Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

centik
8. jún 2011

ahojte,
viete mi niekto poradit do kolkych dni treba doniest alebo poslat OCRku na socialku a ked mam aj jej ukoncenie to mam poslat az po datume ukoncenia alebo rovno aj so zaciatkom OCrky? niesom zamestnana platim si dobrovolne

mima595
8. jún 2011

@centik - u nas staci, ked donesiem OCR po ukonceni...vsetko spolu

natyi25
8. jún 2011

@gapa vedela by si mi prosím poradiť? od 11.10.2010 si platím DNP, termín pôrodu mám 19.12.2011, odchod na materskú 7.11.2011. Dalo by sa nejako využiť to, že si DNP budem platiť do pôrodu dlhšie ako 270dní?
+ keď som si začínala platiť DNP, materské bolo 55%, teraz sa zvýšilo na 60%, myslíš, že má význam (ak by som stihla urobiť zmenu 26týždňov pred pôrodom (teraz to vychádza že som 27týždňov) vo výške poistného na maximum? chcela by som z toho vyťažiť už maximum, keďže si budem DNP platiť do pôrodu viac ako 270 dní. Ďakujem za odpovede na moje zvedavé otázky, resp. rady ako vyťažiť 😉

lisian
8. jún 2011

ahojte 🙂 tiez som si zalozila DNP na najvyssi vymeriavaci zaklad koncom aprila a chapem ze ho musim platit 270 dni, aby som mohla potom cerpat vyssiu matersku, ale presne to iste je to s PN? ak sa nam konecne podari splodit, tak je u mna riziko, ze pojdem na PN. Takze na to aby mi socialna poistovna zacala vdaka DNP vyplacat Pn z toho najvyssieho VZ tiez musim pred tym platit 270 dni?

A suhlasim s niektorymi babami co tu pisu, ze tie osoby kompetentne na SP vobec nevedia o tom informovat aspon v nasom meste. Nevedia o tom ani prd a kazdej povedia inak. Napriklad mojej kamaratke povedali, ze pred materskou 270 dni musi platit aby mala vyssiu ale ze na PN aj keby isla hned na druhy den tak dostane vyssiu. A pritom je tu toho vela napisaneho, ale skor chapem ze tiez az po tej lehote.

lilyen2011
8. jún 2011

@natyi25 DNP musí trvať minimálne 28týždnov pred pôrodom z toho istého základu. zároveň musí byť žena poistená zo zákona min 2roky pred pôrodom a odvody (buď DNP alebo ako zamestnanec) 270dní... treba však vždy počítať aj s prípadným predčasným pôrodom!! môj príklad:
1. pri synovi som to mala takto: v septembri som sa zamestnala (2.9) no v októbri som zistila, že som tehotná...bola som ešte v skúšobnej dobe a tak som sa zo zdravotných dôvodov a aj kvôli tomu aby ma nevyhodili dala PN (zamestnávateľ za mňa platil odvody = 270dní by som spĺňala) lenže ma v januári prepustili (dodnes neviem prečo ale aj tak mi vo feb. končila prac. zmluva) v poisťovni mi "poradili", že sa mám DNP, aby som mala nárok na materské, že to stíham... lenže ma NEUPOZORNILI, že keď idem na DNP z nového základu ("dajte si to z tej najvyššej čiastky, aby ste mali vyššie materské") !!!! tým, že som si dala nový základ sa mi prakticky vynulovali odvody od zamestnávateľa (nie tých 270), ale 28týžňov, ktoré musia mať v poisťovni pre výpočet materskej!!! t. j., že pred termínom pôrodu som sa toto dozvedela a hrozilo mi, že budem mať síce materskú, ale ako základ pôjde MINIMÁLNA MZDA! - radšej som išla na rodičovský, nakoľko bol vyšší

takže pozor!!!

2. už som vedela, že chcem 2dieťa tak som sa DNP poistila ešte pred otehotnením. Platila som to presne 12mes +/- pár dní, až do dňa, kedy mi prišlo rozhodnutie o tom, že mám schválenú materskú - na to si tiež treba dávať veľký pozor!! ak sa odhlásiš z DNP predtým, než máš v ruke rozhodnutie o schválení materskej môže sa stať, že si platila zbytočne!!

