Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rosaria
24. jan 2011

@danculik ahoj dakujem za odpoved a ked sa ráta 270 dní tak to nevychádza do odchodu na MD. Ak som teraz v 3-4 týždni, pôrod vychádza na koniec septembra, či ako to tebe povedali? zamestnávateľ platí nemocenské poistenie ale to len asi nejaké zakladné.

dusicenka
24. jan 2011

Ahojte, ja som trosku zmatena z DNP a hlavne z toho, co sa k tomu pripocitava z NP. Beru sa do uvahy 2roky, t.z.2009-2010? V 03/ 2009 som ukoncila 8rocny PP, potom do 05/2009 Urad prace a odvtedy pracujem v terajsom zamestnani. Chcela by som sa opytat, co to znamena, ze sa k DNP priratava ukoncene NP. Som v 5tt a chcela by som sa prihlasit na DNP, len si to chcem ujasnit predtym, ako pojdem na socialku. Dakujem

miah
24. jan 2011

@dusicenka beru sa do uvahy posledne dva roky pred porodom
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/dob...

dusicenka
24. jan 2011

@miah este raz pre istotu, dva roky pred porodom, t.z. ak mam termin 10/2011, tak obdobie je 10/2009-10/2011, ano? A nevies nahodou,a ko je to s tym ukoncenym NP? Chcem nejakym sposobom dostat vyssiu matersku, nakolko pracujem za min.mzdu na papiery. Takze keby som sa teraz dohodla na vypovedi a pracovala na cierno a platila by som si DNP z maxima, mala by som sancu? Bralo by sa moje sucasne zamestnanie ako ukoncene NP?

ellinka1
24. jan 2011

Ahojte,
chcem Vás poprosiť o radu, pretože v DNP sa vôbec nevyznám. Mám 1,5 ročnú dcéru s ktorou som na rodičovskej dovolenke. Pred pôrodom som 2 roky pracovala a môj pracovný pomer stále trvá. Premýšlame nad druhým dieťaťom. Kedy by som si mala začať platiť DNP, aby som mala vyššiu materskú? Ďakujem za rady!

miah
24. jan 2011

@dusicenka ano, ak by si porodila 10/2011 tak dva roky pred porodom 10/2009-10/2011
co sa tyka toho ukonceneho NP neviem ako sa to presne berie, ale myslim ze ak by si ukoncila pracovny pomer malo by sa to ratat..

tinara23
24. jan 2011

@lucka23 ak porodíš tento rok tvoje RO pre výpočet materskej bude od začiatku nového poistenia 2011 do predchádzajúceho mesiaca nároku na MD. Čiže rok 2011. A keby si porodila v roku 2012, tak tiež rok 2011, pokiaľ neurobíš nejaké zmeny 🙂

tinara23
24. jan 2011

@rosaria ak si už tehotná DNP sa ti neoplatí platiť, nakoľko musí poistenie z DNP trvať minimálne 270 dní do ´PORODU!!!!, ak by si čo i len o jeden deň porodila skôr, z DNP nič nedostaneš.

froschka
24. jan 2011

@tinara23 e eeee rata sa minimalne 27 tyzdnov z DNP...ja som si zacala neskor platit a pocita sa dokopy sucet za poistenie zdravotne trvajuce na sk ci v EU pocas 2 rokov tychto 270 dni.....mozno sa mylim trosku v cislach ale zistovala som to priamo na urade od panicky za okienkom

tinara23
24. jan 2011

@silvia.t nárok z DNP na PN máš, keďže uplynulo 270 dní a pokiaľ si medzitým poistenie nerušila a následne sa neprihlásila. Podľa mňa na dalšiu PN môžeš ísť hneď, keď starú PN ukončíš. Daj si však pozor, aby všetky platby boli uhradené aj načas do 8. v mesiaci, pokiaľ to nie je zaplatené môžeš to byť dôvod, že PN nebude zaplatená.

tinara23
24. jan 2011

@froschka neviem teraz ku ktorému príspevku si to myslela, ale predpokladám, že rosaria, pokiaľ nemá ukončené nejaké nemocenské poistenie, a je zamestnaná, tak DNP sa nepriráta a musí mať celých 270 dní poistenie z DNP. Ak by mala ukončený PP, tak keď sa poistí DNP vtedy stačí 26 tt poistenia DNP.

tinara23
24. jan 2011

@ellinka1 pokiaľ plánujete bábo, je treba sa prihlásiť čím skôr, aby si mala splnenú podmienku poistenia byť min. 270 dní do pôrodu poistená za posledné dva roky. Čiže vždy je najlepšie sa poistiť min. 2 mesiace pred otehotnením, ak by si porodila skôr.

lucka23
24. jan 2011

@tinara23 dakujeeeeem. same dobre spravy 😀 😵

rosaria
24. jan 2011

takze to co plati zamestnavatel sa vobec nerata?naco to teda plati?????

