Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
20. jún 2013

@hedka17 no tak za prvé .. musíš nastúpiť presne 6t pred pôrodom ( samozrejme plánovaným )
za druhé ... žiadaš o MD z 2 poistení ... zo zamestnania predpokladám + z DNP z OL
za tretie ... pri predpoklade, že si zamestnancom .. tak sa dieťa musí narodiť najneskôr v deň plánovaného pôrodu, ak sa narodí o den neskôr .. tak nárok na MD z DNP nevznikne ... ( baby si dávali vyvolávať pôrody aby toto neprešvihli )

zalka
20. jún 2013

@st2 určite je to tak ... ako píšeš

hedka17
20. jún 2013

@zalka no ja nie som zamestnana a nebola som ani na UP nakolko pocas rodicovskej som podpisala vypoved, a potom ako je to u nezamestnanej? Ved to potrebujem vediet napisat ziadost ze sa jedna o ochrannu lehotu ci ako to je?

zalka
20. jún 2013

@hedka17 no lekár ti vystaví jednu žiadosť o MD z DNP .. a to dáš do SP .. a vybavené

hedka17
20. jún 2013

@zalka a dokedy sa to musi podat na socialku lebo ja pojdem na poradnu asi len 3 dni pred nastupom skor sa uz nedostanem

majulikcek
20. jún 2013

na dobrovolne poistenie sa musis na nahlasit hned ako otehotnes a aby si dostala velku matersku tak musis platit maximum myslim ze je to okolo 50 eur a potom dostanes pol roka materskej 600 eur

zalka
20. jún 2013

@hedka17 ved stačí tak ...

st2
20. jún 2013

@majulikcek to bolo volakedy, teraz platiť 50 EUR nestačí

moja72
20. jún 2013

@zalka ďakujem Ti veľmi pekne za radu 🙂

hedka17
20. jún 2013

@zalka dakujem

jankaferancova
20. jún 2013

@zalka ahojky,len sa chcem uistit v jednej veci,co je na tom pravdy,ze ten cas,teda tie dni co som bola na OCR ci PN sa pri posudzovani naroku na MD vylucia,co to znamena?dakujem pekne za odpoved

ella1980
20. jún 2013

Dobry den @zalka prosim SURNE o radu: manzela za tyzden vyhodia z prace, dnes to podpisal akoze "dohoda" a precitala som si tu par rad, poistit - odlhlasit, poistit na jeden den a materska vyssia o 200 e atd...prosim neexistuje nieco taketo aj pre pracujucich? Manzel bol DNP niekolko mesiacov minuly alebo predminuly rok -musim zisit - tak to by sa zaratalo len ak to bolo v poslednych 2 rokoch? keby sa teraz narychlo poistil tak co,? alebo co by sa dalo robit, nemam prehlad vobec, velmi nas to zaskocilo. dakujem za radu

zalka
21. jún 2013

@jankaferancova že ak si bola na PN napr. 50 dní v roku ... tak príjem za rok 2012 sa vydelí 315 dňami .. a nie 365 dnami .. tj. sa neprihliada na to, že si bola na PN alebo OCR ... vylúči sa tá doba ...
@ella1980 no manžel môže pred koncom PP uzavrieť DNP ... po skončení PP .. ísť na UP .. a potom do 7 dní na PN ... Pn tak dostane zo zamestnania a aj z DNP ... ale samozrejme treba zaplatiť včas odvody na DNP za tie dni od prihlásenia do nástupu na PN.

ella1980
21. jún 2013

@zalka aha vdaka. a ked nema byt preco PN? tak DNP asi je zbytocne, vsak? tak dostane len podporu 60% mzdy?

