Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
5. nov 2012

@vierka987 zaplatis viac, ale nebude sa ti brat taky vysoky VZ, lebo aj ked sa prihlasis z maxima a budes zamestnana, tak ak mas napriklad hrubu mzdu 600€, z DNP sa ti zoberie len 1153-600=553€ a po 26 tyzdnoch poistenia budes mat narok na davky len z tejto sumy. VZ za dni, ked si PN sa neberu do uvahy pre vypocet davky, takze keby si niekedy od januara bola stale PN, VZ z dnp by bol po 26 tyz. len 553€.
ked sa vsak prihlasis od 1.2. z max. VZ, zaplatis jedne-dva-tri dni a pojdes na PN, tak po 26 tyzdnoch budu davky ratane z maxima.
.... ak nezmenia zakon! 😉

vierka987
5. nov 2012

@janka9900 dakujem krasne,ale ked sa medzitym zamestnam,tak to pada,alebo ta ochranna lehota z tych troch dni zaplatenych plati dalej...a ked sa nezamestnam a potiahnem pn a potom hned na matersku,ak sa zadari,tak aj matersku budem mat z maxima?.dakujem

cicuskam3
5. nov 2012

@cicuskam3 a maximalna materska v mojom pripade je kolko? 🙂

janka9900
5. nov 2012

@miska32 ahoj, mozes byt uplne kludna 😉 budes potrebovat dve ziadosti o materske. jednu pre zamestnavatela, druhu odovzdas na socialke. potvrdenie si nemusela nijake nosit, ked dnp zaniklo. pre istotu si over do 8.11., ci nemas nahodou nedoplatok. nesmie byt vyssi ako 4,99€ a nesmie vzniknut nove nemocenske poistenie (predpokladam, ze nejdes menit zamestnavatela ani zakladat nove dnp 😉)
necerpas rodicovsku dovolenku, hej? 😉

cicuskam3
5. nov 2012

@janka9900 a maximalna materska v mojom pripade je kolko? 🙂

drnduliak
5. nov 2012

holky zacula som dake šumy, ze chcu zase robit zmeny v nemocenskom (aj inom druhe) poistenia, skresavat davky a vymeriavacie zaklady, neviete nieco blizsie? ved si to platim jak debil, tehotna zatim nie som, a sibne ma, ked mi nakoniec vyrubia daku malu matersku, trti, nemate info? 😠

janka9900
5. nov 2012

@vierka987 v tvojom pripade je vela ak, ked, ak, ked 😀 neda sa jednoznacne napisat, ako to bude. ked zmenia zakon bude to inak, ak sa zamestnas na tri mesiace bude to inak, ked na viac mesiacov bude to inak 😀
ak nebudes mat narok hned na PN z dnp a mala by si platit 405€, tak by si asi neplatila, ze?
keby si mala narok hned na PN a potiahla si ju do materskej (alebo by si platila 405€), mala by si po 26 tyzdnoch narok na max. PN alebo matersku.
ked sa zamestnas, tak ti poistenie nezanikne, dopocitavalo by sa do max. VZ (1153€ minus tvoja hruba mzda=VZ pre DNP) keby zamestnanie trvalo viac ako 90 dni, tak si mala max. matersku....
... ozaj je to vsetko cisto hypoteticky, hej 😉
najlepsie by bolo otehotniet kym si zamestnana a hned sa prihlasit na dnp 😉

janka9900
5. nov 2012

@cicuskam3 si prihlasena z max. VZ 1153,5€? 😉 tak cca 750€ 😉

miska32
5. nov 2012

@janka9900 nie necerpam nic,stale chodim do prace🙂,ani nemenim zamestnavatela ani nezriadujem nove dnp 🙂 s tym nedoplatkom si myslim ze nemam,lebo aj v oktobri som platila za cely mesiac,hoci dnp skoncilo 25.10. a takisto ked som bola v auguste a oktobri pn,tak aj za tie mesiace som pre istotu zaplatila dnp. Inak teraz ma napadlo, ze ci by mi to oni nemali automaticky vratit,ak tam mam nahodou preplatok a dnp zaniklo,alebo treba o to poziadat na nejakom tlacive?Si strasne strasne zlata.ale zrejme pre istotu behnem spytat,ci tam nemam nejaky nedoplatok,clovek si tu uz nie je nicim isty.este raz velikanske DAKUJEM 🙂

vierka987
5. nov 2012

@janka9900 dakujkem Ti velmi pekne 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

janka9900
5. nov 2012

@miska32 nemas zac 😉 skoc tam pre istotu, aj ked by si tam mala mat preplatok, aspon on poziadas. mali by tam mat formular na vratenie preplatku 😉

renitri
5. nov 2012

@martina2001 a este otazka..nevies nahodou do kolkej hodiny chodia kontroly? a chodia aj cez vikend, ze ? dakujem za info 🙂

