Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
28. sep 2011

@boise
nebojsa, tiež som chvalabohu na začiatku schudla (aspon niečo), ono to príde (posledných 5týž.+3kg) dovtedy len +1kg vzhladom na to chudnutie zo začiatku. No ja mám tú východziu váhu takú "vyššiu" 😅

gapa
28. sep 2011

@drobec222
pn by na tom absolútne nič nemenila, len teda, že by si mala príjem z nem.poistenia. Podstatné je, či bude rozumené sa prihlásiť alebo nie. Ak by platilo, čo vieme teraz a si sa prihlásila počas pn, tak tak isto by bola materská minimálna, lebo nesplnaš 26týž, resp. aj keby nebola podmienka 26týž. ale by sa to rátalo z vym.zákadu z poslendého prihlásenia, ak by si mala v rozh. období len obdobie, kedy si poberala nemocenské tj. len obdobie bez vym.základu, tak sa to ráta z minima.

ale toto je ozaj zbytočné všetko preberať. Len sa tým teraz domýlime a nebudeme vedieť po schválení, čo bolo v pôvodnom a čo v terajšom (to sa mi bežne začiatkom roku stáva), preto možno ani nebudem sledovať doplnujúce návrhy teraz, lebo niektoré schvália, niektoré nie a býva z toho potom velký galimatiáš, ak jedno nenadväzuje na druhé.

Ozaj treba vyčkať na končnú verziu, no na tvojom mieste by som na tú pn išla aj tak a na md nastúpila v ochr. lehote. No všetko by som nanovo prehodnotila po schválení zákona. Len aby sa v nom potom niekto vedel rýchlo zorientovať. 😨 😨

ak chceš aj potom pokračovať v dnp+... tak sa môžeš prihlásiť aj po nástupe na md (aby to už neovplyvnilo spôsob výpočtu materského, ale rátali sa ti dni. Ale to tiež výhody závisia od konkr. dátumov a zákona.

darinkazv
28. sep 2011

@gapa ak máš trošilinku času, napíšeš mi prosím ťa na tú IP? 🙂

drobec222
28. sep 2011

@gapa jasne ja som bola len v teoretickej rovine, pokial to nie je na beton schvalene tak neostava nic ine len cakat. Pokracovat v plateni potom uz nechcem, si to teraz platim len kvoli materskej. Kedze som teraz na rodicovskej (a zaroven nezamestnana), doba urcita mi koncila dnom nastupu na prvu matersku. Takze dufam ze tie stovky eur nevyhadzujem zbytocne. Este raz dakujem za tvoje rady 🙂 a prajem pekny den

veronka
28. sep 2011

aky dávate konštantný symbol ked platite dnp cez internet banking? mam vub

boise
28. sep 2011

@veronka 3118 😉

veronka
28. sep 2011

@boise a ked mi tam vyskakuje prispevok zamestnavatela do poistovni?

simonka18
28. sep 2011

Ahojte, ja si platím DNP od marca 2010 nejakych 28 eur. Teraz som tehotná a chcela by som si to zvýšiť. Čítala som o tom zrušení, ale to zatiaľ neriešim. Vie mi niekto poradiť, ako tú sumu zvýšiť, či sa mi to po finančnej stránke oplatí, teda odzrkadlí na materskej a na akú sumu?? Ďakujem za každú radu

veronka
28. sep 2011

čo treba doniesť ked sa& chcem odhlasiť?

boise
28. sep 2011

@veronka mne to doslo v liste zo SP ze:
3118 - uhrada positneho na socialne poistenie pri bezhotovostnom styku
3119 - uhrada poistneho na socialne poistenie postovou poukazkou
3114 - uhrada poistneho a penale na zaklade rozhodnutia
1118 - uhrada sankcie

specificky symbol sa uvadza obdobie, za ktore sa poistne uhradza v tvare MMRRRR (napr. september 2011 - 112011)

odyseana
28. sep 2011

@gapa ktoze mal vediet, ze sa to k 31.12.2011 bude ukoncovat, ak by to dali vediet este v maji, tak by sa to dalo v pohode stihat tych 26 tt...ja pevne verim, ze snad bude aj na toto nejaka ochranna lehota... 😝

veronka
28. sep 2011

@boise 😀 (napr. september 2011 - 112011) 092011 si chcela napisat 🙂 nevadí

boise
28. sep 2011

@veronka 😀 😀 😀 to som len skusala tvoju pozornost 😀 😀 😀 😀 tehodemencia v plnej sile, ok priznavam 😀 😀 😀 😀

silviabn
28. sep 2011

@veronka ked chces podat odhlasku tak ti daju tlacivo Registracny list FO a ten vypises a zaskrtnes hore odhlaska.Ak si myslela zrusenie DNP,tak zaskrtnes zrusenie.A este vypises a podpises Vyhlasenie.Nosit nic nemusis.

