Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

smarti
24. jan 2012

@jarulda
@gapa dievčatá znovu prosím poraďte. Dnes som nastúpila na PN (budem PN tak do 10.2. maximálne), platím DNP z maxima viac rokov. Už neplánujem otehotnieť, ale chcem využívať DNP po starom na OČR, keďže mám často choré deti. Teda do toho októbra. Plánujem sa zajtra alebo vo štvrtok odhlásiť z DNP a v piatok znovu prihlásiť. Môže byť z toho nejaký problém. Pred doktorkou som sa dnes trochu v rámci debaty prekecla, že sa idem odhlásiť a ona mi vravela, že nech sa neodhlasujem, keď som nastúpila na PN, aby nebol problém s vyplácaním alebo aby ona nemala z toho problém. Veď keby som jej nespomenula, že sa plánujem odhlásiť, tak ako by to ona mohla vedieť, žeby z toho mohla mať problém? Môžem to takto urobiť?

janulap
24. jan 2012

@lenkacka
Ak sa prihlasis DNP do 31.1.2012 tak mas 270 dni na to aby si ostala tehu.Po 270 dnoch ti DNp zanikne,ale ak budes tehu,tak plati na teba ochranna 8 mes.lehota,pocas ktorej MUSIS nastupit na MD(6-8tyzdnov pred porodom).Najlepsie je platit si hned z max.VZ 1 153,50eur,potom budes mat aj maximalnu matersku 🙂

vani
24. jan 2012

@dori2 ďakujem pekne za info

lenkacka
24. jan 2012

@janulap ďakujem pekne za info. A keď si budem platiť tých 153,50 eur-koľko teda bude max. materská? Nedá sa niekde vypočítať,že keď by som platila napr. 50 eur,že koľko by som mala materskú?

poisonblu
24. jan 2012

@lenkacka 😀 to je VZ - 1 153,50, plati sa 50,75 eur mesacne na max. matersku

janulap
24. jan 2012

@jana201 budes platit tych 50,75€,ale nie teraz za januar,ked v januari budes DNP tyzden.Ja som sa nahlasovala na DNP 10.1 a prislo mi za tych cca 20 dni ktore su do konca januara platit 36€.Ale za februar uz zapaltis tych 50,75 do toho 8.3,za marec tak isto do 8.4...atd.....a zas posledny mesiac-oktober zbehnes alebo zavolas na Sp a oni ti vyrataju kolko budes platit od 1.10-21.10(tiez to nie je cely mesiac-je to 21 dni)-vtedy ti konci DNP,lebo budes mat uz 270 dni...chapes? 🙂

gapa
24. jan 2012

@mariro
je podstatné, že od posledn. prihlásenia uplynulo viac ako 26týž. a že v rozhod. obodbí si mala vym.základ z maxima. Tj. nemocenské, ak pn vznikla 4.1. a md skončila 19.12. bude z maxima.
Samozrejme dosiahnutím270dna od poslendého prihlásenia ti dnp zanikne, tuším cca na február to vychádza.

janulap
24. jan 2012

@lenkacka nie nebudes platit 153,50€...1153,50€ je ten max.VZ-tuto sumu si zadas ,ked sa budes nahlasovat v SP.A platit budes mesacne 50,75€.Samozrejme,mozes si zadat aj z ineho VZ. 🙂

lenkacka
24. jan 2012

@poisonblu veď sa mi to zdalo veľa ,že 153 eur 😀 ,lebo kamoška platila najviäčšiu a to tiež tých 50 eury.Ale radšej sa opýtam .Ďakujeeeeeeem

annie6
24. jan 2012

ahojte, neviete poradit? @poisonblu
@janulap : mám otazku: od februara mi plynie ochranna lehota 8mesiacov(to je do 30.9), termin porodu by mi vychadzal na 27.9,...co by sa stalo ak by som porodila npr. 1.10? budem aj tak mat narok na nemocenske z dnp? alebo by bolo dobre sa prihlasit este aj vo februari na balik, potom zrusit a mala by som ochrannu dobu posunutu oo mesiac? 😖

lenkacka
24. jan 2012

@janulap a z toho koľko bude materská? Kamoška dostáva okolo 600 eur-nože to byť toľko?

janulap
24. jan 2012

@annie6 si v ochrannej lehote aj budes,lebo nastupis na MD 6 tyzdnov pred porodom...to vychadza niekedy v polovice augusta ak dobre rychlo ratam 🙂 A si uz tehu?

