Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

domeli
7. feb 2012

@lias nástup ma MD určuje lekár a obyčajne (najčastejšie) to býva 6 týždňov pred očakávaným dátumom pôrodu (iba pri zdravotných komplikáciách a aj to nie vždy je nástup 8 týždňov pred termínom pôrodu). Teda u Teba je to presne 8. marca, takže ak 5. budeš mať tých 26 týždňov, je to v pohode. A ten dátum si tam dopíš sama, ak Ti ho tam Dr. nenapísala 🙂

domeli
7. feb 2012

@ewikta peniažky za PN by Ti mali prísť. Ono záleží síce, za ktorý mesiac si mala nedoplatok a tiež koľko (lebo do 5 eur to tolerujú), ale ak si to k dňu ukončenia uhradila a až potom si šla na PN, tak by to nemal byť problém. Opravte ma, ak sa mýlim, ale verím, že nie 🙂

lias
7. feb 2012

@domeli ďakujem 😉 A nevieš mi povedať kedy mi zašlú rozhodnutie ak im to odnesiem ešte tento mesiac? Teraz som si zaplatila za celý február a za marec budem platiť až začiatkom marca. A za koľko marcových dní mám vlastne platiť?

angieska
7. feb 2012

Ahojte, chcem sa spytat, od 07/2011 si platim DNP a 270 dni mi teda skonci niekedy v marci/aprili, ak by ma lekar vypisal na rizikove a teda na PN, mohla by som si PNku uplatnit aj z DNP? Alebo si z neho mozem len matersku narokovat?

domeli
7. feb 2012

@lias ešte skôr než odpoviem, vŕta mi hlavou - ako to, že máš splnených 270 dní DNP, ale 26 týždňov nie? Robila si počas DNP niekedy minulý rok odhlášku (niekedy v septembri mi to vychádza)?

ewikta
7. feb 2012

@domeli: dakujem

domeli
7. feb 2012

@angieska môžeš aj PN, aj materské. Samozrejme ale až po 270 dňoch DNP (teda v tom marci/apríli) najlepšie hneď po uplynutí tých 270 dní.

lias
7. feb 2012

@domeli áno, v septebri som si robila novú prihlášku - keď som si zistila že som teho, ale už predtým som tam za posledné 2 roky mala nejaké tie dni nazbierané 😉
Do septembra 2011 som mala zaplatené len 2 mesiace keď som pracovala a a aj to z minima, zvyšok bol ešte z roku 2010, keď som bola na rodičovskej a ešte zamestnaná.

domeli
7. feb 2012

@lias inak platí sa to pozadu, takže zrejme si si teraz platila za celý január (najneskôr do 8.2 to musí byť uhradené), potom ešte potrebuješ február (do 8.3.) a za marec zaplatíš za tých 7 dní, čo ostávajú do nástupu na MD (môžeš to uhradiť aj hneď alebo najneskôr do 8.4.). Čo sa týka toho, kedy príde rozhodnutie, tak to neviem, lebo určite vyčkajú, aspoň do termínu nástupu na MD a až potom to budú spracovávať predpokladám.

lias
7. feb 2012

@domeli díky. Ja si to platím vždy v aktuálny mesiac aby som na to neskôr nezabudla, takže teraz som naozaj platila za február 😉 Keď tie hnusné mrazy trochu povolia tak zbehnem rovno do SP a odnesiem im to. Ak sa bude dať , tak im hneď vyplatím aj ten marec nech potom to rozhodnutie kvôli tým 7. dňom nezdržujú 😉
Ďakujem za pomoc! 🙂

domeli
7. feb 2012

@lias máš IP, ale k tomu poslednému príspevku: oni aj tak do toho 5.3 musia počkať - aby vedeli, resp. mali istotu, z akého VZ Ti to majú rátať, keďže 26 týždňov je až k tomuto dátumu.

adrikanatasa
7. feb 2012

@domeli ďakujem 🙂

jana201
7. feb 2012

ahojte dovolte aby som sa spytala prihlasovala som sa a neprislo mi este nic to ma nahodilo len do pc ze som prihlasena alebo ma dojst nejaka prihlaska ??? vdaka

zuzanamatko
7. feb 2012

@mima595 Ahoj, ja som včera odovzdavala danove priznanie a dala som si tam aj DnP a este mi to aj kontrolovala a povedala mi ze je to dobre a toto je usmernenie ktore mi poslali z danoveho úradu:

