Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

patulka83
25. jan 2012

@majolenka11 dakujem pekne, tak to je super, uz som si myslela, ze to platim zbytocne.

patulka83
25. jan 2012

@kolienko Dakujem, uz tomu rozumiem 🙂

katrenka111
25. jan 2012

@patulka83 ja by som sa sťažovala.... ani mi nehovor, mne dodrbkali PNku a teraz aj MD... na 1 pobocke mi povedali že som splnila podmienku 26tt maxima z DNP a v pondelok som sa informovala a pani mi povie, že mi chýbaju 3dni.... tak ako co mam teraz a MD mam už vypísanu aj na sociálnej poisťovni, tak som zvedava ako to vyriešia, mudre.....

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich cize si odratala plat? ja chcem dat max bez odratania platu lebo PN z platu sa aj tak nepocita tak naj mam PN plnu a dalej sa uvidi ci to nam vyjde dajaka materska ci nie

patulka83
25. jan 2012

@katrenka111 tak potom to asi nie je nahoda, bud su slabo skolene,alebo neprajne...Je to sila, pretoze MUDr. ti pokojne o tie tri dni mohla matersku vypisat neskor a nebol by problem.

spisiacka
25. jan 2012

@hana1236 ak si bez prace pre teba je najlesipe z maxima. Ja tiez davam z maxima aj ked som zamestnana ale som na RD cize na PN pocas RD nemam z prace narok iba z DNP. Preto si davam maximum. O materskej pocas rodicaku sa vela pisalo a podla vela pripadov na nu my zamestnane mat narok nebudeme ale tak v podstate nikto teraz nevie povedac ako to presne s nami bude po prechode na balicky ak doplatime tie 270 dni.. ale tak to je o inom to sa teba netyka. Ty ak si nezamestnana a das si z maxima tak materska ti vyjde z maxima. Podla nasim informacii...

simonkato
25. jan 2012

Ahojte vcera som sa bola prihlasit na to DNP platim si to z maxima ,lenze som pn a ostala som bez prace.Nevadi to ze som pn?Ten pan sa ma na nic nepytal len mi kazal co mam vypisat zaskrtat a bolo vybavene ostatne ze mi pride domov postou.Vobec sa ma nepytal ci som zamestnana alebo nie?Nebudem mat z toho daky problem kedze som pn?PROSIM PORADTE dakujem

elizabeth1011
25. jan 2012

ahojte.
surne potrebujem poradit.
som na RD a 270 dni a 26 tt mam splnenych uz davno a asi som tehotna. Len zatial na teste mam slabu druhu ciarku.
Chcem sa preto opytat,ze ak sa mi 31.1.yrusi d np a vo februari sa prihlasim z min.balika tak budem to mat nepretrzite poistenie?? lebo niekde sa tu spekulovalo,ze nebude??
dakujem budem rada ak mi poradite,lebo uz vela casu nemam.

spisiacka
25. jan 2012

@karinkaeich a mozes mi povedat priblizne ako si to vyplnila? co si zaskrtla ci su tam nejake veci co nebudem vediet a tak... teda ci si dala ze si zamentnanec a podobne... aby som nejaku blbost nedala

oskvarka
25. jan 2012

@sisull no c podstate sa ti oplati len z minima prihlasit... z maxima (teda z rozdielu maximum minis hruba mzda sa ti teoreticky este tiez da ale to je dost risk ale ak medzi tym nemas velky rozdiel mozno sa to to da risknut..) ide o to ze ak sa teraz prihlasis k 31.1 a nastupis na md skorej ako 27.10 bude este tvoje poistenie trvat v case nastupu na MD a tym padom sa ta nebude tykat ten problem ohladom ochrannej lehoty...ale zase asi sanca ze otehotnies v priebehu 2 mesiacou je dost mala (ale nemozne to nieje...) ak by si otehotnela neskorej tak by sa ta uz tykalo to ze nastupom na MD ti zanika (koli tomu ze si zamestnana) ochranna lehota lebo ti vznika nove poistenie.. a tym padom by si sa na ochrannu lehotu spoliehat nemohla.. musela by si sa potom chvilu pred nastupom na MD opet prihlasit na novo na DNP (uz z balicka) a tym padom ale by si mala narok len na minimum a preto sa ti vlastne asi viac oplati nechat si to ale len na minimum lebo to pravdepodobnejsie vyuzijes.. ak mas nejake otazky napos mi do IP

