Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

luna303
2. dec 2011

@fide ak máš len to DNP tak je podmienka 270 dní poistenie. Keď si si doteraz platila DNP z nižšieho VZ a chceš zvýšiť, tak zmeny robia raz za pol roka na SP, ale to sa tam treba asi opýtať presnejšie.

zuzanamatko
2. dec 2011

@luna303 Ďakujem za odpoveď,ale nepochopila som tomu,ze ked sa prihlasim od 1.2,tak sa mi to bude ratat odznova.Alebo od novembra a tym ze sa hned prihlasim tak nebudem mat ten maximalny zaklad preruseny a budem mat narok a pn a ocr z maxima od maja,ked budem mat tych 26 tyždnov.Kedze sa pokusame o dieta,len dufam ze sa nam zadari.Ďakujem

peta268
2. dec 2011

@mianpa budes dostavat materske z DNP, kedze si platis max, tak aj max.matersku 🙂

luna303
2. dec 2011

@mianpa ak si tehotná, tak by ti to nemali zrušiť a mali by ti umožniť si doplatiť tých 270 dní aj po 31.01.2012. Zrušia to až potom ako dovŕšiš tých 270 dní, ale to už by ti mala vychádzať materská z maxima 🙂 no ešte sa o tom dozvieme hádam bližšie ako to bude presne.

leontinka27
2. dec 2011

@luna303 ja som pochopila ze na pn mozes ist z DNP do 7 dni......

mia1111
2. dec 2011

@mianpa - nestresuj, ty si normálne doplatíš aj po 1.februári dnp až kým nesplníš podmienku 270dní a materskú Ti priznajú z DNP - budeš ju mať maximálnu 😉

luna303
2. dec 2011

@zuzanamatko Nemocenská alebo materská sa počíta od dňa prihlásenia na DNP, čiže od nového dátumu a asi bez ohľadu na to, že si predtým už prihlásená bola. Čiže keď si sa v novembri znova prihlásila s iným vymeriavacím základom, čiže platíš možno viac, tak od toho dátumu novembrového sa ti počíta lehota nanovo. A možno len do 31.01.2012, ale nie som si istá, netvrdím na 100%. Tak mi tiež bolo povedané, že keď si aj ja odhlásim DNP k 31.01.2012 a znova dám prihlášku k 01.02.2012 tak sa mi 270 dní DNP počíta od znova bez ohľadu na to že som pred tým platila DNP do 31.01.2012.

mianpa
2. dec 2011

dakujem Vám velmi pekne dufam to tak aj bude bo som už z toho nanervi, a že tehotné majú mat klud a nestresovat sa, mi až do plači bolo z toho

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 takze ked som na RD, a si platim DNP a mam dobu neurcitu v praci tak je mozne, ze to platim zbytocne? tehotna este nie som ale snazime sa

luna303
2. dec 2011

@leontinka27 7 dní je ochranná lehota po skončení poistného vzťahu. Napríklad ti dá zamestnávateľ výpoveď k 30.11.2011 a ty ideš na PN od 05.12.2011, máš nárok na PN a nemocenskú z ochrannej lehoty, nakoľko je do 7 dní od skončenia PP.

nienna
2. dec 2011

nepáči sa mi, že vo všetkých médiách je to podávané ako pozitívna správa, že Zvýšila sa materská !!! waw, ďakujme pánovi ministrovi, myslím že málo ľudí vie,čo všetko okrem toho ospevovaného zvýšenia materskej schválili, čo to obnáša, že v konečnom dôsledku na tom budú mamičky horšie ako predtým .....a už duplom to nevedia novinári 😠

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova tak je vysoká pravdepodobnosť, že platíš zbytočne a zanikne nám to k 31.01.2012. Teda ak neplatíš viac rokov, takým mamičkám by to mali ponechať. Ale zatiaľ sa nevie presne.

