Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ivuss01
2. jan 2012

@gapa
@poisonblu prosim vas a neviete ci sa da z pn od jedneho lekara prehodit na pn ku druhemu dr, napriklad, v marci dnp zanikne, hned na to pn od obvodnej, a po napr mesiaci pn od gyn, ze napr pn bude vystavena od 30.3 a bude trvat do napr 20.4 ale 20.4 sa dam vypisat od gyn , bude ta druha pn vyplacana z dnp? dufam, ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne.....d.

sasettka
2. jan 2012

@dori2 dakujem... ale zas mam zmatok v tych 270 dnoch... tie ja uz mam splnene davno, kedze si dnp platim od roku 2009... tak teraz neviem, ci ta podmienka plati aj pre mna.... 😕 ci sa aj ja mozem odhlasit a nanovo prihlasit a znovu sa mi zacne ratat dalsich 270dni? no chaos ako sa patri ....

patka_1
2. jan 2012

Ahojte babulky! poradte prosim aj mne...citala som aj prispevky dozadu ale kazdy ma iny problem, nic podobne mne som nenasla takze sa musim opytat...
platim si DNP a 270 dni mi uplnynie v Marci, a potrebujem vediet ci mam pokracovat v plateni po starom ako som to robila doteraz (platim 21,34e) ? pocula som, ze ti co si to platia dlhodobo, tych sa "novinky" netykaju, ale otazka je: co je to dlhodobo? bude sa novy zakon tykat aj nas, ktory sme si DNP zriadili skor ako 1.1.2012? kolegina mi zas hovorila nieco o tom, ze ak chcem z toho nieco mat musim do konca decembra 2011 otehotniet a ak neotehotniem mam to zrusit...neviem teraz co mam spravit, zrusit, ci nezrusit? nepotrebujem aby ked budem platit len tych 21,34e mi tam vznikali nedoplatky alebo co, nie ze mi o 10 rokov pride domov papier ze mam zaplatit milion 😒 😠
citam tu nieco o tom,ze sa baby idu znovu odhlasovat a prihlasovat...??...akoze fakt teraz neviem...

silviabn
2. jan 2012

@emogeon PN sa rata prve 3 dni 25% a ostatne dni 55% z VZ.

oskvarka
3. jan 2012

@maminka142 ak niesi tehotna oplati sa ti odhlasit a prihlasit, mozes sa hned prihlasit z maxima ale narok na maximum ti zacina az po 26 tyzdnoch nepretrziteho platenia (dovtedy ak uz si dakedy poistena bola a spolu mas 270 dni zaplatenych za posledne 2 roky mas narok len na davku z minima) = ale kedze tehotenstvo trva dlhsie ako 26 tyzdnov tak materka uz by ti na 95 percent vysla z maxima (ak neotehotnies hned po prihlaseni a neporodis extremne skoro)
ochranna lehota zacina az ked ti poistenie skonci a dovtedy treba otehotniet... t.j. ak sa nanovo prihlasis v januari tak poistenie ti skonci v oktobri dovtedy musis otehu a odvtedy zacina platit 8 mesacna lehota
@majolenka11 ak mas splnenych 270 dni a k 26.12 aj 26 tyzdnou od posledneho prihlasenia tak tvoje poistenie bude trvat este 88 dní od 26.12 (nechce sa mi to preratavat) a potom samo zo zakona zanikne... dovtedy by si mala otehotniet
@chlpacik to neviem ako je to s tym menenim VZ ja by som sa radsej dala rovno z maxima..
@ingulka85 napis mi IP nechapem celkom tie tvoje datumi nesekla si sa niekde?

oskvarka
3. jan 2012

@patka_1 zmeny sa tykaju uplne vsetkych.. ak si sa prihlasovala v juny tak 270 dni ti uplynie v marci a nikdy predtym si nebola prihlasena na DPN tak ak chces z toho nieco mat musis otehotniet do toho marca (konkretne do toho konkretneho dna kedy ti to uplinie) tym dnom ti poistenie podla novely zo zakona zanikne (lebo zaroven uz bude trvat aj 270 dni od posledneho tvojho prihlasenia na DPN) pokial planujes otehotniet a niesi si ista ze sa ti to do marca podari mas este moznost sa do 31.1 odhlasit a na dalsi den prihlasit (cim sa poistenie prerusi) a budes si ho moct podla noveli platit este 270 dni od posledneho prihlasenia teda do oktobra 2012 a dovtedy budes musiet otehotniet...ale je to trochu loteria lebo ak neotehotnies dovtedy tak dalsia sanca platenia podla stareho systemu uz nieje.. pre nikoho... uz budes mat jedine moznost platit podla noveho tie velke balicky... (vraj sa tam bude dat aj nadviazat na toto predchadzajuce poistenie aby bolo nepretrzite ale neviem to isto)
nedoplatkov v tomto smere sa bat nemusis oni ta automaticky na ten balicek neprihlasia musis to spravit ty.. ak to neurobis poistenie ti podla noveli zanika zo zakona= nemusis sa ani odhlasovat