zuzzka1
25. jan 2012

Kočky, som zamestnaná, momentálne na rodičovskej dovolenke do roku 2013, predsa len sa dá ešte pripoistiť aj v takomto prípade ? Baby písali že 8 mesačná ochranná lehota pre nás neplatí, pretože novou materskou zo zamestnania sa ruší DNP a je potrebných nových 26 týždňov, predsa len ste sa rozhodli poistiť? Ísť do toho, neísť?

domeli
25. jan 2012

@patulka83 verím Ti, aj ja mám za sebou všelijaké skúsenosti s SP... Ale my sme šikovné, vieme si tu navzájom poradiť i čítať medzi riadkami, že 🙂

katka9900
25. jan 2012

@elizabeth1011 ahoj, bude sa ratat ako nepretrzite a VZ pre matersku bude rok 2011. na balik sa mozes prihlasit spatne do konca februara, tak pockaj a uvidis, ci si isto tehu. ak budes a mas splnene podmienky, tak sa nemusis prihlasovat, matersku dostanes, budes v ochrannej lehote 😉

demelza
25. jan 2012

@domeli
dakujem, este sa chcem opytat, su niekde na nete k dispozicii tlaciva na odhlasku a prihlasenie? lebo som to na stranke soc.poistovne nenasla. a ak to ide postou, ktory datum sa berie do uvahy?

gapa
25. jan 2012

@smarti
áno, tie dátumy ok

simonkato
25. jan 2012

@gapa Ahoj mozem sa ta prosim ta na nieco spytat.Vcera som sa bola prihlasit na DNP lenze som PN nevadi to ?Tam sa ma nikto na nic nepytal nebudu z toho dake problemi?Lebo ako som sa neskor docitala ludia co su PN si DNP nemusia platit.DO februara som este doma a od marca by som mala nastupit do novej prace.Babo planujeme zacat robit cez leto.Aby sme mohli to DNP aj vyuzit ak sa podari otehu.Bude sa mi ratat normalne vsetko aj to co budem marodit do tych 270 dni?A budem mat narok na najvyssiu matersku aj ked som bola prvy mesiac PN?DNP si platim maximum.Vopred Dakujem za odpoved

gapa
25. jan 2012

@simonkato
ty poberáš nemocneské len z ukončeného zamestnania predpokladám, tj.nepoberáš nemocneské z dnp. Preto musíš palatiť aj počas poberania nemocneského (nie je presné, ak sa hovorí počas PN, podla poberania nemocenského z daného nem.poistenia), aspon takto to vykladá toho času soc.poistona, aj ked zákon v tomto nie je velmi prehladný v § 140 Zákon o soc.poistení. Takže nevadí. A aj keby sa ich výklad zmenil, t j. že by si nemusela platiť, tak nevadí, lebo ostatné obdobie platíš a to je podstatné, aby si platila aspon 1den a s vym.základu akého potrebuješ v tzv. rozhodujúcom období. Od vzniku prac.omeru ti začne vznikať preplatok na dnp, ktorý si neskôr napr. po ukončení dnp písomne požiadaj vrátiť a uved č.účtu kam.

simonkato
25. jan 2012

@gapa Dakujem velmi pekne si poklad.Hned som spokojnejsia ked clovek vie ako to je.Len vies ako to je jedna povedala tak druha tak a vysomar sa z toho.A teraz su na SP taky ochotny ze az.Som rada ze su ludia co sa tomu rozumeju a su ochotny poradit.Este raz velmi pekne dakujem. 😉

katrenka111
25. jan 2012

baby ak mam DNP z maxima od datumu vzniku od 22.7.2011 a nastup na MD mam 20.1.2011 splnila som podmienku 26tt poistenia??? neviete poradiť??? lebo vsade mi povedia inak.....

