Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kkubekova
27. júl 2011

Ahojte, zaujima ma, ci je potrebne pre ziskanie materskej platit este nieco okrem DNP?
Pred nastupom na MD som bola zamestnana - 24.5.2010 som skoncila PP a 25.5.2010 som nastupila na MD. Matersku som dostala aj zo zamestnania aj z DNP. Z DNP som sa po obdrzani rozhodnutia o priznani MD odhlasila. Momentalne som na RD a chceli by sme s manzelom dalsie babatko. Od 1.7.2011 som sa prihlasila na DNP s max. VZ - platim 49,13 E mesacne. Musim si teda platit este nieco, alebo staci DNP a splnit 270 dni pred porodom?
A este mam jednu otazku, kedze sa materske vypocitava za predchadzajuci rok, je mozne, aby som od 1.1.2012 znizila VZ z max. na min.?
Vdaka

sandruska81
27. júl 2011

@kkubekova zatial staci platit to,co platis...ale ci sa bude dat hybat s VZ a ake zmeny nas cakaju od 1.1.2012 to nik netusi.

jamama
27. júl 2011

@lucia.kl Prosím ťa ako teraz mam postupovať,21.7.som zrušila a 22.7.som znova prihlasila na DNP z vyššieho VZ.Kedže som bola v nemocnicai a prišla som o babätko,teraz som na PN od včera.Kedy by som mohla znova zrušiť DNP?Aj tu plati že až po pol roku?

ivana412
27. júl 2011

sandruska81 Ja to risknem a sa odhlasim a na novo prihlasim snad mi to vide

gapa
27. júl 2011

@jamama
dnp môžeš zrušíť kedy chceš, tj. napr. aj zajtra alebo posledným dnom poberania nemocenského.

mima1
27. júl 2011

@gapa jedna otazocka. mozno sa to tu uz riesilo neviem. som zamestnana na TPP a platim si DNP. Ak by som ochorela a idem na PN platia nieco potom alebo to plati len pri PN ked si tehotna?

lucia.kl
28. júl 2011

@mima1 ak si na PN a splnila si podmienku 270dní, tak ti potom z DNP vyplácajú nemocenksé dávky pri akejkoľvek PN a aj pri OČR na člena rodiny...

jesika33
28. júl 2011

ahoj holky, takze otazka (uz sice milionkrat zodpovedana, ale odpoved mi je stale bohuzial nejasna 🙂 - od decembra 2010 si platim DNP, termin porodu mam v zaciatkom decembra, no vyzera to tak, ze az do nastupu na MD, budem PN...mám uz teda teraz narok na PN z DNP?

diabliq6666
28. júl 2011

@jesika33 ak mas platene 270 dni do odchodu na PN tak ano...ak nemas,tak ti poradim platit do tych 270 dni,aby si mala narok za 600-eurovu matersku...a tych 270 dni musi byt ukoncenych pred nastupom na matersku

jesika33
28. júl 2011

ahaaa....tak to je fakt lepsie, byt na PN za normalne peniaze zo socialky a kvoli lepsej materskej si radsej nadalej platit DNP- lebo tych 270 dni budem mat az niekedy v polovici septembra.........diki moc za pomoc 🙂

pauli1
28. júl 2011

@lucia.kl no takže, nesmu byť 2 PN vystavené každá s iným dátumom od 1.1. sa to menilo. takže preto to tebe priznali a mne nie. takže ostatným kočkám treba povedať že tie PN musia byť vystavené spolu alebo, ukončiť zo zamestnania, pár dni prerobiť, lebo to posudkový lekár zhodnotí ako zneužitie a potom vypísať obe PN a lepsie s inou diagnozou. mne poradila nech to už radšej nechám tak, pretože na sociálnom sa každu chvílu niečo mení a co sa týka PN a DNP to si oni dávaju sakra pozor a kukaju do spisov. takže by mi to už ani neuznali kebyže ma dr vypíše do práce, a o 2 dni by mi napísala opät PN obe. už by sa mi kukli do spisu a videli že špekulácia z mojej aj lekárkinej strany a nemuseli by mi uznať matersku a len dufam že moja lekárka nebude mať kvoli tomu problém, lebo mi bolo povedaná že jednala proti právne. takže nechám to už tak, a ešte mi vravela uradnička že nech radšej ešte aj platím, až kým mi nepriznaju matersku, že až potom si mám dať radšej papier o vrátení preplatku. spätne aspon 1 mesiac by sa dal vrátiť. no tak vidíš. musím platiť po splnení 270 dní ešte 3-4 mesiace navyše a za PN ani nič nedostanem. dufam že aspon tu matersku mi priznaju, že tam nebude nijaký problém, aj ked nikdy nevieš....... 😖

myzma
28. júl 2011

*
*
*
Davam do POZORNOSTI, ze call centrum socialnej poistovne NEMA znamost, zeby vysiel nejaky metodicky pokyn neprijmat nove ziadosti/prihlasky na DNP!!!!!!!

