Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

spisiacka
27. apr 2012

Ahojte chcem sa opytat kamoska mala DNP do 31.1. A chcela by vediet ci ked si da to nove DNP od septembra ci moze hned nastupit na PN napr na druhy den, alebo je tam nejaka doba kolko musi to DNP platit aby jej vznikol narok na PN. Diky kocky. Ide aj o pn z minima prote o hocijake peniazky zeby dostala nie z toho zakladu aky si urci. I ked pri tom baliku by urcite sla len na minimum. Diky moc

tajinkaa
27. apr 2012

@gapa a vieš mi dať celé číslo toho zákona lebo sa tiež snažím tomu porozumieť ale akosi neviem, no do termínu už nestíham a nechce sa mi veriť že som to roky platila zbytočne 😠

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
28. apr 2012

@tajinkaa
tak to je velký oriešok. Pozri tu na tejto stránke Zákon o sociálnom poistení 461/2003 ...
http://www.employment.gov.sk/leg-socialne-poist...

doteraz vysvetlovali tak, čomu rozumiem, že dnom nástupu na md v zamestnaní ti vznikne nem.poistenie zamestnanca. Ochranná lehotea však plynie len ak nevznikne nové nem.poistenie. Vzhladom na to, že v den nástupu na md vzniklo nem.poistenie zamestnanca, tak ochranná lehota prestala plynúť den nástupom na MD zo zamestnania, tj. pri rovankom dátume nástupu na md už v den nástupu na md z dnp neplynie ochranná lehota z dnp. Problém je v tom, že v ochrannej lehote z dnp musíš nastúpiť na md presne 6týž. pred termínom a zo zamestnania vzniká nárok v období 6-8týž. pred pôrodom, tj. nevzniká nárok neskôr. Sme aj mysleli, že nastúpiť na md zo zamestnania neskôr ako 6týž. pred termínom, no to neuznávajú,, podla poslednej odovede, čo som čítala.
Oni sa odvolávajú na § 50, že predsalen ti vznikne nárok aj z dnp, ak porodíš do termínu, asi to bude niečo aj s tým, že ochranná lehota sa tam spomína ku dnu nástupu na md (teda akoby v den nástupu na md nemusela plynúť). Ale priznám sa, nerozumiem aj tak, ako si to otáčajú ten § 50.

zalka
28. apr 2012

@spisiacka
Ano môže kamarátka sa prihlásiť na balík a hned jej vznikne nárok na platenú PN. SP skúma či je zaplatených 270 dní v posledných dvoch rokoch, a to tvoja kamarátka splňa.

zalka
28. apr 2012

@evamarek77
V čase skončenia DNP si tehotná, pre teba je ochranná lehota 8 mesiacov. Počas tejto doby kludne môžeš ísť na PN ( doložíš k PN potvrdenie od gynekologa, že si tehotná, alebo prefotenú tehotenskú knižku ) . PN neovplyvní nárok na materské vyplácané z OL.

Podľa mňa sa Ti neoplatí prihlasovať na balík poistení.

gapa
28. apr 2012

§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týţdňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týţdňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu.

tak asi som to konečne! pochopila. Ono sú tu spojené dva prípady v jednom, ktoré sa inak riešia samostatne, podla toho, či nastal pôrod ešte pred 6tym týždnom pred termínom alebo po nom (vtedy sa nepovažuje za skorší pôrod, ak porodíte po nástupe na md). Tu je to ale v kope a dá sa to teda vysvetliť dvojako či spolu, teda neviem, ako to nazvať tak zrýchla. TEda ak nastúpite na md 6týždnov pred termínom zo zamestnania (z RD na MD) a zároven z DNP (v ochrannej lehote), tak v den pred nástupom vám netrvá ochrnná lehota, ale den pred nástupom áno. Ak teda porodíte o den skôr, tak podla poslednej vety vám síce netrvá OLku dnu začiatku 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu ale vzhladom na to "alebo" vám trvá OL ku dnu 6teho týždna pred skutočným dnom pôrodu.

lin123
28. apr 2012

Ahoj @gapa
chcela by som si len overit, ci sa nahodou nieco nezmenilo, mohla by som ta poprosit o info?:
od maja 2011 si platim DNP, v januari som si podala odhlasku a na druhy den prihlasila na nove DNP. 270 dni mi uplynulo spolu s novym poistenim 1.2.2012. 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia mi uplynie v polovcvi jula. Som tehotna a nastup na matersku mam koncom augusta. Moj zdravotny stav vsak vyzaduje PN...ako to prosim ovplyvni moju matersku? Som zamestnana a platim si DNP do maxima.(rozdiel max.VZ-hrubá mzda) Na PN by som mala nastupit od 1.5.
Predpokladam, ze PN mi bude uznana aj z DNP, ale z minima, nemylim sa? Pocas PN platit DNP nemusim, je to tak? Ako to bude prosim s mojou materskou?