oskvarka
3. jan 2012

@sasettka mozes to su dve rozne veci len je tam rovnake cislo ;)

oskvarka
3. jan 2012

@peuska ked si to budes platit a otehotnies dovtedy kym prejde 270 dni od tvojho posledneho prihlasenia v oktobri tj do nejakeho juna tak budes mat max. matersku... je to trochu loteria... ak neotehotnies tak uz nic... jedine ze by si sa teraz este odhlasila a prihlasila a tym by si si moznost platenia po starom a teda aj otehotnenia ku tomuto poisteniu predlzila do oktobra 2012 ... (teda ak uz niesi tehotna lebo ak si tak uz si to nemen teraz a vsetko bude ako ma byt 😉 )

oskvarka
3. jan 2012

@vladkapd no ak si nikdy nemala DPN tak prave na PNku to moc vyuzit nevies lebo ak teraz zacnes platit mozes platit len 270 dni a to su prave tie dni ktore potrebujes aby uplynuli k tomu aby si mala narok.. po ich uplinuti by si mala moznost 7 dni (ochranna lehota pre chorobu) nastupit na PNku a cerpat ju z DPN... skorej sa ti to da vyuzit na tu vysiu materksku.. ak sa teda do 31.1 prihlasis tak ak otehotnies do oktobra tak budes mat vysiu matersku a tiez sa ti ochranna lehota bude ratat aj na nemocenske 8 mesiacou kedze budes tehotna...

oskvarka
3. jan 2012

@nevesticka21 podla mna mas narok ak si tehotna teda nie len teraz do 31.1 ale aj potom lebo kedze 31.1 ti poistenie zanikne v case ked si tehotna tak sa ti ochranna doba na nemocenske predlzuje na 8 mesiacou.. ale prakticky neviem ako sa to dokladuje na SP

anittka
3. jan 2012

Ahojte potrebovala by som poradiť, chystáme sa s mm na druhé dieťa ale potrebujem získať maximálnu materskú lebo živiť 2 deti len z rodičovského by bol riadny záhul nakoľko ja nemám nárok na materskú kvôli tomu že som bola nezamestnaná a teraz som na RD. Ked som vás dobre čítala tak je potrebné sa prihlásiť do 31.1 a potom mám 270 dní na to aby som otehotnela? Je to overené že to bude takto fungovať? A koľko treba byť tehotná v čase zániku DNP, to je jedno? Inak ak tomu dobre rozzumiem tak ak chcem aby som dostala materskú tak potrebujem aby mojim rozhodovacím obdobím bol rok 2012 a tak treba mi otehotnieť tak aby sa dieťa určite narodilo až roku 2013, dobre to chápem? Ďakujem za odpovede

sasettka
3. jan 2012

@oskvarka dakujem 😉

dori2
3. jan 2012

@sasettka presne tak. ak sa odhlasis a znova prihlasis, zacne sa ti znova ratat tych 270 dni. a budes v podstate v tej istej situacii ako ja 🙂

majolenka11
3. jan 2012

@oskvarka
ja som bola poistená v tychto datumoch 1.6.2009-26.5.2010
a teraz najnovšie mam poistenie od 27.06.2011 ktoré mi trvá,
len pre ujasnenie niekoľkych vecí to poistenie mi potrvá do 23.3.2012
alebo sa mi ukončí k 31.1.2012? a potom mam 8 mesiacov ochr. dobu?

alebo ak sa odhlásim k 30.1.2012 a prihlasim na novo 31.1.2012
pôjde mi nove poistenie podla stareho zakona čize musim mat
ku dnu pôrodu splnenych 270 dní za posledné dva roky (čo bude 1.juna), a mi stačí
platit si 26 tyzdnov ( čo bude 31.7.2012) od posled. prihlásenia čo mi uplynie na vznik materského a potom po (31.7.2012) sa môžem odhlásit a začne mi plynut 8 mes. ochr. doba?

dufam že som to už dobre pochopila 😀

oskvarka
3. jan 2012

1. trva ti do 23.03.2012 a az potom zacina lehota 8 mesiacov je ale len vtedy ak uz budes tehotna

