Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivana899
15. máj 2012

@gapa Ahoj gapa, mozes mi prosim vysvetlit ake bude moje rozhodujuce obdobie? Bola som PN od augusta do aprila. V januari mi vsak poistenie zo zakona zaniklo. Ked sa prihlasim v juli na cely balik a pojdem na PN, bude sa brat do rozhodujeceho obdobia uplynuly rok, alebo budem mat narok na novych 52 tyzdnov PN?

skrecok
15. máj 2012

Ahojte...
@gapa prosim o radu, DNP som od augusta 2010, koncom januara som si predlzila, aby to nezaniklo. PN som od januara, vsetko v pohode az na to, ze teraz som za minuly mesiac dostala o polovicu menej ako pred dvoma mesiacmi a neviem preco. ☹
Ma vplyv vyska PNky aj ked som bola v praci niekolko dni respektivne mi pri dalsej PNky znizuje davka? Bohuzial som nemohla predpokladat, ze budem musiet ist do nemocnice a uz ostavam doma na rizikovom. V aprili mi dopisali dalsiu diagnozu a ci toto mi neovplyvnilo? Neviem najst aktualny papier o rozhodnuti, mam iba starsie. Dakujem velmi pekne.

gapa
15. máj 2012

@skrecok
musím začať od začiatku, lebo ak tak nespravím, tak možno nakoniec zistím, že som mala.
takže ti zaniklo dnp 31.1.2012 a si sa prihlásila na balík od 1.2.2012 alebo druhá verzia si sa odhlásila a najneskôr 31.1.2012 nanovo prihlásila na dnp. Nepíšeš nič o vym.základoch a ani o tom, či si bola predtým pn odkedy dokedy. Podla toho čo píšeš sa to nedá vyrátať. MOžno sa pôvodne pomýlili a teraz zistili chybu a ti to strhli??? To asi bude najlepšie si im zavolať, lebo takto by si musela dať komplet info o vym.základoch... a neviem, či by sme aj tak na to prišli a či bude čas.
Alebo neprišla ti kontrola a nenašla ta doma, tj. prestali ti nemocnenské vyplácať? Alebo ti nevyplatili v predchádzajúcom mesiaci nemocneské za 2mesiace a teraz len za 1mesiac... neviem veštiť 🙂

gapa
15. máj 2012

@ivana899
ak sa nanovo prihlásiš, tak ak pôjdeš na pn v prvých 26týž.od prihlásenia, tak sa dávka bude rátať z minima (nezistuje sa rozh.obdobie) a ak vznikne pn PO uplynutí 26týž, tak sa bude rátať z nového vym.základu, z ktorého si začneš platiť, tj. rozh.obdobie bude od nového prihlásenia do konca mesiaca pred mesiacom vzniku pn. to čo si platila predtým už nie je podstatné.

skrecok
15. máj 2012

@gapa Dakujem za info, tak asi bude lepsie tam zavolat alebo najst ten papier o rozhodnuti...
DNP som si predlzila ako mi poradili v SP, ze sa odhlasim a hned na druhy den sa znovu prihlasim a to este v januari, aby som nemusela tolko platit za cely balik co je od 01.02., lebo fakt na to by som uz nemala.
Kontrola nebola, inak by mi nechali listok v schranke alebo mi dali vediet.
VZ som mala tak, aby mi vyslo na maximum (zamestnanie+DNP), aby som mala maximalnu matersku.
Jedine co bolo, ze som v marci ukoncila PNku po 2,5 mesiaci (cierny kasel+ dalsie choroby) a po tyzdni prace som musela opat ist na PNku (hroziaci potrat v 15.tt) a som doteraz.

gapa
15. máj 2012

@skrecok
potom pn mala byť z minima z dnp, lebo ti vzniklo nové nem.poistenie v januári. Takže pn si bola len 2,5mesiaca v období cca rok pred druhou pn.