spisiacka
28. apr 2012

@zalka dakujem za info. Pocula som ze musis platit aspon 3 mesiace az tak vnikne narok na PN.

tajinkaa
28. apr 2012

@gapa dakujem pekne za vysvetlenie, je mi z toho do plaču dva roky si platím dnp z maxima a materskú dostanem minimálnu len preto že som neporodila do termínu ☹ no čo už len aby maličké bolo zdravé

domeli
28. apr 2012

@lukinka00, ak chceš mať nárok na materské z DNP (v Tvojom prípade max. materské, nakoľko si platíš za max. VZ), k dátumu zániku (t.j. k 29.9.2012) musíš byť tehotná. Je to preto, lebo potom Ti beží 8 mesačná ochranná lehota, počas ktorej si môžeš uplatniť nárok na materské z DNP. Neskôr už nie.
Ak by si dovtedy tehotná nebola, podľa teraz platných zákonov je možné najneskôr deň pred koncom DNP (28.9. alebo možno aj 29.9., ale toto už neviem, len viem, že sa musia dátumy prekrývať) prihlásiť sa na ďalšie dve poistenia, čím vlastne bude Tvoje poistenie považované za nepretržité a keď zistíš, že si tehotná, odhlásiš sa a potom si uplatníš nárok na materské z ochrannej lehoty. Ak by si tak urobila, rátaj ale s tým, že pre max. materské je potrebné platiť podstatne viac (cca. 450 eur, ak sa nemýlim - v tomto sa orientujem fakt iba zbežne) minimálne do otehotnenia. O niečo lacnejším variantom je platiť si od tohto termínu "iba" minimum (čo je cca. 120 euro). Vtedy Ti síce nevýjde úplne to max. materské, avšak ak by si na materskú nastupovala v r. 2013, tak sa Ti za rozhodujúce obdobie pre výpočet berie rok 2012 a keďže tam budeš do septembra platiť z max. VZ, tak tie 3 zvyšné mesiace, ktoré budeš platiť z minima, Ti až tak materské neznížia. To sú teda možnosti.
Dovtedy prajem úspešné štátnicovanie a potom čoskoro pekné tehuľkovanie 🙂

gapa
28. apr 2012

@lin123
nemýliš sa. Vznikne ti nárok na nemocenské z minima a počas poberania nemocenského z dnp nemusíš platiť odvody na dobrov.poistenie.
Ak budeš pn od 1.5.2012 až do nástupu na md a nástup na md je v auguste, tak mateské sa ti vyráta z dnp z vym.základu v období od posledného prihlásenia na dnp v januári 2012 do 30.4.2012, zo zamestnania sa vyráta mateské z vym.základov v r.2011 (nie 2012), tj. ak máš rovnakú mzdu, tak to bude cca z terajšieho maxima.

olo
28. apr 2012

ahojky dnp si platim dlho 17.1.2012 som dala odhlasku a 18.1.2012 zasa prihlasku platim stale z maxima dobre tomu rozumiem ze na pn-co si bude moj zdravotny stav vyzadovat budem zdnp ist az po uplynuti 26 tyzdnov cize v juli dakujem

mary86
28. apr 2012

dievčatá chcem vás poprosiť o radu - koncom januára som po dvoch rokoch ukončila jedno DNP (z vym. základu 800 eur) a na druhý deň som sa znovu prihlásila ale už z max. vym. základu.... ide o to, že v najbližšej dobe by som mala nastúpiť na pn, a nie som si istá, či mám nárok na pn a ak áno tak v akej výške... Ďakujem vám za rady....

gapa
28. apr 2012

@olo
môžeš aj skôr, ale ak vznikne pred skôr ako po uplynutí 26týž. od posledného prihlásenia,tak sa nemocenské bude rátať len z minima a taká dávka bude až do ukončenia pn. Až ked vznikne pn po uplynutí 26týž., tak sa ráta z vym.základu, z ktorého si poistená.

gapa
28. apr 2012

@mary86
platí to isté čo v predchádzajúcej odpovedi. Dávka bude z minima, bo ti vznikne pn skôr ako uplynulo 26týž, vid § 57 ods.1 písm.c) + ods.2 Zákona o soc.poistení.

