Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
12. sep 2011

@nany100
teda ufff, či si vôbec trúfnuť ti odpovedať a poradiť!

si dosť komplikovaný prípad vzhladom na to,
-že máš súbeh dvoch nem.poistení (dnp+nový pp), tiež
-že sa pripravuje novela Zákona o soc.poistení a nevieme na 100% či ti bude trvať dnp aspon 26týž. od posledného prihlásenia na dnp (ak by dnp ukončili dnom 31.12.2011, ako je v návrhu)
-že si ešte v skúšobn. lehote v zamestnaní, lebo. podla terajšieho zákona je podstané, či tvoj PP trvá aspon 90dní pred nástupom na MD, čo nebude problém, ak ti potrvá pp.

ak by sa zákon nemenil!!!, tak ako píšeš, treba sa prihlásiť nanovo na dnp do 8tt (radšej skôr a pozor tehotenstvo sa ráta od prvého dna posl. menštr.) a z rozdielu terajšíeho maxima a tvojej najnižšej mzdy v terajšom zamestnaní. Potom nastúpiť na md najskôr po uplynutí aspon 26týž. od posledného prilásenia na dnp.

Škoda, že si ukončila prac.pomer v pôvodnej firme (mohol ti trvať súbežne). Tiež záleží na konkrétnych dátumoch ukonč.pp, vzniku nového a kedy porodíš, či si pred ukonč.pp nečerpala riadnu dovolenku). No záleží od detailov a záleží aký zákon bude platiť v čase tvojho nástupu na MD a ten bohužial nepoznáme.

A ešte tolko, ty nečerpáš RD (lebo si pôvodný prac.pomer ukončila), ale len poberáš rodič.príspevok, ktorého poberanie si mala oznámiť zamestnávatelovi (on to mal nahlásiť na zdr.poistovnu, tj. budeš zdr.poistená aj ako zamestnanec a aj ako osoba poberajúca rod.prísp).

bohužial ti neviem poradiť.

luciacia82
12. sep 2011

Ahojte, vedeli by ste prosím poradiť aj mne? Vopred ďakujem: som zamestnaná od 15.6.2011, do práce som nastúpila ihneď po ukončení MD (predtým som nepracovala, čiže som nedostávala materské, iba rodičovský príspevok). Teraz sa mi opäť podarilo otehotnieť, ale kvôli komplikáciám z predošlého tehotenstva ma chce doktor poslať na PN. Mám nárok na vyplácanie PN, aj keď som bola zamestnaná tak krátko? DNP si platím, podmienka 270 dní je splnená. Ď. 🙂

sonetka
12. sep 2011

PO.RADTE SOM NA MD. PLATIM SI DOBROVOLNE 33EUR .MALI MA 9 MESIACOU TAK UZ IBA RODICOVSKY DOSTAVAM.MOMENTALNE SOM ZO SEBOU NA PN DOSTANEM NIECO .CEZ MATERSKU SOM NEPLATILA TAK NEVIEM AKO TO JE Z PN. VOPRED DAKUJEM

sonetka
12. sep 2011

gapa ,,poradiš mi veľmi sa nevyznam .

poseidonka
12. sep 2011

Ahojte kočky zapojím sa do debaty, PROSÍM, vie mi niekto poradiť, GAPA tz si vždy dobre poradila....

Planujeme bábatko budúci rok a počula som, že chcú meniť niečo v systéme dobrovoľného pripoistenia, vieš o tom niečo???? vraj sa to už nebude dať pre nikoho kto nie je nezamestnaní .....ale ako máme s 2 detmi vyžiť z materskej 190 EURO? čo je na tom pravdy, že to chcú zrušiť???

Zanikne mi nárok na vyššie materské ak sa pripoistím ešte v tomto roku a porodím napríklad až v novembri 2012?

smejka13
12. sep 2011

@sonetka

ahoj, i ked si na MD dobrovolne poistrenie plati za teba stat a takisto aj ked si PN. Dobrovolne poistenie trva dovtedy, pokial si ho sama nezrusis. Takze aj dni ked si na materskej a aj ked si na PN, tieto dni sa rataju ako zaplatene. Inak ak smiem poradit tebe aj ostatnym babam, najistejsie informacie dostanete priamo na socialnej poistovni. Informacie Vam poskytnu aj telefonicky. Nakolko sa kazdu chvilu menia zakony, tak napresnejsie info dostanete na socialnej poistovni, lebo co plati dnes , nemusi platit zajtra. Ja sa vzdy o takychto veciach informujem priamo na socialke.

smejka13
12. sep 2011

@poseidonka
ahoj preco sa na takéto veci nepýtaš priamo na socialnej poistovni?

