Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
22. mar 2012

@conny001
ahoj, asi by som na tvojom mieste po skončení PP ukončila PN ... šla sa zaevidovať na UP, a potom si dala vypísať novú PN teda 2 PN
1x zo zamestnania z ochrannej lehoty to bude rátaná PN z hrubej mzdy cca toľko čo máš teraz
1x z DNP tu bude rátaná PN z minima teda budeš mať cca 180 eur plus k terajšej PN
To sa týka PN,
no materskú budeš mať rátanú len z DNP teda bude vo výške cca 425 eur mesačne.

domeli
22. mar 2012

@chelonka môžeš, prosím Ťa, potom informovať, čo Ti odpísali? Pýtam sa preto, lebo ja som tiež 2.3 ešte zaplatila bez identifikácie určenej zákonom, tel. som na ústredie SP a tam mi povedali iba to, že je potrebné sa ísť informovať na pobočku, či odídená platba bola správne priradená k februáru. Ale nemám to od nich oficiálne na papieri, iba telefonicky a aj to pani dodala, že je to iba jej rada, nie rada poisťovne.
Ja som nakoniec na pobočke bola a uistili ma, že platbu priradili správne, avšak zaujíma ma, čo odpíšu k tomu teraz s odstupom času z ústredia.
Inak otázka pre porovnávku pre tých, ktorí neplatia TP, ale napr. internetbankingom: ŠS je 02/2012 (napr.) a konštatný symbol - 3118 - to mi bolo povedané. Zhoduje sa aj s Vašimi zisteniami, ak niekto platí týmto spôsobom?

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
No holka, ak si uvažovala o materskej z posledného možného DNP po starom, tak si sa mala prihlásiť z maxima a nie z minima. ☹ to bola najväčšia chyba. Ak by si počúvla tetu zo SP, tak tvoja materská by sa rátala
( 6x339,89 +3x1153,50 ) / 270 tj. denný VZ 20,3697 eur teda materská by bola 13,24 eur na den . teda na mesiac cca 397 eur. Čo má k maximu veľmi ale veľmi ďaleko.

Máš dve možnosti,
1/ zamestnať sa na minimálne 90 dní z maximálneho VZ tj. 1153,50 pri zrušenej DNP po otehotnení, a tým pádom budeš mať maximálnu materskú.
2/ po otehotnení zrušiť DNP po starom a najneskôr do 8 týždňa tehotenstva sa prihlásiť na balík z maxima ( čím skôr tým lepšie ) ten balík stojí mesačne cca 405 eur, a musíš byť nanho prihlásená minimálne 26 týždnov aby TI vznikol nárok na maximálnu materskú. Ak by si bola PN tak počas PN sa odvody neplatia.

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka tak to si ma teda moc nepotesila, nerozumiem teda, preco mi to takto doporucila...no co uz, uvidim ako sa to vsetko vyvrbi aj s tym zamestnanim... To by som musela stihnut odpracovat 90 dni pred nastupom na matersku ci do terminu porodu? asi pred nastupom na matersku, vsak? No a to ani nevravim kde mi daju plat 1150 eur.
skoda, ze to takto vyslo.
Dakujem vsak za info!

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
No technicky je 397 eur viac ako 220 eur, ked nič neurobíš.
Mimochodom postrehla som, že si si platila DNP aj v minulosti, takže ak by si si našla prácu napr. teraz a otehotnela by si kde by bola tvoja hrubá mzda 814 eur, a v tej práci by si vydržala 90 dní, tak by si mala nárok na materskú z ochrannej lehoty zo zamestnania aj z DNP a v súčte by ti to urobilo maximum. 😉

Ale otehotnieť by si musela čo najskôr, teda aj tú prácu nájsť 🙂

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka to je fakt, ze aspon cosi z toho, aj ked mohlo byt aj viac. Preco by som musela otehotniet co nasjkor a aj pracu najst co najskor. Ja nemozem byt zamestnana skor ako 1.9.2012, lebo do konca augusta som este studentka dennej formy studia. Takze asi ani z toho nic nebude...
...jaaaj asi mi to doslo...aby som mala matersku aj z ochrannej lehoty z DNP?

a este jedna otazka, denny vymeriavaci zaklad sa rata z hrubej mzdy?
dakujem!

