Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
1. okt 2012

@janka9900 toto som nezisťovala - ja som VZ nemenila

katie.2906
1. okt 2012

@janulap A treba mne potvrdenie, ak mi skončilo v stredu DNP a od dnes som nastúpila PN? Keďže stíham 7 dňovú lehotu, tak dúfam, že to netreba. 😕

janka9900
1. okt 2012

@katie.2906 netreba 😉

janka9900
1. okt 2012

@monika174 ak nie si zamestnana a necerpas rodicovsku dovolenku, tak bude max. 😉 hlavne zaplat poslednu splatku do konca mesiaca a nemaj nedoplatok 😉

janka9900
1. okt 2012

@aankaa preposledna nevadi, hlavne na poslednu si daj velky pozor! 😉

janka9900
1. okt 2012

@emaria ahoj, zalezi na tom, ci poistenie z roku 2011 prerusila a zalozila nove z minima, alebo len zmenila VZ na min. a poistenie jej trva od roku 2011.
ak by jej trvalo od roku 2011, mala by v decembri narok na max. PN a max. by bola az do ukoncenia.
ak poistenie prerusila a zalozila nove z minima, tak PN bude minimalna.

zlatat
1. okt 2012

kočky, chcem sa niečo opýtať - možno to tu bolo už preberané, no prečítať, také množstvo stránok je nereálne.

Môj problém je nasledovný - do 8.10. som na RD ( zatiaľ mi ešte z amestnanie trvá ). Popritom som od konca augusta na PN z DNPO. Na tejto PN budem pravdepodobne do konca októbra.
No a teraz ten problém - môžem požiadať Dr. aby mi vypísala PN pre zamestnávateľa od 9.10.?
Mzdárka mi povedala, že skôr ako deň po ukončení RD nemôžem ísť na PN zo zamestnania, lebo by mi musela predčasne ukončiť RD .
Ak to takto nie je možné spraviť, ako to mám urobiť ? Teda aby mi trvala súčasná PN z DNPO ale zároveň by som bola aj u zamestnávateľa vedená ako na PN

cyrka
1. okt 2012

@moon1979 dakujem za odpoved este otazka co znamena 270dni platit tych 120e a kolko dostanem ked budem na MD z DNP?

kinka555
2. okt 2012

ahojte, mam malu otazocku.. som v 22tt a chcela by som sa dat vypisat na PN, mam aj nejake zdravotne problemy takze mam na to naozaj dôvod, lenze mam 17 mesacnu dcerku a väcsinu dna som s nou sama. Ak by som bola vypisana na PN ako rizikove tehotenstvo a prisla by mi kontrola nemohlo by sa stat ze by mi PN neuznali tym ze sa musim starat o dcerku ? ...mam kamaratku, ktora bola vypisana na PN z inych dôvodov, nebola tehu ale v case ked jej prisla kontrola tak vola normalne doma v pyzame, v zupane ale varila a peniazky jej neuznali

emaria
2. okt 2012

@janka9900 Dakujem za odpoved.Neprerusila ho,ale platila z minima od febr.2012.

macka23
2. okt 2012

Ahojte, chcem sa spytat, DNP mi zaniklo 26.9. Od 24. som na OCR. A Dnes som zadala poslednu platbu. Vacsinou aj ked som bola na OCR som zaokruhlovala na hor, mozem im potom poslat nejaku ziadost o zaslanie preplatku alebo nieco take? Otehotniet sa mi zial nepodarilo, co uz ☹ A OCR dostanem zaplatenu len tie dva dni? Ci aj viac? Dakujem. Pekny den. m.

dnpo
2. okt 2012

@macka23 mala by si dostat celu

moon1979
2. okt 2012

@cyrka aby si mala nárok na materskú z DNP, musíš byť poistená a platiť najmenej 270 dní, mesačne pri minimálnom VZ to činí 120 EUR ... materská z minima je cca 210 EUR ...