(PS: prosim adminov, aby mi prispevok neupravovali kvoli velkym pismenam, nakolko je to dolezita informacia, vopred velmi pekne dakujem)

*
*
*

adrioska
28. júl 2011

@myzma ak by neprijimali prihlasky, tak by to bolo protizakonne, kedze nebol prijaty zakon/novelizacia, ktora by zakazovala moznost prihlasit sa na DNP alebo moznost subehu dvoch poisteni (povinneho NP a dobrovolneho NP) a co nie je zakonom zakazane alebo obmedzene, tak mozem robit a nemoze mi v tom zabranit pracovnik/cka daneho uradu...ja neviem, kto ma potrebu sirit taketo bludy, ze neprijimaju prihlasky. Ak sa to aj na niektorej pobocke stalo, tak ju treba nahlasit na centralu, lebo za to by mali byt potrestani, minimalne napomenuti... 😠
Ale aj tak diki, ze si to sem dala, snad sa uz tento spam sirit nebude... 😖

lucia.kl
28. júl 2011

@marianne no tak práve sa mi ozvala baba s ktorou sme riešili tie PN a povedali jej na sociálke že je zmena od 1.1. a že nesmú byť 2PNky vystavované s iným dátumom, takže treba mať obe PNky dané naraz, inak nebude tá z DNP priznaná... čiže by trebalo zrušiť PN zo zamestnania, dva tri dni si odrobiť a potom znovu na PN ale už na obe . alebo ak by sa ti dalo, nastúpiť naraz na obe PN až toho 19 ( a to by som si overila, či máš podmienku k danému dňu splnenú..)

lucia.kl
28. júl 2011

@pauli1 tak toto ma mrzí...

myzma
28. júl 2011

@adrioska ahoj, dala som to sem, nakolko pokladam toto forum ze celkom objektivne ohladom informacii a tuto info mam z modreho konika... 😠 a kedze idem dnes riesit s kamoskou jej prihlasenie na DNP, overovala som si to v socialnej poistovni, aby sme to nerobili zbytocne, kedze tato info tu viackrat odznela 😠 😠 😠

jaj a este ma napadlo, ze aj mne sa to udalo, ze je to protizakonne, ak by neprijali novu prihlasku... ze nemozu ludom takto branit....

a kedze ako som uz napisla to tu odznelo, su maminy, ci buduce maminy, ktore same neinformovali v SP, ale sa spolali na info z MK a tym padom to uz neriesili.... preto som to dala tak vyrazne do diskusie

adrioska
28. júl 2011

@pauli1 a Ty si teraz na PN aj z DNP? Lebo ak ano, tak nemusis platit poistne, nezrus si to dobrovolne poistenie , ale platit nemusis, lebo si PN a vtedy nastava vylucenie z povinnosti platit poistne...a teda ak aj napriek tomu platis to poistne, tak preplatok Ti nevratia len za 1 mesiac ale za celu dobu, co Ti vznikol preplatok...teda ak platis napr. 3 mesiace poistne, aj keby si nemusela, tak Ti tam vznikne preplatok za 3 mesiace, ktory Ti musia vratit...

adrioska
28. júl 2011

@myzma aj ja som to tu citala a velmi ma to nastvalo 😠 ...ale dufam, ze si ma pochopila, ja nie na Teba som nastvana, ale na tych, ktori nieco taketo rozsirili...preto som sem napisala aj svoj nazor... 😉

myzma
28. júl 2011

@adrioska jasne, nebolo ani naznak v tvojom prispevku, ze by si sla proti mne 😀 😀 😀 ale tiez som to brala ako spolahlivu info az do dnes, radsej si treba info preverit 🙂 ale i tak je MK zdrojom informacii, ktore clovek ani nema odkial poriadne nacerpat (napr. prispevok na starostlivost o starsie dieta do 3 rokov, ked si na materskej, to ti na urade ani neponuknu a presvedcaju ta, ze nemas na to narok)

adrioska
28. júl 2011

tak super, ze sa chapeme... 😀 😀
hej vela uzitocnych info sa tu da dozvediet... 🙂

dzudka
28. júl 2011

mam prosbu 🙂
DNP platim od r. 2009 februara vkuse ale momentalne tento rok som si znizila na minimum lebo som uz nepredpokladala ze budem tehotna kedze maly ma len 9mes.
no a chcela by som mat najvyssiu matersku uz zo vseliakych zdrojov som zistila ze by som stihala sa odhlasit a nanovo prihlasit od augusta s najvyssim vym. zakladom ( prosim kolko to je a kolko sa plati mesacne ?) a stiham do materskej platit tych 26tyzdnou a jeden tyzden mam k dobru
myslite ze to mam risknut teda odhlasit a prihlasit....bude sa mi ratat aj predchadzajuce poistenie alebo ako to je ?

