Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majcik
30. okt 2009

Standa, som na tom podobne ako Ty. Tiez som zamestnana, dala som sa v polovici juna 2009 dobrovolne nemocensky poistit, o 2 mesiace som otehotnela a na matersku by som mala nastupovat koncom marca 2010, takze by mi to malo vydat.
Tiez som uz pocula o tom, ze sa planuje zrusit toto poistenie, len ja si myslim, ze hadam nemozu pre existujuce poistky, tie hadam nechaju doplynut ... som naivna? 🙂

papua
30. okt 2009

Ahoj dievcata, dakujem vam za rady, aj ked teraz mam v tom chaos .

Zajacik: ale ved ja splnam 26 tyzdnov nepretrziteho platenia, nie? ja som si platila do augusta 2009 spolu 23 mesiacov nepretrzite a ak zacnem poberat PNku, tak uz v decembri teraz.... Nechapem teda tych 26 tyzdnov...Ked som isla na socialku si zistit ci sa mam v auguste odhlasit povedali, ze mozem a potom sa mozem zase prihlasit, ak neotehotniem v dohladnej dobe, naozaj tomu nerozumiem teraz...
PORADITE MI??????????

papua
30. okt 2009

ked som si zistovala, ake su podmienky pre vyssiu matersku, tak vsade bolo len, ze v obdobi 2 rokov pred porodom si musim platit najmenej 270 dni, tak co je tych 26 tyzdnov????????

majcik
30. okt 2009

Papua, ja viem tiez o obdobi 270 dni, cize 9 mesiacov, tak ma informovali aj na pobocke SP.

val1319
30. okt 2009

PROSÍM, viete mi poradiť?.... Od 01.10.2009 som nezamestnaná, DNP si platím od 05/2009, s tým že pokiaľ som bola zamestnaná platila som z max.VZ-VZ zo zamestania, od 14.10. som DNP zrušila a 15.10.2009 založila nové DNP z max.VZ 1084.55€. Lekárka mi potvrdila,že som tehotná, ale chcela by ma vypísať na PN....Dá sa poberať PN zo zamestnania (ochranná doba je 42 dní, ja som ukončila zamestnanie 30.09.2009) a popri tom si naďalej platiť DNP? Ide mi o to, či ak budem čerpať PN splním podmienku 26 týždňov bez prerušenia (podmienku 270 dní by som mala mať splnenú...), aby som dostávala max. materskú... Má niečo spoločné PN zo zamestnania a DNP ak som už nezamestnaná?????

zajacik...
30. okt 2009

Papua tych 270 dni je podmienka aby si vobec mala narok na davku, to splnas aj ked si uz DNP ukoncila, musis byt vsak znovu DNP prihlasena aj ku dnu kedy chces poberat davku, teda musis sa znovu prihlasit na DNP este pred nastupom na PN, pripadne neskor pred nastupom na matersku. S tym uz zrusenym DNP teda splnis tych 270 dni za posledne 2 roky. Ale tych 270 dni hovori len o naroku na davku. A do tej doby 270 dni sa pocitaju aj uz ukoncene poistenia, takze preto tych 270 dni splnas.

Tych 26 tyzdnov sa vztahuje na to, aby si mohla dostat davku z takeho VZ, aky si si skutocne platila. A pozor, tych 26 tyzdnov musi byt nepretrzite ku zaciatku poberania davky (do tych 26 tyzdnov sa nezapocitavaju uz tie tyzdne zruseneho DNP). Teda ak si si DNP v auguste zrusila, musis splnit novych 26 tyzdnov ku zaciatku poberania davky, aby si ju mala z takeho VZ aky si si platila. Kedze ty tych 26 tyzdnov uz nestihnes splnit, bude sa ti davka z DNP vyplacat z minimalneho VZ (samozrejme ta minimalna davka plati len pre davku z DNP, ako zamestnanec dostanes este k tomu 55% z VZ zo zamestnania).