domenique
15. máj 2012

@gapa Ahoj chodim Vas tu uz dlhsie citat,
prosim Ta mohla by si mi pomoct? Mam v tom mensi chaos:
Som zamestnana a sucasne si platim dnp od oktobra 2010. Okolo 25 januara 2012 som zrusila dnp a 31 januara 2012 som sa znova prihlasila na dnp. Moj vymeriavaci zaklad je 1153,5 (dnp a praca). 26 týždňov platenia DNP ubehne 7 augusta 2012. Predpokladany termin porodu je 28.10.2012, tzn. na matersku by som mala nastupit 6 tyzdnov voperd - to je 16.09.2012.
Okrem toho som na PN od 12.4.2012, zmluvu v praci mam do 30.06.2012. Tam by sa mala tusim vztahovat ochranna lehota pre tehotne....
Myslis si, ze budem mat matersku maximalnu a za rozhodujuce obdobie sa bude brat rok 2012 alebo 2011?

dakujem velmi pekne za odpoved

enah
15. máj 2012

@zalka hm, myslela som , ze sa to tyka trvaleho pobytu ten mam na SK, ale v cechach studujem /..mam manzela/ , takze asi to mozu lahko zistit. Skutocne to moze byt komplikacia? /ale aspon chapem, ze ak budem chora, tak musim sediet doma u rodicov.)

tututu
15. máj 2012

@gapa prosím aj ja o pomoc,,,
chcem sa spýtať- platila som si DnP z maxima- od 24.1.12 som na materskej, vyplácajú mi tú najvyššiu až do 14.9. t.j. 34 týždňov...
zároveň v januári mi prišiel papier, že DnP zaniká- a ja som sa neprihlásila, nakoľko som na materskej- tak to povedali mužovi na sociálke....
Moja otázka- ak by som bola na rodičáku, a bola z dcérou na OČR, prípadne so sebou na PN vyplácali by mi len z platu, alebo aj z DnP?
pekne ti ďakujem za odpoveď
anka

enah
15. máj 2012

@zalka tak som si zistila, keby ze to niekoho zaujima: ak ziadatel ma trvaly pobyt na SK ale zije v CR je podmienkou: "aby žiadateľka nenadobudla v Českej republike povinné nemocenské poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti.

To znamená, že ak má naďalej trvalý pobyt v Slovenskej republike, nie je v Českej republike povinne nemocensky poistená a povinne poistená v nezamestnanosti a nemá priznanú žiadnu z vyššie uvedených dôchodkových dávok, môže sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie v Slovenskej republike – avšak súčasne na dobrovoľné nemocenské poistenie, dobrovoľné dôchodkové poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti. " zdroj: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

zalka
15. máj 2012

@enah
Šikulka si.

skrecok
15. máj 2012

@gapa Zrejme je tam problem, som uplne mimo ked som to zistila....Takze mi fakt platia minimalne z novej zmluvy. A teraz mam strach ci to ovplyvni moju matersku, platila som hlavne kvoli tomu. Vraj na SP by to nemalo mat vplyv, ale ja uz prestavam verit.

enah
15. máj 2012

@zalka no nic moc. uz som si 3mesiace odpracovala s danami, takze mi zostava pracovat zas len na cierno co nie je nijak rozumne, len ak otehotniem tak sa mi to "oplatilo". Neznasam tieto financne spekulacie. Kazdopadne pre studentky je to dobre Info.

gapa
15. máj 2012

@skrecok
pn č.1 ti vznikla pred posledným prihlásením na dnp.
bolo medzi prvou pn a druhou pn aspon 1den bez pn za ktorý si zaplatila? To je podstatné. Ak nebolo a budeš pn do konca mesiaaca pred mesiacom nástupu na md, tak aj materské bude z minima.
A tiež je podstatné, aby nástup na md bol až PO uplynutí aspon 26týž. od posledného prihlásenia, no najneskôr 6týž. pred termínom, čo ti napíše lekár do žiadosti o materské.

