Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nadenka8
16. nov 2011

@milena35 ako to je? predpokladany pôrod mam 20.3.2012 a 6 týždňov pred tým je nástup na matersku. Nejako 7.2. 2012

dia459
16. nov 2011

@milena35 Ahoj, potrebovala by som radu, od konca septembra tohto roka si platim DNP a som zamestnana od augusta min. roka. Od 28. 10 2011 som bola na PN kt. mi trvala 15 dni . Moja otazka znie: ak by sa zakon o DNP od 1.1.2012 nezmenil a ja by som splnila podmienku platenia DNP 270 dni, nasledne by som otehotnela, mala by PN vplyv na vypocet vysky materskeho prispevku aj z DNP? Na internete som sa docitala nasledovne ohladom mater. orispevku: Obdobie (PN), za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie sa vylučuje z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu a má vplyv pri výpočte výšky materského.

stejja9
16. nov 2011

@rainbow0508 Dakujem pekne za odpoved. Uz som sa pytala aj v soc. poistovni, povedali my to iste, cize ten hruby prijem bude zakladom pre vypocet materskej. Ak sa Ťa môžem este opytat: Ako dlho sa pobera materská? Je to tych 34 týždnov? A potom je az do troch rokov dietata len tych 190eur? Dakujem.

stejja9
16. nov 2011

@rainbow0508 este jedna vec, ja som tu chybu uz urobila, ☹ lebo uz som sa prihlasila, ale uvidim co bude v januári. Ale ak sa materska vypocita z hrubeho platu, pre mna bude pravdepodobne zbytocne si to platit, kedze plat som mala celkom dobry. Kebyze v dpn pokracujem, a ak by platilo to co je teraz aktualne, dostala by som k materskej nejaku "dorovnavku" aj z dpn? dakujem pekne 🙂

milena35
16. nov 2011

Naozaj je predcasne o tom hovorit...mozno daju aspon 7dnovu ochrannu lehotu....to sa neda dopredu povedat...................ja osobne by som si to dohodla s lekarom...na 31.1..nastup na matersku..ja som pri poslednom tehu mala 3terminy.............
@nadenka8

nadenka8
16. nov 2011

@milena35 no veď áno, uvidime ako to skončí celé. Veď práveže ten termín sa môže ešte zmeniť. Ale keby mam teda nastup na matersku ešte v januári tak sa mi to počíta normálne z toho max. VZ? A nie je to o tom že ktorý rok bude pre teba základ pre výpočet materskej? či toto všetko čo doteraz platilo keby to schvália tak sa ruší? a ešte všade čítam len o tých ktoré si priplácajú DNP popri zamestnaní. Že toto by malo zaniknuť atď...ale neviem sa dočítať ako by to malo byť pri tých ktoré si platia cele DNP. Ďakujem Ti velmi

milena35
16. nov 2011

@nadenka8 Ano,pocitalo by sa to normalne

rainbow0508
16. nov 2011

@stejja9 Ano, malo by to tak byt...

rainbow0508
16. nov 2011

@stejja9 Pokial by to nezrusili, dostala by si to, co je Ti urcene v ramci toho DPN...

nadenka8
16. nov 2011

@milena35 ďakujem. Niečo budeme musieť vymyslieť. A ešte trošku od temy otázočka. Keby som na rizikovom PN tam sa nenastupuje na matersku skôr ako 6 týždňov pred pôrodom?

stejja9
16. nov 2011

@rainbow0508 dik 🙂

hedka17
16. nov 2011

@milena35 ahoj este by som sa ta chcela opytat ako to je v takomto pripade kamoska mala maxim. matersku teraz 13oktobra nasupovala na RP a zrusila DNP ma narok z DNP na PN?

milena35
16. nov 2011

@nadenka8 Mozes ist samozrejme aj 8tyzdnov...ale o tom tusim rozhoduje lekar...a skor pree tie zeny,co nemaju peen...ale pracuju....neviem to presne

oskvarka
16. nov 2011

@hedka17 ak zrusila tak ma jedine ak to je do tych 7 dni od zrusenia inak nema podla mna... musi byt v tom case prihlasena alebo v lehote... jedine ze by sa prihlasila a k doktorke isla az druhy den ale to je zase to obchadzanie zakona koli ktoremu sa to chystaju zrusit (okrem ineho)...