2 odhlasit a prihlasit by si sa musela este pred 31.1 (hlavne odhlasit lebo 1 den rozdiel tam byt musi takze aspon o den skorej)
3. ano ako pises ak sa prihlasis a odhlasis tak ak splnis 26 tyzdnou a uz budes tehotna mozes sa odhlasit aj skorej ako ti uplinie od posledneho prihlasenia 270 dni .. v pripade ak uz budes tehotna tak bude na teba platit 8 mesacna lehota ale pozor na ten narok na vysiu MD lebo ten ti vznika az nastupom na MD a vtedy musis splnat tu podmienku 270 dni za posledne dva roky takze ak budes rodit 2013 tak 2009 sa ti tam uz urcite zaratavat nebude ;) .. iank presne ako pises... (teda ak si nemyslela to 1. juna ze vtedy uz budes rodit a teraz si tehotna.. dufam ze nie lebo ak ano tak potom nemusis nic riesit z odhlasovani.. sory ak si to uz pisala vysie je vas tu tolko ze sa neorientujem trochu)

henky
3. jan 2012

@oskvarka Mozem poprosit tiez o radu?....Som prave na rodicaku...od aug.2010 som si platila dnp z maxima...pocas materskej som dnp neplatil...a teraz /od novembra 2011-od nastupu na RD/ si platim dnp nadalej z maxima....ako mam dalej postupovat dalej-ak s manzelom planujeme tento rok otehotniet-a teda ak by som chcela zase ziskat maximalnu matersku...dakujem

nikush
3. jan 2012

@henky po novom su tu rozne baliky a ak budes chciet max. matersku tak cez 600eur 😠 poriesili to dementi!!!!!!!!!!!!!!

majolenka11
3. jan 2012

@oskvarka
mna len mata ten datum 23.3.2012 lebo som čitala že kazdemu začina plynut ochr. doba 1.2.2012,
v mojom pripade sa mi nerataju do 270 dni z predch. poistenia?lebo toto je pre mna dost španielska dedina ☹

nikush
3. jan 2012

na tomto odkaze si mozete precitat vsetky info o tom, co sa meni vraci SP...ak planujete este len babo, tak ak nie ste zazobanci hrubeho zrna, neoplati sa to 😒
http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

majolenka11
3. jan 2012

@oskvarka ešte by ma zaujímalo že ak by som si nechala toto poistenie do 23.3.2011 budem platit? a aku sumu?

peuska
3. jan 2012

@oskvarka dakujem velmi pekne za radu... Uz len dufat ze to stihneme 😉

nevesticka21
3. jan 2012

Dobre ranko kočky
možno mi budete vedieť poradiť, som SZČO a už mam zaplatených tých 270 dní dobrovolne nem.poistenie. Viem, že aj ked to teraz od februara rušia že na matersku mam narok lebo som v osemmesacnej ochrannej lehote. chcem sa však spytat ako je to s PN? dnes som sa zobudila a som nejaka nachladnuta, boli ma cele telo a bojim sa nech hlavne nemam teplotu lebo viem ze ziadne lieky sa nemozu teraz. ale volala som obvodnej Dr aj gynekologicke a bohuzial nikto tam nieje asi maju este volno tak neviem kto by mi vypisal PN a ci uz buduci tyzden nebude aj neskoro a zanikne mi akykolvek narok.? nieste niektora v podobnej sitacii?dakujem

elise
3. jan 2012

@nevesticka21 na PN môžeš isť ked si splnila 270 dni platenia

nevesticka21
3. jan 2012

@elise a neplati ze len do siednych dni a potom zanikne?mozem hocikedy v januari?

elise
3. jan 2012

@nevesticka21 si tehotná tak na materku máš 8 mesiacov ochrannu dobu na pN môžeš isť aj hned

nevesticka21
3. jan 2012

@elise no ved ja by som aj išla len ma nema kto vypisat tak som sa bala ze po tyzdni uz bude neskoro

elise
3. jan 2012

@nevesticka21 máš čas sa dať vypísať do konca januára 2012

nevesticka21
3. jan 2012

@oskvarka Ďakujem velmi pekne 🙂

nevesticka21
3. jan 2012

@elise tak si ma ukludnila, dakujem pekne. idem čajikovat a mate odskusane nejake homeopatika?

oskvarka
3. jan 2012

@henky mala by si sa odhlasit a prihlasit do 31.1 .. inak ti 31.1 poistenie zanikne a ak dovtedy nebudes tehotna uz nebudes mat narok na vysiu matersku.. ak sa odhlasis a prihlasis opet z maxima budes moct platit este do oktobra a budes mat aj moznost este do oktobra otehotniet potom ti poistenie zanikne a zacne plynut 8 mesacna lehota... ale upozornujem vsetkych .. je to fakt loteria lebo ak sa ti dovtedy otehotniet nepodari tak smola ... ale zase do oktobra budes este poistena aj na PNku aj ked budes mat prvych 26 tyzdnou (cca 6 mesiacou) narok len na minimalnu davku a az potom na max. ale tak lepsie nieco ako nic.. a aj na OCR