demelza
2. dec 2011

@luna303
tomu rozumiem. len mi stale nie je jasne, co s tym obdobim od 1.2. 2012 do jula-augusta 2012, kedy by som (teoreticky) isla na matersku. ci toto obdobie nebude mat ziadny vplyv na vypocet materskej? pretoze si nebudem moct dovolit platit ten kompletny balicek. nie je podmienka byt v case porodu nemocensky poistena na priznanie materskej? a dalej, teraz je to tak, ze ak chces dostavat max materske z DNP, musis 26tyzdnov pred porodom platit z max VZ, inak dostavas len min materske, nie? a toto tym padom tiez nebudem splnat. dufam, ze som to cele nedoplietla

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 ja si to platim od 22.09.2011a to akoze kedy chcu povedat, ze ako to bude? kym im nezaplatim do 31.1. 2012?

bobocka
2. dec 2011

@peta268 dufam aj ja. 🙂

leontinka27
2. dec 2011

@luna303 to znamena ze ja splnam podmienku 270 dni teraz v decembri. v roku 2012 pojdem hocikedy na pn-ku dostanem maximum ( platim si maximum) lebo som tu niekde citala ze ak chces cerapt pn- ku z DNP musis splnat 26 tyzdnov byt dnom pred poistena. a ja ked pojdem napr. v maji uz som neni nastupom na pn- ku 26 poistena.pisala to tu aj jedna baba ze baby sup sup sa na pn- ky aby sme neprisli o peniaze

luna303
2. dec 2011

@nienna neboj nienna, prídu na to aj novinári, že matky a budúce matky ktoré plánujú sú skôr ožobračené. Príklad u mňa, zarábam 530 € v hrubom. Po novom presadil Mihál výšku materskej zo 60 na 65 % to je z 318 € by sa mi zvýšila na 344,50 €. Ale som si platila DNP a kedy to nechal tak by som poberala materskú okolo 600 €, takže v mojom prípade je rozdiel to jeho ospevované zvýšenie na 344 a 600 eur, takže ja pánovi ministrovi ďakujem, že ma obral o tú možnosť a ešte mi aj štát zhrabe peniaze čo som doteraz zaplatila na DNP 😠

luna303
2. dec 2011

@demelza fu, pokiaľ viem, tak si v ochrannej lehote 8 mesiacov pred nástupom na materskú. Ochranná lehota znamená, že ak ti skončí nejaký poistný vzťah máš tú ochrannú lehotu po jeho skončí. Čiže dajme tomu vo februári skonči DNP a júl-august máš ešte v ochrannej lehote tých 8 mesiacov, tak by mali brať do úvahy to DNP. Tak aspoň viem, teraz po novom.

petronelka1
2. dec 2011

Ahojte baby, momentálne som na rodičovskej dovolenke, som zamestnaná na trvalý pracovný pomer. Počas 1 materskej som materskú poberala aj z DNP aj zo zamestnania. Po skončení poberania som DNP zrušila t.j. v júni 2010 a teraz som začala si platiť od 22.augusta. O ďalšie bábo by sme sa chceli pokúsiť v apríli a podmienku splnienia 270 dní by som splnila niekedy v strede mája 2012. Čiže keď som to dobre pochopila, tak kebyže v apríli otehotnejem, tak by som potom mohla čerpať materskú aj z DNP??? Dúfam, že sa niečo stane a prezident to nepodpíše. 😒 Momentálne dostávam tých 190 eur a je to bieda a to už nehovorím, že väčšina mamičiek zarába min. mzdu, čiže ich ani tých "mihálových skvelých" 65 % nespasí, veď to je almužna a nie podpora rodín. Hanba SaS a celej vláde.

milena35
2. dec 2011

POZRITE,CO PISAL CHUDAAAK....MIHAL....na predchadzajucu ministerku ......................http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mih...

luna303
2. dec 2011

@michaelapillarova rokovalo sa o tom dnes, takže kým bude nejaké stanovisko tak nám neporadia ani v SP. Musíme čakať na správy že čo a koho sa bude konkrétne týkať. Je tu veľa otázok, napr. čo ak do toho konca januára otehotnieme, či nám ponechajú to DNP podľa starého zákona, ale komu všetkému to zanikne od 01.02.2012... stále nevieme. Mne bolo predbežne povedané, že mi to zaniká lebo nespĺňam tých 270 dní do konca januára a nie som zatiaľ tehotná a mám riadny pracovný pomer.

