Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

enike
16. jan 2012

..pravdaže kočky ak viete poradiť, tak privítam radu od každej z vás.. a mooooc ďakujem!!!

lisian
16. jan 2012

@tinara23 DNP od 20.5.2011 do 23.11.2011 a potom znova od 29.11.2011 a stale prebieha. na operaciu idem teraz 20.1.2012

lisian
16. jan 2012

@tinara23 napisala som blbost ... OD 20.4.2011 (NIE 20.5.2011)

tinara23
16. jan 2012

@enike toto ako keby som písala ja sama 😉 môžeš urobiť odhláška a následne prihlášku z maxima cez PN, PN ti ostane v tej výške ako ju dostávaš od toho júla nič sa nezmení. Zmenilo by sa ak by si ju ukončila a chcela ísť na novú PN po novom prihlásení, mala by si ju do 26 týždňov od prihlásenia z minima a po 26 týždňoch už z maxima.

lenka777
16. jan 2012

tinara23, mohla by si prosím poradiť ja mne. ďakujem pekne

tinara23
16. jan 2012

@lisian ak správne rátam, tak od 20.4.-23.11. uplynulo 218 dní a od 29.11.-19.1.2012 52 dní = 270 dní. Čiže od 20.1. 2012 máš nárok na PN, ale bohužiaľ iba z minimálneho VZ, nakoľko tým, že si sa nanovo prihlásila vzniklo ti nové nemocenské poistenie a musíš splniť podmienku 26 týždňov nepretržitého poistenia od nového DNP a to nesplňaš.

tinara23
16. jan 2012

@lenka777 rada by som, ale skús toto napísať rovno na gapu, nie som si istá odpoveďou ako je to cez materské. Ona ti určite dobre poradí 😉

lenka777
16. jan 2012

@tinara23 gape som už písala ale neodpovedala mi ešte

lenka777
16. jan 2012

@gapa
už som ti raz písala len si mi neodpovedala. prosím môžeš mi poradiť ak vieš? ďakujem vopred
som momentálne ešte na materskej, ktorú mám z DNP( platila som si z maxima od marca 2010 do januára 2011 a potom dva mesiaca z minima) potom som išla na PN a materská mi končí 11.2. 2012. chceli by sme ale druhé bábo a tak neviem čo urobiť. mám sa ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť aj keď mi materská končí až 11.2.? lebo predtým to bolo tak, že mi povedali že keď mi skončí materská aby som si to prišla buď predĺžiť alebo odhlásiť. ale keďže sa menia zákony tak je asi vhodnejšie ísť odhlásiť a nanovo prihlásiť do konca januára alebo nie?

dorka21
16. jan 2012

Baby potrebujem radu!
Chcem ísť na PN z DNP. Momentálne som evidovaná na úrade práce. Mám si vypýtať 2 papiere na Pn alebo ako to je. Miesto zamestnávateľa mi má lekárka napísat úrad práce? A čo treba na tú druhú PN-ku čo odovzdám na sociálku?
Poraťe ako to je, ešte som vypísaná z DNP nebola.
Díky

enike
16. jan 2012

ahojte kočky.. pripájam sa aj ja so svojou otázkou na poradkyňu gapu, ak môžem..
takže môj príbeh je takýto: DNP si platím od marca 2010; a platila som ho do júla 2011. Odvtedy som nezamestnaná a vtedy som v ochrannej dobe nastúpila na PN, na ktorej som až doteraz. DNP som si platila z minima. Kedže sa liečim u gynekológa s problémom, ktorý mi brzdí v počatí predpokladám, že sa to onedlho vyrieši a ja budem môcť absolvovať IVF. Teraz moja otázka:
ak by som si urobila odhlášku z minima a zároveň prihlášku z maxima koncom januára, musím byť už vtedy práce schopná aby som mohla materskú v budúcnosti čerpať z maxima? Pretože som počula, že ak by som urobila zmenu na maximum v období trvania PN, tak po 26. týždňoch budem mať nárok na čerpanie iba z minima... Je to tak prosím, alebo nie? Gapa ďakujem vopred za tvoju radu a moc si ťa za to ako človeka vážim! 😉

lisian
16. jan 2012

@tinara23 cize aj ked si doplacam to najvyssie popritom pracujem, cize som normalne zamestnana, tak nemam na najvyssiu PN narok lebo nesplnam 26 tyzdnov. parada,,,mam chut im tam ist struhnut facku,,,, ☹

takze tam nemusim ani nic nosit, alebo ano? akoze PNku myslim. ved to by mi platili automaticky po 11 dni PN ci som dobrovolne pripoistena alebo nie

gapa
16. jan 2012

@lenka777
áno, je dobré sa odhlásiť a nanovo prilásiť najneskôr 31.1. a ak ti netrvá napr. prac.pomer, tak stačí otehotnieť do uplynutia 270dní, potom ti začne plynúť 8mesač.ochr. lehota, počas ktorej nastúpiš na md presne 6týž. pred očak. termínom pôrodu. Ale nesmie ti vzniknúť žiadne nempoistenie po zániku tohto dnp, tj. predpokôadám nie si zametnaná a nečeráš v zaemstnaní rodič.dovolenku, lebo vtedy vzniká nem.poisteie nástupom na md.

