Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
24. sep 2010

@kobolova - 26 tyzdnov by si mala mat do porodu aktivneho poistenia, trakze do 8 tyzdna sa treba nahlasit a teda z rozdielu aby si mala max.Jeden mesiac hore dole,ja by som nespekulovala a nahlasila sa hned,pretoze nevies ci nemoze byt i predcasny porod a potom ukratis sama seba.Aspon v 6.tyzdni sa zahlas a mas pokoj. 🙂

kobolova
24. sep 2010

ok, diky, idem tam 🙂...

katarina104
24. sep 2010

ahoj baby ,prosím vás poradiť ak sa chcem odhlásiť z DNP z maxima a znova prihlásiť z maxima, lebo som zrobila chybu dala som si VZ len zmeniť, je to možné? Nebudú na sociálom protesty? 😉

mariro
24. sep 2010

@katarina104 - ja myslim ze odhlasit sa mozes hocikedy..takze tam chod a urob co treba 😉

wewulka
24. sep 2010

Ahojte, chcela by som vas poprosit o radu, od minuleho roku septembra si platim DNP pretoze sme planovali babo. Babatko stale planujeme, ale bohuzial ho nemozeme mat prirodzene, kedze sa to DNP ma platit 270 dni pred porodom co uz mam teda zaplatene ako je to v pripade, ze by som sa teraz z toho odhlasila ? Malo by to platnost aj keby som rodila na buduci rok ? Dakujem vam .... 🙂

mariro
24. sep 2010

@wewulka - mozes sa aj odhlasit a ked zistis ze si tehotna, tak max. do 8 tyzdna sa prihlasis znova,je potrebne mat pred porodom 26 tyzdnov aktivneho poistenia DNP.
Spetne 2 roky musis mat 270 dni nem.poistenia.Takze si to odsleduj a kludne sa teraz odhlas ak chces. 😉

wewulka
24. sep 2010

@mariro Ahoj, dakujem za odpoved, ak som to spravne pochopila: tak ked som si to teraz rok platila a odhlasim sa tak to ako keby som si neplatila, ked ostanem tehotna ? Aj tak si to budem musiet zacat platit (ked ostanem tehotna) ako od zaciatku tych 270 dni?
Dakujem 🙂

ada11
25. sep 2010

chcem sa spýtať - platím si DNP od 1.4.2010 a 2 razy som čerpala oČR, pani v soc. poisťovni mi povedala, že ak pôjdem na PN /čo mi vychádza od januára/, tak budem mať krátenú sumu, nedostanem to maximum /ja mám VZ 1084€/. Neviete mi orientačne apísať o koľko sa mi to bude krátiť? Je to nejaká závratná suma? Počas OČR som nepaltila plnú sumu - tých 47,70 €. ĎAKUJEM

katarina104
25. sep 2010

@wewulka ak sa znovu prihlásiš tak musíš mať splnenú podmienku už len tých 26 týždňov, a za posledné 2 roky 270 dní.

svetlankat
25. sep 2010

baby prosim poradte, platila som si dnp z maxina. dala som odhlasku od 2.8.2010. som na RP, keby som si dala opat dnp a ostala by som na pnke z coho by mi ju ratali?

mima595
25. sep 2010

@svetlankat - z minima, kym by ti neuplynulo 26 tyzdnov od noveho prihlasenia - potom už z aktualneho VZ

svetlankat
26. sep 2010

@mima595 dakujem, myslela som si

maja32
26. sep 2010

ahojte kočky,poradte mi niektorá platim si dnp od augusta,keby som otehotnela v oktobri budem mať splnených 270 dní do pôrodu,aj keď tých 270 dní nebudu v rovnakom roku.a ešte poprosím o jednu radu,keĎ mi skonči materská,pôjdem na socialnu poisťovňu požiadať o zniženie dnp na minimum z VZ,z čoho sa mi bude počítať keď pojdem na pn?na pn môžem ísť aj počas materskej ?dúfam že mi niektorá rada poradí ak som to zrozumiteľne napísala vopred ďakujem

drake
26. sep 2010

ahojte baby,vie mi PROSIM niekto poradit?ked sa chystam mat babo a chcem si zacat platit DNP oplati sa mi to este?som aj zamestnana ,ale ked su take zmeny,oplati sa to este zacat platit? prosim poradte mi 😔 😔 😔

cukruska1920
26. sep 2010

@drake neoplati kedze sa zjednotil jednotny rodicovsky prispevok tak ti to k nicomu nepomoze....

drake
26. sep 2010

@cukruska1920 ahoj dakujem za odpoved,takze sa mi to neoplati si dobrovolne zacat platit popri zamestn.?

