Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
18. máj 2010

gregi,
ak chceš platiť z nového maxima od 1.7., tak treba dať zmenu do konca júna. Ale ak pôjdeš na PN napr. v r.2011, tak sa bude nemocenské rátať z VZ v roku 2010, t.j. zrátajú sa VZ za rok 2010 (aj staré maximum za 6mesiacov a aj nové maximum za 6mesiacov) a vydelí sa to počtom kalend.dní t.j. predpokladám 365dní, ak si nepoberala nem.dávky.
Ak budeš PN tento rok, tak sa dávka ráta z vym.základu z obdobia od prihlásenia v r.2009 do 31.12.2009.

Ak by si ukončila DNP a naovo sa prihlásila, tak ak by PN vznikla v prvých 26týž. od posledného prihlásenia, tak by sa rátala dávka z VZ 319,58eur a až ak by vznikla PN po uplynutí 26týž. tak by sa rátala z VZ od nového/posledného prihlásenia!

marion
18. máj 2010

Dakujem krasne....gapa... 🙂 pekny den 🙂 🙂 🙂

gregi11
18. máj 2010

Gapa veľmi pekne Ti ďakujem za odpoveď.

miichaela
18. máj 2010

Ahojte
potrebovala by som poradit

včera som nastúpila na MD..od augusta minuleho roku som však po 7 rokoch ostala na úrade práce..dobrovolne nemocenské som si nelatila čo mi včera aj patrične dali na sociálke vyžŕať že nbudem dostávať materskú tak tým ma dostali teda...chcem sa opýtať že či budem mať teda nárok po narodení dieťaťa na zvýšený rodičovnský príspevok kedže som 2 roky pred narodením bola 270 dní poistená

Ďik

lottys
18. máj 2010

miichaela, nebudeš mať nárok ani na zvýšený RP, podmienkou je poberanie materského. A ako píšeš, nebudeš mať nárok ani na materské. Škoda, že si si neplatila dobrovoľne nemocenské poistenie.
Prajem ešte pohodové tehu a radosť z bábätka!

meluela
18. máj 2010

Ahojte, mohli by ste prosim poradit, ci to chapem spravne?
Ked budem mat narok na nemocensku z DNP a zaroven aj poistenie z TPP (avsak len nejakych 5-6 mesiacov pred nastupom na matersku), dostanem matersku iba z jedneho poistenia, nezrata sa mi to dokopy, ze? Idem teraz zrusit DNPs minimalnym zakladom a prihlasit sa na nove s maximalnym (5tt). Kebyze sa to zratava aj v tomto pripade, dala by som nizsi vym. zaklad. Dakujem velmi za odpoved.

denne73
19. máj 2010

Ahojte mudrehlavičky: anitab, gapa, ale aj ostatne poradkyne. Ja som rozhodla že si to DNP začnem odo dnes plaťiť. idem do poriadneho rizika lebo ak to nevyjde pretože ja vôbec neviem presný termín pôrodu asi os 26.1 do 9.2 tak prídem o 9x 31 eur. Chcem sa len opýtať je dôležitý aj termím nástupu na MD alebo je dôležité porodiť na 271 den. 😉 Potom by som si z tých penazí po 270 dńoch mohla čerpať napr. na OČR aleboPN nie??
Ak sa dám dnes pripoisťiť DNP z čoho mi budu vypočítavať MD?? Ďakujem ak mi niekto bude vedieť na moje kvantum otázok odpovedať 😉

denne73
19. máj 2010

jejeda tu nikto nieje???

