Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

reiva
10. jan 2012

@kikula13 Ja viem tak, že len počas MD si oslobodená od platenia, platí to štát, ale keď už nastúpiš na RD, tak si to musíš platiť.

annie6
10. jan 2012

@poisonblu okej, tak asi tak budem, radsej zo zaciatku ako ma byt, aby neboli problemy, vdaka 😉

lin123
10. jan 2012

@tinkaaa neviem Ti poradit

darka3
10. jan 2012

mamičky keď si platím 20eur mesačne DNP koľko mi vyjde materská? ďakujem

zdobik
10. jan 2012

Ahojte poradkyne..
Viete mi pls povedat, ci je potrebne DNP nadalej platit aj vtedy ked uz som na materskej?
Resp. na MD som od 11.12.2011 a prva "vyplata" by mi mala prist asi teraz 15.1.2012.
Vsetky podmienky na vyssiu MD som splnila /270dni+aktualne poistenie v case nastupu na MD/ a ak to nieje vyslovene povinne pre vyplatu vyssej MD, tak aj tych cca 15 usetrenych eur /z minimalneho vym. zakladu/ sa da vyuzit rozumnejsie... Ale na druhej strane by som zase kvoli zruseniu DNP nechcela prist o celkom peknu sumu co mi vysla.
Dakujem za odpovede.

janadl
10. jan 2012

@poisonblu ešte a ťa opýtam, ak by si dala ten balík hoc aj z max. tých 990 evra, v podstate počas pn, vobec to nebude platiť? ani do dochodkového ani nič?

euforia01
10. jan 2012

Ahojte babuľky vie mi niektorá poradiť.
Momentálne som na PN po operácii platím si nepretržite 2 a pol roka DNP. Som nezamestnaná a plánujem ísť na materskú-to je aj dôvod platenia.Chcem poprosiť o radu či mám prerušiť PN ,aby som sa stihla do 31.1 odhlásiť a znova prihlásiť na DNP. Ako som tu čítala malo by to v tomto čase ,aby to platilo ešte podľa starého zákona .
Viem ,že v tomto prípade musím otehotnieť v ochrannej dobe do 270 dní.
ďakujem za každú odpoveď

tinara23
10. jan 2012

@euforia01 nemusíš rušiť PN-ku, ak sa chceš odhlásiť a prihlásť teraz v januáry, bude ti pokračovať ďalej z toho VZ, z ktorého PN dostávaš. A samozrejme, keď to spravíš, tak ešte budeš platiť po starom, len treba najneskôr do 270 dní otehotnieť, potom platí ochranná lehota 8 mesiacov. Ja som tiež PN a idem to tak urobiť.

tinara23
10. jan 2012

@zdobik ak si na materskej tak platiť už netreba, akurát za obdobie od 1.12-10.12.2011 alikvotne by si mala doplatiť, teraz v januáry čím skôr, malo to byť do 8.v mesiaci.

lenkasop
10. jan 2012

Ahojte...chcem sa opýtať, vo februári mi končí DNP a ešte zatial nie som tehu, môžete mi poradiť čo mám urobiť, aby som mala vyššiu materskú, hlavne kvôli tomu si to platím. Ďakujem za radu a info 😉

dnpo
10. jan 2012

@tinara23 o tom asi p.mihal nevie,zavidel ludom co si platili dnp na prilepsenie /ze to ludia zneuzivali/a oni tolko beru a nic nemusia platit....to sme dopadli!!!!

poisonblu
10. jan 2012

@janadl pocas PN sa odvody neplatia, poistnie trva dalej

zabkakatka
10. jan 2012

@berusaa
no samozrejme budem platit z max., aby sa mi potom z maxima ratala MD, musim mat 270 dni za 2 roky a nepreztzite 26 tyzdnov pred nastupom na MD - a po 270 dnoch od prihlasenia sa sa DNP zanikne a zacne plynut 8 mesacna lehota kedy musim nastupit na MD, aby som o narok neprisla - takze ak nie si este tehotna mas cas do oktobra.................
aspon tak som to pochopila

zdobik
10. jan 2012

@tinara23 Dakujem za radu... December uz mam zaplateny v plnej vyske. /radsej preplatok ako nedoplatok 😉 / Pojdem to teda zrusit a aj tych par usetrenych eur sa teraz urcite niekde inde zide viac kedze o chvilu uz budeme 3ja!!! 🙂

euforia01
10. jan 2012

@tinara23 Ďakujem zlatíčko.Vieš u nás na sociálke sú dosť neochotné pracovníčky .Podľa ich rád to za prvé nepochopíš a po druhé Ti to ani nepovedia..Posielajú od jedných dverí k druhým a prd vybavíš.Bola som sa pýtať ešte v medzi sviatkami a povedala,že ešte nič nevie a kto to má potom vedieť ??
ešte raz ďakujem hlavne,že nemusím sama rušiť PN,čo by bolo škoda

euforia01
10. jan 2012

@tinara23 Ešte som zabudla sa spýtať.Odhlásiť a prihlásiť sa dá v jeden deň,alebo radšej jeden deň odhlásiť a druhý deň prihlásiť.Do toho 31.1. ďakujem

adka12
10. jan 2012

Baby viete mi povedať, ako to je, ked som si začala platiť DNP 28.12.2011, 270 dní mi uplynie 22.9.2012. ak budem dovtedy tehotná, začne mi plynúť ochranná lehota, počas ktorej musím nastúpiť na materskú. Chcem sa však opýtať, ako je to, ak by som napr. v januári 2013 išla na rizikové, teda na PN? DNP si platím z maxima. Dostanem aj vyššiu PN, ako dlho? Ďakujem