zajacik...
30. okt 2009

Val ak aj budes na PN, nema to vplyv na dobu 26 tyzdnov, poistenie ti trva aj pocas PN a teda sa zapocitava do tych 26 tyzdnov aj pocas trvania PN. A v ktorom si tt? Stihnes do nastupu na matersku splnit tych 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia: Lebo to by si mala ku vzniku noveho DNP, teda k 15.10.2009 byt v max. 8tt, aby si splnila tu podmienku 26 tyzdnov.

val1319
30. okt 2009

zajacik...Dakujem za odpoved. Som len niekde na zaciatku - 6-8tt....Takze myslis, ze bude v pohode, ak pojdem na PN zo zamestnania? Mam si ale nadalej platit aj DNP? 26. tyzden mi konci 15.04.2010, asi by bolo najlepsie nastupit na PN az potom.....

zajacik...
30. okt 2009

Val kludne mozes ist na PN aj teraz, ved poistenie ti stale trva, pocas PN sa neprerusuje ale normalne plynie dalej... Len ja sa v tom az tak dobre nevyznam, aby som ti zle neporadila, ale vyzera to tak ze nemocenske budes cerpat zo zamestnania, z DNP zrejme narok nemas... Viem ze poistne na nemocenske poistenie sa pocas PN do poistovne neodvadza, len teraz neviem ci aj v pripade ak budes poberat nemocenske len zo zamestnania a nie z DNP. Ja som teraz na PN, narok mam na nemocenske z oboch poisteni a neplatim teraz ziadne poistne pocas PN-ky.

Ja by som teraz na tvojom mieste kludne isla na PN, potom ju niekedy v aprili zrus (tu PN-ku) a znovu nastup na PN po uplynuti tych 26 tyzdnov, teda po 15.04.2010, a to uz budes mat narok na max. nemocenske a potom aj na max. materske.

Ale snad sa ozve aj niekto kto s tym robi, lebo ja som sa o DNP dozvedela len z netu...

jozefmihal
30. okt 2009

Kým mi to starostlivý admin nezruší - maminy, pozrite si video tu:

http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715

alebo prídite na školenie zdarma - po celom Slovensku, info nájdete na porada.sk

val1319
30. okt 2009

zajacik.....ĎAKUJEM za rady....si zlatá....Prajem dobrú nôcku...PA-PA
🙂

sobcek
30. okt 2009

Ahojte, baby. Mám takú teoreticko-praktickú otázku.)) Od marca 2007 som nepretržite zamestnaná, predtým som bola na škole, takže som nikdy nebola nezamestnaná. Pokúšame sa o bábatko a pravdepodobne budeme musieť ísť na umelé oplodnenie, zo zdravotných dôvodov, takže budem pravdepodobne dlhodobo na PN, kde som aj teraz. V priebehu dvoch rokov som bola na 4 operáciách, takže som bola často PN. Prosím Vás, ak by som otehotnela v priebehu nasledujúcich mesiacov, mám nárok na poberanie čohokoľvek? Síce som zamestnaná, ale neviem, ako je to s PN, či je za mňa odvádzané zdravotné poistenie, kým som PN, alebo sa mám stať samoplatcom... Vymeriavaci základ mám cca 1200 EUR mesačne. Ďakujem

zajacik...
31. okt 2009

Pan Mihal, dakujeme 🙂

papua
31. okt 2009

Zajacik dakujem ti za vysvetlenie, tak to ma na socialke dobre dostali, ja som tam bola v auguste a spytala som sa ich ci si to ma prerusit, pretoze si to asi platim zbytocne a uz asi dost dlho lebo tu podmienku 270 splnam teraz uz aj tak a ta pani mi povedala, ze si to na teraz mozem kludne zrusit a keby som nebola tehotna v priebehu par mesiacov mam si to znova zacat platit, cca v januari, februari..........Inac by som si to samozrejme nezrusila 😠 . A 😠 kedze som bola v tom ze je to OK, tak som znova neprihlasila ked som otehotnela, lebo som myslela ze vsetko splnam. NIKTO mi na socialke nespominal ziadnych 26 tyzdnov do teraz!!!!!!!!!!!!! asi ma porazi, pretoze ja som zamestnana a znamena to, ze som si 2 roky platila DNP uplne ZBYTOCNE 😠 , ide ma fakt porazit!