veronka
28. sep 2011

@boise jasne, len skusaj 😀 tento mesiac som zaplatila, a kaslem na to, naco to budem zbytocne platit, ak to zrusia, radsej pockam co bude a prihlasila by som sa v januari................vidim ze mame skoro rovnakych chalanov

veronka
28. sep 2011

@silviabn aky je rozdiel medzi odhlaskou a zrusenim?

odyseana
28. sep 2011

@gapa este ma jedna vec napadla..ak by som sa od 1. oktobra zamestnala a bola by som zamestnana nepretrzite min.26 tt......tam by to do aprila vychadzalo, nie je tam na prelome rokov zrusenie platenie NP zamestnavatelom? to len tak v ramci uvahy....

bobocka
28. sep 2011

@gapa cize ja uz 6tyzdnov pred porodom musim mat splnenych 270dni zaplatenych? ci tych 270dni je do porodu? toto stale neviem,ci sa 270dni berie do nastupu na matersku ci do terminu narodenia dietatka 😕
no kazdopadne sa pojdem buduci tyzden informovat na socialku a potom napisem co mi pani tam povedala konkretne k mojmu pripadu a ake info ona o zmene ma 😉

mima1
28. sep 2011

baby mam otazku. kedze moc tomu teraz nechapem. platim DNP od aprila 2011. tehotna niesom. ak by som ale otehotnela v buduci rok ja neviem poviem ze januar znamena to ze uz nedostanem potom vyssiu matersku a platim tak zbytocne peniaze? mam to zrusit ci? dakujem

lin123
28. sep 2011

mima1 ja si platim od maja2011, tiez este nie som tehotna. Maju nastat nejake zmeny ale na 100% si nie je nikto isty v com bude presne spocivat, su nejake navrhy, ale ci to napokon prejde..hm..je len na Tebe ci si budes platit do konca roka a uvidis co bude alebo to radsej zrusis. ja som sa rozhodla to platit do konca roka a potom sa rozhodnem. Tiez je navrh na zvysenie materskej od noveho roka tusim 65%, teraz je 60%. Takze nejake zvysenie tam bude ale uz asi nebudu brat do uvahy platenie DNP u zamestnanych...

dzudka
28. sep 2011

@gapa Ahoj chcem sa ta spytat po novom roku budem si moct uplatnit matersku aj zo zamestnania aj z DNP ?
DNP platim z maxima ale nestiham splnit tych 26tyzdnou od odhlasky a prihlasky nanovo to by som splnila az 24.1.2012 ale kedze bude iny zakon a bude zrusene DNP a ak by nekrachla firma uplne tak by som si mohla ziadat aj matersku cez nu cize minimum z DNP kedze nesplnim 26tyzdnou a NP z platu ktory bol mizerný ☹ tak by mi vysla lepsia materska aspon o trochu ako minimum z DNP keby len bolo...

katmi
28. sep 2011

baby a to DNP naozaj rusia?? uz je to 100%???

lilyen2011
28. sep 2011

@dzudka odkiaľ máš to, že DNP idú rušiť??? 😕 😕 😕 😕

dzudka
28. sep 2011

@lilyen2011 ja nehovorim ze rusia ale ak prejde zakon tak bude zrusene vsetkych k poslednemu dnu decembra ...
a ja nesplnim 26tyzdnou k tomu aby som mala maximum len z DNP
splnam pomienku 270dni

katmi
28. sep 2011

@lilyen2011 hovori sa o tom uz davno... mna by len zaujimalo,ci je to uz 100%ntne..

katmi
28. sep 2011

@dzudka takze sa mi ho ani neoplati zacat platit, pravda.. 🙄

lilyen2011
28. sep 2011

@katmi no super teda ☹ ☹ ☹ všetko dobré musia zničiť, asi by ich šľak trafil, keby všetko nezničili 😖

dzudka
28. sep 2011

@katmi ja sa moc do toho nerozumiem ...
@gapa ta vie skoro vsetko 🙂

dzudka
28. sep 2011

@lilyen2011 no ja mam z toho stres platim velke prachy uz par rokov a teraz budem mat minimum,.....len pre ich zmeny a rusenia 😠

katmi
28. sep 2011

@dzudka oukej..dakujem pekne..idem ju poprosit o vysvetlenie 😀