Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janulap
30. jan 2012

@lucianna1312 @ejkapod neter sa mohla dnes odhlasit a hned prihlasit,ALE uz so zajtrajsim datumom...tak neviem,ci sa to bude dat zajtra-posledny den aj odhlasit aj prihlasit.....ale daj prosim vediet,zaujima ma to 🙂 Kočky,preco ste si to nechali na poslednu chvilu? 🙂

aduska_ba
30. jan 2012

ja som szco vrrr teraz som uplne hotova :(...predosle roky som platila z minimalnej mzdy a minuly rok zo mzdy 412eur odvody

janulap
30. jan 2012

@aduska_ba tak si uz platila DNP?Keby si sa prihlasila zajtra na DNP,tusim by ti vyslo 270-ty den niekedy na cca 25.10.2012.Treba to presne vyratat.kedy ti vychadza termin porodu?

aduska_ba
30. jan 2012

@janulap termin porodu mam 5.10 ach jaj nemyslela som na to :(

janulap
30. jan 2012

@aduska_ba 2 roky dozadu si nebola DNP?

aduska_ba
30. jan 2012

@janulap nie nebola som platila som si odvody minimalnej mzdy

aduska_ba
30. jan 2012

@aduska_ba ja ospravedlnujem napisala som to komplikovanie z tych nervov 😉

ejkapod
30. jan 2012

janulap @lucianna1312 lebo sesternica my povedala že to stači posledný den , tak kôli tomu no snad to zajtra spravim lebo ma porazí ak som to premeškala a zbytočne ...snad sa to bude dať spraviť, aj ked už vidím tie mile tety na socke ...

gapa
30. jan 2012

@reiva
ty nečerpáš RD, ked ti trvá prac.pomer ale len poberáš rodič.príspevok, to je rozdiel.

Kamarátka ak sa prihlásila z minima, tak už bude z dnp nárok len z minima, dnes sa už nestihne odhlásiť aby sa nanovo zajtra prjihlásila.

gapa
30. jan 2012

@datanka
ak firma zanikne,tak by ti zaniklo nem.poistenie zamestnnaca a nie vzniklo.

gapa
30. jan 2012

@cristi
270 dni musís splnit do porodu, nie nastupu na md, teda porodiť najskôr na 271vý den. Inak nárok na materské z dnp nebude žiadny (ak nemáš nejaké ukončené np,ktoréhodni by sa k dnp prirátaliň

gapa
30. jan 2012

@hedka17
ak skončíš s RD PRED!!! ukončením dnp, t.j. nem.poistenie zamestnanca ti vznikne pred zánikom dnp, tak ti 8mesačná lehota plynie, ak do nsátupu na md už nedôjde k prerušeniu nem.poistenia zamestnanca.
Och. lehota by prestala plynúť v prípade, že by RD sknčila po zániku dnp, lebo by tým vzniklo nem.poistenie.
vid Zákon o soc.poistení § 32 ods. tuším 4 (možno 3?) písm. a)

hedka17
30. jan 2012

@gapa ale myslim ak ukoncim PP mam aj z prace 8 mesacnu lehotu ako tehu ci ako to je?

gapa
30. jan 2012

@hedka17
ano, ale musí zanikknúť prac.pomer počas trvania nem.poistenia zamestnanca a nie počas jeho prerušenia (teda nie počas rodič.dovolenky, vtedy neplynie och. lehota)

hedka17
30. jan 2012

@gapa dakujem 🙂

pralinkaaa
30. jan 2012

baby chcem sa ešte uistiť - prosim Vas:
ak som si teraz v januári začala platiť DNP po starom 🙂 a otehotnela by som začne mi plynúť tá 8 mes. ochranná lehota...ale teraz som na RD ktorá mi končí začiatkom novembra 2012- je to v pohode? V podstate ak DNP chcem využiť musím otehotnieť do septembra?
Som aj normálne zamestnaná

lonelyfrog
30. jan 2012

@janulap ano a materska je cca mesiac pred porodom takze ak nastupis do augusta tohto roku a nemas vyplatenych celych 270 dni tak ti to plati

cristi
30. jan 2012

@gapa dakujem Ti za informacie 🙂

datanka
30. jan 2012

@gapa no ved hej,ale potom by som sa nemohla az do materskej zamestnat,ale zostat nezamestnana,aby mi vlastne nove nevzniklo,co? 🙂

pralinkaaa
30. jan 2012

@gapa prosim ťa je to tak? ked som normalny zamestnanec a začala som si teraz v januari platiť dnp z minima na navyšenie môžem otehu do septembra? tzn. že medzi RD a novou MD by som šla ešte aj do prace?

hedka17
30. jan 2012

@gapa a este jednu otazocku dnes som sa bola prihlasit a vravela mi ze tym,ze teraz za mna zamestnavatel neplati tak mi radila najvyssi VZ tak keby som nahodou dala vypoved pocas platenia DNP tak mi budu ratat najvyssiu materskuz DNP ci ako to je?

gapa
30. jan 2012

@datanka
ak vznikne nov pp PO ukončení dnp, tak prestane plynúť ochr. lehota z dnp. Ak ale prac.pome vznikne pred ukončením dnp, tak OL plynie.

datanka
31. jan 2012

@gapa prepac,ze ta stale otravujem 🙂 ano,toto viem,ale je aj vznik noveho poistenia,kedy nebudem mat narok na max.napr.to,ze firma zanikne napr.v decembri(ja uz budem tehotna)a prihlasim sa na urad prace?alebo co by som mala v tom pripade robit?lebo vyzera to,ze firma bude fungovat max.do konca roka ☹

janulap
31. jan 2012

@ejkapod ano staci posledny den,ale sa prihlasit....neviem,ci aj odhlasit a v ten den aj prihlasit...ved daj prosim vediet,mozno ti to urobia...drzim palce 😉

janulap
31. jan 2012

@lonelyfrog ano,ale ku porodu musis mat 270dni.

zuzula77
31. jan 2012

ahojte babeny, poradte, prihlaska na DNP sa nahlasuje zamestnavatelovi, ci nie?

simonkato
31. jan 2012

@datanka ked budes tehotna na urade prace ta nezaeviduju.

ejkapod
31. jan 2012

ahojte baby je to v keli, takže dnes sa da len odhlasiť a prihlasiť už nie akože som z toho na nervi ale čo už, ja som zvyknuta že sa my nedarí 🙂...ale ostatný čo to vyšlo sa teším spolu s vami a poriadne vyžmykajte tu socku a využite aj pn pred materskou...🙂)

tinara23
31. jan 2012

@zuzula77 nenahlasuje, ohľadne DNP si všetko riešiš sama, ak pôjdeš napr. na PN sama si odnášaš PN na sociálku.....

zuzula77
31. jan 2012

@tinara23 tak to je super, nerada by som, aby ma okolie v praci sledovalo, ci som, alebo nie som v tom 😨