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
áno VZ je u zamestnanca hrubá mzda.
Kludne sa môžeš aj teraz zamestnať, bez ohľadu na to, že si študentka dennej formy štúdia, nič ti nebráni mať aj zamestnanie.
S čím vyššou hrubou mzdou získaš zamestnanie, a čím skôr tým vyššiu budeš mať materskú.

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka len ja mam denne "pracovnu dobu" od 8mej do 15-16 hod (som doktorandka). U nas na fakulte bezi takyto system. Neviem kde by som si nasla pracu dobre platenu po 16tej. hod plus mam 3rocne dieta. Viem, ze sa mi snazis poradit, som rada, len takto to asi nepojde bohuzial.

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
A prečo píšem o tom sa čím skôr zamestnať a otehotnieť.
No z DNP budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia za posledné dva roky .. to je to tvoje posledné založené DNP.
A k zamestnaniu sa priráta to ukončené DNP, ale to je šanca len cca 15 mesiacov od skončenia poistenia, tak preto rýchlo 😀 aby si aj tu mala splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch.

Technicky, zamestnanie musíš nájsť skôr ako ti skončí DNP, a tehotná môžeš byť kludne už aj v lete.

conny001
22. mar 2012

@zalka no a keď budem na úrade práce tiež budem mať vychádzky ako teraz dvakrát po dve hodky? a keby som si zvýšila DNP po polroku čo mi vychádza asi 20 júl nepodvihlo by mi to materskú? lebo mám termín v septembri 20-22. či už keď nastúpim na materskú to už mám zrušit... na matersú by som mala ísť niekedy začiatkom augusta.

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka tak toto som velmi nepochopila...
podmienku odplatenych 270 dni za posledne 2 roky mam v podstate splnenu aj teraz, nie? Nerozumiem tomu poisteniu zo zamestnania a15 mesiacov...

zalka
22. mar 2012

@conny001
aj ked budeš na UP tak budeš mať vychádzky 2x2 hod. denne. No nedvihneš DNP od 20 júla ale najskôr od 1.8.2012 , neviem kedy to nastupuješ na materskú ale asi veľký rozdiel vo výške materskej to neurobí. PN z ochrannej lehoty + PN z DNP bude vyššia ako tvoja materská.

majuska55
22. mar 2012

@zalka prosim ta vies mi vypocitat, kolko mi vyjde materska, ked som si platila DNP mesacne 30 eur. A kolko PN?

chelonka
22. mar 2012

@domeli ahoj takže skopírujem presne čo mi pani odpísala:

V prípade, ak ste dobrovoľne nemocensky poistená osoba a platíte si poistné prostredníctvom trvalého príkazu, je potrebné zmeniť si iba špecifický symbol na 88. Žiadne iné údaje pri platení netreba zmeniť. Ak ste už zaplatili poistné za mesiac február s pôvodným špecifickým symbolom, Sociálna poisťovňa bude túto platbu ešte akceptovať, ale v nasledujúcom mesiaci už treba zaplatiť poistné so správnym špecifickým symbolom (88).

S pozdravom

Lucia Režňáková

Informačno-poradenské centrum

Odborný poradca

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
Holka aby si mala nárok na napríklad 2 materské, teda zo zamestnania aj z DNP, tak potrebuješ mať z každého splnenú podmienku 270 dní poistenia.

U DNP čo si si založila v januári, tá podmienka splnená bude, lebo ešte nie si tehotná, a ak otehotnieš do ukončenia DNP tak Ti vznikne nárok na materskú z tohto poistenia z ochrannej lehoty.