Toto platí teraz, no podstatné je, ako bode znieť zákon v čase tvojho nástupu na md.

gapa
15. máj 2012

@tututu
ak budeš čerpať rodič.dovolenku dlhšie ako 7dní, tak nárok na ošetrovné ani nemocenské nebudeš mať (do 7dní preto, lebo podla terajšieho zákona plynie 7dnová ochr. lehota po ukončení/prerušení nem.poistenia a dnom nástuupu na RD sa nem.poistenie zamestnanca prerušuje.

dnp ti zaniklo a tam tiež plynula len 7dnová ochr lehota po jeho ukončení, ak sa sa neprihlásila najneskôr v posledný den dnp, resp. od 1.2.2012, ak by zaniklo dnp 31.1.2012. Preto ak by si chcela nárok z dobrov.poistenia na nem.dávky, tak sa treba pred nástupom na pn, očr nanovo prihlásiť na balík dobr.poistenia, aby ti nem.poistenie trvalo, zaplatiť napr. za 1den pred prihlásením do vzniku pn/očr. Samozrejme treba mať splnených aj aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred vznikom pn/očr. Dávka bude platená ale len z minina (lebo od posledného prihlásenia do nástupu na pn/očr neuplynulo viac ako 26týž. A potom sa nezabudnúť odhlásiť.

gapa
15. máj 2012

@enah
ak pracuješ na dohodu, tak to nevadí, mysllím, že ani v čr nezakladá dohoda povinné poistenie v sp (aj ked si over). Na sk sa platí len úrazové poistenie a do garančného fondu z dohody, teda nie nemocneské, dôch. ani v nezamestnanosti, čo je súčastou balíka dobrovoln. poistenia.

gapa
15. máj 2012

@domenique
neviem, či bude materské úplné maximum, lebo rozhodujúce obdobie zo zamestnania bude rok 2011 (resp. od vzniku prac.pomeru do 31.12.2011) a rozh.obd. z dnp bude obdobie 31.1.2012-31.8.2012 (ak nástup na md bude v 9/2012), resp. vynímajú sa dni pn, tj. ak bude trvať pn až do nástupu na md, tak len 31.1.-11.4.2012. Tak nevime, či aj v r.2011 si mala v zamestnaní rovnaký denný vym.základ ako v tomto roku.

domenique
15. máj 2012

@gapa ano v zamestnani som mala minuly rok tiez 500 eur a z dnp som si doplacala ten rozdiel. to myslis ze materske z dnp bude uplne minimalne? o co tie ostatne roky co som di platila dnp? nebere sa tam ohlad?

maria.vinea
15. máj 2012

@lucianak uz aj mne napisala jedna ze chodia kontroly, no neviem mozno je to v kazdom meste ineee. Ked tie vychadzky su tak obmedzujuce a zvlast ked ste dlhodobo na pnke

gapa
15. máj 2012

@domenique
píšem niekde, že minimálne z dnp? nie z vymzákladu, ved splníš 26týž do násupu na md.

erikamilos
15. máj 2012

Ahojte kočky, viete mi poradiť kde nájdem RLFO, ktorý platí od 1.2.2012. Ďakujem.

skrecok
15. máj 2012

@gapa Ja rovnako a pravidelne si platim DNP ci som v praci alebo na PNke. Od 01. februara 2012 ako mi napisali platim o 8 centov viac ako predtym, ale nevynechala som ani jeden den. 26 tyzdnov by som mala mat splnenych 01.08.2012 a nastup na MD je 11.08.2012, takze by malo byt ok.