janka9900
5. nov 2012

@vierka987 nemas zac 😉 drzim palce k otehu 😉 ozaj sa tazko radi, ked nevieme, co bude vo februari 😅

janka9900
5. nov 2012

@drnduliak 😕 skresavat sa budu davky v nezamestnanosti. nemocenske by sa nemali, aspon mihal ma na blogu, ze nemocenske bude max. z 1,5 nasobku priemernej mzdy, co je priblizne tohto rocny max. VZ
inak vsetky poistenia- aj nemocenske uz bude mat max. VZ 3930€ (5 nasobok priemernej mzdy)
.... snad materska ostane, ako je 😕

cicuskam3
5. nov 2012

@janka9900 ano som 😝

drnduliak
5. nov 2012

@janka9900 tak hadam to bude ako pises, ziadne skresavanie materskej, diky 😉

martina2001
5. nov 2012

@renitri do 20tej - 22hej podľa iniciatívy a aj víkend

renitri
5. nov 2012

@martina2001 dakujem 🙂 ratala som ze tak do tej 20 max... a vikendy tiez...

janka9900
5. nov 2012

@drnduliak dufajme, ze nie 😉

karinkaeich
6. nov 2012

kocky pozor. nie je pn ako pn. ine je pn zo zamestnania, a ine z dnp. ak nemate splnene podmienky pre narok na pn z dnp (osobitnych 270 dni poistenia, iba pri materskej sa zapocitavaju aj ine ukoncene poistenia), tak poistenie musite platit. cize po novom cely balik. inak vznika nedoplatok. tolko moje info

gapa
6. nov 2012

@anaba1
áno, ak má splených 270dní, tak nárok na materské vznikne. Teraz tak ako píšeš, ak netrvalo nové poistenie zamestnanca pred nástupom na md aspon 90dní, tak z vym.základu v starom zamestnní (nie u toho istého zamestnávatela) v predch. kal. roku. Tiež tam niečo navrhovali zmeny aj iné, no neviem ako to dopadne. Náklady, ak skončí pp skôr, tak skôr ide o kopec papierovačiek do poistovní ... a odvody za ttých pár dní.

a aj ked som to nečítala komplet, tak max. vz z dnp je od 1.1.2013 myslím 5násobok priem. mzdy za rok 2011 (teraz je len 1,5násobok z r.2010, no od 1.1. sa všetky poistenia rátajú z 5násobku, aj ked dávky sú limitované nižším násobkom, podpora tuším 3násobok, teraz je 4násobok)

anaba1
6. nov 2012

@gapa A ak by som sa dohodla s novym zamestnavatelom, ze mi da zmluvu na dobu neurcitu? (kvoli pripadnej dalsej materskej alebo podpore). Bude mat s tym spojene naklady za tie roky co budem na materskej a rodicovskej? Na dovolenku mi myslim narok nevznikne...ci len tie pociatocne papierovacky a odvody za par dni aj pri dobe neurcitej?

dnpo
6. nov 2012

@gapa Ahoj.nevies kde o tych zmenach na rok 2013 pisu?

kinka555
6. nov 2012

@janka9900 bola som si zaniest papiere na SP na PN , nepotrebovali potvrdenie ze som bola v case zaniku DNP uz tehotna, ofotili si moju tehu knizku kde je napisany termin pôrodu a to prilozili k papierom od PN, takze naozaj zalezi len od pani ktora PN vybavuje

elise
6. nov 2012

@anaba1 podla noveho zákonika práce ktorý bud eplatiť od 01.01.2013 sa už dovolnka žene na rodičovskej nekráti takže plne 3 roky plne dni dovolenky ak si žena čerpá matersku + rodičovsku.

gapa
6. nov 2012

@anaba1
nárok na dovolenku za obdobie md ti vznikne, bo md sa považuje za výkon práce. ale to sa dá dohodnúť.xqwd

anaba1
6. nov 2012

@elise Nemáš link k tej novele o nekrátenej dovolenke za 3 roky (materska+rodicovska)?

alubinka
6. nov 2012

maminy, pocula som, ze vymeriavaci zaklad od noveho roku na dobrovolne nemocenske sa zdvihne.. ja si teraz platim (teda neplatim, lebo som pn 🙂 ) z maxima- 1153,5.. treba mi nieco ist menit na soc. poistovnu?? ci zmenia automaticky moj VZ

nelka012
6. nov 2012

ahoj alubinka smiem sa opýtať kolko si už na PN lebo aj ja mam najvyšší vymeriavaci zaklad a neviem aku budem mať PN za odpoveď ti moja ďakujem 🙂

alubinka
6. nov 2012

ja som od oktobra pn.. ak mas max. vz- 1153,5eura, tak pn bude cca 550- 600eur.. este ani mne neprislo rozhodnutie zo sp..
@nelka012