monka9999
12. sep 2011

@smejka13 ja som sa bola pytat na socialke či mi vychadza pripoistenie,aby som vedela či sa mi to vobec ešte oplati do materskej platit a mam si doniest papier od lekara kedy nastupujem na matersku a oni sa mi v decembri pisomne vyjadria.ja som jej datum nastupu vedela povedat hned na mieste.bolo jej jedno či ja zaplati dalšich 80eur zbitočne.strašny problem pozriet sa do počitača ako to vychadza.to sa tam možem ist posadit aj ja.

smejka13
12. sep 2011

@monka9999
skus mi napisat tvoju konkretnu otazku priamo na moj mail smejka13@azet.sk a ja sa skusim opýtať jednej príjemnej baby u nás na sociálke. Snad nám ona poradí. Doteraz mi vždy dobre poradila. Za to nič nedáme a uvidíme, no nie?

haluska10
12. sep 2011

Ahojte chcela by som sa Vás opýtat ako mam teraz postupovat od 3/2011 si platim DNP z max.vymeriavacieho základu takže cca 50E, nemala som robotu, lebo som chodila do školy. TEraz od 18.8.2011 mám už prácu. Ale zatial stale platim tých 50E. a neviem čo teraz viete mi poradit?

nany100
12. sep 2011

@gapa ďakujem veľmi pekne aj za to, čo si odpísala 😉 ..pp som ukončila k 31.8.2011 a nástup do nového zamest. mám od 1.9....takže to na seba nadväzuje, dovolenku som nečerpala, tú som vyčerpala pred nástupom na prvú MD...predpokladám, že tp bude stanovený na 18.5.2012...posledná ms mi začala 11.8.

lucik106
12. sep 2011

Ahojte baby. prosím vás o radu. Platím si 29,48 € dobrovoľné sociálne poistenie, iné poistenie neplatím ani nikto za mňa neodvádza v sociálnej poisťovni v októbri budem mať zaplatených 10 plných mesiacov. ak by som išla na rizikové tehotenstvo a odniesla papier od lekára do poisťovne tak mi budú platitť z dobrovoľného poistenia a bude mi chodiť aj rodičovský príspevok, ktorý poberám na staršiu dcérku? alebo mi rodičovský ke´d budem na maródke stopnú? a keď budem na materskej bude mi plynúť aj materská dovolenka z dobrovoľného poistenia aj rodičovský príspevok na staršiu dcérku? alebo len materská? uveďte ma prosím do obrazu, lebo mám z toho guláš... 😉 ďakujem!!!

bapi1
12. sep 2011

@lucik106 ak pôjdeš na PN, tak budeš dostávať PN z DNP + RP. Po nástupe na MD budeš dostávať len materskú, RP už nie.

gapa
12. sep 2011

@nany100
ak ti vznikol nový pp po ukočení starého, tak ti neplynie ochr. lehota (jedine ak by sa prekrývali pp a si čerpala tú dovolenku pred ukončením pp a ...)

alubinka
12. sep 2011

ahoj @gapa, vedela by si mi prosim poradit? vidim ze sa vyznas, klobuk dolu..
teraz som na rodicovskej s 18mesacnou dcerkou.. od oktobra si planujem zacat platit DNP v plnej vyske.. tj v juli 2012 splnena podmienka 270dni.. niekedy v auguste by som uz chcela ist ako tehulka na PN.. avsak predtym by som sa musela vratit do prace.. ratam vsak s tym ze len na par dni, maximalne tyzden! (uz s vedomim ze som tehu) umoznuje mi to zakon? alebo musim odpracovat urcitu dobu aby som mohla cerpat maximalnu PN, a dalej samozrejme matersku z DNPo?

nany100
12. sep 2011

@gapa a čo to presne znamená?...teraz som čítala, že v novom ZP, čo platí od septembra je aj to, že pokiaľ je tehotná žena v skúšobnej dobe, tak ju zamestnávateľ nemôže prepustiť bez udania dôvodu a tým dôvodom nesmie byť tehotenstvo. Výpoveď musí byť daná písomne a uvedený konkrétny dôvod prečo, inak je neplatná...

skajkaze
12. sep 2011

@gapa Prosím o radu,som DNP,čerpala som z toho PN počas tehotenstva,materskú a keď som bola chorá počas rodičovskej dovolenky,tak aj vtedy.Viem,že sa môže čerpať cca 52 týždňov...Moja otázka je-Malá bude mať za 11mesiacov tri roky a v prípade,že by som chcela potom druhé dieťa,mohla by som čerpať z DNP normálne od znova,alebo mi vyrátajú ešte koľko týždňov si môžem vyčerpať,alebo tam musí byť určitá pauza?DNP si platím non stop už tretí rok,tak neviem.Ďakujem

mima595
12. sep 2011

@skajkaze - tych 52 tyzdnov sa sleduje v kuse..
tz. že ak si PN v kuse 52 tyzdnov, potom už dalsiu PN cerpat nemožes, znova musis mat splnenych 270 dni...
ale ked ty si cerpala PN v priebehu tych 3 rokov. a nie v kuse 52 tyzdnov, tak možes cerpat PN dalej...