Este sa musim spytat v robote ako to bude s dovolenkami, lebo mam nevycerpanych 52 dni a nechcu mi vsetku dovolenku preplatit, iba maximalne polovicu. Tak zrejme musim ukoncit PNku koncom juna, alebo zaciatkom jula a hned sa dat vypisat dovolenku na jul a cast v auguste az do nastupu na MD a ostatne si necham preplatit. Snad toto neovplyvni cely priebeh k horsiemu. 😅

hencidlo
15. máj 2012

@gapa ahoj, viem ze sa zaoberas DNP, ale nevies mi prosim poradt, kde sa prehlasuje alebo nahlasuje dochodok, ked chodi postou, aby chodil na ucet? vopred velmi pekne dakujem.

ivana899
15. máj 2012

@gapa Dakujem Ti velmi pekne za odpoved, si zlata 🙂

zalka
15. máj 2012

@hencidlo
Vypíšeš žiadosť http://www.socpoist.sk/479/1189s "Žiadosť o poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke" musíš ísť na SP.

m148
15. máj 2012

@gapa ...ahoj vedela by si prosím poradiť aj mne.Som zamestnaná platila som si aj DNP od 22.6.2011. Z DNP som v 8 mesačnej ochranej lehote termín pôrodu mám 15.8.2012 toho času som od 2.4.2012 na PN,ktorú si čerpám aj z DNP. V práci mi ostalo 14 dní dovolenky môžem si ukončiť PN vyčerpať túto dovolnku a potom nastúpiť na MD? Neporuším si tak 8 mesačnu ochrannú lehotu a tým nárok na MD z DNP? Ak by som si už túto dovolenku už nečerpala a ostala na PN zo zákoného poistenia mám nastúpiť na MD 19.6.2012( to je 8 týždňov pred termínom pôrodu) ale z DNP v ochranej lehote môžem nastúpiť na MD až 6 týždňom pred termínom pôrodu. Môžem mať vypisane 2 materské s iným dátumom nástupu? Ako postupovať? Čím by som si nechtiac porušila 8 mesačnú ochrannú lehotu, ktorá mi začala plinúť 22.3.2012. Ostať radšej na PN? a čo potom s tou dovolenkou? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Som v pomykove neviem čo mám robiť ☹

ivkaamajko
15. máj 2012

@zalka Ďakujem Ti za odpoveď, keďže ešte som v skúšobnej dobe, tak sa nejako aktívne nesnažíme, ale potom tomu necháme voľný priebeh, chceli by sme tak od júna, dúfam, že úspešne. Len som sa priebežne chcela informovať, písala si mi, že mám potom požiadať o vrátenie preplatku, takže si mám platiť i naďalej plnú sumu 50,75 a potom mi vzniknutý preplatok bez problémov vrátia? Lebo kamoška si dopláca len pár eur k tomu čo jej odvádza zamestnávateľ, aby jej vyšla tá suma 50,75.

stefi26
15. máj 2012

@zalka veľmi pekne ďakujem, si mi moc pomohla 🙂

andea1903
15. máj 2012

dobrý deň ja by som sa chcela spitať som zamestnaná od októbra a DNP si platim od 31.1.2012 ak by som teraz otehotnela tak či by sa mi PN vyplácala ta vyšia alebo ako to je?A možu mi vyplácať z DNP aj PN aj materskú???

jajabajaja
15. máj 2012

Ahojte, potrebujem surne poradit. Pozajtra nastupujem na MD a materske si chcem uplatnit v ochrannej lehote. Doktorka mi dnes ale odmietla vystavit potvrdenie o tom, ze som bola v case skoncenia poistenia tehotna. Ako to teda mozem socialnej poistovni preukazat-mate skusenost ako toto dokazovanie riesi?
A este jeden mozny zadrhel --poistenie mi skoncilo 31.9.2011, na uspesnom umelom oplodneni som bola az v oktobri. Takze podla poslednej MS ako sa rata 40tyzdnove tehotenstvo som sice na konci septembra tehotna bola, ale prakticky nie, kedze IVF bolo az o tyzden. Ako sa to posudzuje? Mam obavu,aby ak budu volat doktorke to nepomotala jedna alebo druha strana a ja som neprisla o peniaze....