olo
29. apr 2012

@gapa dakujem velmi pekne

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janula42
29. apr 2012

dobry den, prosim potrebujem naozaj poradit pretoze sa v tychto veciach vobec nevyznam.
od oktobra 2005 mam TPP na dobu neurcitu.vo 13.2 2009 som isla na MD a od 29.8.09 do 15.4.2012 na RD platim si aj DNP. a od 16.4.2012 som opat nastupila do prace.momentalne som s dcerkou na OCR uz 4. den. chcela by som dat v praci vypoved dohodou a ist na mesiac na PN.
-vznikne mi narok na podporu z nezamestnania,a co sa mi bude zohladnovat.. potrebovala by som si to aspon zhruba vypocitat ci sa mi to oplati.
- teraz mam na papiery mzdovy vymer v cistom 350 e v hrubom neviem.
-narok na dovolenku mam 11 dni starej a 20 dni novej
-chcela by som dat vypoved teraz v maji tak mi prosiiiiim poradte co by bolo najvyhodnejsie
velmi moc vam zatial dakujem

liz_lemon
29. apr 2012

@janula42 vypoved dohodou sa ti nepodari dat, lebo vypoved a dohoda su 2 rozne veci
preco si necerpas radsej dovolenku miesto OCR?
podpora je vo vyske 50% z priemerneho VZ, kedze nevies, aku mas hrubu mzdu, tazko povedat, kolko to bude
ale vyplaca sa len 6 mesiacov, takze sa to velmi neoplati
na tvojom mieste by som ostala v praci, hladala si novu pracu, a ked budes mat dieta chore, tak cerpaj dovolenku

mary86
29. apr 2012

@gapa ďakujem 🙂

zalka
29. apr 2012

@spisiacka
No ja som o niečom takom nepočula, ani v zákone som nečítala ... 😀 je to tak ako píšem.

spisiacka
29. apr 2012

@zalka dakujem velmi pekne pomohla si mi a hlavne kamoske. Dakujeme

alubinka
29. apr 2012

kedy mozem nastupit na pn z dnp? az po uplynuti 270tich dni? citala som aj nieco o 180dnoch, co je na tom pravdy, viete poradit?

zalka
29. apr 2012

@alubinka
AK SI mala nejaké ukončené zamestnanie, alebo ukončené DNP v posledných dvoch rokoch tak nastúpiť na PN môžeš hned, ale bude minimálna, alebo po 26 týždnoch teda 182 dňoch a PN bude zo skutočného VZ.

Ak si ovšem nemala žiadne ukončené zamestnanie, ani DNP .. tak nárok na platenú PN z DNP ti vznikne až po 270 dňoch.

alubinka
29. apr 2012

a ked som na RD a stale zamestnana, to asi nie som nemocensky poistena, ze? ze by som dala vypoved v praci do ktorej sa aj tak nevratim- a tie dni by sa mi zaratali k dnp..
@zalka

zalka
29. apr 2012

@alubinka
Hm... vysvetli čo vlastne chceš urobiť, načo to zisťuješ. Ak takto dávkuješ info ťažko sa radí.

alubinka
29. apr 2012

@zalka no pokial mam odstupne len par eur na zaklade tej dohody co som podpisovala, tak sa na to vykaslem a radsej dam vypoved nech sa mi tie dni zarataju k dnp.. tym padom by som v juli mohla nastupit na pn z dnp..
ak sa mi ovsem tieto dni na RD rataju ako povinne nemocenske poistenie, co si niesom moc ista..

aj ked najradsej by som ziskala tu podporu v nezamestnanosti, po ukonceni RD lebo mala ma v marci tri roky a do skolky pojde az v septembri

no vravim, ak mi ma terajsia vypoved pomoct k rychlejsiemu nastupu na pn, aj takto by som to riesila..

deni73
30. apr 2012

Ahojte, 9.4.som nastúpila na MD, mám nárok na materskú aj zo zamestnania, aj z DNP, neviete koľko trvá SP, aby sa rozhodli? Mám kamošku, ktorá dostala rozhodnutie do 2 týždňov...

celi
30. apr 2012

@zalka môžeš mi prosím Ťa poradiť? Som v pracovnom pomere, na rodičovskej dovolenke do 13.11.2012. DNP som si začala platiť 4.1.2012, 270 dní uplynie 29.9.2012. Tehotná ešte nie som, ale snažíme sa...
Čiže ak nastúpim do zamestnania 14.11.2012, vznikne nemocenské poistenie a OL skončí. Je možné, aby som nastúpila do práce v septembri, ešte počas trvania DNP? Alebo pred skončením DNP sa prihlásiť na nový balík poistenia a v prípade, že budem tehotná si ho platiť? Alebo tú dobu od ukončenia rodičovského, po dobu nástupu na novú MD vykryť PN?