Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

moon1979
26. nov 2012

@sarka9832 najlepšie osobne 🙂 ale ak nie je táto možnosť tak určite doporučene ...

lasto
26. nov 2012

@domeli súhlasím s tebou, len pani písala, že chce ísť na Pn ako tehotná, tak som pochopila tak, že chce ísť na rizikové a pri takej diagnóze, to už potom vyplýva z napísaného

janka9900
26. nov 2012

@mimus33 ahoj, skoda, ze si sa neozvala skor 😒 keby si sa do 8tt prihlasila z max. balika, este by si mohla mat narok na max. matersku. teraz mas moznost dostat uz len minimalnu, lebo do nastupu na matersku od prihlasenia na balik neubehne 26 tyzdnov.
1. staci sa ti prihlasit na par dni (max. na tyzden) na balik z minima a vyuzit PN a matersku v ochrannej lehote.
2. alebo sa prihlasit na balik den pred nastupom na matersku.
v oboch pripadoch vsak bude materska z min. VZ ... prihlasila by som sa na tych par dni este v tomto roku, ak by nahodou bola zmena zakona a nebolo by mozne sa prihlasit na buduci rok den pred nastupom na matersku 😉

drnduliak
26. nov 2012

@janka9900 ahoj, vidim, ze aj ty si tehu, gratulujem 😵 aj nam sa podarilo, uz mozem ist zrusit to dnp, ze? ta ochranna lehota sa rata do porodu ci do nastupu na MD? som zabudla.. 😅 dakujem 😉

spisiacka
26. nov 2012

neviete mi poradit ci pocas rodicovskej dovolenky mozem odniest do prace PN? Kedze ak by mi vyslo planovanie tak by som bola tehu pocas prechodu z rodicaku do prace. Tak to by som potrebovala dat PN do prace je to mozne uz na zaciatku? Este pred nastupom do prace? Kedze z DNP by som sa dala vypisat na tu PN skor ako skonci rodicak.

7bambulik9
27. nov 2012

Caute baby je tu toho vela tak sa pytam konkretne. V aprili my skoncilo DNP. V juli som ostala tehu a od augusta som na PN. Mam narok este na nejake peniaze okrem klasickej PN z prace? Dakujem za radu

moon1979
27. nov 2012

@spisiacka teraz je to zbytočné, počas RD je to zamestnávatelovi jedno ...

ivec16
27. nov 2012

Ahojte, ak vas mozem poprosit opravte ma, ak sa mylim. Platila som si DNP z maxima, v oktobri mi zo zakona skoncilo. Tehotna nie som, dufam ze sa mi podari zaciatkom roka. Ked zistim ze som tehotna, mam sa prihlasit na balik? Teoreticky by som mohla ist na rizikove cize na PN (to neviem ake su indikacie, ale ked som mala v januari MA a kyretaz, v marci laparoskopiu endometrickej cysty, hned reoperaciu-laparotomiu a v septembri dalsiu punkciu cysty, polystycke vajecniky - myslim, ze je toho dost aby ma napisali na PN pocas tehotenstva, ak sa mi teda podari- ale naozaj neviem). Cize sa prihlasim cca do 8 tt ( staci to) ide o to aby som sa prihlasila najneskor 26 tyzdnou pred nastupom na matersku a potom by som mohla mat narok na max matersku? A ak by som bola rovno aj na PN, zaplatim len jeden den z maxima. Tak mi to staci?

domeli
27. nov 2012

@ivec16 áno. Držím palce 🙂

mimus33
27. nov 2012

@janka9900 diki

karinkaeich
27. nov 2012

ahojte, ci mam preplatok, a v akej vyske mi povedia asi aj telefonicky na nasej pobocke, neviete? no asi este musim pockat na rozhodnutie o priznani materskej, lebo budu mat chaos. cize pre mna asi vsetko aktualne az po sviatkoch ☹

ivec16
27. nov 2012

@domeli dakujem 🙂, a este mala otazocka, do kedy mam tuto moznost? Kedy najneskor by som mala otehotniet, aby som mohla tymto sposobom cerpat matersku? Viem ze tam musi byt podmienka poistenia 270 dni za posledne 2 roky...

spisiacka
27. nov 2012

@moon1979 viem ze mu to je jedno teraz ze platene by som nemala nic. Len ci sa to moze. Pretoze ak by som bola na PN pol roka medzitym by mi uz skoncila RD a co s tym casom po skonceni.... do prace by som nenastupila a vraj sa neda aby som s jednou diagnozou mala 2 PN s rozdielnym datumom. Preto sa pytam

tica
27. nov 2012

ahojte prišla som si tu po radu moja mamina si platila dnp končilo jej 22.10. a posledný krát zaplatila 8.10 niejako sa prerátala a trabalo jej to zaplatiť ešte za jeden mesiac čo sa da teraz pri takejto chybe urobiť má ešte niejku možnosť do doplatiť to? alebo sa s tým už nedá nič robiť?