marcela27
19. máj 2010

ahojte dievcata......,
chcela by som sa vas opytat ako to je s tym dobrovolnym poistenim.......,uz 4 roky som v kuse zamestnana a teraz 5.5.2010 som si este dala pripoistenie......., chcela by som vediet po akej dobe platenia mozem zacat cerpat z toho poistenia.......,
dakujem

denne73
19. máj 2010

ahoj tak ja niesom odborník ale čo to som pochytila a ak niemám dobríé info určite ma opravia. ked si zamestnaná a platíš si DNP najskôr z neho môžeš čerpať po 270 dnoch ☹

denne73
19. máj 2010

ale to som vlastne už písala dne kuk hore 😉

lubica69
19. máj 2010

Prosím Vás neviete mi niektorá poradiť?
Ako dlho sa dá čerpať PN z DNP?Myslím tým pred nástupom na MD Samozrejme po splnení podmienky 270 dní
Ďakujem

carculca
20. máj 2010

ahojte, rada by som sa poradila, platim si DNP, podmienky na to, aby som poberala matersku splnam, akurat nemam jasno v tom, ci a kedy sa mam z platenia DNP odhlasit? je to v den nastupu na MD alebo je vyhodnejsie neodhlasovat sa vobec? dakujem za odpovede

anjelikbobo
20. máj 2010

ahojte DNP si platim od marca 2010 (momentalne nezamestnana), od júna nastupujem do práce. Chcem sa spýtať, ak nebudem mať splnených ešte 270dni DNP a otehotniem a doktor ma vypíše na PN,tak budem potom dostávať materskú dovolenku tých 500eur (keď si platím DNP z maxima) alebo si to tou PN pokazím. Poraďte mi prosím,aby som si zbytočne potom neplatila to DNP

smejko26
20. máj 2010

Carculka, keď nastúpiš na materskú, tak sa neodhlasuj. Počas poberania materskej ti totiž ďalej plynie DNPO, ale vtedy nemusíš platiť.

santana
20. máj 2010

carculka ako pise smejko, ale potom ked uz nechces platit tak sa nezabudni odhlasit ku dnu ked ti skonci materska a zacne rodicovska. Mozno ti to v buducnosti vyjde tak ak by si pocas dalsich dvoch rokov otehotnela, ze sa ti to bude ratat a bude stacit ked zacnes platit DNP az vtedy ked zistis ze si tehu. Ked teda budes chciet. Dufam ze som to zrozumitelne napisala.

zuzkat1
20. máj 2010

ahojte...iste sa to tu uz pisalo ale kym vsetko prelistujem tak aj zostarnem...mam 4mesacnu dcerku a som na materskej.. chcela by som druhe dieta tak stihnut aby som tahala tuto matersku.. budem mat narok na vyplacanie materskej a potom rodicovskeho aj potom pri druhom babatku ak si neplatim nemocenske poistenie?ak nie, tak da sa aj teraz zacat platit pripadne spatne zaplatit to co som zameskala?dakujem

carculca
20. máj 2010

smejko, santana, dakujem za odpovede, este by som si rada upresnila, kedy by som teda mala prestat platit a ci to nejako treba nahlasit do SP, ze prestavam platit? vobec sa v tom neorientujem 🙂 dakujem

zuzzy12
20. máj 2010

Ahoj smejko.....ja mam 7tyždnoveho drobca a DNPO som od januara 2009...taraz som na materskej to akože teraz nemusim platiť splatky???

lubica69
20. máj 2010

Anjelikbobo ak som správne pochopila platíš si DNP od marca Nastupuješ od júna do práce V tom pripade by som ti odporučila v deň nástupu do práce sa z DNP odhlásiť a zas na druhý deň nahlásiť ale len z rozdielu VZ teda vymeriavacieho základu a tvojho platu To znamená 1085-tvoj plat a z toho si platit DNP Počas poberania nemocenskej dávky čo je PN alebo materská DNP stále plynie len si oslobodená od platenia PN nijak nenarúša priebeh resp trvanie DNP

