Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa pracovny pomer mi netrva, lebo pred malou som chodila na vysoku školu ... myslim ako pred narodenim prvej dcery ... dufam, že toto myslis 😅

gapa
17. júl 2012

@mimkaa2607
tak potom nečerpáš!!!!!!!!!!!!!! RD ale len poberáš RP a ak sa nezamestnáš po ukončení dnp, tak ti vznikne nárok na materské z dnp v ochrannej lehote aj v prípade, že ti netrvá dnp v den nástupu na md. Len treba žiadať o materksé presne 6týž. pred termínom a zaplatiť za poistené v splatnosti (ak teda nepoberáš nemocneské z dnp, vtedy netreba platiť)

To čo spomínali na joj, sa týka skoro vyslovene len mamičiek čerpajúcich v zamestnaní RD!!!!! (skoro píšem kvôli szčo, čo majú prerušené podnikanie a prípadom, že vznikne nový prac.pomer, nové dnp po ukončení starého) nie nezamestnaných mamičiek, čo len poberajú rodič.príspevok.
Tj. kvôli nároku z dnp sa nemusíš prihlásovať na to ddp+dpvn.

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa aha ... no ja som nebola zamestnana pred malou ... a pracovny pomer mi netrva ... Pri malej som si tiež platila DNP, ale pri nej mi to nevyslo ... tak ja sa nemusim na novo nahlasovat ... ked mam termin 2.11.2012 tak doktora poziadat aby ma vypisal presne od 21.9.2012 na MD ... Dakujem 😵 a možem sa opytat ... ešte, že sa da vybaviť to (neviem ako sa tomu hovori ☹ ) že ked mi bude Melanka chodiť od septembbra do školky a maličke sa narodi nejaky mesačny prispevok (neviem čo ti neni okolo 40eur) ... a ešte otazka ... z rodičovskeho prispevku sa musim ist ja odhlasit, alebo to mi automaticky prestanu platit ...

gapa
17. júl 2012

@mimkaa2607
áno, pri 2.11. je 6týž.21.9.
ak máš druhé dieťa do 3rokov, poberáš RP a na md ideš 21.9., tak za sept. dostaneš v oktobri ešte RP, za oktober už nárok nemáš, ale ak nezmenia zákon, tak máš nárok na prísp. na starostlivosť o dieťa (téma o záhadnom jednorázovom príspevku), ak by bolo dieťa s tebou tak cca 40eur, ak bude v škôlke, tak vo výške preukázaných nákladov (strava+za škôlku, čo bude asi o niečo menej ako 40, podla toho, aké poplatky sú u vás a či bude celý den, teda jesť aj obed a olovrant)
na up musíš oznámiť poberanie materského sama

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa Dakujem za informacie 🙂 si velmi mila a zlata 😵 😵 😵 😵 😵 ochotna ... vazim si to 🙂 o zahadnom jednorazovom prispevku som čitala ked som ešte nebola teho ... tak som sa o to tak nezaujimala ... a ma to teraz napadlo, že som videla, že ty si babam radila v jednom fore ohladom toho prispevku 🙂 ... kolko prosim ta trva ten ,,zahadny jednorazovy prispevok,, ? a tlačivo mi daju na urade, alebo sa da aj z internetu stiahnuť ...

gapa
17. júl 2012

@mimkaa2607
pozri v tej téme. no cca 3mesiace, no niekedy len 2, teda do mesiaca, kedy novonaroden dieťa dosiahne 6týždnov

mimkaa2607
17. júl 2012

@gapa dakujem za radu a informacie 😵 ...

kviotecek
17. júl 2012

@janka9900 to znamena ze mozem ist na PN aj po 25,10 2012? vtedy mi konci DNP aj s dietatom?

mimca20
17. júl 2012

@gapa Ahoj, viackrat tuto temu sledujem a citam. Co to sa dozviem nove a ako riesia situaciu baby. Mozem poprosit o radu?? V tom dobrovolnom sa malo co vyznam. Mame drobca rocneho, buduci rok premyslame mat druhe babo - tehotenstvo. Tak co radis v ramci dobrovolneho?? V akej sume si platit ten balik (viem ze je to vecsia suma ako doteraz, kedze su tam viac poisteni v jednom) aby mi to aspon trochu pomohlo pri materskej?? V ramci tehotenstva mozem ist aj na PNku ked budem este na rodicovskom prispevku alebo nie??? Diky za rady a usmernenie.