gapa
25. jan 2012

@katrenka111
áno, ak dnp vzniklo 22.7. splnaš to presne na den, 19.1. končí 26týž, a nástup na md 20.1. je už PO 26týž. tj. je to ok.

katrenka111
25. jan 2012

@gapa No len na každej pobočke SP mi povedali inak to je sila.... že mi chýbaju 3dni....
teraz mam isť k lekárovi si to dat o 3dni predlžit...to je chore...PNku mi dokafrali, ešte mi ani nezaplatili za december a teraz toto...na porazenie.... 😠

domeli
25. jan 2012

@demelza tlačivo je na stránke socpoist.sk. Aj na prihlášku aj na odhlášku je tlačivo Registračný list fyzickej osoby - treba to tam vo formulároch pohľadať. Čo sa týka zasielania poštou, neviem, ktorý dátum sa berie. Mal by sa brať odtlačok poštovej pečiatky, ak nie je určené inak. Ale nespoliehala by som sa na to. Radšej osobne zaniesť a dať si potvrdiť kópiu, nech máš aj doklad.

gapa
25. jan 2012

@katrenka111
už som sa s tým stretla, že tvrdili, že chýba den (nie 3, netuším, ako na to prišla, nerátala náhodou dni platenia alebo netuším čo)
skús zavolať vedúci nemocneského, nech to pozrie alebo napíš na poradna@socpoist.sk a napíš otázku. Odpoved im ukáž.
Hrozné!!! alebo lepšie a rýchlejšie pozri stránku soc.poistovne a tam pod hlavičkou bežia písmenká a tel.čisla pre info o dôchodkoch a ostatné info. Tak zavolaj na tie ostatné info. budeš mať od nich hned info.

danielita13
25. jan 2012

dobry chcela by som sa spytat, som momentalne na materskej s 14 mes. synom, a chcela by som mat dalsie babo, a vyuzit este sancu na dopl.pripoistenie, dobre tomu rozumemiem ze ak sa stihnem pripoistit do konca januara, a budem si platit po starom, a otehotniem do 270 dni budem este dostavat maximalnu matersku??? dik 😉

iva87
25. jan 2012

@danielita13 presne to iste som sa chcela opytat aj ja tak som zvedava na odpoved 😉

karinkaeich
25. jan 2012

@spisiacka ja som aj predtym davala max. vz - moj hruby plat. na pn som vtedy nebola, teraz ak to bude nutne, tak budem a je mi jedno, kolko za nu dostanem. jedna sa mi hlavne o max. matersku, tych 750 eur. to musim mat aj keby co bolo 🙂

karinkaeich
25. jan 2012

@spisiacka len neviem, ci si postrehla, baby tu nieco pisali, ze ked presiahnes max. vz, tak ti nejako kratia potom vyplacanie. skusenosti s tym nemam, ale citala som to tu

veronm
25. jan 2012

mamicky, do tych 270 dni, ktore musi zena bud odpracovat alebo si platit dobrovolne nemocenske, aby vobec dostala matersku, ked skonci VS, sa zaratavaju aj vikendy, ci len pracovne dni? Dakujem 🙂

karinkaeich
25. jan 2012

@oskvarka prosim ta, preco tu jednej babe pises "musela by si sa potom chvilu pred nastupom na MD opet prihlasit na novo na DNP (uz z balicka) a tym padom ale by si mala narok len na minimum ". zaujima ma, ze preco minimum???

karinkaeich
25. jan 2012

@gapa prosim ta je pravda ze ked sa po uplynuti 270 dni (teda den predtym) prihlasim na dnp z celeho balicka (nech to mam ako nepretrzite poistenie), tak bude narok iba na min., aj ked si platim z max. vz, a potom si dam tiez z max., len nie 4,4% ale 35,15%? pisala to @oskvarka jednej babe tu na fore