V zmysle § 32 ods.1 citovaného zákona máte povinnosť podať daňové priznanie (príjem nad 1 779,65 eura), v ktorom si uplatníte nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v plnej sume - 3559,30 eura). Sumu dobrovoľne preukázateľne zaplateného poistného a príspevkov si zahrniete do poistného a príspevkov, ktoré je povinný platiť zamestnanec na príslušnom riadku daňového priznania typu A.
Sekcia metodiky daní Daňového riaditeľstva SR Banská Bystrica, odbor služieb pre verejnosť

roberta31
7. feb 2012

dievcata,tie co si idete uplatnovat DNP do danoveho priznania!!! Ano,je to možne,zrusili iba zivotne poistky.Takže sama kamoska sa citila blbo,pretože pracuje na danovom a ona mi dala tuto info.Tesi to aj mna,lebo si to idem uplatnit.Ospravedlnujem sa za info 🙂
@mima595

monika74
7. feb 2012

mám otázočku aj ja .čítam že ste si podávali i DNP k daňovému.Oplatí sa to aj mne keď si na mňa dáva muž ulavu a DPN si platím od septembra?

elise
7. feb 2012

mne vrária 160 euro doplnila som k danovenu zaplatene poistne za rok 2011 čo mi sociálna poisťovna poslala🙂

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elise
7. feb 2012

@radkovadanka to si len napíšeš žiadosť aby ti poslali na adresu na hlavičkovom papiery celkový sumár zaplateneho poistneho na DNP za rok 2011. na to formulár nie je

mima595
7. feb 2012

@roberta31 - som rada, že sa to vyjasnilo...
je mi len velmi luto, že vznikaju take "šumy" a že ich v tejto teme bolo už požehnane...ani nehovorim....
ale myslim, že prave danovnnici by si taketo informacie mali overit, až potom ich pustat do eteru, lebo aj vo vedlajsej teme sa veselo radilo, že nie, platby z DNP sa nedaju odratat..ako dovod bolo uvedene, že ona už robi 12 rokov danove priznania....
až nakoniec, ked tam clovek vlozi vecne argumenty, tak ano, už sa da.....

ja teda netvrdim, že som neomylna, ale ked sa jedna o peniaze, a robenie danoveho priznania, na to je clovek haklivy...ved su to jeho peniaze a nie je problem odpocitat a scitat položky...to dokaze aj jednoducha kalkulacka...ale čo sa može a co sa nesmie odpocitat, to je dolezitte....

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sherny
7. feb 2012

Ahojte.

chcela by som Vás poprosiť o radu. DNP mám od 18.5.2011 a 270dní mi končí 10.2.2012, nové som si nestihla podať ešte v januári a daľej to platiť po novom nebudem, je to vysoká suma tých 120eur a to je len z min.VZ ,Snažíme sa skoro 3 roky a nič a neviem kedy sa nám podarí mať bejby, ale dočítala som sa toto, ale moc sa mi to nezdá....
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom sa skúma až vtedy, ak je splnený prvý predpoklad nároku na materské: v čase nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom, ak pôrod nenastal skôr, nám musí trvať nemocenské poistenie. Ak nemocenské poistenie zaniklo, nárok na materské môže vzniknúť, iba ak trvá v čase nároku ochranná lehota. Ak netrvá ani ochranná lehota, nárok si uplatniť nemôžeme.
Žene, ktorej DNP zanikne zo zákona (či už k 1.februáru 2012 alebo neskôr, ak k 31.januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia), bude plynúť ochranná lehota. Ak bude v čase zániku poistenia tehotná, jej ochranná lehota bude 8 mesiacov a nárok na materské z tohto DNP získa.
Ak nebude v čase zániku poistenia tehotná, jej ochranná lehota bude iba 7 dní a nárok na materské z tohto DNP nezíska bez štatútu “poistenkyne.” To znamená, že ak v budúcnosti otehotnie, bude sa musieť znova prihlásiť na dobrovoľné poistenie (od 1.februára na nový balík dobrovoľného poistenia).
Štatút poistenkyňa
Ak ste v tejto situácii (DNP vám zanikne zo zákona), tehotná nie ste, odkladáte aj vaše plány otehotnieť a preto si nechcete platiť nové poistenie, ale predsa len sa vám pritrafí, že otehotniete:
• ak chcete aspoň minimálne materské, stačí, keď budete v novom systéme poistená zrovna v ten deň, keď si uplatníte nárok na materské. Tým splníte prvú podmienku nároku – budete nemocensky poistená. Do potrebného počtu 270 dní nemocenského poistenia (druhá podmienka nároku) sa vám započítajú “našetrené” dni ukončeného “starého” DNP. V čase nároku na materské poistné na DNP platiť nemusíte.
• Ak však chcete materské maximálne, je treba byť v novom systéme poistená najmenej 26 týždňov pred vznikom nároku na materské. Pozor, nie ku dňu pôrodu, ale ku dňu vzniku dôvodu na poskytnutie materského, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu – teda keď nastupujeme na materskú dovolenku. Ak pôrod nastane skôr, tak ku dňu pôrodu.