tinara23
24. jan 2011

@rosaria keď si zamestnaná, tak z toho čo ti odvádza zamestnávateľ samozrejme nárok na materské máš a to z tvojho hrubého platu 60%, ale z DNP musíš mať poistenie 270 dní a to zrejme nestihneš splniť.

rosaria
24. jan 2011

no ako u podnikatela minimalku. Kedy som teraz ukoncila pracovny pomer nepomohlo by to? Neratalo by sa to ako ukoncene nemocenske?

mariro
25. jan 2011

@rosaria tak ako ti pise @tinara,ma pravdu....@froschka ty nemas pravdu,26 tyzdnov by stacilo iba vtedy ak by mala ukoncene nejake NP,tak ako ti napisala @tinara

mariro
25. jan 2011

@rosaria pomohlo by ti ukoncit PP a ihned sa prihlasit na DNP,najneskor vsak do 8.tyzdna tehotenstva,inak to nestihnes,lebo je nutne platit 26 tyzdnov do nastupu na MD,co e 6 tyzdnov pred datumom porodu,tak prepocitaj ,prekalkuluj a konaj rychlo 😉

ellinka1
25. jan 2011

@tinara23 ďakujem ti veľmi pekne, si zlatá 🙂 . takže teraz už len ísť do sociálnej poistovne a tam to nahlásiť?

rosaria
25. jan 2011

@mariro Ahoj a dalo by sa to tak, že ukončím PP, a hneď na druhý deň. dajme tomu u toho istého zamestnávateľa sa zamestnám na inej pozícii?

mariro
25. jan 2011

@rosaria ano dalo by sa to,ak ti to zamestnavatel umozni,tak nevahaj 🙂

rosaria
25. jan 2011

@mariro Ešte jedna otázka. Keďže firma končí cca. za 1-2 mesiace, dostaneme určite výpoveď, a následne na to sa idem zamestnať u jedného konateľa , ktorý mi ponúkol druhú prácu. Preto neviem či mám riskovať a prezradiť že som tehotná aby som pracovnú ponuku potom ešte ozaj mala. Preto ma napadlo, už si platím DNP od 21.1.2010 (3tt) ak dostanem výpoveď dajme tomu o mesiac, ráta sa to ako ukončené nemocenské poistenie v trvaní min. 270 dní potom by to vyšlo? či je to potrebné urobiť teraz?

froschka
25. jan 2011

@mariro
@tinara23
oki tak si vezmime moj pridad. Od augusta do novembra 2009 som pracovala v rakusku kde som bola nemocensky poistena. samozrejme predtym som bola takisto skoro 4 roky nemocensky poistena.....toto mi skoncilo 31.11.2009 kedy sme odisli na SK kde som zacala byt poistena vo VSZP...a od septembra 2010 si platim DNP z maxima. Takze mam narok alebo nemam? splnam kriterium tak by som mala mat...... 😕 poradte
mne naozaj panicka na urade povedala ze sa mi to bude pocitat tych 26 tyzdnov aj ked som si o mesiac neskor zacala platit.....tak teraz neviem difam ze to neplatim zbytocne

mariro
25. jan 2011

@froschka ano tebe to staci, ved ti mas ukoncene NP ktore sa ti spocita k tomuto novemu DNP co si platis.Ved o tom sme pisali.A teda tebe staci tych 26 tyzdnov.Lenze @rosaria nema ukoncene NP,lebo jej PP stale trva a nema si co pripocitat k novemu DNP.O tom to cele je.
Panicka na SP ti dobre povedala.

@rosaria v podstate by ti to malo byt zaratane ak skoncis o 1-2 mesiace PP a potom budes mat novy PP

rosaria
25. jan 2011

@mariro Výborne Hurá!!!!!!!!!!!!!

rosaria
25. jan 2011

@mariro Výborne Hurá!!!!!!!!!!!!! Ďakujem!

froschka
25. jan 2011

@mariro no ale ak da vypoved a zacne si platit DNP tak to neplati?

mariro
25. jan 2011

@froschka ak da vypoved ukonci tym PP a teda i NP a teda ukoncene NP sa jej bude ratat k novemu DNP, a ked sa znova zamestna to nove zamestnanie sa jej ratat nebude ,lebo bude trvat ..nebude ukoncene.Tam ide len o datumy ukoncenia,ktore nemala a teraz ho takto ziska.

froschka
25. jan 2011

@mariro no to je sodoma gomora....ale ak si dakto plati pocas PP aj DNP ma narok oboje...ale asi len v tom pripade ze obe trvaju dlhsie ako 270 dni ze? bo poznam aj take co maju dve materske.... 😎

mariro
25. jan 2011

@froschka ano presne tak, ak PP trva tak je nutne DNP platit 270 dni,ja sama to tak mam a matersku budem brat z oboch a teda maximalnu , je to dost tazke mozno pre niekoho ale treba si to len nastudovat a dodrzat podmienky a vsetko je potom ok 😉 .
Ale ty sa neboj, tebe to vyjde tiez 😉 .