janulap
24. jan 2012

@lenkacka ano....tusim okolo 700€ 🙂 ale musis platit z toho max.VZ 🙂

dudu83
24. jan 2012

ahojte,Jani teraz poberam RD a platila som si DNP ako rozdiel platu a max.VZ...(16e),teraz by som si mala platit to maximum 50,75e aby som dostala max. matersku?a do konca mesiaca sa odhlasit aj prihlasit aby som platila DNP po starom?dakujem velmi, som z toho ozaj zmetena.. 🙂

lenkacka
24. jan 2012

@janulap a ešte niečo,keď budem v tej 8 mesač.lehote,budem aj naďalej platiťrovnakú sumu,pokým nepojdem na MD?

annie6
24. jan 2012

@janulap okej, takze aj keby porod bol neskor, tak to nevadi hej? ja len tak do istoty... 😀

janulap
24. jan 2012

@annie6 musis v ochranej lehote nastupit na MD(6-8 t.pred porodom)vychadza,ze by si nastupila?

janulap
24. jan 2012

@lenkacka nie DNP ti automaticky po 270dnoch zanikne 🙂

lenkacka
24. jan 2012

@janulap Takže mám si dať max. VZ tých1 153,50 eur a mesačne budem platiť tých 53,50 eur ? Aby som bola v obraze,keď tam zajtra pojdem. 😉 Si zlatáááá

janulap
24. jan 2012

@dudu83 neviem celkom ako to je,ked si na RD zo zamestnania.Dokedy si na RD?Skus napisat @oskvarka,@gapa,@elise-oni su v tomto viac zbehle.

annie6
24. jan 2012

@janulap tak to asi hej, ak by termin vysiel na toho 27.9 a nastupuje sa skor vsak(tych 6-8tyzdnov)

janulap
24. jan 2012

@lenkacka áno 😉

janulap
24. jan 2012

@annie6 ano,tak to ti vychadza.kedy ti skonci DNP?

lenkacka
24. jan 2012

@janulap jasnéééé,už chápem.Takže po tých 270 dňoch mi automaticky zanikne DNP a 6 týždňov pred porodom mi vypočítajú materskú z toho čo som si platila do vtedy-áno? Cítim sa ako blbček,ale keď ja neviem ako to stým funguje.Dlho sme boli preč a tak nemám o tom šajnu.Ďakujem za trpezlivosť 😉

janulap
24. jan 2012

@lenkacka ano,ked ta dr.vypise na MD,tak potom pojdes s tym papierom do SP.Aj ja si to platim teraz len prvy krat,tiez som vselicomu nerozumela a este nerozumiem,ale uz chapem aspon to,co sa tyka mna 😀 .Len potom tiez ,ked budes platit uz za oktober,tak aspon mne v SP povedali,aby so msi zavolala alebo prisla,ze mi vyrataju,kolko za tie zvysne dni v oktobri budem platit. 🙂 a nie je zac,mne tu kočky tiez velmi pomohli 🙂

lenkacka
24. jan 2012

@janulap ešte raz ďakujem.Som zvedavá,že o mi zajtra povedia.Prajem pekný večer 😉

gapa
24. jan 2012

@smarti
môžeš, ale na soc.poistovnu by mal isť s prihláškou a odhl. niekto iný, ved ty si pn!! tam by mohol byť problém.

annie6
24. jan 2012

@janulap tak uz mam vsetko splnene, takze teraz 31.1 mi skonci

adide
24. jan 2012

dievcata prosim vas poradte mi, chceme druhe babätko a podla toho co tu piste, aby som mala narok na najvyssiu matersku t.j.750 EUR, sa musim do 31.01.12 prihlásit do SP z max.vymeriavacieho základu 1153,50 EUR a do 270 dni otehotniet..Pochopila som to správne? A este prosim Vas co je to tá ochranna doba?Dakujem.

suzanah23
24. jan 2012

Ahoj babule, poprosím o info. Platím si DNP od 18.1.2010, už som poberala materskú a platím DNP stále bez prerušenia. Som na RP už rok a od 9.1.2012 som na PN-ke. Zaujíma ma, či mi pôjde PN z DNP aj po 1.2. 2012, ak nepreruším PN, ani DNP. Vrelá vďaka za vysvetlenie.