Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

walta
27. mar 2012

@mima595 si mila, pekny den 😀

inci
27. mar 2012

@walta aj mna by zaujimalo ako si mohla nastupit v OL z DNP 8 tyzdnov pred porodom? tiez riesim podobnu situaciu a vsade dostavam odpoved ako pisu baby. v OL nastupuje presne 6 tyzdnov, resp. ked porodis skorej tak k datumu porodu....

mima595
27. mar 2012

@walta - ako nemyslela som to proti tebe, len ma to zaujima z "cisto profesneho" hladiska....aby som vedela poradit inym babam, ked sa na to budu pytat...

datanka
27. mar 2012

@mima595
@walta podla mna sa u nej pracovnicka SP zase kopla... 😉 len teraz neviem,ci v jej prospech 😒

datanka
27. mar 2012

@walta a nekaz mi nastudovat zakon,ked ho sama neovladas!v OL sa musi nastupit 6tyzdnov pred,nie osem!mozno na to teta pride,ze urobila chybu a ty sa modli aby na to neprisla a davky ti naozaj nepozastavili.samozrejme ti to nezelem,len mi vadi,ked sa tu obuvas do
@mima595 ktora sa vyzna podstatne viac ako ty.pekny den ti zelam a nerozculuj sa tolko,skodi to babatku 😉

walta
27. mar 2012

@mima595 materske sa vyplaca 34.tyzdnov od nastupu na matersku- a je jedno, ci mi skonci vyplacanie materskej o 2 tyzdne skor, ci neskor- cize ci som nastupila na MD 6 ci 8 tyzdnov pred ocakavanym porodom. Vies co, neriesim to, mne aj moja gynekologycka povedala, ze kludne mozem nastupit na MD 8 tyzdnov pred porodom, kedze mam rizikovu graviditu a vedela o mojom dobrovolnom nemoc. poisteni. A keby to tak nebolo, nemyslim si, ze sa az takto mozu na SP pomylit, ze by mi tu matersku priznali bez problemov. Pisala mi aj samotna riaditelka pobocky v meste, kde som si podala ziadost o matersku (mesto neuvediem), a mozem to sem dat, co mi napisala:

Chcela by som sa Vám ospravedlniť za náš zmätočný postup pri zaslaní výzvy na predloženie dokladu preukazujúceho rodné číslo dieťatka. Takouto výzvou pripomíname klientkám, aby nám nezabudli nahlásiť rodné číslo narodeného dieťatka. Tento údaj potrebujeme pre ďalšie vyplácanie materskej. Pracovníčka pobočky Sociálnej poisťovne Vám zaslala spomínanú výzvu predčasne.
Materské sa začína vyplácať 6 alebo 8 týždňov pred pravdepodobným termínom pôrodu. Vám sa začalo vyplácať materské od 12.2.2012, 8 týždňov pred pravdepodobným dňom pôrodu. Pracovníčka, ktorá kontrolovala vyplácanú dávku si tento fakt neuvedomila a zaslala Vám výzvu skôr. Samozrejme materské Vám bude vyplácané naďalej. Len pre jednoznačnosť dopľňam, že po narodení Vášho dieťatka Vás poprosíme o oznámenie rodného čísla najneskôr do 14 dní odo dňa pôrodu.

No co na toto hovoris? Najlepsie asi netreba do toho rypat. Matersku mi aj tak zobrat nemozu.

mima595
27. mar 2012

@datanka - mne nevadi, že sa obuva do mna, mne vadi, že poucuje gapu, ktora sa fakt vyzna a dava take rady, koré ženám fakt, ale skutocne pomozu vybrdnut z roznych problemov

mima595
27. mar 2012

@walta - ako nemam co na to povedat.....len sa povrdilo to, co som napisala skor - a to, že touto vyzvou pripominaju mamickam, že maju nejaku povinnost....to, že ty o ne vies, je OK..ale ine možno nie, a v navale starosti po porode na to zabudnu.....

ja fakt nevidim, ani som nevidela dovod, takym niecim zatazovat riaditela SP...ani sa teda necudujem, že mu Mihal navrhol taku odmenu, ked sa musi zapodievat takymi fakt nepodstatnymi pochybeniami, kore sa daju vyriesit jednoduchym telefonatom.....

datanka
27. mar 2012

@mima595 ano,ale aj ty,aj zalka...vyznate sa fakt ze super!gapa mi vela krat uz poradila a take veci,co v SP by sa na mna urcite vykaslali,alebo ani nevedeli ako ich riesit!