marianne
28. júl 2011

Dakuje ti pekne za ochotu lucia.kl. Podla toho co pises, co sa stalo ten druhej babe, tak ja si budem moct cerpat dovolenku len zo zamestnania. Jednak u mna uz nie je mozne zrusit PN, odpracovat dva tri dni a potom zacat novu PN a tiez si nemozem cerpat obe PN ky az od 19.9.. Jedine co ma teraz napadlo, ist od skoncenia dovolenky po zacatie PN ky na neplatene volno, ale to zas neviem ci sa mi budu tieto dni neplateneho volna ratat do 270 dni a do 26 tyzdnov. A mozno skusim ist na PN ku z DNP s inym datumom a mozno u nas pochodim, ktovie.Este raz vdaka

dzudka
28. júl 2011

@myzma mozem sa spytat viem ze toto je ina tema este na ten prispevok na starostlivost o dieta do 3r. lebo mne sa narodi 3babo ked druhe bude mat len 17mes.

zuzanamatko
28. júl 2011

Prosím o radu.Od 1.2.2011 si platím dobrovolné nemocenské poistenie z minima ,ale od O1.08.2011, by som si chcela poistenie navýšit kvoli pn,očr.Chcela by som vediet, kolko dni by som si musela platit vyssi vymeriavaci základ aby som dostavala vyssiu pn,alebo ocr a tiez ako je to s materskou.momentalne nepracujem,takze iný vymeriavaci základ na nemocenske nemám.A este prosim o jednu radu,ako je to s poistenim kebyze si napr. platim 270 dní potom dám odhlásku a o dva mesiace by som sa napriklad prihlásila znova,mala by som tiez nárok na davky napr:očr,pn,materská .
Ďakujem za odpoveď

lesik
28. júl 2011

Ahojte.Chcem sa spytat ako je to s tym ked chcem odhlasit z DNP a hned nanovo sa prihlasit.Robi sa tento ukon v jeden den alebo v jeden den sa odhlasim a na druhy sa musim nanovo prihlasit?
Totizto v mojom pripade sa jedna o to,ze toto DNP som platila z maxima,teraz som nezamesntana,pocitam kazdu korunku teda cent a preto som zmenila platenie na minimalnu ciastku.
Doteraz som neotehotnela, takze moje platenie z maxima bola pre mna bez vysledku. Ale stat sa moze hocico a otehotniet mozem v priebehu nasledujucich mesiacov a potom by som chcela mat narok na matersku v maximalnej vyske.Boli ste niektora tiez v takejto situacii ako ja a stihli ste odhlasenie a opatovne prihlasenie?Myslim,ze je to aj nejako casovo ohranicene.

Vdaka 🙂

cigaretka5
28. júl 2011

@lesik podla mojich info by si sa jeden den mala odhlasit druhy prihlasit ale tiez ak nie si tehu tak by som to mozno chvilu riskla a neprihlasila sa vobec,

lesik
28. júl 2011

cigaretka5 vdaka za expresnu odpoved,tehotna nie som na sto pero, len sa informujem takto dopredu,lepsie skor ako by som mala nieco prepasnut.

cigaretka5
28. júl 2011

@zuzanamatko skusim ti odpovedat vseobecne. AK poistenie trva vyska OCR, PN a Materksej sa rata z vymeriavacieho zakladu predchadzajuceho rola, ak poistenie trvalo cely rok alebo z toho obdobia kolko trvalo poitenie predchadzajuci kalendarny rok. AK poistenie zacalo v kalendarnom roku v ktorom sa z neho vyplaca davka tak je vymeriavaci zaklad bud predpokladany (vacsinou minimum) alebo ak trva DNP minimalne 26 tyzdnov tak sa rata vymeriavaci zaklad toht poistenia.
STrucne ak si dnes zmenis vymeriavaci zaklad na maximum a pojdes zajtra na OCR budu ti to ratat z VZ minuleho roka. AK si skoncis platit , zajtra zacnes na maxime a po 26 tyzdnoch pojdes na OCR budes mat maximum, ak by si isla na OCR, PN alebo matersku skor ako po 26 tyzdnoch tak dostanes minimum. VZDY MUSIS MAT SPLNENU PODMIENKU 270 DNI

cigaretka5
28. júl 2011

@lesik ja by som si sedovala 270 dni a teraz sa na chvilu uplne odhlasila, kazde euro je dobre

cigaretka5
28. júl 2011

@lucia.kl s tymi PN to nie je novinka, tak to bolo vzdy, ak si SZCO, zamestnana a este mas aj DNP , ak ides na PN tak ti lekar vys0tavi tri s rovnaky m datumo.m Tak isto aj s matesrkou alebo OCR