Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
11. okt 2012

@michaelamia1902 áno, pri nástupe na MD v roku 2013 sa za rozhodujúce obdobie pre výpočet materského berie obvykle predchádzajúci rok (inak by to bolo iba vtedy, ak by si sa odhlásila a prihlásila nanovo v roku 2013)

spanihelka
11. okt 2012

Ahojte babulky....včera som bola v sociálnej a pani mi povedala, že aj keď mi skončilo DNP k 1.10.2012 (platila som si ho 3roky) a ak by som zostala tehu r 2012/2013 aj tak sa mi bude vyplácať dávka 🙂 myslela som si, že keď mi to skončilo tak všetko je fuč, máme ešte nádej 🙂 ... povedala som to jednej známej a tá ma vysmiala ☹ teraz čo, počuli ste niečo o tom?

evita8080
11. okt 2012

@moon1979 ďakujem, myslela som si ale chcela som si byť 100% istá 🙂

marianna288
11. okt 2012

@moon1979 ďakujem veľmi pekne za všetky rady 🙂

magdalenocka
11. okt 2012

@moon1979 dakujem pekne za radu

janka9900
11. okt 2012

@spanihelka ahoj, vyplacat sa ti bude v tom pripade, ze nezmenia zakon a prihlasis sa na balik. davka by bola na zaciatku len z minima, az po 26 tyzdnoch poistenia zo skutocneho VZ... 😉

sendynka01
11. okt 2012

Baby v tomto clanku je vsetko velmi pekne vysvetlene..Konecne tomu rozumiem 🙂
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

memma
12. okt 2012

ahojte 13.10.mi konci DNP, ktore som si platila z maxima. Som tehotna, na matersku nastupujem v januari. Aku budem mat matersku?Vysku materskej neovplyvni to, ze teraz do konca roka nebudem poistena?A este nieco, na matersku by som mala nastupit v sobotu, aspon tak mi vychadza tych 6 tyzdnov pred terminom porodu. da sa na matersku nastupit aj cez vikend?Dakujem baby

moon1979
12. okt 2012

@marianna288 ono podmienku 26t máš splnenú aj teraz, ale tak do konca poistenia máš už len týždeň, takže to už je nič 🙂 a ak ti má PN schvalovať a posudzovať taký expert ako ten chlapik v SP, čo ani sám nevedel či máš alebo nemáš nárok, tak už týždeň nehrá žiadnu rolu a budeš si istá, že keď nastupiš napr. na druhý deň po zániku DNP PN ti bude 1000% uznaná z maxima 🙂

zuzula77
12. okt 2012

Vrátenie preplatku DNP
Ahojte. O pár dní mi končí DNP. Pani na sociálke mi dala tlačivo, že mám preplatok, až požiadam o jeho vrátenie. Som však z toho jeleň, mám tam uviesť dôvod, prečo chcem ten preplatok vrátiť. To čo tam mám uviesť? Že nechcem peniaze nechať štátu??? Dievčence, aký dôvod ste uviedli vy?

domeli
12. okt 2012

@memma na MD nastupuješ z ochrannej lehoty - výšku Tvojej materskej to neovplyvní. Nástup na MD, ak vychádza na sobotu MUSÍ BYŤ v sobotu, nakoľko nastupuješ z ochrannej lehoty a tam musí byť nástup na MD presne 6 týždňov pred uvedeným plánovaným termínom pôrodu (presne musí sedieť aj deň - ak máš predpokladaný termín pôrodu na sobotu, tak spätne 6 týždňov doozadu bude nástup na MD tiež v sobotu - toto si ustráž, aby si to mala dobre, lebo môžeš prísť o materské, ak tam bude čo i len deň rozdiel)

domeli
12. okt 2012

@zuzula77 skús aj to s tým štátom 🙂 Ja by som napísala niečo v tom znení, že máš voči sociálnej poisťovni pohľadávku a žiadaš ju vrátiť späť. Resp. normálne polopate, že žiadaš vrátenie peňazí z dôvodu preplatku, ktorý Ti u nich vznikol.

memma
12. okt 2012

@domeli dakujem velmi pekne

prunee
12. okt 2012

@zuzula77 Nechapem, proco je tam treba uvadzat nejake dovody.. Ja som bola na socialke par dni dozadu, pani tam za mna vypisala papier, myslim, ze sa to volalo "Ziadost o subeh", napisala som tam adresu, cislo OP, cislo uctu a podpisala som to, ziaden dovod nebol treba. Ved dovod by mal byt jasny kazdemu, ak mas preplatok, tak sa ma vratit.

zuzula77
12. okt 2012

@domeli no veď z toho som jeleň, že tlačivo sa volá Žiadosť o vrátenie preplatku a ja tam uvádzať, že dôvod, ako v Kocúrkove.

dosa
12. okt 2012

@prunee subeh je ale nieco uplne ine

memma
12. okt 2012

mohla by som sa dat pripoistit z maxima, aby som mala DNP plynule bez ukoncenia jeden den a na druhy sa dat na PN? Musela by som vyplatit tych skoro 1000eur za cely mesiac? A dokedy mozem poziadat o preplatok, po skonceni DNP?