walta
27. mar 2012

@datanka ja sa nerozculujem, len sa mi to zda cele domotane a aj tak tu nic nevyriesime. Ty s tym mas nebodaj osobnu skusenost, ze to tak ma byt, ze v OL sa ma nastupit 6.tyzdnov a nie 8?

datanka
27. mar 2012

@walta nie,osobnu nemam,ale je to v zakonoch!ako tu uz vyssie gapa pisala...no uvidime,kedze uz bezi vela kockam OL,hadam daju vediet aj z vlastnej skusenosti...

olinka166
27. mar 2012

@walta tak hovorí zákon že len 6 týždnov, dokonca poznám aj mamičku, kde mala MD deň pred týmto termínom a materskú jej neuznali

angelika_2
27. mar 2012

tak žienky moje DNP sa mi skončilo vo februári a v OL som nastúpila na PN .. a dnes mi prišlo zo SP konečne rozhodnutie, že moje dávka bude z maxima supéér ale sa dnes vytešujem - parádička- ďakujém všetkým za rady 🙂 🙂 🙂

mima595
27. mar 2012

@angelika_2 - ak sa dobre pamatam..ty si bola ten pripad, co jej skoncilo DNP 3.2. a ked si sa isla prihlasit na balik, tak ta neprihlaili k 3.2 ale až k 5.2.???? ako sa to vyriesilo???

alebo si ta mylim so @sherry???

jasminet
27. mar 2012

no baby dobre ze pisete, uz som rozmyslala, ze by som sa na matersku dala vypisat 8 tyzdnov pred porodom a teraz citam, ze ked som v OL, tak musim presne 6 tyzdnov... dobre vediet, dakujem 😉

papuka
27. mar 2012

@jasminet prepáč, že sa tak blbo pýtam čo je OL ? lebo aj ja bysom chcela ist torška skor na materskú ako 6t 🙂

mima595
27. mar 2012

@papuka - OL - ochranna lehota

papuka
27. mar 2012

@mima595 ahááááááááááááá 😀 dakujem, tak to nie som 🙂

angelika_2
27. mar 2012

@mima595
áno áno památaš sa veľmi dobre to som JA 🙂 zavolala som pani do SP, nech urobia opravu, veď ona si sama nakoniec priznala chybu, všetko dali do poriadku ako mali a dnes sa teším, že je spokojnosť na oboch stranách 😉

olinka166
27. mar 2012

@angelika_2 takže to máš ako nepretržité poistenie?

mima595
27. mar 2012

@angelika_2 - no tak super, takže je v podstate potvrdene, že aj ked DNP skoncilo zo zakona po 31.1, po uplynuti 270 dni, tak nasledna prihlasáka este pocas trvania stareho DNP sa berie ako nepretrzite poistenie.....

olinka166
27. mar 2012

@mima595 áno je to tak, len tam treba dávať pozor a prihlasiť sa podľa terajšieho usmernenia presne deň skončenia alebo ešte pred skončením na dalšie 2 poistenia a to dôchodkové a v nezamestnanosti a bude sa to brať ako nepretržité poistnie...

angelika_2
27. mar 2012

@olinka166
@mima595 presne tak žienky, som štastná, že tomu tak je, dlho som čakala na tento verdikt 😀 😀 😀

gapa
27. mar 2012

@mima595
prečo to berieš tak citlivo. 🙂 ale dík
(inak, ked som čítala ten zákon, tak myslím, že šikovný právnik by to vedel obísť. Ale to by muselo isť o podstatnejšiu vec, nie takúto drobnosť)

Ak walta doteraz nečítala diskusie o soc.poistovni a nevie, ako to tam chodí, čo sa týka chýb a teraz navyše sa boja o fleky, nemajú software, ktorý by im pomohol a napr. ukázal, že uplatnuje nárok v ochrannej lehote, tak tým listom dali veci proste len do poriadku, aby ju ukludnili, že o materské nepríde. Hlavne ked im pán riaditel oznámil, že mu mamička písala na mail ohladne výzvy (neviem, či to bol mail rozčúlený, čo by som predpokladala, no to je jedno). A samozrejme jeho podriadená pani riaditelka pobočky sa posnažila dať to do poriadku. A podla mna pri tom ich spomínanom software nie je vôbec problém si niečo v jej neprospech nevšimnúť.

tu je ešte niečo z ich poradne:
http://www.socpoist.sk/31/361s?prm2=42030&sword...

