Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majolenka11
24. jan 2012

@slnieckko neodhlasuj sa musia ta nechat doplatit po starom a to je 29.04.2012 a potom ti začina plynuť 8 mes. ochr. doba a to sa na teba vztahuje 🙂

majolenka11
24. jan 2012

@danuska111
držím palce 😉

janulap
24. jan 2012

@jana201 prvy krat nezaplatis tych 50,75€,lebo nie si DNP cely januar.Zaplatis v januari len za tie dni,ktore si DNP,chapes?Nemozes zaplatit za cely januar,ked si v nom pistena len tyzden.Tak isto aj posledny mesiac,pojdes do Sp a tam ti vyrataju,kolko zas zaplatis za oktober,lebo ani tam nebudes DNp cely oktober.Ine mesiace platis 50,75€ 🙂

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 ono sa to platí spätne do cca 3 či 5 v mesiaci, už presne neviem. za február budeš platiť až v marci ale tie 2dni za január treba zaplatiť vo februári to je blbosť, že až v marci...

- zavolaj si na nemocenské začiatkom februára, nech ti povedia koľko je alikvotná časť za tie 2dni za január

kamila_kamila
24. jan 2012

Prosím o radu🙂 DNP z najvyššieho vymer. základu si platím od 1.7., čiže zanikne mi niekedy v marci, ale tehotná ešte nie som, a nechcem sa stresovať. Ak ho teraz zruším a založím nové, môžem niečo stratiť? Okrem toho, že to nové budem musieť platiť minimálne ešte 26 týždňov...

majolenka11
24. jan 2012

@kamila_kamila
v podsate nestratíš nič, iba si opať dáš 270 dní + o mes. ochr. dobu na otehotnenie

alibabaa
24. jan 2012

nasla som celkom dobry clanok o DNP
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

yvi83
24. jan 2012

Prosiim prosiim o radu .. ☹ DNP som si zacala platit 1.oktobra 2010 , takze v juli 2011 som ukoncila, mam zaplatenych viac nez 270dni, no tehu este niesom ☹ , mam sa znova prihlasit do 31.1.2012..dakujeem

inkamia
24. jan 2012

@mirkave : si zlatá, ďakujem, zajtra si skočím na pobočku a ešte sa popýtam ohľadom zmeny sumy.

majolenka11
24. jan 2012

@yvi83
no ak chceš poberať max. materké je lepšie sa prihlásiť ešte po starom a platiť si iba dnp a nie celý balík od 1.2.:-)

yvi83
24. jan 2012

dakujem...takze aj keby som otehotnela tento mesiac, to stare DNP mi uz neplati???

kamila_kamila
24. jan 2012

a keby som musela ostať na PN, čo je vveľmi pravdepodobné, akú by som dostávala, ak sa prihlásim a odhlásim teraz?

majolenka11
24. jan 2012

@kamila_kamila
ak si cheš dať z maxima VZ, tak 26 tyzdnov by to bolo minimm a po 26 tyzdnoch maximum

majolenka11
24. jan 2012

@yvi83
treba si vypočítať, ze či by si mala 270 dní ku dnu pôrodu

jana201
24. jan 2012

@lilyen2011 ok vdaka vam 🙂) ja neviem jak sa vam odvdacim za tolke rady 🙂)

kamila_kamila
24. jan 2012

majolenka11 dakujem!!!

yvi83
24. jan 2012

@majolenka11 takze to co som si platila mi uz padlo..spravne som pochopila?

lenkacka
24. jan 2012

@janulap tak aj ja sa chcem ísť zajtra prihlásiť na DNP-vobec o tom nič neviem,nemám žiadne skúsenosti. Ja som pred prvým tehu pracovala s manželom v zahraničí a po príchode som hneď otehotnela a tak som si už nestihla platiť DNP.Dostávala som hneď rodičovský,lebo na materskú som nemala nárok-keďže som pracovala vonku. Teraz plánujeme druhé bábo-tak aby sa nám narodilo niekedy v marci-tak ešte na ňom "nepracujeme",ale chcem si začať platiť DNP. Budem mať potom vlastne nárok na materskúúúúú? Ako si písala mime22 ,keď si založíme zajtra DNP ,tak v októbri by nám malo skončiť -vtedy by som už mala byť tehotná nejaké 3-4 mesiace-mala by som teda vyššiu materskú? Prosím o radu,lebo ja naozaj neviem ako to chodí.Zajtra sa určite pojdem poinformovať na soc.poistovnu,ale keď tam su tak "strasne" ochotne zeny-budú na mňa hľadieť ako na blbca-vypočítavú mamičku.Ale keď možem mať viacej peniažkov,prečo by som to nemala využiť? Cigáni všetko využívajú 😠