- neznamená, že keď ťa lekárka napíše na materskú napr. 1. 9 tak ty sa 1.9 pôjdeš odhlásiť! radšej počkaj tých pár dní kým ti príde ten papier, než by si mala ostať na almužne v podobe 190eur 🙂

držím palce, nech ti to výjde tak ako dúfaš a ak máš nejakú otázku, alebo si niečo nepochopila a chceš sa spýtať konkrétna kludne cez IP napíš a poradím. Mám s tým totiž aj negatívne aj kladné skúsenosti a naštudované to mám tiež poctivo 🙂)

lisian
8. jún 2011

@lilyen2011 ja som z toho jelen. som zamestnana 3 roky u jedneho zamestnavatela. koncom aprila som si zalozila DNP a nemyslim si ze by som v buducnosti mala menit pracu (cert sice nikdy nevie). takze v mojej momentalnej situacii mam narok na tu vyssiu matersku ak odo dna zalozenia DNP a platenia samozrejme uplynie 270 dni? nerozumiem moc tym 28 tyzdnom o co zasa ide tu.

my sa snazime o babo ale uz rok a nedari sa.....a len v aprili som sa dozvedela o DNP tak som si to hned zalozila, ze to risknem, mozno stihnem mozno nie. tety v socialnej mi len povedali, ze teraz musim platit 270 dni.

lilyen2011
8. jún 2011

@lisian môžem sa ťa spýtať takto? ty si už teraz tehotná?

lilyen2011
8. jún 2011

@lisian prepáč asi som to prehliadla... no tých 28týždňov sa týka toho, že ako základ pre výpočet materskej musia mať určité obdobie za ktoré bolo platené poistné. predstav si, že by si niekto platil odvody z minima 8mesiacov a posledný mesiac si to zmení na maximum = podvod z čoho by potom vypočítavali základ? to, že sa to spriemeruje je blbosť!!!

to, či dostaneš PN vo výške materskej (zvýšenej) ti nemôžem na 100% potvrdiť, no ak si ešte neni tehotná a teraz sa pripoistíš z maxima tam som platila mesačne 47,72eur (no už to myslím zmenili na dajakých 49e) tak určite nárok mať budeš, len nesmieš do konca tehotenstva zmeniť vymeriavací základ pre výpočet materského!!! viem, že mňa nahovárali no nedala som sa... aj pri podpisovaní ma odhovárala pri okienku, že načo mám platiť toľko, čo ak sa bábo narodí skôr... neviem, či za to majú odmeny navyše alebo prečo to robia...no koment
- pokiaľ nedáš priamu otázku nedostaneš odpoveď a to sa priprav, že ti na niektoré otázky ani nepovedia priamu odpoveď len inak povedia tú istú vetu + písomne ti stanovisko NEDAJÚ! ani keď si ho vyžiadaš...

lucia.kl
8. jún 2011

@lisian ak si zamestnaná, tak si vymeriavaci základ vypočítaš z max. VZ čo je 1116,75 mínus tvoja hrubá mzda, tebe je zbytočné platiť si do DNP max. pretože sa ti zrátajú poistenia aj z DNP aj zo zamestnania a vyšší vymeriavaci základ už mať nesmieš...
ak splníš podmienku 270dní poistenia a teda tých 28týždňov pred pôrodom, tak budeš dostávať materské 60% z vymeriavacieho základu... počas tých 28týždňov nesmieš urobiť žiadnu zmenu v DNP, , po uplynutí 270dní môžeš ísť aj na PN ktorú by si mala maximálnu a aj materská by bola maximálna, PN sa ráta do dní poistenia - ak pôjdeš na PN aj z DNP tak si nemusíš platiť - po splnení tých 270dní... a odhlasovať z DNP sa netreba, počas poberania dávok či už PN alebo MD z DNP netreba platiť poistenie.. čiže po skončení MD sa rozhodneš či chceš v DNP pokračovať alebo nie - ja som si nechala pre prípad PN a OČR