janka9900
17. júl 2012

@kviotecek ano 😉

tinkaaa
17. júl 2012

@gapa - obraciam sa na teba s prosbou - resp.vysvetlením ak by si mohla už v minulosti si mi dobre poradila
ja mám strašný chaoos z toho čo hovorili v tých televíznych novinách.Ja som si DNP platila niečo cez 6rokov z minima no v januári som sa prihlásila na maximum,konkrétne tak,/informovala som sa aj v soc.poisťovni,že nárok na vyššiu PN mám po skončení 26tt,ktoré mi už prešli/ čiže teraz som na PN z maxima,len mám obavy,či ma nejak ohrozuje to,že by som nemala nárok na materskú z maxima.čakám druhé dieťa- s tým,že s prvým som na predlženej neplatenej materskej dovolenke.Predtým som nebola zamestnaná a ani v súčastnosti niesom - len som platcom DNP - nemocenského Termín pôrodu mám 13.10.2012- no lenže budem mať cisársky rez a to viem,že sa robí skôr pred termínom tak mám obavy,či mi vznikne nárok z maxima.

millada
17. júl 2012

Mohli by ste mi prosim niekto vyratat, či mi vyjde materská z DNP? @gapa alebo niekto iny...

Som zamestnaná, na rodičovskej dovolenke. Platím si DNP od sept. 2011. V januári 2012 som sa odhlasila 20. 1. a znova prihlasila 21. 1. Na matersku mam nastupit 24. 7.
Podla mojich vypočtov uplynie 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia 21. 7. Takze je to tesné, kedze hned o tri dni nastupujem na matersku. Dobre som to vyratala? Vyjde mi to??? 😅 🙄

Dakujem velmi pekne 🙂

gapa
17. júl 2012

@tinkaaa
nie si zamestnaná, tj. nečerpáš neplatené volno z dôvodu staroslivosti o dieťa ani RD (ani md) len sa staráš o dieťa do 6rokov bez poberania RP.
pn neovplyvní nárok na materské z maxima.

gapa
17. júl 2012

@millada
je to v poriadku, na md by si mohla nastúpiť už 21.7., bo podla mojich výpočtov 25týž. uplynie 20.7.

millada
17. júl 2012

@gapa , dakujeeeeem velmi pekne 🙂

gapa
17. júl 2012

aha,,,,,,,, oprava v predch. príspevku,
.... samozrejme 26týž. uplynie 20.7. (nie 25týž.)

oskvarka
18. júl 2012

@tinkaaa ked si PN tak pocas tych dni nemusis platit co si PN ak teda uz mas narok na DNP z tejto PN (davaju ti peniaze z DNP??) ak ale narok nemas tak platit musis kym ti to nezanikne... (alebo kym nenastupis na MD lebo vtedy ked budes mat narok na tu davku bude znamenat ze si oslobodena od platenia = rovnaky princip ako pri PNke... skratka ak mas narok na davku tak nemusis platit ak nemas narok na davku musis platit...) tak si na to daj pozor lebo ak budes mat nedoplatky na poistnom mozu ti robit problemi (nepriznaju ti davku mozno ktovie... )... ak budes mat preplatky na poistnom tak ti ich vratia v pohode... staci si poziadat... inak na pockanie ti to na socialnej vedia povedat ze ci mas nejake nedoplatky alebo preplatky na poistnom lebo nesmies mat vecsi nedoplatok ako 5 eur...

eldzina
18. júl 2012

@gapa Nevedela by si mi prosim poradit, ako je to s PN? v polovici septembra mi konci MD a ked by som chcela potom nastupit na PN, ako to bude PN a rodicovska dovolenka?
1. Mozem ostat na rodicovskej a poberat na seba PN, alebo musim prerusit rodicovsku, nastupit akoze do prace a tak cerpat PN? Moj pracovny pomer stale trva, pred nastupom na MD som pracovala aj si platila DNP podla stareho, kt. mi automaticky zaniklo vo februari (to som uz bola na MD).
2. vyska PN sa bude vypocitavat aj z DNP, co som si platila v roku 2011, alebo len zo mzdy?

