Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivka000
30. aug 2010

ahojte viete mi niekto poradiť už mám s toho guláš ... musím byť poistená 270 dní v kuse alebo aj prerušovane? 😕 napr. 200 dní zaplatím a potom napr. mesiac, dva pauza a potom ked otehotniem tak tých 70 doplatím jasné musím to stihnúť do pôrodu a ešte podoriť do dvoch rokov to mi je jasné 😉 neviem čo ma vôbec chápete 😀

mariro
30. aug 2010

@ivka000 - mozes byt aj prerusovane 270 dni v priebehu 2 rokov spetne,ale pred cerpanim PN alebo materskej musis nyt v kuse poistena 26 tyzdnov,takze tvoj priklad nepripada do uvahy 🙂

helenkasabinka
30. aug 2010

@mariro dakujem za informaciu 😉

ivka000
30. aug 2010

dakujem 😉

denisap
30. aug 2010

@mariro ahoj pamatas si ma pred par dnami sme spolu pisali, a dnes som bola na socialnom sa spytat o DNP

gapa
30. aug 2010

@katka888
áno, dobre. Ak podáš zmenu, je platná od 1vého nasledujúceho mesiaca po doručení. T.j ak sa prihlásiš od 1.9., tak zmenu VZ podať už v 2/2011 aby bola účinná už od 1.3.
Ak sa prihlásiš nie prvého ale napr. od 2.9., tak zmenu VZ nahlásv marci, aby bola účinná od 1.4., ksôr by sa nedalo.

gapa
30. aug 2010

@maslarova
urobila by som ako píše miraro. Ak neporodíš do 4.9., tak by som pre istotu zaplatila za obd. do 4.9. alebo celý september ale spolu s rodným listom by som dala aj žiadosť o vrátenie preplatku na DNP z ôdvodu platenia počas poberania materského. Mali by ti podla mna potom vrátiť poernú časť poisteného, čo si zaplatila od 14.8.2010, aj ked 270dní bolo až 4.9. Bola by som však zvedavá, či tak urobia ozaj od 14.8.. DAj potom vedieť, lebo jednoznačne tu o tom ešte nikto nepísal (že vrátili už od nástupu na MD a nie až od dovršenia 270dní)

gapa
30. aug 2010

@boled123
súhlasím so standa

maslarova
30. aug 2010

dam vediet co bude a uz len drzat si palce aby som do 4.9. vydrazala.
Zatial mi neprislo nic zo soc. poistovne tak asi to bude jasne az po porode ked donesiem rodny list.
ALE ta materska od zamestnavatela uz by mala prist odpoved kolko mi ju schvalili lebo na tu z DNP musim cakat.
Fakt ma uz niekto skusenost aky je postup soc. poistovne ked sa ziada materska od zamestnavatela + k tomu aj z DNP??,
Ci mi to pride na jednom papieri.
vdaka

gapa
30. aug 2010

@maslarova
zdá sa mi, že baby písali, že prídu dve rozhodnutia, z každého samostatne, no dávka len jedna. Ale v tvojomprípade neviem, asi záleží aj na tom, či obe žiadosti sú v rovnakej pobočke SP a ako postupujú v tejto pobočke, či vyplatia najprv len zo zamestnania.

no snád sa nejaká taká mamina ozve 🙂

a ty sa drž

dada2007
30. aug 2010

@maslarova @gapa aha...to ma napadlo až teraz, že i ja začnem najskôr materskú a až potom mi uplynie 270-ty deň...takže to mám tak isto ako ty maslarova....tak prosím potom daj vedieť, ako to dopadlo 😉

dada2007
30. aug 2010

@gapa ozaj, otázočka...o vyplatenie preplatku sa dá požiadať kedykoľvek počas roku????
...platím si DNP z maxima od marca ...a po prvom roku podnikania mi prišiel výmer, že mám platiť do SP necelých 100euro od júla...a v tom je i 14 euro nemocenská...nechcem si znižovať DNP(hýbať s tým)...tak rozmýšľam, že potom(keď nastúpim na MD a už nebudem platiť) požiadam o vrátenie preplatku-je to možné???

gapa
30. aug 2010

@dada2007
môžeš kedykolvek, ja mám preplatok ešte z r.2008. Treba vyžiadať do 10rokov.

maslarova
30. aug 2010

este raz dakujem vsetym za odpovede.
Ak mate skusenosti s niecim podobnym prosim napiste ako postupovala soc.poistovna vo vasom pripade
vdaka

dada2007
30. aug 2010

@gapa dííík 😉

mnamko
30. aug 2010

@mariro a nebude to nápadné na sociálnom,keď jeden deň skončím v robote a na druhý tam zas nastúpim,lebo ja si to môžem spraviť ja mám s.r.o a som v nej ako zamestnaná
a musím s.r.o zastaviť keď budem na materskej?