lucia.kl
8. jún 2011

@natyi25 zmenu by si musela urobiť najneskôr do 8tt tehotenstva, môže sa stať, že porodíš skorej a bude sa ti MD rátať z minima, takže už je neskoro niečo meniť...
neviem aký základ si si dala na DNP na max. materskú stačí rozdiel z max 1116,75 a tvojej hrubej mzdy - teda ak si zamestnaná... inak po uplynutí 270dní poistenia sa oplatí ísť na PN - nemá to vplyv na výýšku materskej, pretože dni PN sa zarátavajú do dní poistenia a v tomto období - keď ti vyplácajú dávku z DNP si nemusíš poistenie platiť.... ja som tak bola na rizikovom celé tehu... ale až dva mesiace pred pôrodom som splňala podmienku 270dní a začali mi vyplácať vyššiu PNku

natyi25
8. jún 2011

@lilyen2011 vieš prosím z akého obdobia sa počíta vym. základ keď mám TP stanovený na 19.12.2011?

natyi25
8. jún 2011

@lucia.kl ďakujem, takto nejak som si to predstavovala :D DNP si platím 20,5 €, v práci mám denný vym. základ cca 22€. Z akého obdobia sa počíta vym. základ, keď mám TP stanovený na 19.12.2011? a ako sa potom počíta výška materského? ďakujem 😉

gapa
8. jún 2011

@natyi25
ak si dnp od 11.10.2010 súvisle bez odhlásenia, tak pri nástupe na md vr.2011 (po splnení 270dní) sa ti materské vyráta z vym.základov z dnp z obdobia 11.10.-31.12.2010
ak máš dlhodobý prac.pomer, tak sa materské zo zamestnania vyráta z vym.základu v zamestnaní v r.2010.

Aj keby si si teraz zmenila vym.základ z dnp (píšem o zmene vym.základu, nie o odhláške a novej prihláške), tak sa materskké aj tak z tohto nového vym.základu rátať nebude.

a ako vieš, že máš v zaemstnnaí denný vym.základ 22eur?

súhlasím s lucia, dá sa čerpať nemocenské pred nástupom na md.

natyi25
8. jún 2011

@gapa ten denný vym. základ som si vyčítala z pásky...som dlhodobo zamestaná od r. 2006 u jedného zamestnávateľa, z čoho si mám teda vypočítať vymer. základ? myslíš, že ten denný, čo som vyčítala z pásky je len na PN v súčasnosti, resp. že sa nevzťahuje na neho napr. materské? ako sa vlastne počíta výška materského? resp. kde by som mohla zistiť koľko by som dostávala počas PN (napr. rizikové teh. až do nástupu na MD) aby som vedela, či sa mi oplatí chodiť do práce, alebo byť PN, keď si už DNP platím o dosť skôr? ďakujem, dúfam, že som sa vyjadrila správne :D

ivuss01
8. jún 2011

takze, ak by som bola PN po splneni 270 dni, tak by som uz nemusela platit, potom rovno na MD ale kedy by som sa potom mala odhlasit, aby som neprisla o vyssiu MD? dakujem

ellusy
9. jún 2011

Ahojte baby mam takuto otazocku ak mi budete vediet poradit,, sa potesim,,,mozno tu uz takato otazka bola ale tolko stranko citat to je privela,,, moj pripad je takýto,, platila som si dobrovolne nemocenske poistenie z minima asi priblizne 3 roky ,, chodila som do skoly tak som si to platila sama ze keby nieco,, a potom som otehotnela a som sa odhlasila a znovu prihlasila do soc poistovne v 9tyzdni tehotenstva ked som si ciastku vyplacana zvysisla aby som dostala tu najvyzsiu matersku,,, ale teraz neviem ci mi to plati presne od toho dna kedy som sa znovu prihlasila alebo az od vtedy kde sa vyplatila prva ciastka zo zvyseneho nemocenskeho,,, no hadam to pochopite co mam na mysli,,, ,, lebo by mi to aj vychadzalo od toho prveho dna 9 tyzdna ked som sa znovu prihlasila,, len neviem ci to plati odkedy im tam prisli tie peniaze.... a este ci to plati od nastupu na materksu alebo az od toho dna ked porodim ... Dakujem pekne vopred za vasu odpoved a prajem pekny den 😉

lucia.kl
9. jún 2011

@ivuss01 nemusíš sa odhlasovať, tým, že počas vyplácania dávok z DNP či už PN alebo MD nemáš povinnosť platiť a poistenie ti trvá, tak sa stačí odhlásiť až po skončení MD a aj to je len na tebe, či si DNP nenecháš na PN a OČR počas rodičovskej dovolenky... a predpokladám, že ti staršia dcérka nastúpi do škôlky, tak je to na zváženie...