Dakujem🙂

gapa
18. júl 2012

@eldzina
ak vznikne pn neskôr ako 7dní po ukončení md, tak zo zamestnania nárk nebude, len ak by si nastúpila a išla na pn.
ak ti skončilo dnp vo februári, tak n árok z dnp len ak sa prihlásiš pred vznikom pn očr na balík poistenia, napr. 1den, zaplatíš v splatnosti a nárok bude z minima.

annie6
18. júl 2012

mam otazocku: nemal by byt problem ked som PN a doktorka by ma nechala az do nastupu na MD? ako maju byt tie datumy? 13.8 by mal byt nastup na MD, takze ukoncit PN mi moze k 12.8 alebo skor treba?
a este jedna: tych 6tyzdnov sa ako pocita? datum porodu mi vychadza na 28.9, takze ten nastup na MD moze byt 13.8?
Ďakujem 😉

dadka28
19. júl 2012

@gapa ahoj..
uz si mi tu jasne radila...len sa chcem opytat-uistit...PN mi skoncila 16.7 a zaroven ma dal na matersku 16.7.,zevraj tak sa to píse....je to v poriadku??nemala by byt ukoncena PN 15.7?

gapa
19. júl 2012

@dadka28
a nie je to tak, že na pn tinapísal, že si práceschopná od 16.7? tj. pn skončila 15.7.?????

lucianak
19. júl 2012

@gapa Ahoj, už si mi párkrát poradila, ale mám ešte otázku. Zaujímalo by ma, či môžem ísť na MD aj 8t pred pôrodom alebo len 6t. Som zamestnaná, ale na PN - rizikové teh.
DNP si platím od marca 2011, ale koncom dec. som to zrušila a začala platiť nanovo. Termín mám 4.11. a prišiel mi aj papier z poisťovne, že DNP mi zanikne 24.9. Ak by ma vypísala na MD 6t pred, tak by to malo byť 23.9.
Nechcela by som totiž mať na socke problémy kvôli 2 týždňom, preto ma to zaujíma. A ešte aj to by som chcela vedieť, či MD budem dostávať z DNP aké si platím alebo iba z minima.
Ďakujem

hencidlo
19. júl 2012

@gapa dakujem velmi pekne za predosle rady, ale mala by som na teba este 1 otazocku. a chcem ta poprosit, ci by si mi vedela poradit,ako to bude teraz z DNP, ked ja si teraz platim ten navyseny balik od 1.2.2012 a do konca mesiaca mam prac. zmluvu, tu mi ale nepredlzia to znamena, ze budem nezamestnana. v seprembri by som mala ist na marodku, to sa mi bude potom ako ta marodka ratat a vyplacat? vies mi s tym nejako poradit? vopred dakujem 😉

dadka28
19. júl 2012

@gapa ano ano mas pravdu...cize takto sa to pise...jasne...diiik 😉

annie6
19. júl 2012

@gapa ahoj, mam otazocku: nemal by byt problem ked som PN a doktorka by ma nechala az do nastupu na MD? ako maju byt tie datumy? 13.8 by mal byt nastup na MD, takze ukoncit PN mi moze k 12.8 alebo skor treba?
a este jedna: tych 6tyzdnov sa ako pocita? datum porodu mi vychadza na 28.9, takze ten nastup na MD moze byt 13.8?
Ďakujem 😉

gapa
19. júl 2012

@lucianak
dnp aj pp ti bude trvať v čase nástupu na md, tj. môžeš nastúpiť aj 8týž. pred termínom. Len ak by ti dnp alebo pp netrval v den nástupu na md, tak treba presne 6týž. pred termínom.
z toho, čo si platila v rozhod.období (od posledného prihlásenia 29.12.2011 do 31.12.2011, ak končí 24.9.2012) ak si nemala v súčte z iným nem.poistením vyšší vym.základ ako maximum v tomto rozhod.období, lebo splnaš 26týž. dnp pred nástupom na md.

gapa
19. júl 2012

@hencidlo
nie presné údaje od teba. Ak posledné prihlásenie bolo v r.2011 na dnp, tak z vym.základu z dnp v r .2011

gapa
19. júl 2012

@annie6
ano, ukočiť môže den pred nástupom
zober kalendár. ak je napr.28.9. pondelok, tak chod späťna 6ty pondelok pred 28.9., mne vychádza 17.8., ak ale tvoje nem.poistenie trvá, tak môžeš kludne ísť na md aj13.8.

annie6
19. júl 2012

@gapa dakujem...tak aj mne to vychadza na toho 17teho podla toho datumu, to dr(gynekolog) mi povedal, ze 13teho(to je pondelok, tak mozno preto, ze zaciatok tyzdna)...musi to byt asi presne 6tyzdnov,co? Mam ho nato upozornit ked mi bude vypisovat papiere, ze nie 13 ale 17? (poistenie mi uz netrva, som v OL)