Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
29. okt 2012

@aankaa tak nech sa opyta rovno pri vchode prveho cloveka, ktoreho uvidi, kde ma ist 😉

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 ahoj, staci do 8.11. 😉

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 Fuuuu to som si vydychla....dakujem za odpoved 🙂 a este jedna otazka aby som mala ja matersku aj z dnp musim ist na matersku 6 tyzdnov pred porodom alebo moze byt aj 8 tyzdnov?datum porodu mam 22.4.2013...kedze som v ochrannej dobe?...inak pytala som sa na tie vychadzky co ste tu pisali a dr.mi povedal ze su jednotne pre kazdeho 😕 od 7:00-9:00 a od 15:00-17:00....

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 nemas zac 😉 ano, musis ist presne 6 tyzdnov vopred, teda ak mas termin 22.4., na MD musis ist 11.3.
vychadzky dava asi tvoj dr. vsetkym pacientkam rovnako, nie je to jednotne pre vsetkych. kazdy lekar ich moze dat ako chce. zvycajne sa dava dve hod. doobeda, dve poobede. ale moze dat aj viac. a v case na akom sa dohodnete. tie vychadzky od 7-9 su ti asi nanic, ze? 😅

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 😀 asi tak dajako rano mi je zle a pokial to neprespim tak mi je zle cely den 😠 takze rano mozem mat 7-9 akurat tak na WC vychadzku....hmm to ako mam urobit ked mam napisane od gyn.ze odporucam PN do 32tt...?( a mne vyslo ze pise ze je to tyzden 8 tyzdnov pred porodom) ze pri PN je to tak ze na matersku nastupuju mamicky skor a to 8tyzdnov pred....vypisuje ma pn obvodny na odporucanie gynekologa....A niekde som citala ze diagnoza sa nemoze menit pocas pn lebo sa to berie ako nova PN-nka?cize ked by ma dr.vypisal na zlomenu nohu v tehotenstve a po Dvoch mesiacoch by bol dovod na Pn iny tak co?uz to nieje nepretrzita PN,alebo je to blbost?chapes?ze ked som na Pn tak s touto diagnozou musim byt az do konca,aby mi to platilo aj z DNP?

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 😀 hadam ta tie ranne vychadzky na wc coskoro prejdu 😉
odporucat moze 32tt, aj to viacero gynekologov tak robi, ale nie je podmienka nastupit 8 tyzdnov vopred. mozes nastupit normalne 6 tyzdnov vopred. urcite sa nedaj odbit, lebo nedostanes matersku z dnp. povedz dr., preco musis ist 6 tyzdnov vopred, isto ti vyjde v ustrety 😉
a PN tiez mozes menit, nemusis byt na tejto PN az do konca tehu, mozes ju ukoncit a ist na novu aj so zlomenou nohou 😉 😀 stale budes mat narok na PN z DNP a potom na matersku 😉

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 no to dufam aj ja...ked rano vstavam tak je to hrozne ale ked pospim tak je to ok 🙂 A komu mam povedat obvodakovi alebo gynekologovi?.....a moze to byt tak ze teraz by som bola s nohou a bez toho aby som Pn rusila tak mozem pokracovat po vylieceni s inou diagnozou?

aankaa
29. okt 2012

@janka9900 no ved to povedala aj ona, ze sa spyta a oni jej to uz povedia. Ale nebude problem to ze to nedonesiem ja osobne Ze?

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 gynekolog ti bude potvrdzovat ziadost o materske, tak jemu potom povedz 😉 PN ti moze nechat bezat tu istu, ale je to ozaj jedno, aj keby ju chcel ukoncit a dat novu, stale budes mat narok na pn z dnp 😉 akurat prve tri dni pri novej PN by si mala 25% z VZ, nie 55% 😉

janka9900
29. okt 2012

@aankaa urcite nebude problem 😉

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 Dakujem,dakujem.....inak nejde mi do hlavy ze preco to musi byt 6 tyzdnov a nemoze byt 8....sak pri DNP a ochrannej dobe sa berie datum porodu vsade sa pise.ze v tej ochrannej musim porodit ........takze aby som mala ulpne jasno vies mne musis po lopate prepac 😒 ...Pn moze byt bez ukoncenia ta ista a mozu byt rozne diagnozy bez toho aby sa rusila Pn a zacala nova?to znamena napr. diagnoza zlomena noha,potom chripka a nakoniec rizikove a to vsetko v jednej Pn bez ukoncenia?

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 jednoducho to musi presne na den 6 tyzdnov pred terminom v ochrannej lehote, neviem ti dat nijaky link, ale je to tak 😉
a ano, ta PN moze byt takto, ked to doktorovi vadit nebude, tebe to moze byt jedno 😉

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 oki dakujem takze som o nieco mudrejsia 🙂 ...len teraz rozmyslam ze ako to urobim lebo ja mam tuto pn u obvodaka a ked budem chcet aby mi gynekolog vypisal Pn tie zbytne dva tyzdne,tak budem musiet ukoncit Pn u obvodneho a utekat pre Pn gynekologovi.Alebo myslis ze to mozem urobit aj takto, ze obvodnemu poviem ze nech ma este necha na Pn tie dva tyzden a poviem dovod a potom pojdem ku gyn.a poviem ze obvodak ma este nechal na Pn ,ze na matersku nech ma vypise az potom (to je 6 tyzdnov pred) ....(lebo lepsie si rozumiem s obvodnym ako s gyn....) co ty na to?