Ale už by sme to konečne mohli prestať rozoberať. Podla mna nárok walte nevezmú, aj keby to zistili. No nemám skúsenosť ako toto opravujú.
Na sp je vela problémov. Mna napr. dojalo, ked mi vyplatili vyššiu dávku z garanč.fondu (max. dávku z iného obdobia ako mali), volala som im, že mi vyplatili viac, pani bola rada, že som to ochotná vrátiť (pýtala sa velmi opatrne, či to vrátim) a ked som si žiadala potvrdenie o vyplatenej dávke, vraj ho nepotrebujem, stačí mi rozhodnutie. Ked som si to potvrdenie ešte raz pýtala no v inej pobočke, podla bydliska, tak mi povedali len sumu tú vyššia bez odrátania ten vrátenej časti. Tak som predsalen sa na to vykašlala. Ale mám predstavu o ich informačnom systéme.

@walta
lekári už vedia o dobrovolných poisteniach a pri rizikovom ako píšeš vypisujú na md skôr. Ale o tej ochrannej lehote vie len málo lekárov. To sa od nich snád ani nedá očakávať. Ale na tvojom mieste tiež nič už nerobím, mohli ta na to upozorniť a ako si písala, už rozhodli.

gapa
27. mar 2012

@olinka166
takže normalne nič od nej nežiadali opraviť, len proste neuznali? a trvala jej ochranná lehota aj ku dnu, ak by na md nastupovala 6týž. pred? (ešte tam by mohol byť zádrhel, prečo jej to napr. nevrátili na opravu, v rámci ústretovosti, lebo by aj tak nárok nevznikol)

olinka166
27. mar 2012

@gapa bližšie info neviem... ale všetko je to o ludoch, niekto poradí niekomu je to jedno - vid pracovníčky na SP...

mima595
27. mar 2012

@gapa - áááále, dnes som ja posadnuta hormonmi 😎 ...sme boli na predoperacne vysetrenia s dvojkami, Matusovi nemohli odobrat krv, tak chudacik moj plakal asi hodinu, najprv sestrička, potom dr., aj tak mali malo, tak este do prsta na KO..no horor proste...slzy ako hrachy..a som ako na trni, lebo dr. povedala, že prekonal virozu, že nemusi mat dobre vysledky, tak ak budu zle, tak v piatok zase...ma slahne potom asi.....

a este do toho mi volala dr. zo VsZP, vybavujeme kupele, a chcela, aby som jej dolozila potvrdenie od psychologa, že možem ist ako sprievod....za svateho nevedela pochopit, že nechcem ist ako plateny sprievod, že chcem ist ako samoplatca, len nech ma nenuti vybavovat dalsie potvrdenia, lebo nemam cas chodit po dr.

no sodoma gomora dnes so mnou.....

mima595
27. mar 2012

@walta - ale inak mas podobny termin ako moja sestra pred 2 rokmi...nakoniec porodila na velkonocny pondelok 5.4. my sme boli akurat na Sirave na dovci, tak sme si vecer na jej pocest v kupelni /lebo v izbe spali deti/ dali flasu vina 🙂 😎 😎 ...doteraz, ked vidim neterku, tak ma ako prve napadne ti vino v sprchovacom kute 😀 😀 😀

walta
27. mar 2012

@olinka166 @mima595 @datanka trosku som bludila po nete, a toto som nasla- tak ja vazne neviem, kto ma pravdu- mrknite:
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...
Su tam rozne priklady, treba najst tu cast, kde je spominane, v akom termine v ochrannej lehote moze zena nastupit na MD. Je to asi v strede strany a je tam obrazok tehotnej zeny v modrom tricku, kt. v ruke drzi hlinene prasiatko 🙂 🙂 🙂

gapa
27. mar 2012

@olinka166
áno, je to o ludoch, niekedy o náhodách.
K tomu prípadu, čo píšeš, lebo je cenné vedieť prípady z praxe. Lebo jedno vec je, čo hovorí zákon. Dalšie, aké sú ich usmerneniach, hlavne ak nie je zákon jasný. Dalšie je ako ich ovládajú pracovníčky, teda o ich vedomostiach. No a tiež ich ústretovosť, čo je už o ludoch. Či radšej vrátia na opravenie ak je to v neprospech (aj keby to nebolo v ich usmerneniach), alebo nechajú tak a rozhodnú v neprospech. Ale ťažko ak nevieme o ich usmerneniach. No už tu dosť mudrujem nad tým. A nemám skúsenosť o takýchto postupoch sp, tak občas sa len pýtam, či sa niečo dozviem. No ak človek nevie detaily, tak to to beriem s rezervou, nie ako fakt, len ako prípad.