Inak rozmyslam, ze chudaci chlapi, pracuju v podstate aj na nas, ked sme doma tak oni odvadzaju odvody a nakoniec pri nich sa nejake "finty" ani robit nedaju ako pri rizikovych tehotenstvach atd...

obcansr
21. jún 2013

@majulikcek no to teraz je drahšie tych 50e už nie je ak chceš mat vyššiu materskú už musíš platit cca 400 e mesačne

lubkagro
22. jún 2013

Ahojte, som teraz na Pn do konca mesiaca, mohla by som ist na Ocr s malym na dalsi mesiac ak som prihlasena z noveho balika od oktobra ??Konci mi v auguste . Cerpat zo stareho balika ??

zalka
23. jún 2013

@ella1980 no podpora je 50% z hrubej mzdy ... nie 60% ... a jasne ak nechce ísť na PN, že je zdravý tak sa to DNP neoplatí ...

ella1980
23. jún 2013

@zalka dakujem

karinkaeich
24. jún 2013

prosim vas kocky co treba k odhlaseniu z dnp? opat vyplnit RLFO a dat odhlaska? mozete mi poslat link na tlacivo? nech na socialke potom nezmatkujem kedze doma ma bude cakat drobec. dakujem moc

anaja81
24. jún 2013

@zalka ahoj...par tt dozadu si mi radila co mam robit ak ukoncim PN a nasledne za par mesiacov pojdem na dalsiu s tym, ze otehotniem....len u nas nastalo to, ze som tehotna uz teraz cca 5-6tt a neviem ako mam pokracovat dalej, lebo som este vzdy na PN, ale od obvodnej lekarky....urcite ma moj gynekolog vypise na rizikove tehotenstvo, lebo pri prvom som mala problem....lenze to urobi az po 1.trimestry (aspon ja si myslim)...pripomeniem ti moje platenie...od konca januara 2012 som platila z maxima po uplynuti 270dni z minima a plynie mi DNP doteraz, akurat ze od 02/2013 som na PN...co mam spravit, aby som mala max. matersku?

zalka
24. jún 2013

@anaja81 hm... ostať na PN ... a ak si tehu ... tak zrušiť DNP to čo máš teraz ... a založiť DNP z maxima cez PN ... dni poistenia pôjdu ... len nezabudni aspoň raz PN prerušiť .. zaplatiť deň dva poistenie ... aby ti aj mali z akého VZ vyrátať MD ... po ukončení a začatí novej PN bude nová PN z minima ... takže to môžeš urobiť aj oveľa neskôr ... najneskôr však na konci roka ...

anaja81
24. jún 2013

@zalka a nemusim splnat 26tt pred nastupom na matersku, ze som platila z maxima aj ked ich platit nebudem, kedze budem na PN...alebo tych 26tt sa tyka len vyssej PN?...a staci sa mi prihlasit z VZ 1200eur?....som niekde citala, ze ak sa prihlasim z vyssej sumy tak na matersku je to zbytocne, lebo max. moze byt aj tak "len" cca 700eur

zalka
24. jún 2013

@anaja81 a o čom píšem?
ak teraz si na PN ...
a zrušíš toto DNP čo máš
a založíš nové DNP z maxima 1179 eur ... a niekedy čo ja viem 30.12.13 ukončíš PN a na dalšiu pôjdeš až v januári 2014 alebo čo ja viem kedy ... tak splníš podmienku 26t... a tiež aj budeš mať VZ teda to z č oho určia materskú ...
ak toto čo píšem neurobíš do 6-8t tehu tak potom už nič nerob a MD bude minimálna ....

saimaa
25. jún 2013

Chápem to správne??

čiže ak som teraz študentka a chcem mať minimálnu materskú, musím proste platiť min.270dní pred nástupom mesačne asi 130€?

A ak by som chcela mať max. materskú celý ten čas musím platiť mesačne koľko asi??? Alebo mi stačí platiť minimálne poistné, tých 130€ a potom už len poistné vo výške 414,40 eur najmenej 26 týždňov pred vznikom nároku na materské?