martina646
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
standa82
30. aug 2010

@martina646 ..stalo sa

marpado
30. aug 2010

ahoj gapa nedostala som odpoved tak mohla by som sa spytat Teba som zamestnana a od 2.1.2008 som bola na materskej mala sa narodila 23.2.2008 od jula som na RD, DNP som začala platit 15.1.2010 ak som to dobre ratala tak by som mala mat tych 270 dni v oktobri kedy zaplatim poslednu davku platim si z maxima som v 3 mesiaci presny predpokladany termin porodu budem vediet za tyzden kedze by som bola oslobodena od platenia mohla by som sa vypisat na PN od novembra 2010 do nastupu na matersku? uskodim si alebo nie?pri vyratani materskej alebo poberani rodicovskeho prispevku dakujem za odpoved

mariro
31. aug 2010

@mnamko - no neviem ako je to ked si podnikatelka a mas s.r.o.,lebo vecsinou ukoncuju zivnost baby,alebo pozastavuju,takze k tomuto veru neviem co dodat.

Ale co sa tyka toho, ci je to napadne alebo nie....to neries, ine veci sa deju a aj v politike a napadne a nikto to neriesi.
Zisti si to,resp. nech sa nejaka mamina ozve co ma s tym skusenost.
Lebo ak by to islo, tak ty ked si das vypoved a znova zriadis novy PP, tak ti to staci spravit posledny mesiac pred nastupom na MD s tym, ze si das i max.VZ ,zaplatis odvody za par dni z maxima a nemusis tym padom platit ani DNP,pretoze sa rata VZ s najnovsieho zacateho NP. z ktoreho ti vyrataju matersku.

Takze prezisti ako je to s tym podnikanim a materskou. 😉

mariro
31. aug 2010

@marpado - urcite sa mozes dat vypisat na PN, neuskodi ti to vobec.Budes mat ukoncenych 270 dni a tym padom mozes cerpat davky z DNP, ci uz PN, OCR alebo materske. 😉

mariro
31. aug 2010

@denisap - no a ako si dopadla na socialnom? co si vybavila? 🙂

marpado
31. aug 2010

dakujem mariro za odpoved a PN sa mi uz bude vyratavat z DNP ked vlastne poslednu zaplatim v oktobri a od novembra by som sa dala vypisat? a este to DNP by som si ponechala ale od noveho roka na minimum platila kedy mam ist na soc.poistovnu v decembri a dat iba zmenu od roka 2011 na najnizsi zaklad dakujem za odpovede

mariro
31. aug 2010

@marpado - ano PN dostanes z DNP, podla toho kolko si si platila.A zmenu mozes dat po 6 mesiacoch, takze kedy sa Ty rozhodnes , ze chces platit mininum, tak vtedy tam chod.Kedze chces ist v novembri na PN tak nemusis vtedy platit poistne....pocas celej PNky.Neviem ci to mas to DNP k materskej alebo len k PN,tak podla toho treba postupovat.

gitarka
31. aug 2010

ahojte , mam otazocku, som na MD a chcela by som si zacat platit DNP, a o take 2-3 mes.planujeme druhe babo, budem mat potom vyssiu matersku pocas dvoch rokov ako to bolo doteraz? Ti co si platili DNP a co boli zamestnane pred nastupom na MD tak mali, len neviem ako je to pri druhom dietati ? nevie niekto poradit??? ☹

marpado
31. aug 2010

platim si z maxima a mam to k materskej som v tretom mesiaci ale chcela som to vyuzit a uz neplatit kedze splnam 270 dni v oktobri tak naco platit ked nemusim,termin mam zhruba februar marec, ak teda vsetko bude ok tak by som bola do jula na materskej a potom mam dat zmenu alebo skor na do DNP lebo mi staci plati uz menej nie dakujem 🙂 🙂 ak by som to vyuzila este na ocr alebo PN

standa82
31. aug 2010

@gitarka ...ak ti trvá PP, stačí ti platiť si z rozdielu max. - tvoj VZ v práci, už aspoň mesiac pred otehotnením.

gitarka
31. aug 2010

uz mi netrva PP, mala som na dobu urcitu, tak neviem ci si mozem platit ked mi netrva PP???myslela som na to ze si budem aspon 2 mes. pred oteh. platit ale neviem ako to funguje....

standa82
31. aug 2010

@gitarka ..od kedy do kedy ti trval PP?

gitarka
31. aug 2010

1.3. 07 do 28.2.09