mirkave
10. jan 2012

@lenkasop v tvojom pripade sa odporuca zrusit a nanovo zalozit dnp teraz v januari.to ti zacne odznova plynut 270 dni.pocas platenia by si mala ostat tehu.po 270 dnoch ti dnp zanikne,ale ak budes tehu,tak bude plynut ochranna lehota 8 mesiacov,pocas ktorych musis nastupit na matersku.......a ta ti bude vypocitana z dnp

jachacha
10. jan 2012

baby, ako to je, platila som si DNP z VZ 600€, teraz som sa odhlasila a prihlasila nanovo takze očr bude z minima, viem. Ale kolko to je? Nevie niekto? Kolko to vychadza na den? Vdaka

angelika_2
10. jan 2012

@euforia01

Ešte som zabudla sa spýtať.Odhlásiť a prihlásiť sa dá v jeden deň,alebo radšej jeden deň odhlásiť a druhý deň prihlásiť.Do toho 31.1. ďakujem

áno da sá to ale tak prides na SP povedzme 11.01 tak tam na odhlaske napis 10.01 a zaroven si aj podaj prihlasku s tym datum 11.01.2012.

bubulka722
10. jan 2012

@jachacha Niečo vyše 6,-€ na deň.

angelika_2
10. jan 2012

Baby niektore tu preferujú temu ako si zalozit nove DNP este v starom a niektore zobrat ten novy balik, hodit sa na PN a potom uz neplatit ...ako to je vlastne???

a plati aj to ze kym nemam zaplatene 270 dni z dnp NA pn IST NEMOZEM TAK? DAKUJEM VAM 🙂

tinkaaa
10. jan 2012

@angelika_2 ja sa to chystám tak urobiť ako vyššie píšeš platím si dnp už cca 4roky zatiaľ máme jedno bábo no nevylučujem,že by sme tohto roku skúsili aj druhé -
Myslíš že sa to tak môže s tými dátumami urobiť? Totiž ja do soc.poist musím cestovať a teda druhý krát sa tam motať veľmi nechcem - nebudú tie tetušky mať pripomienky? 😖

angelika_2
10. jan 2012

@stojdulka
PISES:na to som sa tiež pýtala (pretože ja som teraz na PN a ešte i budem) tak mi pani povedala že i počas trvania PN sa môžem prihlasiť na balíček a počas PN sa DNP neplatí

áno tomu rozumiem, v čase, keď som na PN, platí to za mňa štát?- to znamená, že ma zbavuje povinnosti ti to doplatitť??? díík.

angelika_2
10. jan 2012

@tinkaaa

áno rozumiem ťa, ja som na tom rovnako, a tiež zvažujem to urobiť ešte v starom roku, ale čítam reakciu stojdulka ona pise toto:
(pretože ja som teraz na PN a ešte i budem) tak mi pani povedala že i počas trvania PN sa môžem prihlasiť na balíček a počas PN sa DNP neplatí - ale ten balicek sa mysli novy nie? prečo jej neradila po starom? 😒

jablcko1
10. jan 2012

Aj mňa by zaujímalo, ako to ide byť so mnou. Tu je moja situácia: Platím si od februára 2011, plánujem tehotenstvo, len sa nám bohužiaľ nedarí. Budem mať ja ešte nejaký nárok, alebo mi to zanikne? Týka sa ma aj tá ochranná lehota? V sociálke mi to vysvetlili asi tak, že tá pani nakoniec ani sama nevedela ako to ide byť. Prosím, ak by ste mi to mohli vysvetliť, že v akej som vlastne situácií a či mi treba s tým niečo spraviť. Ďakujem krásne.

tinkaaa
10. jan 2012

@angelika_2 podľa mňa sa nájde veľmi málo ochotných ľudí na úradoch,ktorí ti poradia v tvoj prospech- dať sa to dá po starom - ja som teraz ešte na rodičovskej do marca a potom uvidím ale chcem si to isto zrušiť a prihlásiť sa do konca mesiaca - aby som mala nárok po starom na materskú
len neviem či sa to môže oboje v jeden deň - či budú ochotní akceptovať to,že na jedno dám jeden dátum a na druhé iný dátum - a inak ako som pozerala tie tlačivá tak tam treba uviesť dôvod prečo už nejdeš platiť tú nemocenskú a to teda vôbec neviem čo sa tam udáva :(

angelika_2
10. jan 2012

@jablcko1
a ešte si to platiš?? lebo ty si už splnila podmienku platenia 270 dní.

angelika_2
10. jan 2012

@tinkaaa
to ozaj tam treba dať dôvod? to vážne? netráp sa vôbec, áno sú neochotné tie ženy na SP, vieš ty za to nemôžeš, že tomu nerozumieš?!?!?! ☹ no písali tu ženy, že sa to tú dá, ale niektoré tu aj pletú - možno tiež samé nevedia neviem ...lebo jednej radia, založiť v starom, v jednej v novom vieš ako ...tak ja tiež neviem čo mam urobiť?? lebo ked si založím nové tak mne sa zas od znova nechce platiť tych 270 dni..

jovanka81
10. jan 2012

@jablcko1 nakoľko máš splnenú lehotu 270 dní, tvoje dobrovoľné nemocenské poistenieautomaticky zanikne k 1.2.2012. más 8mesačnú ochrannú lehotu, to znamená, že ak do 8 mesiacov nastúpiš na materskú, budeš poberať dávky z maxijma ako si si platila. ak však nenastupis, nemas z toho nic. 😒 som na tom podobne..platzím si 3 roky a nedari sa nam,......nuz, musel by tpo byt zazra pocat najneskor do polovice februara. lebo na matersku sa nastupuje 6-8 tyzdnov pred porodom. a sthznuzt nastp na matersku do 30.9 .2012 je skoro nemozne 😒