zuzanamatko
2. dec 2011

@luna303 dakujem,takze ak som uz teraz tehotna tak uz mi nepomoze ani ten balik aby som mala maximalnu matersku,kedže nestiham od februara tych 26 týzdnov?

milena35
2. dec 2011

toto si musite precitat............http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mih...

michaelapillarova
2. dec 2011

@luna303 tak to je super, ale mihal nespominal nic o zamestnanych co si to platia, ci hej?

milena35
2. dec 2011

20.04.2009: Rodí sa nový sociálny netvor
Autor: Jozef Mihál Prečítané 13915 krát Pošli e-mailom
Nálepku „sociálny netvor“ si počas svojho krátkeho pôsobenia na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny vyslúžil Ľudovít Kaník. Prischla mu kvôli zavedeniu nových tabuliek pre invalidov, čo pre temer 30000 invalidov znamenalo odobratie ich invalidných dôchodkov.

Vláda Roberta Fica sa síce rada označuje prívlastkom „sociálna“. Pri podrobnejšom skúmaní tejto verzie „sociálnosti“ ale objavíme zaujímavé detaily.

Vlani ministerka Tomanová rozsiahlou novelou zákona o sociálnom poistení poctila invalidov, ktorí pracujú, povinnosťou platiť invalidné poistenie. Tým sa znížili ich čisté mzdy o 3% a ich zamestnávateľom sa, naopak, o 3% zvýšili náklady na ich zamestnávanie.

Zároveň ministerka pre invalidov presadila zmenu výpočtu starobných dôchodkov. Dôsledkom zmeny je skutočnosť, že invalid snažiaci sa vylepšiť svoj príjem a zo svojho zárobku platiaci odvody na dôchodkové poistenie, bude mať rovnaký starobný dôchodok, ako keby sedel pekne doma a vykašľal sa na nejakú prácu.

Ministerke tieto zmeny v parlamente bez problémov prešli a invalidní handlovskí baníci sediaci na balkóne snemovne jej dokonca pyšne zatlieskali. Nečudo, neprehľadný zákon o sociálnom poistení nepozná poriadne ani väčšina úradníkov na ministerstve, nieto ešte baník, poctivo platiaci odvody a spoliehajúci sa na svoju múdru vládu.

Ministerku Tomanovú však svojimi nápadmi bezpečne predbieha jej podriadený, šéf Sociálnej poisťovne Muňko. Má problém, rozpočet tejto inštitúcie je v riadnych ..., a tak musí šetriť ako sa dá. Takto vlani v parlamente vyhlasoval, že zo systému vyradí 40000 invalidov. Tým by sa v rebríčku schopnosti uzdravovať invalidov dostal pred samotného Kaníka.

Dnes si zobral na mušku matky poberajúce vysokú materskú. Rád by zlikvidoval možnosť dobrovoľného nemocenského poistenia. To je možnosť, ako si budúca matka vylepší slabučkú materskú, ak má príliš nízky príjem v zamestnaní alebo ak je živnostníčka a odvody si platí z minimálneho základu.

Šetriť sa dá všelijako. Aj na matkách na materskej. História ukáže, kto sa bude pýšiť titulom „Sociálny netvor II.“. Je smutné, že k demografickej kríze chce prispieť človek, ktorý by mal pomôcť tejto kríze predchádzať.

milena35
2. dec 2011

MIHAL......SOCIALNY NETVOR 2......sam si to aj napisal.......aky paradox

zuzanamatko
2. dec 2011

@milena35 naozaj pekny članok,mam pocit ze to je skor o nom, mal by mu to asi niekto poslat.

demelza
2. dec 2011

@luna303
takze myslis, ze podmienka tych 26tt uz nemusi byt splnena? pretoze mne to vychadza tak, ze na materske z DNP by som narok mala v ochrannej lehote, len neviem ci sa to vztahuje aj na vysku materskeho. ale to asi este teraz nie je jasne. normalne mi je do revu, babo by sme chceli, ale kedze ja ako studentka nepracujem a manzel taha celu domacnost, v pripade, ze z toho DNP nic nebude bude musiet babo pockat. perfektne vyhliadky, ani babo a peniaze vyhodene do vzduchu