papua
31. okt 2009

Zajacik prosim ta este jeden dotaz. Ty pises ze budem dostavat 55 %. z DNP z toho minima ???? to znamena, ze ak som si ho platila, tak z toho dostanem aj matersku? a potom dostanem tiez 55% z mojho platu? cize moja materska bude mat vlastne dve casti??? neviem, ci to spravne chapem, len som teraz z toho jelen-ci som si to paltila bytocne alebo aspon na nieco to bolo dobre....dakujem ti moc!

zajacik...
31. okt 2009

Papua pani na socialke ti to povedala spravne, len ty si sa bohuzial neprihlasila vcas znovu na DNP. Keby si sa prihlasila do 8tt, tak by si to stihla, lebo 8tt + 26tt(podmienka k tomu aby si dostavala matersku z toho VZ z ktoreho si si platila)=32tt (nastup na matersku - vznik naroku na matersku). Ano, spravne si pochopila, tvoja materska bude mat 2 casti - 55% z VZ zo zamestnania + 55% z min. VZ z DNP. Cize vdaka DNP si prilepsis mesacne o 55% z 295,5€, teda o 162,5 €, co nieje az tak zle... 🙂
Len si este zisti, lebo to si niesom ista, ci staci mat splnenu len podmienku 270 dni za posledne 2 roky alebo ci musis byt prihlasena na DNP aj v case vzniku naroku na vyplatu davky. (od toho totiz zavisi ci sa este musis znovu prihlasit na DNP, hoci aj ku dnu nastupu na PN resp. matersku, alebo nemusis...)

zajacik...
1. nov 2009

Hore som sa pomylila v matematike, jasne ze 8tt + 26 tyzdnov = 34tt (nastup na MD) 😉

devlin
1. nov 2009

Ahojte baby, tiez zvazujem DNP, kedze nie som v TPP, som samoplatitel, ale pani v socialnej poistovni na mna spravila riadne" bububu", ze sa to asi ide rusit atd. a tak neviem, co mam robit... Je podla vas fakt mozne, ze si to teraz zacnem platit a v januari to jednoducho zrusia a moje peniaze budu fuc? Na Slovensku asi hej, ze... 😝 😅
Co by ste spravili vy? Mam cakat, ako sa to vyvinie alebo to risknut? Dakujem 😉

standa82
1. nov 2009

Devlin, ja som to tiež riskla. No doteraz sa ešte nikto nevyjdril, že sa niečo takéto ide rušiť. To len tie panie na SP strašia.

kisska
1. nov 2009

devlin - ak si samoplatitel, mozes si aj tam zvolit iny ako minimalny zaklad, kedze ako SZCO (predpokladam ze si) mas povinne odvody a tak si mozes ovplyvnit vysku davok(PNku, MD...). Ja by som si DNP zalozila este v tomto roku. Ak to zakazu, je mozne ze si zamestnane osoby nebudu moct zalozit nove DNP, ale zalozene uz budu bezat. Ak zakazu vsetky DNP pre zamestnancov, tak si ich ludia porusia hned a bohuzial prideme o tie peniaze... Nevidela som zatial ani navrh, mate niekto link?

devlin
1. nov 2009

dakujem baby 🙂 ale stale vaham...

kisska, nie som SZCO, len samoplatitel, to znamena, ze pracujem na dohody, nie na zivnost...

jankkam
1. nov 2009

devlin pani z SP mi povedala, že DNP rušíť nebudú a hlavne nie do volieb asi vieš prečo

sobcek
1. nov 2009

A mne nikto neporadí... ☹

devlin
1. nov 2009

jankkam, to naozaj? no to by bolo fajn... skoda, ze nemame uplnu istotu, ako to vlastne bude...