katulikzlatulik
16. nov 2011

ahojte, ak som od dnes na OCR so syncekom keby mam odniest papier na socialku? staci po ukonceni OCR, cize bud. tyzden? inac som na rodicovskom prispevku a platim DNP...

mokilko
16. nov 2011

baby sledujte TA3, schvalenie rozpoctu a jeho podmienky sa tykaju aj nas......

mizupizu
16. nov 2011

@nadenka8 ja som na tom tak ako ty, len ja mam tych 270 dni splatenych od tohto pondelka a termin mam v polovici maja. znama so socialnej poistovne mi poradila, ze ak schvalia zrusenie DNP mam sa hned dat na marodku. Do porodu budem cerpat marodku aj z DNP a automaticky sa mi bude vyplacat aj materska z DPN pokial budem marodit az do porodu. Dohodni sa so svojim doktorom urcite ta vypise ked mu povies o co ide.

bobocka
16. nov 2011

@mokilko ja ta3 nemam ☹ .o com zas jednaju?

mandm
16. nov 2011

@mizupizu si si ista, ze sa ti bude automaticky vyplacat aj materska z DNP, v pripade, ze by to zrusili? Ja len preto, ze ked som sla na matersku z PN, PN som musela ukoncit a zacat matersku a dostala som 2 samostatne rozhodnutia za PN a za matersku (prisli mi v jeden den v 2 obalkach).... ved su tam aj rozlicne vymeriavacie zaklady. takze nie som si ista, ze to bude tak automaticky... najlepsie by bolo keby prestali do toho vrtat a nechali veci tak ako su 😀 😀

mokilko
16. nov 2011

@dusul no z toho clanku mi automaticky vyplyva, ze to nepodpori ani Smer, pravdepodobne ani KDH........ podla mna to zrusenie nema sancu prejst! a ano, p. Mihal: starajte sa o dolezitejsie veci ako osocovanie mamiciek a buducich mamiciek ze div ze nerozkradame tento stat. skuste vyzit so 190€/ ja mat vase naroky na mesacne vydaje, tiez vyskakujem. je treba si uvedomit, ze velia zien zacne tuho premyslat, ci priviest do takejto situacie dieta. to bude znamenat nizku porodnost.... a nech sa paaaci, pre nasu generaciu nebude na dochodky, lebo nebude mat na ne kto robit. to co nas potom rovno s dovrsenim dochodkoveho veku odstrelite?

gerdusha
16. nov 2011

tak som pozerala tlacovku na ta3 a podla toho, co premierka povedala sa zda, ze s DNP sa NIC robit nebude, ze vsetko zostane tak, ako to je

milena35
16. nov 2011

@gerdusha Mne to bolo jasne od zaciatku...nebudu pred volbami taketo zmeny robit.............ale volit ich aj tak nebudem...

mokilko
16. nov 2011

no kedze zrusenie DNP je sucastou celej danovo-odvodovej reformy a na tlacovke bolo jasne povedane, ze reforma je stopnuta, takze nieje o com ......... aspon male zrnko uspechu a malicka nadej v lepsi zajtrajsok

dolina
16. nov 2011

babenky bacha, oni chcú ešte stihnúť prijať ten zákon v skrátenej forme (s účinnosťou od 1.2.2012), kde chcú zrušiť súlad DNP s povinným nemocenským poistením, a iné veci, teda nie celú daňovo-odvodovú reformu. Rátajú s tým v rozpočte, takže ešte by som si nebola taká istá, lebo pravica, keď sa zatne, tak máme po výhodách 😠

dolina
16. nov 2011

@katulikzlatulik
určite stačí po ukončení OČR 🙂

mokilko
16. nov 2011

no dobre, ale vyssie som pisala, ze podporu od Smeru-SD a pravdepodobne ani od KDH mat nebudu...... a pokial berieme aj ostatne opozicne- socialne ladene a rozmyslajuce do uvahy, tak tiez nie..... prave tomu davam nadej

gerdusha
16. nov 2011

@dolina ,

premierka sa vyjadrila konkretne k DNP, ze to by chcelo vacsie zasahy, ze to nie je len tak zrusit DNP...na ta3.com je zaznam z tej tlacovky, mozno by bolo fajn, keby ste si to pozreli viacere, ci som to vsetko dobre pochopila

nadenka8
16. nov 2011

@mizupizu presne na toto som myslela, že by som to takto urobila 🙂