lucia.kl
9. jún 2011

@ellusy ráta sa odo dňa, kedy si sa prihlásila, takže od toho 9tt s tým, že ti rátajú do tých 270dní predchádzajúce poistenie..
čo sa týka druhej otázky,neviem, tých 270dní je do pôrodu - to si už splnila ale tie týždne neviem... snáď sa niekto ozve...

sandruska81
9. jún 2011

Je nieco nove v zakone? Ja mam vedomost ze 26 tyzdnov,nie 28 ako je uvedene vyssie. Ak sa mylim,opravte ma.

smejko26
9. jún 2011

@ellusy keďže si sa prihlásila už ak tehuľka a predtým si si platila, tak pre teba platí byť poistená minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú

lucia.kl
9. jún 2011

@sandruska81 tých 26tt je správne,

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 POZOR, v prípade odhlásenia sa a nového prihlásenia sa je dôležité, aby nové prihlásenie trvalo minimálne 26 týždňov PRED NÁSTUPOM NA MATERSKÚ!!!!!!!!

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 ano, ano, už som to pochopila, že tých 26týždňov je pred nástupm na mateskú, nie do termínu pôrodu...takže nič 😒 , nevadí...aspoň niečo

smejko26
9. jún 2011

@lilyen2011 v období materskej sa platiť nemusí, ale poistenie trvá, čiže ak sa chce niekto odhlásiť, tak je dobré sa odhlásiť až ku koncu materskej. Tie dni sa totiž môžu využiť v prípade ďalšieho tehu.

smejko26
9. jún 2011

@natyi25 a nemôžeš si u doktora vybaviť, aby ti presunul termín pôrodu a tým pádom sa ti posunie aj začiatok materskej? Niektoré baby to tak urobili. Koľko dní ti chýba?

natyi25
9. jún 2011

@smejko26 no keďže sa to oplatí do 8tt, a ja som v 13tt, tak už mi asi nepomôže ani posunutie tp od lekára 😒

ivuss01
9. jún 2011

@lucia.kl dakujem, je to fakt na zvazenie, asi urobim tak, ako mi radis, ked na MD platit netreba, tak sa to neoplai rusit, ako je to potom, ked sa MD skonci, myslim pri poberani rodicaku, potom to uz bude treba platit?

lucia.kl
9. jún 2011

@ivuss01 keď ti skončí MD tak zas vzniká povinnosť platiť si poistenie - ak napr. skončí materská 12 v mesiaci tak od 13 už treba platiť poistenie - alikvotna časť za mesiac(suma deleno počet všetkých dní v mesiaci krát počet dní ktoré už si nebola na MD)... tu sa rozhodneš či teda zrušíš, alebo si budeš platiť...

ellusy
9. jún 2011

@smejko26 a musim nastupit na matersku ked mi to doky povie alebo mozem kedy chcem ja ked som SZCO tak by som si mohla sama stanovit termin,, lebo inac mi to nevyjde ked nastupim skor teda v takom termine ako sa ma normalne nastupit ... potrebovala by som nastupit na matersku asi tak tyzden pred porodom ,, da sa to? ja som si najskor myslela ze tych 26 tyzdnou treba splnit do porodu a nie nastupom na matersku,, tak teraz neviem ci si to neplatim zbytocne ,, ked ani v tej soc.p. mi ani sami nevedeli povedat ach jaj 😢

lucia.kl
9. jún 2011

@ellusy dať sa to dá, ale potom stratíš nárok na tých 34tt materskej( tak je to tuším) a budeš mať materskú len 28tt