mima595
1. nov 2009

Sobcek - ak mas klasicky pracovny pomer na dobru neurcitu alebo urcitu, teda nie si SZCo alebo nepracujes na ohodu, tak je za teba zamestnavatel povinny odvadzat nemocenske poistenie - a kedže teraz si PN, a chodi ti PN od zamestnavatela, tak sa pre teba nic nemeni, len to, že od 11. dna PN ti PN vyplaca SP.
No a kedže mas HM okolo 1200 EUR, tak ti ani DNp netreba, lebo už teraz dosahujes maximum. A PN ti vysku materskej neovplyvnia - v podstate, ak by si otehotnela, mala by si dostavat taku matersku, aka ti je vyplacana PN.

sobcek
1. nov 2009

Ďakujem Ti mima595. Nebola som si ista len v tom, ci sa mi do tych 270 dni povinneho poistenia v priebehu dvoch rokoch zapocitavali aj dni, ktore som bola na PN, pretoze tych nebolo malo, momentalne som napr. PN uz 4. mesiac. Aby som nezostala prekvapena, ze mi nebude vyplacany rodicovsky prispevok z toho dovodu, ze nebudem splnat tuto podmienku.

papua
2. nov 2009

Ahoj kočky, tak dnes som bola na socialke a mam zase novinky. Je to tak ze narok na najvyssiu matersku samozrejme nemam. A co je este lepsie, nemam ani narok na PNku (ak by som na nu musela ist) z DNP, lebo to by som DNP musela vraj platit 3 roky neptretrzite. Takze DNP je vraj cisto iba na zvysenie materskej, ak si ho neplatite dlhodobo... Znova som sa DNP prihlasila, ale uz nie z maxima,ale z minima...hmmmm......

Zajacik: dakujem za info a len k tej pani na socialke, nepovedala mi pravdu, nemala som sa vobec odhlasovat a navyse mi nespomenula podmienku 26 tyzdnov. Dnes mi na socialke povedali, ze som sa vobec odhlasovat nemala, cize pani mi nepovedala vtedy pravdu. ☹.

zuzitka
2. nov 2009

GAPA

chcem Ti pekne podakovať, že si mi poradila s týmto dobrovolným nemocenským poistením 😵 😵 😵
som nezamestnaná, plánovali sme druhé bejby, tak som začala platiť DNP z maxima .....

dnes mi došlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne, že mi priznávajú materské 😀 😀 😀 na deň 17,749e

sa tešíííím a dakujem Ti 😉 😉 😉

zajacik...
2. nov 2009

Papua ako nechcem si zastavat tu pani, ale podla mna ti povedala dobre ze si to platis zbytocne, ked si nebola tehu, ved ona nemala odkial vediet ze ty hned otehotnies... ale k tym 26 tyzdnom ti mohla povedat a tiez ti mohla povedat ze aby si sa znova prihlasila na DNP ked uz budes tehulka a to najneskor do 8tt. Ja mam tiez taku skusenost zo socialky, ze mi o DNP vela nechceli hovorit, iba ked som sa ich ja pytala na iste veci (co uz som mala nastudovane z netu) tak mi prikyvovali ze ano je to tak a tak. Ale sami o tom nehovorili, ako keby platili z vlastneho 😒

Velka skoda ze si si nezistovala informacie o DNP skor, resp. uz ked si zistila ze si tehotna., lebo ty si to ozaj presvihla len o chlp...

A co sa tyka toho (ne)naroku na PN, to je podla mna riadna blbost, ja som sa na DNP prihlasila v auguste 2008 a uz v januari 2009 som dostavala PN aj z DNP (sice z minima, lebo som nemala splnenu podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho platenia; a sice som si to vtedy neplatila ani tych 270 dni, ale mala som uz jedno predtym ukoncene nem. poistenie, tak sa mi to zapocitalo do tej doby 270 dni, cize narok som na PN mala). Tak neviem odkial pani na SP nabrala podmienku platenia DNP 3 roky nepretrzite 😅