snád sú aj iné možnosti, ak by si nebola tehotná do uplynutia tých 270dní od 31.1.2012, čo vychádza do 27.10.2012, ale to nie je ešte 100% ako sa to bude v praxi riešiť, to treba počkať od konkr. príkladov. Tiež ak by si bola zamestnaná a čerpajúca RD v zamestnaní, tak je to zložitejšie.

no a ozaj ja nestíham ani čítať ani odpisovať, hlavne ak je to zložitejšia otázka alebo chýbajú údaje, lebo toho tu je vela a hladať predchádzajúc údaje je časovo náročné a na to nie je čas. Ale ved sú tu kočky, čo vám radia.

tinara23
16. jan 2012

@lisian normálnu PN dostaneš zo zamestnania z hrubého VZ a z DNP z VZ 329 eur. Určite si daj vypísať dve PN a jednu odnes na sociálku, veď máš nárok z DNP aj keď iba z min. VZ.

kviotecek
16. jan 2012

Ods. 2 - Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.

enike
16. jan 2012

@tinara23
ďakujem za radu a som rada, že sme si svojím príbehom také blízke.. 😉
čiže ak by som urobila odhlášku z min. a prihl. z maxima v čase trvania pn, tak nárok na lepšiu materskú (z maxima) by som po 26.týždňoch nemala, mala by som iba minimum, čo je o niečo viac ako štandart.. Ale ak sa dám vypísať, urobím zmenu a začnem platiť tých 50, 75,- Eur (tuším je to takto po novom), tak po pol roku mám možnosť čerpať výhodnejšiu materskú, lebo som v tom čase poukazovala platbu..
čiže vyplýva mi z toho, že je pre mňa výhodnejšie začať teraz platiť z maxima a dať sa vypísať.. hm?!
Gapi aký máš názor na to ty?

kviotecek
16. jan 2012

@gapa ahoj gapa chcela som sa opytat na tento Ods. 2 - Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, je dobrovoľne nemocensky poistená podľa zákona účinného do 31. januára 2012 aj po 31. januári 2012 do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní nemocenského poistenia.
to znamena ak sa odhlasim a znova prihlasim mozem si platit stare dnp? kedy sa mozem odhlasit a znovu prihlasit?
dakujem platim si dnp uz vyse 2 rokov

tinara23
16. jan 2012

@enike teraz neviem či sme sa pochopili ? 😉 písala si, že si PN, takže ak ostaneš PN, môžeš sa kludne odhlásiť a prihlásiť. Ak na PN ostaneš aj naďalej, tak ju budeš dostavať v takej výške ako doteraz. Ak ju zrušíš a dás sa vypísať znovu a budeš už prihlásená na nové DNP, tak ju budeš mať DO 26 týždňov z minima a OD 26 týždňov nepretržité poistenia z maxima a tým pádom aj materské z maxima, ak si dáš maximálny VZ.
Keby si aj PN nebola, tak keď sa odhláš a prihlásiž z maxima, tak vždy do 26 týždňov od nového prihlásenia máš PN, materské z minima a keď splníš to, že budeš nepretržite prihlásená 26 týždňov tak z maxima PN, materské.

zuskamagic
16. jan 2012

Ahojte.... chcem vas aj ja poprosit o radu... momentalne poberam rodicovsky prispevok, zamestanana nie som, pretoze pracovny pomer som mala na dobu urcitu a skoncil mi po nastupe na matersku dovolenku .... chceli by sme tento rok druhe babo a preto som si 15.10.2011 zalozila DNP a platim z max. vymeriavacieho zakladu .... ak by som si od 1.2. platila ten balik poisteni z min. sumy a v priebehu tohoto roka by som otehotnela aj nastupila na matersku dovolenku, z akej sumy by sa mi vypocitala materska? Bral by sa do uvahy predchadzajuci rok (t.j. max. suma), alebo aktualny rok, co by bola teda minimalna suma? Ide mi o to, ci sa mi opati platit si ten balik poisteni z min. sumy, alebo to uplne zrusit, lebo vyssiu sumu uz platit nechcem. Dakujem vopred velmi pekne, ak mi to niekto vysvetlite 🙂