Ďakujem.

zalka
25. jún 2013

@saimaa ak si študentka, asi výhodnejšie by bolo pre teba sa zamestnať tak aby si mala platené nemocenské poistenie ... a po splnení podmienky 270 dní poistenia máš viac možností čo robiť ...
Resp. stačí sa prihlásiť na DNP z minima 393 eur a platiť tých 130,27 eur ... a ak by si otehotnela tak zrušiť DNP z minima a založiť potom DNP z maxima 1179 eur v cca 6-8 týždni tehu a platiť tých 414,41 eur do splnenia podmienky 270 dní kedy môžeš ísť na PN ... počas PN ak je splnená podmienka 270 dní sa potom odvody už neplatia .

anaja81
25. jún 2013

@zalka dakujem ti velmi pekne za cenne rady....a ospravedlnujem sa, ale vecer som uz bola unavena a zbytocne som sa ta pytala na to co si mi uz odpovedala...moja chyba, ty si to napisala pekne zrozumitelne, len moje bunku uz nepracovali 😀 ...este raz vdaka a pekny den 😉

kami84
25. jún 2013

@zalka ahoj, ako pozeram si tu hlavna poradkyna🙂 ak by si mala cas,tak bola by som ti vdacna keby si dala jednu radu aj mne. Akurat som sa vratila znechutena zo socilaky,kde nic nevedia,nic sa neda..nooo, som tehu a od 1.8. by som chcela ist na PN (matersku mam cca od polky septembra). Som zamestnana od r.2010 (moj prijem bol za predchadzajuci rok cca. 1050 v hrubom mesacne), plus som od nejakeho roku 2010 do 26.10.2012 bola dobrovolne nemocensky pripoistena (v roku 2012 po 15 €mesacne). Teraz by som chcela PN aj matersku z maxima (ak dobre viem tak to vychadza okolo 660 na PN a 750 na materskej). Je to u mna mozne? na socialke mi tvrdili ze nie,lebo som tychto poslednych 6mesiacov nebola pripoistena..ale ja viem,aj znama to tak ma, ze sa den pred PN pripoistila na cca.5 eur a vysla jej ta vysoka PN.. je nieco take aj u mna mozne,proste aby som mala co najvyssiu PN a matersku,ked uz som si tolko priplacala. Velka vdaka za akukolvek radu.

zalka
25. jún 2013

@anaja81 nezabudni že aspon 1 deň musíš DNP zaplatiť v roku 2013 aby bola ozaj MD maximálna ...

@kami84 ale samozrejme den pred PN sa poisti na DNP z minima 393 eur .. zaplatíš 4,50 eur .. a máš nárok na PN z DNP ... a detto potom aj na MD z DNP ... na sociálke klamú len sa tak práši ... a nezabudni sa po skončení MD pred nástupom na RD z DNP odhlásiť aby si nemusela platiť ... a vždy ak budeš potrebovať ísť na PN počas RD cca 15 mesiacov od skončenia DNP tak sa môžeš takto nahlásiť a ísť na PN ...

mariro
25. jún 2013

@zalka prosim o radu.Dnp si platim nepretrzite od 2010.Bola som na rizikovej PN a potom MD a znova rizikova PN a znova som na MD.V roku 2012 som bola prihlasena z minima,davky PN boli z maxima z predchadzajuceho roka.10.12.2012 som ukoncila PN a aj DNP z minioma a prihlasila som sa na 2 dni z maxima a od 14.12.- som nastupila na MD.Matersku mam tiez z max,lebo mi stacilo DNP z minima kedze som mala VZ aj z prace a dokopy sucet bol takmer maximum.Spravila som aj platbubu samozrejme z maxima za tie dva dni v 12/2012.Takze teraz mi plynie doba z maxima pocas MD,ta mi skonci 8.8.2013,teda 9.8. nastupujem na RD.Planujem zaplatit znova z maxima 2 dni a pojdem zrejme ihned na PN kvoli krizom,lebo zdravotny stav to vyzaduje.Takze PN by mala byt z maxima,ano?Ak by som tento rok 2013 vydrzala v tomto postaveni a v januari spravila zmenu na minimum,tak aj v roku 2014 by som mala davky pripadne z maxima?
PN alebo OCR?
Dakujem za radu a odpoved.

kami84
25. jún 2013

@zalka to skutocne? lebo ja som sa dnes skoro rozplakala,ze 2roky som si to platila a zrazu sa to neda:( takze budem mat PN cca.660? huraaa! v tom momente ako mi pride rozhodnutie zo socialky tak pojdem tej dotycnej za priehradkou nadat aka je neludska..dakujem kraaasne