pinkneve
12. okt 2012

pomoooc :P @gapa a kocky potrebujem poradit...9. oktobra mi zaniklo DNP. Platila som si z maxima. ale dnes som zistila, ze som uz bola pred 9tym tehotna, tym padom by sa na mna mala vztahovat ochranna lehota. Ako mam postupovat? Mam povinnost si platit v ochrannej lehote poistenie? A kedy a ako mam o tehotenstve informovat social. poistovnu? Na socialke ma informovali, ze staci ak pridem so ziadostou o matersku do tych 8 mes /teda do ukoncenia ochrannej lehoty/..informovala ma spravne?? prosim o radu...nerada by som prisla o moznost vyplacania materskej z DNP kedze si ho platim uz 3. rok...za kazdu radu dakujem

janulap
12. okt 2012

@pinkneve DNp ti zaniklo,teraz si v ochranej lehote pocas ktorej musis nastupit na MD -presne 6 tyzdnov pred terminom porodu.Ani o den skor,ani neskor.Do SP ti staci zajst,az ked ta tvoj dr.vypise na MD.Mozno budes od dr.potom potrebovat aj papier,kde ti potvrdi,ze 9.10 si bola tehu.Ale zo Sp mi prisla odpoved,ze ten papier netreba.Ale ked u teba je to mozno LTT nic za to nedas,ked si ten papier predsa vypytas 😉

katinka110
12. okt 2012

@domeli ahoj poprosila by som ta o radu teraz v oktobri mi konci DNP....pred tyzdnom som zistila ze som tehotna..ako mam dalej postupovat?co treba zaniest do socialky?a mala by som si potom aj ja ustrazit tych 6 tyzdnov pred nastupom na MD..dakujem

prunee
12. okt 2012

@dosa Co to teda je, prosim ta? Mne povedala ta pani za okienkom, ze na zaklade toho mi vratia preplatok, ak mi nejaky vznikne. Tak teraz neviem..

dosa
12. okt 2012

@prunee subeh je, ze ti preuctuju platby z povinneho aj dobrovolneho platenia a ked mas niekde malo, inde vela, tak to poprehadzujum alebo ked niekde presahuje maximum, tak to zauctuju tam kde chyba... vysledkom subehu je bud preplatok,alebo nedoplatok, to je pravda, ale na tej ziadosti by to malo byt aj niekde napisane, ze ho ziadas vyplatit...

a mozno to tak na niektorych pobockach volaju 😅 u nas v tt je to ziadost o vratenie preplatku 😉

prunee
12. okt 2012

@dosa Dakujem pekne za vysvetlenie 🙂. Neviem no.., ale pisala som na to tlacivo aj cislo uctu, tak snad uz nebude treba vypisovat aj ziadost o vyplatenie preplatku. A mozno aj ano, necudovala by som sa pri tejto byrokracii strasnej 🙄

moon1979
12. okt 2012

@prunee dobrovolne sama od seba ti SP nič nevráti, musíš o to oficiálne pisomne požiadať 🙂

pinkneve
12. okt 2012

@janulap dakujem za vysvetlenie...este by som sa chcela opytat ci mam povinnost platit poistne pocas ochrannej doby 🙂

oskvarka
12. okt 2012

@pinkneve pocas ochrannej doby uz nie si poistena takze nemusis platit

janulap
12. okt 2012

@pinkneve nie,uz mas 270dni splnenych 😉

domeli
12. okt 2012

@katinka110 blahoželám 🙂 ak si už tehotná, tak vlastne nemusíš robiť nič, iba si tehotenstvo užívať 🙂 po stránke DNP: nemusíš teraz nič nosiť do SP - ich bude Tvoje tehotenstvo zaujímať až pri zanesení žiadosti o materské - termín nástupu na MD sa musí stihnúť do 8 mesiacov od zániku DNP, nástup ma MD musí byť presne 6 týždňov pred uvedeným plánovaným termínom pôrodu, nakoľko nastupovať budeš z ochrannej lehoty. Vtedy bude potrebné doniesť aj potvrdenie od gynekológa, že si v čase zániku DNP bola už tehotná. V tejto súvislosti mňa by ešte zaujímalo, v ktorom si týždni, resp. či už máš tehotenstvo potvrdené aj od gynekológa a kedy presne Ti končí DNP. Pýtam sa preto, lebo otehotnenie nastalo len teraz a DNP Ti končí za chvíľu - ide o to, či Ti gynekológ ozaj dá potvrdenie o tom, že si k dátumu zániku bola tehotná. Podľa všetkého by mal a malo by to byť teda v poriadku. Dobré by ale bolo vedieť, kedy vychádza približne Tvoj dátum pôrodu a zároveň vieš určiť približne aj dátum nástupu na MD - či to spadá do tej 8 mesačnej ochrannej lehoty. Ako píšem, malo by to byť všetko OK. No ak by náhodou nie, tak by bolo potrebné dopoistiť sa najnekôr k 269. dňu Tvojho terajšieho potvrdenia na ostatné dve poistenia na mesiac - tým by Ti poistenie pokračovalo nepretržite a mala by si isto iste istotu, že do ochrannej lehoty sa zmestíš.

pinkneve
12. okt 2012

dakujem dievcataaa 😵

katinka110
12. okt 2012

@domeli dakujem pekne za vysvetlenie...tak nemam to este potvrdene od gynekologa...objednala ma az na 22 oktobra a DNP mi konci 26 oktobra....