V januári 2012 si ukončila DNP, ktoré ti trvalo dva roky (asi) , ak by si sa zamestnala napríklad v auguste, alebo septembri 2012 tak by si mala nárok na materskú aj z tohto zamestnania.

Pr. ak otehotnieš v júli, tak pôrod je cca marec apríl a nástup na materskú cca február marec. A v septembri sa zamestnáš, na PP z hrubou mzdou napr. 500 eur, a to zamestnanie Ti bude trvať viac ako 90 dní.

Tak pri nástupe na materskú vo februári, marci 2013 budeš mať nárok na 2 materské dávky.
1x bude z DNP z ochrannej lehoty zo sumy 339,89 eur tj. 65% z toho cca 220 eur ( splnená podmienka 270 dní poistenia DNP 2012 )
a 1x bude zo zamestnania z hrubej mzdy 500 eur tj. 65% z toho vo výške cca 325 eur ( splnená podmienka 270 dní poistenia dokopy zamestnanie a ukončené DNP z roku 2011 )
spolu bude materská 555 eur.

Tj. čím vyššia hrubá mzda v zamestnaní tým vyššia materská. Už rozumieš?

zalka
22. mar 2012

@majuska55
Tj. tvoj VZ je asi 681 eur , tj. PN bude 55% cca 374 eur ( celý mesiac, prvé tri dni 25% ) a materská bude vo výške cca 442 eur

majuska55
22. mar 2012

@zalka dakujem

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka jasne, tomuto rozumiem, takto som to mala aj u prvej materskej, mala som aj z DNP aj z ochrannej lehoty zo zamestnania. Len som nerozumela, preco sa zamestnat cim skor aj otehotniet cim skor a tych 15 mesiacov. Mne by presne vyhovovalo otehotniet az tak v juli a zamestat sa mozem az v tom septembri.

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
Ak ti skončí DNP, tak máš ochrannú lehotu, vtedy už musíš byť tehotná. Ak sa zamestnáš po skončení DNP, tak TI ochranná lehota padne, aj ked aj tomu sa dá pomôcť. No určite máš čas ešte. ALe neváhaj dlho. 🙂

kubikulka
22. mar 2012

@ zalka aha, takze mne musi vzniknut nove poistenie zo zamestnania este pocas prebiehajuceho DNP. T.j. ak mi konci DNP napr. 20.10 2012, tak sa zamestnat musim najneskor do 19.10. 2012?

Tomu, ze musim otehotniet este v priebehu DNP je mi jasne.

zalka
22. mar 2012

@kubikulka
ano pochopila si to dobre. 🙂

kubikulka
22. mar 2012

@zalka no tak to je aspon nejaka nadej, aj ked tam je tolko vstupnych podmienok, ktore musim splnit v urcitom case, ze neviem neviem. Najst si pracu vtedy, kedy mi to vyhovuje plus este aj otehotniet tak, aby mi to do toho pasovalo bude asi celkom fuska...

Dakujem Ti vsak velmi za odpovede aj rady, mam v tom jasnejsie 🙂.

zalka
22. mar 2012

@kubikulka @majuska55
Rado sa stalo 🙂

fantagiro31
22. mar 2012

Platí to ešte, že ak je žena nezamestnaná a v čase tehotenstava ju niekto zamestná, že dostane matersku?

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
Nie , neplatí.
Toto platí len v prípade, že žena nie je nezamestnaná viac ako 15 mesiacov a predtým mala zamestnanie.

fantagiro31
22. mar 2012

@zalka ďakujem, tak bude dostávať len rodičovský a aj to až od pôrodu?

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
napíš o tom viac ... ak nerobila tak áno len RP od pôrodu.

fantagiro31
22. mar 2012

@zalka ano nerobila nikde bola dobrovolne nezamestnaná.

zalka
22. mar 2012

@fantagiro31
ani DNP si neplatila?

fantagiro31
22. mar 2012

@zalka nič 🙂 len môže sa zamestnať fiktívne 🙂