Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jankohrasko
30. dec 2011
zuzula77
30. dec 2011

@elise este raz, teoreticky - som platcom DNP, mam uhradenych 270 dni, tj.j mam narok na "vyssiu PN ku" ako normalne a tak chcem vediet, ze kolko je to tych 55 ¨% z denneho vymeriavacieho zakladu, ako pise zakon v pripade platcu DNP

elise
30. dec 2011

@zuzula77 ja som na PN u zamestnávateľ aj z DNP ešte mi rozhodnutie neprišlo malo by mi každým dnom prísť ale mala by som mať maximánu PN dávku čo 55 % denneho vymeriavacieho základu čiže maximálny vymeriavaci základ vydeliš 30 dnami to je priemer na jeden den a z toho 55% x počet dni PN (kalendárne) a vyjde ti suma

olinka166
30. dec 2011

@jankohrasko tá tabulka platí na tento rok 2011

betyna8
30. dec 2011

@zuzula77 zalezi z akeho vymeriavaceho zakladu si platis,ak napr. z 1000 €,tak si vyratas 55%,co je 550 € a deleno napr.30 dni,to je 18,33 evri na den

jeny
30. dec 2011

ahoj baby, ja mam podmienku 270dni uz davno splnenu a uz 2,5roka sa snazime o mimi ak by sa nam konecne v januari zadarilo tak viem ze by som bola este v ochrannej lehote a matersku by som mala z dnp ale co v pripade ak by som potrebovala ist na pn? DNp mi zanikce 1.2 a na pn mozem ist iba do tych nasledujucicha 7 dni? Co ak by som nesla ale v priebehu tehu by bola pn potrebna tak uz by mi ju nepocitala z dnp???

mariynka
30. dec 2011

@elise a ten vymeriavaci zaklad mam spocitat z prace,aj DNP? a hrubu mzdu z prace??? 😅 😅 😉

zuzula77
30. dec 2011

@elise dik, uz som v obraze a kocky, je dlzka poberania PN dako casovo obmedzena?

lienka.7
30. dec 2011

@elise
hej??? toto som nevedela 😉
a to len tak dam v praci???

mariynka
30. dec 2011

@betyna8 ja si platim DNP z 500eur, 55% je 275eur deleno 30 je 9,1eura na den,ale mne napisali, ze prve tri dni mam 2,5eura na den a potom nieco vyse 6eur,cize to nejako nevychadza 😒 😒 😒

elise
30. dec 2011

@zuzula77 rok môžeš byť na PN

elise
30. dec 2011

@lienka.7 ano dáš to učtovníčke

elise
30. dec 2011

@mariynka 9 € máš v hrubom a vymeriavacie základy sa spočítaju ale prvých 10 dni z jednej PN ti platí zamestnávateľ sociálka začína až od 11 dna z druhej PN máš od 1 dna cez sociálku

mariynka
30. dec 2011

@betyna8 ...alebo to mam tak za to, ze nemam splatenych 270dni? 😉

jankohrasko
30. dec 2011

@olinka166 aha, vidis, ale podla mna plati od 1.1.2012, pre rok 2011 bol max. VZ 1116 e

betyna8
30. dec 2011

@mariynka ,pn-ka sa vyplaca asi inac, ako nemocenske pri nastupe na matersku.. . 😕

sendynka01
30. dec 2011

Ahojte, ma tu niekto skusenost aj ako SZCO na materskej? Ja som pocas materskej zrusila zivnost,este v roku 2010 Stale som na rodicovskej. Tym padom spadam do akej kategorie? Nezamestnana? Ak si dam v januari DNP a zacnem platit hned s maxima , bude sa to vztahovat aj na mna? Mozno hlupa otazka, ale nikde som nevycitala nic konkretne na moj pripad. Dik.

adulka72
30. dec 2011

Ahojte, dobre som to pochopila - že ak sa do 31.1.2012 prihlásim na dobrovoľné nemocenské z maxima, tak do 270 dní si to budem platiť a v priebehu tých 270 dní otehotniem, tak budem mať materskú z maxima???

nevesticka21
30. dec 2011

ahojte, ja som tiež SZČO a platim si DNM v plnej výške 49,13 od aprila 2011. teraz 31.12 mi teda uplynie 270 dni. som tehotna začinam 4mesiac a od januara 2 idem na PN. Viem, že na matersku mam narok lebo som v tej ochrannej lehote ešte ale ako je to s PN? budú mi ju platit z DNP? ostat PN až do nastupu na matersku aby nezaniklo?mate niekto skusenost?

domeli
30. dec 2011

@adulka72 áno

ludmilaka
30. dec 2011

@mariynka Dobre píšeš, ja som začala DNP v auguste 2010, v decembri 2010 som ostala PN a pokiaľ si dobre pamâtám prišla mi PN aj z práce aj z DNP. Len ma tiež zmiatlo čo sa písalo.

zuzula77
30. dec 2011

kocky *** vsetkym Vam prajem veseleho Silvestra, nech sa dari, nech su vsetci Vasi milovani zdravi a nam cakatelkam na DELI nech to v tom Novom roku vyjde, kludne aj dvojmo 😀 **** majte sa, citame sa o rok 😉

veronka
30. dec 2011

@kocica43 tak od 26 oktobra sa ti zacalo ratat novych 270 dni, a to mas cas na otehotnenie

andreaspilova
30. dec 2011

Ahojte, vedel by mi niekto poradiť? Moja otázočka:

1. Keby som si začala platiť DNP z minina, materská by bola cca 220e. Správne?
A k tejto sume by sa mi aj prirátala čiastka cca 190e? (vzhľadom na to, že som nikde nepracovala, tak štát dáva tých 190e ako pri rodičovskej dovolenke). Alebo mám rátať iba s tými 220 eurami? Ďakujem.

majinka81
30. dec 2011

@oskvarka Dakujem si zlatá. Presne toto som potrebobala vedieť. 😉

kocica43
30. dec 2011

@veronka ja uz som tehotna. ja som si to dala preto aby som splnila 26 tyzdnov, ktore mi aj vychadzaju do nastupu na matersku

adulka72
30. dec 2011

Toto som našla na stránke Soc. poisťovne:
S cieľom zachovať princíp právnej istoty novela upravuje výnimku, keď dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, ktorej vzniklo dobrovoľné nemocenské poistenie pred 1. februárom 2012, toto poistenie trvalo k 31. januáru 2012 a k tomuto dňu nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia, bude toto dobrovoľné nemocenské poistenie pokračovať aj po 31. januári 2012, a to až do dňa podania odhlášky z dobrovoľného nemocenského poistenia, ale najdlhšie do dňa, v ktorom získa 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia. Získaním 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia jej poistenie zanikne zo zákona. Zároveň upozorňujeme, že takáto dobrovoľne nemocensky poistená osoba má povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie až do zániku tohto poistenia.

pancake
30. dec 2011

@andreaspilova nemôžeš naraz poberať matersku a aj rodičovsky príspevok 🙂 to sa nedá. ak ti skonči materská, potom musiš ist na socialku a tam ti budu platit 190e do ukončeneho 3.roku veku dieťaťa

adulka72
30. dec 2011

@domeli Ďakujem za odpoveď.......A všetkým želám krásneho Silvestra........

anina3
30. dec 2011

@elise prosim ta, ked som si zacala platit od novembra 2011 vratili by mi nieco?
Predtym som platila od marca 2009 do augusta 2010
Tak o tomto som vobec nevedela, ze sa to da
Aky je prosim ta postup? dakujem krasne