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 ved im obidvom povedz, preco potrebujes ist 6 tyzdnov vopred a ostan PN pri obvodnom az do nastupu na matersku 😉 nemozu ta donutit, aby si isla na matersku 6 tyzdnov vopred. je to tvoja vec, kedy sa rozhodnes 😉

dreamer1
29. okt 2012

@janka9900 8 tyzdnov vopred si myslela vsak?ze ma nemozu donutit....Dakujem velice aj za trpezlivost v odpovedani 😵 dakujem si zlata....

janka9900
29. okt 2012

@dreamer1 jj, 8 som myslela 😅 😀 nemas zac 😉 prijemne tehulkovanie 😉

michaelamia1902
30. okt 2012

@janka9900 ďakujem za vysvetlenie do konca roka si to budem platiť idem teraz na PN tak do 9tt no a potom sa uvidí. Ak budem naďalej PN až do nástupu na materskú tak platiť nebudem a potom neskôr po materskej si budem môcť uplatnit OCR aj zDNP ale asi už len z minima ked si to aktualne nebudem platit a prihlasim sa len den pred ocr alebo pn.Je to tak spravne?

jankasz
30. okt 2012

Ahojte,prosim vas neviete mi poradit kolko mam zaplatit od 22.10 do konca oktobra za DNPO...volala som na socialnu poistovnu a nevedela mi to povedat,ze si to mam vyratat na kalkulacke,ale ja sa neviem z toho vysomarit...Dakujem 😅

elise
30. okt 2012

@jankasz ak zaplatiš plnu sumu potom môžeš požiadať o vrátenie preplatku ale sumu ktoru platiš si vydel 31 to je počet dni v oktobri a vyjde si na den to čislo vynásobiš 22 a zaplatiš

lucya89
30. okt 2012

@jankasz
@elise plna suma ktoru platis delene 31 dni a vynasobis 10timi.. ak myslis vratane 22 tak 10 ak bez 22 tak len 9

elise
30. okt 2012

@lucya89 rataju sa kalendárn dni nie pracovne

lucya89
30. okt 2012

@elise no ved ja som ratala kalendarne... lenta pani chce od 22 do konca mesiaca.. nie do 22! precitaj si poriadne prispevok !

elise
30. okt 2012

@lucya89 potom to nedáva logiku lebo ak si plati do 22.10 tak to za oktober komplet je celá suma ale možno sa len 22.10 prihlásila ale nmusiš dávať výkričniky za svoj prispevok.

lucya89
30. okt 2012

@elise no tak ja len som citala prispevok ako sa pani na to pytala.. tak som jej odpovedala.. . ci sa prihlasila teraz alebo jej uz konci dnp neuviedla.. mozno bola do 22dna PN .. ja neviem.. a co vykricnik znamena nieco zle? ja len hovorim, ze si pozri lepsie prispevok. 🙂 (vykricnik som myslela ako upozornenie)

b.bardyova
30. okt 2012

Ahojte kocky, chcem sa spytat, chcela by som si platit DNPO ale kolko je splatka na mesiac..z coho sa urcuje ?? a co ked nesplnim tych 270 dni a otehotniem skor ?

elienka
30. okt 2012

@b.bardyova ahoj, prečítaj si tento článok. DNP sa platí z vymer. základu, ktorý si sama určíš, a z toho sa vypočíta percento poistenia. Min. čiastka na platenie je cca 120 eur ( materská je potom cca 220 eur) a max. kedy sa to ešte vyplatí je 405 eur mesačne (materská je potom cca 750 eur). viac v článku. http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

ak otehotnieš skôr, alebo porodíš skôr a nesplníš podmienku 270 dní, nedostaneš žiadnu materskú- bez ohladu na to koľko si zaplatila, a dostaneš len rodičák odo dňa pôrodu (ak teda nie si zamestnaná a si len doma -ak si zamestnaná situácia je trocha iná)

adrikanatasa
30. okt 2012

ahojte, baby ak som v čase zániku DNP tehotná tak možem ísť na PN hocikedy počas tehu alebo do 7 dní od ukončenia DNP? ďakujem

janulap
30. okt 2012

@adrikanatasa hocikedy pocas ochranej lehoty.

adrikanatasa
30. okt 2012

janula ďakujem 🙂 aspoň nejaká dobrá správa 🙂

janka9900
30. okt 2012

@michaelamia1902 ahoj, ano, je to spravne 😉 ak by ti poistenie trvalo do konca materskej a odhlasila si sa, mala by si sedem dni na nastup na PN, OCR, bola by ratana z VZ, z akeho si teraz prihlasena. po 7 dnoch by si sa musela prihlasit-odhlasit a bola by z minima 😉