DNP som od októbra v januári som sa dala prepoistiť, teraz so tehu v pondelok idem na poradňu a chcem sa dať vypísať na PN marodiť budem asi až do konca tehu kvôli rizikovému tehotenstvu budem mať nárok aj na materskú z DNP? Ďakujem

katrin31
19. aug 2012

ahojte..prosim poradte..dnp si platim od januara, na pn mozem ist po splneni 26 tyzdnov? ci ako to vlastne je

gapa
19. aug 2012

@katrin31
nárok na nemocneské ti vzniká len ak splnaš podmienku aspon 270dní nem.poistenia v období dva roky pred pn. okrem dní dnp sa do toho rátajú aj dni akéhokolvek ukomčeného nem.poistenia v tom istom obdobídvoch rokov pred pn.