lenkacka
24. jan 2012

@majolenka11 aj Teba ak možem poprosiť o radu,lebo ja o tom DNP nemám skúsenosti. Ak Ťa nebudem otravovať,prečítaj si čo som napísala vyžšie užívateľke janulap. Ďakujem 😉

lilyen2011
24. jan 2012

@jana201 treba si pomáhať 😉

majolenka11
24. jan 2012

@lenkacka ak ešte nie si tehu, tak sa ti určite vyplatí sa prihlasit na dnp.
musiš byť vlastne 270 dni poistena ak chceš mat narok na materské, ak sa prihlasiš z maxima tak aj materská sa ti z toho bude počítať.čize ak sa zajtra prihlasiš tak niekedy v oktobri budeš mať narok na
matersku z tvojho vymer. zakladu,

annie6
24. jan 2012

ženy, myslite ze by mi obvodna dala marodku kvoli tehu? musela by tam pisat nieco extra ci by stacilo tehotenstvo? u gynekologa som este nebola, tak ma napadlo ci odvodna na zaciatok nestaci....

majolenka11
24. jan 2012

@yvi83 ak nie si tehu tak určite sa prihlás do konca mesiaca 🙂 aby si mala dobru matersku, lebo z toho predchadzajuceho by ti to zrejme nevyšlo

lenkacka
24. jan 2012

@majolenka11 ďakujem krásne za info-si zlatá. Zajtra určite pojdem na tú sociálnu poisťovňu.dúfam,že budú mať ženy dobrú náladu.A koľko by som si musela platiť to maximum? My vlastne plánujeme bábo mať tak niekedy v marci-apríly.Keďže už v októbri budem mať nárok na materskú -budem mať nárok aj neskor - v marci? Či mi to v októbri zaniknee.Preto neviem,že či sa mi to oplatí,keď tento rok neplánujeme mať bábo.Tento rok( máj-jún) ho len plánujeme "urobiť". 😅

dori2
24. jan 2012

@jonki no ak uz mas dovrsenych 270 dni....teraz neviem, ci sme sa spravne rozumeli.

lubinka9
24. jan 2012

kocky ako je to s platenim odvodov do SP pocas materskej/rodicovskej? Ja si dlhodobo platim dobrovolne nemocenske poistenie momentalne uz poberam rodicovsky prispevok z UPSVaR-u a dnes mi jedna pani na jeden moj dotaz odpovedala, ze pocas obdobia poberania rodicovskeho prispevku za mna vsetky odvody robi stat. Tak som zostala dost zaskocena, to akoze som to platila duplicitne a mozem zaziadat o vratenie preplatku na poistnom? nevyznate sa v tom? vratili vam niekomu takto preplatok?

nelly3
24. jan 2012

baby dneska mi doslo potvrdenie zo soc. poistovne, pisala som tam ziadost pred tyzdnom, teraz by som to mala dolozit k danovemu priznaniu za rok 2011 vsak? som zamestnana, takze nieco by sa mi malo vratit?

dudu83
24. jan 2012

ahojte babule, ja uz som z toho DNP uplne zblbnuta... 😅
poradte prosim,vidim ze ste v tom mnohe zbehle....
platim DNP od jula 2010,mam 10mesacneho synceka, prave poberam RD a planujeme aj dalsie dietatko ale ktovie kedy sa nam zadari...myslela som ze od 1. februara 2012 sa odhlasim z DNP,pretoze zo vsetkych stran pocuvam ze sa to uz neoplati,lebo budem platit niekolko balikov a bude to podstatne vyssia suma ako doteraz... 😢
ale ako som sa docitala, ked sa stihnem do konca januara odhlasit a vzapeti aj prihlasit, budem DNP platit tak ako doteraz?toto som sa v ziadnych oficialnych clankoch ani vyhlaseniach nasho pana ministra nedocitala...
to tak taja ci co?
a opet mi bude plynut lehota 270 dni?takze PN aj OCR budem moct poberat z tohoto DNP az po jej uplynuti?
urcite behnem aj do SP,ale uz vidim ako tie damy spoza okienka budu na mna nepricetne pozerat ako vzdy.. 😀
VEEEEELKE DAKUJEM KOCENY 😉

annie6
24. jan 2012

mám otazku: od februara mi plynie ochranna lehota 8mesiacov(to je do 30.9), termin porou by mi vychadzal na 27.9,...co by sa stalo ak by som porodila npr. 1.10? budem aj tak mat narok na nemocenske z dnp?

annie6
24. jan 2012

a este: v takom pripade by sa npr. neoplatilo prihlasit aj vo februari a potom zrusit a ziskat mesiac navyse, hm?