skajkaze
12. sep 2011

@mima595 Jej,dakujem za odpoveď a ak môžem ešte by som sa chcela spýtať,keď by som si potom pred tehotenstvom chcela zvýšiť vymeriavací základ,čo mám urobiť,zrušiť to a na novo založiť?díky

mima595
12. sep 2011

@skajkaze - teraz tazko radit, lebo od noveho roka sa vraj chystaju zmeny....tak len sleduj temu, a ked budu blizise informacie, lepsie sa radi...zatial sa ani nevie, co presne sa schvali, takže je vela keby....

skajkaze
12. sep 2011

@mima595 ďakujem a nevieš mi náhodou povedať,či sa zmeny chystajú aj čo sa týka poistenia v nezamestnanosti?Kedy má bať tá schôdza ☹ ?

mima595
12. sep 2011

@skajkaze - ano, zmeny sa budu tykat celkovo dobr. poistenia ☹ ...a schodza neviem

peggi
13. sep 2011

ahojte. Ja si platím DNP od apríla 2011. Snažíme sa otehotnieť. Som na RD, syn bude mať vo februári 2012 tri roky. Zamestnávateľa nemám,nakoľko mi po skončení prac.pomeru na dobu určitú v auguste 2008 nepredĺžil zmluvu, keď sa dozvedel,že som tehotná.Preto som si začala platiť DNP,aby som aj pri druhom bábätku mala nárok na materskú. Neviete,aké zmeny sú v návrhu?

bapi1
13. sep 2011

@peggi uz to tu bolo niekolkokrat pisane,skus si prelistovat par stranok nazad-gapa alebo niektora ina holka tu o tom pisala.

anulka210
13. sep 2011

ahojte, chcem sa spytat. Som zamestanana uz vyse 6 rokov a teraz by som si chcela platil dob.poistenie v nezamestnanosti. Moja mesacna HM je cca 500 eur. Z akeho vymeriavaceho zakladu si to mam platit? vdaka

elinocka
13. sep 2011

ahojte, od dnes som nezamestnanana, skoncila mi doba urcita.Zamestnana som bola presne 1 rok.Zaregistrujem sa na urade prace a chcem ist na PN-ku. Chcem sa opytat ,ako to bude s platenim mojej PN-ky?Mala by som sa dat dobrovolne nemocensky pripoistit,aby som si zvysila vysku PN? Z akeho vymeriavacieho zakladu?vopred dakujem za odpoved

stitch30
13. sep 2011

ahojte. Chystám sa prihlásiť sa na DNP,ale práve tu čítam o nejakých chystaných zmenách od r2012.Som už 8 rokov zamestnaná a chcela by som si iba doplácať DNP do max. vymeriavacieho základu, lebo na druhý rok tak v júny by sme sa chceli začať snažiť o mimi a mám prácu pri ktorej chcem radšej využiť byť PN počas tehotenstva , ale teraz neviem či si to mám začať platiť už teraz alebo počkať až od nového roku na tie zmeny.Ďakujem za rady

peggi
13. sep 2011

Precitala som si navrh na zmeny ohladom DNP od 1.1.2012. Ak som to spravne pochopila,tak v mojom pripade [som na RD a nemam zamestnavatela} si budem moct nadalej platit DNP a budem mat aj narok na matersku z tohto poistenia,ale zmena bude,ze si budeme musiet platit cely balik so sadzbou 19 percent a nie 4,4 percenta ako je tomu teraz. Dievcata, ktore do toho vidite lepsie ako ja, poradte. Tych 19 percent sa bude platit z tych istych vymeriavacich zakladov ako doteraz? Lebo ja si platim momentalne z najvyssieho vym. zakladu,co je mesacne 49,13 eur a nie je to malo. No ak navrh od januara prejde,tak 19 percent z najvyss.vym.zak. bude omnoho viacej ako len 49,13 eur. To si uz neviem predstavit,ako zvladneme platit.

smajli
13. sep 2011

ahojte...peggi,kde si nasla na nete navrh na zmeny ohladom DNP od 1.1.2012? aj mna tato tema zaujma.....dakujem

peggi
13. sep 2011

@smajli prelistovala som si tuto temu o par stranok navyse,baby tam dali link. Len neviem,ci som dobre pochopila tie percentualne sadzby,som z toho jelen.