dnpo
2. okt 2012

@macka23 7 dni po ukonceni mozes ist na PN

aankaa
2. okt 2012

@janka9900 a ta posledna staciked bude zaplatena tak ako predchadzajuce do 8.11 lebo to uz bude iba ta alikvôtna ciatska za 7 dni z oktobra.

janka9900
2. okt 2012

@aankaa ak nebudes chciet cerpat PN z DNP v oktobri, tak staci zaplatit za tych 7 dni do 8.11.
k 8.11. si over, ci nemas nedoplatok vyssi ako 5€, inak by ti neuznali matersku 😉

janka9900
2. okt 2012

@emaria tak potom je to ok, PN bude z max. az do ukoncenia 😉

janka9900
2. okt 2012

UPOZORNENIE:

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať poistné zaplatené najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Davajte si na to pozor 😉

aankaa
2. okt 2012

@janulap cize ak som spravne rozumela prispevku zo vcera 19,47 tak ak mi dnp konci 7.10 a pravdepodobne na pn nastupim 29.10 tak mi treba potvrdenie o tehotenstve v case zaniku?

aankaa
2. okt 2012

@janka9900 takze ak nahodou pojdem v oktobri na PN tak musim mat zaplatenu splatku za oktober do konca oktobra. Spravne?

dnpo
2. okt 2012

@janka9900 to zas od kedy???

dnpo
2. okt 2012

@janka9900 stale to bolo do 8 nasledujuceho mesiaca

janka9900
2. okt 2012

@dnpo je to v odpovedi z poradne, co vcera pridala katuska24 na str. 1171.
doteraz to nebolo, ci hej? 😕

@aankaa podla toho clanku ano 😕

janka9900
2. okt 2012

@dnpo aj mne to je divne, ze vzdy sa hovorilo do 8. 😕 neviem, ale radsej zaplatit vsetko v predstihu, lebo cloveka ani nenapadne, aky dovod si mozu najst na to, aby neuznali davku 😠

dnpo
2. okt 2012

@janka9900 no dufam ze to nieje pravda,lebostale som platila do 8.tak to by uz bolo neskoro,ja to tam nikde nevidim take podanie.asi sa mi uz zvysil tlak

janulap
2. okt 2012

@janka9900 to znamena co?Ze ked mi DNP konci v oktobri,tak do konca oktobra uhradit? 😕

janka9900
2. okt 2012

@dnpo @janulap baby, je to posledna veta, z tej odpovede, co jej poslali.

Aby poistenkyni vznikol nárok na materské musí byť nemocensky poistená v čase vzniku nároku na dávku (alebo sa na ňu musí vzťahovať v tom čase ochranná lehota) a nemocenské poistenie jej musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (do obdobia 270 dní možno započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie), dobrovoľne nemocensky poistená osoba musí mať okrem toho poistné zaplatené najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

.... nechapete to tiez tak, ze ked ide niekto na PN, OCR alebo matersku v oktobri (teda cerpa nemocensku davku), tak do konca oktobra musi zaplatenu splatku za oktober?
... alebo to len ja takto divne chapem? 😅

monika174
2. okt 2012

@janka9900 no ja som zamestnaná ale som na PN - mám rizikové, momentálne už čerpám PN z maxima, predtým som mala PN z minima, nakoľko som ešte nemala splnených 26. týžd., DNP som si platila až do toho 26. týždňa, teraz mi už vyplatili aj preplatok, takže nedoplatok tam isto nemám. Ale ked som zamestnaná, tak tu MD nebudem mat z max. ? Ďakujem za odpoveď

janulap
2. okt 2012

@janka9900 ja to tiez tak chapem...ale potom nechapem,preco mi v SP povedali,ze na poslednu splatku mi staci prist sa spytat koncom oktobra,ved lebo ju mam kedy zaplatit do 8.11 😔

dnpo
2. okt 2012

@janulap aj mne tak povedala ze do 8 meho budu vediet ci je pn schvalena