cukruska1920
26. sep 2010

@drake je to na tebe ale podla mna nie...ja som si to platila a akurat co som ziskala bolo ze mi vyplacali pnku a teraz este matersku... ale rodicovsky prispevok co som mala mat 256eur teraz budem mat len tych 190 takze v podstate som si to platila zbytocne

centik
26. sep 2010

@cukruska1920
@drake
ale narok na tej vyssi rodicak keby ho nerzrusili by mala bez ohladu nato ci by si platila DNP kedze ma narok na matersku, tu ide akurat oto aby dostavala maximalnu matersku, takze to ci sa jej to oplati platit sa podla mna netyka tychto zmien

centik
26. sep 2010

@wewulka
ked potom otehotnies prihlas sa radsej do 8tt musi tam byt splnena podmienka 26tyzdnov pred nastupom na matersku, nie pred terminom porodu a 270 dni poistenia za posledne dva roky,

cukruska1920
26. sep 2010

@centik no matersku...lenze co z toho ked rodicovsky bude jednotny

centik
26. sep 2010

@cukruska1920 ale ked si zamestnana resp. predtym ked si bola a si si neplatila DNP tak si tak ci tak mala narok na zvyseny rodicak, takze to sa snazim vysvetlit ze sa jej to oplati platit jedine koly vyssej materskej na rodicak by to nemalo vplyv ani predtym

cukruska1920
26. sep 2010

@centik no tak to je pravda..lebo mi sme sa stahovali do ineho meste a nestihla som si najst robotu a otehotnela som... a kedze som si to platila tak som dostavala aj PN aj teraz matersku...takze mne sa to oplatilo...lebo teraz by som nedostavala nic ale s tym jednotnym rodicakom ma nahnevali

jankasz
26. sep 2010

Ahojte,nemam vas cas citat 😉 chcela by som sa spytat,ze ked som na rodicovskej dovolenke ci mozem ist s druhym dietatom na OČR? a chcem sa spytat,ci neviete ci neplanuju zrusit DNP,ja si ho platim rok pre istotu ak by sme mali tretie dieta alebo pri PN-kach...nieco sa povravalo,ze ho chceju zrusit lebo mensina to zneuziva pri PN-kach,tak sa pytam aby som to nemusela zbytocne platit... Dakujem 🙂

gabika7706
26. sep 2010

@jankasz ano, mozes ist na OCR aj s tym dietatom, s ktorym si na rodicovskej dovolenke 😉 Ohladne rusenia boli vselijake sumy, ale zatial som nikde novu info o tomto nezachytila

jankasz
26. sep 2010

@gabika7706 no super 😠 ja som sa pytala na socialke a povedali,ze nemozem...prave skoncil starsi syn marodku,ale nevadi nabuduce sa uz nedam odbit...dakujem 😉

gabika7706
26. sep 2010

@jankasz ak si platis DNP mozes...cim argumentovali? ze mas zvyseny RP? To by si musela mat OCR cely mesiac, co teda nemas, sak len 10 dni...takze narok na OCR mas

smska1979
26. sep 2010

pred pár dňami som sa tu informovala ohľadom DNP a zvýšenej materskej, ale ako čítam tie novšie príspevky, dozvedám sa čoraz viac a viac, tak sa chcem uistiť, či to chápem správne:

tak o mesiac plánujeme začať pracovať na bábatku, chcela by som sa ísť o pár dni DNP (momentalne som na RD s 2-rocnym synom, stale v prac. pomere).
Planovala som sa ist dat DNP s VZ maximalnym hned od prveho dna, ale citala som, ze pred otehotnenim sa staci dat DNP s min. VZ (319,58) a ked otehotniem, tak sa dat na DNP s max. VZ. Je to tak?
Ten prechod z min. na max. VZ sa vyznačí na Reg. liste ako Zmena alebo ako Odhláška?
Dakujem.

jankasz
26. sep 2010

@gabika7706 ano,ze ked mam RP nemozem brat OCR,ale nevadi nabuduce sa uz nedam... 🙂 Dakujem Ti...

dada2007
26. sep 2010

@gabika7706 otázočka...čiže OČR môže byť len 10 dní? PN i viac?-ale nesmie prekročiť celý mesiac...aby som dostala RP aj PN? dík

gabika7706
26. sep 2010

@jankasz , @dada2007 OCR je len 10 dni, mozes byt aj dlhsie, ale preplatia len 10 dni... PN i viac, ale nesmie prekrocit kalendarny mesiac, citaj tu http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi... v casti Aké príjmy rodič môže mať? .... Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.

Z toho istého dôvodu rodič môže mať príjem z nemocenských dávok – ošetrovné, nemocenské – ak takéto príjmy nemá vyplatené za celý kalendárny mesiac ale má ich vyplatené len za časť mesiaca.