lenka777
16. jan 2012

@gapa som zamestnaná ale keďže som bola len na polovičný úväzok tak som si platila DNP aby som mala materskú lebo z môjho platu by mi to nevyšlo. a ak som zamestnaná tak ako je to potom?
ďakujem za odpoveď

tinara23
16. jan 2012

@kviotecek možno ti postačí kuknúť tento link, je to tam super popísané: http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

dominikaa
16. jan 2012

ahojte kocky,aj ja by som vas chcela poprosit o radu,som na rodicovskej dovolenke a v aprili cakame druheho drobceka,DNP si platim od 1.6.20011 a 27.8.2011 som dala odhlasku a znova prihlasku VZ na maximalny. Po novom by mi to malo zaniknut po splneni 270dni,ale neviem ci od toho posledneho datumu(27,8,2011)alebo ako to bolo ze za posledne 2roky?cize (1,6,2011?) a este stale mi trva pracovny pomer(neviem ci aj to nejako ovplynuje). Dakujem velmi pekne za odppoved

lisian
16. jan 2012

@tinara23 a este poslednu otazocku.....nikdy som z toho nic necerpala, takze som z toho jelen. Ja donesiem PN svojmu zamestnavatelovi a on mi tie peniaze da do vyplaty,,,za prvych 10 dni. Na PN budem asi len tyzden, DNP mi budu vyplacat od prveho dna PN alebo az od 11 dna kedy uz neplati zamestnavatel? Lebo kedysi mi to na socialke povedali tak,,,,vidim ze su tam z toho riadne domotane a davaju zle informacie. Takze mam narok na PN od zamestnavatela od prveho dna PN a z DNP tiez od prveho dna PN?

enike
16. jan 2012

@tinara23 ..no vieš, ja som ťa plne pochopila, iba som sa chcela uistiť, pretože vraj to málokto vie, že ak je človek PN aj po zmene VZ na maximálny a teda oslobodený od platby (keďže počas PN poberá), tak nemôže vraj očakávať po 26. týždňoch zvýšenú PN alebo materskú, ale vraj iba minimálnu a to by nebolo bohviečo.. Chcela by som, aby to tak bolo, ako si písala, že by som po zmene VZ v pohode mohla domaródovať a po pol roku odísť na výhodnejšiu MD.. Len či to tak skutočne je aj v praxi...? Sestra mala podobný problém, preto mi doporučila sa vás tu ešte radšej spýtať..

elise
16. jan 2012

@lisian máš nárok na vystavenie 2 PN jednu ako DNP a druhu pre zamestnávateľa ak budeš na pN cca 10 dni tak zamestnávateľ ti bude platiť 10 dni PN a DNP budeš mať od 1 dňa z vymeriavecieho základu ktorý si DNP platíš oplati sa byť ak máš DNP aspon 3 týždne. inak ak si si platila z minma DNP tak budeš mať malu sumu

tinara23
16. jan 2012

@enike mám to potvrdené od gapy a kukni aj tu : http://www.porada.sk/t177338-p44-dobrovolne-nem... príspevok 437-440

ja som to tak urobila som od júla PN nepretržite a teraz od 12.1. som sa bola odhlásiť a prihlásť na nové DNP z maxima, PN som nerušila.

rybka08
16. jan 2012

@dorka21 vypise ti jednu PN, do kolonky zamestnavatel napise DPO, cervenu odnesies do SP, ciernu na UP.

lisian
16. jan 2012

@elise ja si platim DNP z maxima ale v novembri som prerusila na tyzden platenie a tym padom teraz v piatok sice splnim lehotu 270 dni za posledne dva roky, ale nepslnim tych 26tyzdnov nepretrzite, preto mam vraj narok len na minimum

elise
16. jan 2012

@tinara23 to mám aj ja tak presnepn trvá

gapa
16. jan 2012

@lenka777
ak čerpáš t.č. rodič.dovolenku v zamestnaní, teda máš prerušené=ukončené nem.poistenie zamestnanca a dnom nástupu na md alebo dnom násupu do zamestnania ti nem.poistenie zamestnanca vznikne,
je podstatné, aby okrem toho, že budeš tehotná v čase ukončenia dnp ti:
- bud trvalo dnp (nie ochranná lehota) do nástupu na md (ak sa prihlásiš na dnp 31.1.12,tak ti potrvá do 27.10., potom zanikne zo zákona, no môžeš sa prihlásiť podla terajších inštrukcii (tie ale treba neskôr preveriť) ešte PRED ukončením dnp, t.j. najneskôr od 27.10. na balík, tak ti dnp bude pokračovať vraj ako nepretržité)
-alebo aby v čase skončenia dnp, tj. v den skočenia dnp si už nečerpala rodič.dovolenku (ale pracovala, čerpala riadnu dovolenku alebo napr. pn-ku zo zamestnania) a to platí až do nástupu na md.