podľa toho článku stačí, že ked mi uplynie tých povinných 270dní platenia a nebudem platiť daľej, tak ked zistím v priebehu 20rokov, že som tehotná, tak sa len prihlásim ako to radili v tom článku a budem mať materskú aspoň z minima, že mi tých 270dní, kt.som platila neprepadne.
teda tak som to pochopila,

ak máte iný názor skúste poradiť.

vzor do SP, aby da salo dnp odrátať z daní.

snád pomôže

Pobočka SOCIÁLNEJ POISŤOVNE
Jilemnickeho 3760
912 50 Trenčin

Trenčín, 4.február 2012

Žiadosť o vydanie a zaslanie potvrdenia o odvedenom poistnom na dobrovoľné nemocenské poistenie za rok 2011.

Dobrý deň,
dovoľujem si Vás požiadať o vydanie a zaslanie potvrdenia výšky platieb poistného na dobrovoľné nemocenské poistenie pre účely vykonania ročného zúčtovania za rok 2011, pod rodné číslo .........Potvrdenie prosím zaslať na uvedenú adresu v záhlaví listu.

Ďakujem za skoré vybavenie žiadosti.





🙂

sherny
7. feb 2012

doležitý je ten štatút poistenkyne, tam je to všetko vysvetlené

sherny
7. feb 2012

teda ak skončí tých 270dní, tak to nemusím platiť po novom, stačí ked pôjdem na materskú a prihlásim sa v ten deň a potom odhlásim, lebo sa mi tých už našporených 270dni zo starého dnp zaráta.... takto bude mať apsoň nejakú materskú, vychádza to nejakých 220eur na 8,5 mesiaca, aspoň niečo...lebo načo by som to platila po zániku starého, boli by to zbytočne vyhodené peniaze ked nevieme kedy otehotniem....

mám pravdu?

mima595
7. feb 2012

@sherny - mas, ale možes to urobit aj tak, že ak zistis, že si tehotna, tak najneskor do 8tt sa prihlasis zo sumy 1153E na balicek, budes ho platit 6 mesiacov /26 tyzdnov/ a potom budes 8 a pol mesiaca dostavat max. matersku cca. 680E...len si musis ustrazit tych 270 dni, aby si mala v sucte a preratat, co sa oplati....

elise
7. feb 2012

@sherny DNP ti zo zákona zanikne to znamená že ak ti nepokračuje alebo si nestihla po starom sa prihlásiť a nie si tehotná a neplánuješ isť do 7 dni od skončenia na PN tak ak sa povolbách nič nezmeni a otehotnieš napríklad v oktobri tento rok tak ak nemáš DNP alebo nezarábaš maximálny vymeriavaci základ budeš mať pri výplate smolu DNP ti nedaju ani cent.

elise
7. feb 2012

@mima595 maximálny základ po novom je platenie 999 euro v baličku

mima595
7. feb 2012

@sherny - lebo zase minimalne materska je sice 220E, ale ak by si nemala narok na materske, od narodenia dietata by ti hned vyplacali rodicovsky, co je 194E...tak by si bola v zisku tak 25E na mesiac + teda tych 6 tyzdnov pred porodom /ak by si mala narok na matersku/

mima595
7. feb 2012

@elise - ale pre maximalnu matersku sa nemusi prihlasit z maxima na naezamestnanost a na dochodkove 😉 ...staci, ak sa prihlasi zo sumy 1153E 😉

elise
7. feb 2012

@mima595 baliček ak sa prihlási musi si dať rovnaký vameriavaci základ pre všetky poistenia🙂 čiže ak dá maximum na nemocenske musi si dať maximum aj na ostatne. to hovoril mihál