janka9900
27. nov 2012

@drnduliak ahoj, dakujem a gratulujem 😉 😵 ano, mozes zrusit DNP 😉 8 mesiacov je OL do nastupu na matersku 😉

jankaferancova
27. nov 2012

@7bambulik9 ahoj malo by to byt tak,ze ak chces dostavat PN z DNP musis si to platit 26 tyzdnov nepretrzite,takze asi nic z toho podla mna... 😒

7bambulik9
27. nov 2012

@jankaferancova platila som si to 270dni potom sami ukoncovali vsetkym zmluvy dalo sa pokracovat uz iba za vysoke poplatky

janka9900
27. nov 2012

@ivec16 do roku a troch mesiacov od zaniku poistenia 😉

janka9900
27. nov 2012

@tica doplatit to musi, lebo ma na SP nedoplatok, ale ak isla na PN po zaniku poistenia, neuznaju jej ju kvoli nedoplatku 😒 ak by chcela ist na PN aspon z minima, nech sa prihlasi den pred PN alebo v den nastupu na PN na min. balik 😉 hlavne, nech doplati za oktober 😉

tica
27. nov 2012

@janka9900 ona je na pn len jej teraz nebehla marodka a nevyšlo jej dnp tak preto aj na to prišla že ma ten nedoplatok za ten jeden mesiac da sa to ešte napraviť aby jej to dnp uznali?

janka9900
27. nov 2012

@tica 😒 zial uz nie, nesplnila podmienky v case nastupu na PN... jedine, ze by PN prerusila, prihlasila sa na balik a isla na druhu PN- najlepsie k inemu dr., aby to nebrali ako spekulaciu. nova PN by ale bola len z minima, nie z VZ, z akeho platila stare poistenie ☹

jankaferancova
27. nov 2012

@7bambulik9 ja ta chapem,ja som mala nieco podobne,teda platila som si DNP asi 3 mes.otehotnela som,kedze robim na ARE,je to pre tehotnu velmi rizikove povolanie,tak som isla na PN,dostavala som PN len zo zamestnania a ked som sa zaujimala o to,ci mi to nevyjde aj z DNP,tak mi povedali,ze to musim platit nepretrzite,takze uz ked to mas zrusene,tak neviem ako to je,ale tak skus sa niekde opytat,mozno sa bude dat s tym nieco robit

7bambulik9
27. nov 2012

@jankaferancova dakujem 🙂 asi z toho nic nebude.

moon1979
27. nov 2012

@jankaferancova
@7bambulik9

nie je pravda, že si to musíš platiť nepretržite 🙂 musíš mať splnenú podmienku 270 dní za posledné 2 roky, aby ti vznikol nárok aspon na minimálnu dávku z DNP 🙂

7bambulik9
27. nov 2012

@moon1979 to splnam.

moon1979
27. nov 2012

@7bambulik9 tak kde je problém? 🙂

drnduliak
27. nov 2012

@janka9900 super, vdaka, tak tam hned zaj zajdem, nech sa mi zbytocne neznizuje materska, kedze mam teraz ten min. vymeriavaci zaklad... 😅

janka9900
27. nov 2012

@drnduliak mozes 😉 dr. ti isto da potvrdenie, ze si bola tehu pri zaniku poistenia, ked bude treba, vsak uz si asi v 5tt, ze? 😉 ... este detail, nie si na rodicovskej dovolenke, ze? 😉 a nezabudni zaplatit do 8.12. za november, spytaj sa aj pre istotu, ci nemas nedoplatok 😉

domeli
27. nov 2012

@ivec16 už Ti odpovedala janka

michaelamia1902
27. nov 2012

@janka9900 ahoj Jani prosim ta teraz ked som tehu a zrusim si dnp ktore som si platila od roku 2007 a posledne nanovo od konca januara budem mat narok aj na prerusovanu PN v 8 mesacnej ochrannej lehote? myslim tym nasledovne zrusim si dnp pojdem na PN napr. angina, potom budem zase pracovat a o mesiac pojdem na PN s inou diagnozou pripadne to bude ocr. mam narok na davku z dnp- funguje to aj takto, ci by som musela byt na tej prvej PNKe az do nastupu na matersku?
Aby som nahodou nespravila chybu ktora sa uz nebude dat napravit.
dakujem