gapa
20. máj 2010

carculca,
ak vieš s istotou, že máš nárok a materské z DnP a nastupuješ na MD napr. 10.5.2010, tak treba zaplatiť naposledy do 8.6. za obdobie 1.5.-9.5.2010, od nástupu na MD/počas poberania materského DNP platiť nemusíš. Pred ukončením poberania materského (obvykle 28týždnov) si vyžiadaš pre uplatnenie nároku na rodič.príspevok na UPSVaR zo SPisťovne potvrdenie o dobe poberania materského. Tam presne uvidíš, dokedy budeš materské poberať. Ak už potom nechceš v DNP pokračovať, tak do odhlášky môžeš napísať dátum zániku DNP posledný den poberania materského. V takomprípade nemusíš nič platiť.
No podla výšky VZ z DNP a obdobia, kedy materské končí sa niekedy oplatí si ho ponechať, len napr. zmeniť VZ na minimum.

smejko26
20. máj 2010

Carcula, skús si pozrieť blog www.jozefmihal.blogspot.com/search/label/dobrov... nemocenské poistenie.
Ale možno ti ešte niekto poradí, ale oplatí sa naštudovať si to.

gapa
20. máj 2010

anielik bobo,
tak toto by si musela dať komplet údaje o výške VZ z oboch poistení a konkrétne dátumy predpokl.termínu pôrodu a ukončených nem.poisteniach, lebo od toho môže záležať, čo je pre teba výhodné. Popredu sa radiť nedá. Záleží, či by ti vyšiel nárok aj zo zamestnania alebo nie. A potom o kolko ti zamestnanie zníži VZ z DNP v rozhodujúcom období. Lebo ak platíš z maxima, tak tým, že ti vznikne NP zamestnanca, ak z DNP sa ti už maximum nebude rátať, len rodziel medzi aktuálnym maximom a VZ zo zamestnania za konkrétny kalen.mesiac. Na DNP ti bude vznikať preplatok.

lubica69
20. máj 2010

gapa prosím ťa pekne a ako dlho sa môže čerpať PN z DNP pred nástupom na MD?Túto info som nikde nenašla Ďakujem pekne

gapa
20. máj 2010

ak ti ide len o dlžku, tak 52týždnov. Podstatné je, aby si mala v rozhodujúcom období nejaký vym.základ, t.j. platila aspon 1den.

lubica69
20. máj 2010

Ja chcem ísť na PN až po ukončení 270dní DNP Len som nevedela ako dlho sa dá byť na PN pred MD Ďakujem krásne

carculca
20. máj 2010

dakujem gapa, takze ak spravne rozumiem, pocas cerpania materskeho prispevku za mna NP plati stat a pocas poberania rodicovskeho prispevku by som si ho opat mala platit sama, co by bolo pre mna vyhodne, ak budem planovat dalsiu MD, prip. budem PN alebo na OCR, dobre som to pochopila? vdaka

lubica69
20. máj 2010

Áno počas MD si nemocensky poistená ale počas RD už nie

bejkn01
20. máj 2010

Ahojte gapa, alebo niekto poradte:
DNP si platím z maxima od juna 2009. V marci 2010 som urobila zmenu na platenie z minima, kedze som chcela otehotniet a myslela som si, ze by som este v roku 2010 isla na matersku. To by mi vysla maximalna materska, kedze by bolo rozhodujuce obdobie 2009, kedy som od prihlasenia do konca 2009 platila maximalne DNP. Lenze otehotniet sa mi nepodarilo a neviem čo mam robit. Urcite ked otehotniem, by som sa chcela hodit na PNku a tak vyuzit DNP ale chcela by som aj maxim. matersku. Viete mi poradit. Prosim...........

lubica69
20. máj 2010

Bejkn aj ja som sa na podobnú vec pýtala Na max PN môžeš ísť aj počas DNP po splnení 270dní ale aj 26 týždňov nepretržiteho DNP Tým,že si sa odhlásila budeš musieť asi na novo splniť podmienku 26 týždňov Ale nie som si istá Ale ak si momentálne platíš len minimum neviem či ti vydá na maximum Myslím,že tých 26týždňov musí byť s maxima Ale neviem presne