Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

angelika_2
1. feb 2012

@elise
@oskvarka
@mima595

zaujal ma Vás článok ktorý ste písali pre: @merry_v že sa môže prihlásiť spetne k 01.02 do konca februára ked zisti že je tehotná? A to poistenie sa jej bude rátať aj napriek tomu ako nepretržite? ved MIHAL spominal ze sa treba prihlasit v 269. den? potom sa to už ráta ako nové poistenie ...takže ona sa musi podla mna prihlasit v 269 den a nie hocikedy spatne k 1.2 ....opravte ma ak tomu nie je tak ....

pralinkaaa
1. feb 2012

@oskvarka tym padom sa mi tie dni na PN nerátajú do tých 270 dni že?

angelika_2
1. feb 2012

Všetky nejasnosti ohľadom DNP Vám veľmi rada odpovie milá pracovníčka zo SP jej e-mail je: poradna@socpoist.sk alebo kontakt Sociálna poisťovňa - ústredie Tel: 0906 171 989 mne všetky nejasnosti zodpovedali do nasledujúceho dňa 🙂

dadka28
1. feb 2012

@hedka17 ahoj...ja som zacala platit od 1.maja 2011,cize koncom januara 2012som mala 270dni,rodicak mi konci teraz v januari/no skoncil/ 2012,som tehu v 10tyzdni

hedka17
1. feb 2012

@dadka28 takze ti RD skoncila skor ako DNP, tak potom ti plynie 8 mesacna lehota a kedze si tehu tak sa ti to z neho bude ratat

petronelka1
1. feb 2012

@janulap Ja som zamestnaná na TP a som na RD, poberám RP. Keďže sa chystáme na 2 materskú a chcela by som využiť aj DNP, tak som písala do soc. poisťovne a odpísali mi, momentálne si platím po 30 eur mesačne a 270 dní dosiahnem 17. mája, že keď dám zmenu VZ napr. 15 mája z nemocenského a zároveň sa prihlásim na dôchodokového a v nezamestnanosti, a budem platiť tento balíček až do nástupu na matersku (resp. môžem ísť na PN a tým pádom nemusím platiť balíček), tak mi bude materská vyplatená aj z DNP a to z VZ za kalednárny rok 2011 (teda ak by som išla na materskú ešte do konca tohoto roka). Tým pádom si môžem balíček dať z min. VZ, lebo sa dávka bude vyratávať za min. kal. rok. Snáď som to napísala zrozumiteľne. A pokiaľ viem, nezamestnaným platí ochranná lehota 8 mesiacov, tá neplatí len pre zamestnané. 😠

emaria
1. feb 2012

dalsia odpoved zo sp,mozno vam pomoze:

Prajeme Vám príjemný deň.

Uvádzate, že Vaša kamarátka je na rodičovskej dovolenke v pracovnom pomere a prihlásila sa na dobrovoľné nemocenské poistenie od 31.1.2012. Podmienka 26 týždňov sa sleduje vždy k šiestemu týždňu pred očakávaným termínom pôrodu. Vzhľadom na to, že termín pôrodu je stanovený na 1.9.2012, nástup na materské bude teda 21.7.2012 (šesť týždňov pred pôrodom). Nakoľko však k tomuto dňu nebude mať splnenú podmienku 26 týždňov trvania dobrovoľného nemocenského poistenia, materská dávka by sa jej určila iba z minimálneho vymeriavacieho základu.
Čo sa týka pracovného pomeru, ak jej zanikne počas rodičovskej dovolenky tento pracovný pomer, nárok na materské by jej už zo zamestnania nevznikol. Ak jej však pracovný pomer bude trvať až do nástupu na materské, nárok na materské dávky by jej v takomto prípade vznikol aj zo zamestnania a aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. V takom prípade by sa jej materská dávka určila z predpokladaného hrubého príjmu v zamestnaní a takisto aj z minimálneho vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia.
Takže v jej prípade je výhodnejšie, aby pracovný pomer trval až do nástupu na materskú, aby dostávala vyššie materské dávky.

S pozdravom


Informačno-poradenské centrum

spisiacka
1. feb 2012

@zuzula77 ahoj dala si si z maxima? ak ano tak by si mi mohla povedat ze kolko trea zaplatit ked to zistis? tiez som od 27.1. poistena a papier nikde. TO cislo ja mam na minulom poisteni co som uz bola raz poistena aspon dufam ze to je to iste...

nika12
1. feb 2012

@hedka17 dik, uz mi je to jasnejsie, ja som bola v tom, ze som na rodicovskej dovolenke, ale kedze nie som zamestnana, nie som vedena ani na UP, som len poberatel rodicovskeho prispevku ...takze ochranna lehota sa na mna bude vztahovat ..dufam, ze som to pochopila uz spraavne 😀

dadka28
1. feb 2012

@hedka17 mne sa zda ze DNP mi skoncilo skor,ci nerozumiem...sice maly mal 3roky 4.1.2012,cize aj tymto dnom konci rodicak?
nevies nahodou ako to je pocas RD a platenia DNP som sa zamestnala na 3mesiace,neovplivnilo mi to nepretrzite platenie nejak...nieco som tu citala o tom..

nika12
1. feb 2012

@hedka17 teda v pripade ak sa podari do toho oktobra otehotniet ...

mima595
1. feb 2012

@angelika_2 - to, co radi Mihal, že prihlasit sa do 269.dna, plati pre tych, ktori splnia podmienku 270 dni až po 31.1... teda pre tych, ktorym poistenie zanikne po uplynuti 270 dni...

pre tych, ktori su poisteni dlhodobo, od posledneho poistenia im už uplynulo 270 dni, a napriek tomu si chcu dalej platit cely balik, sa mozu prihlasit na balik do 29.2. s datumom prihlasky 1.2. a vedy im poisenie bezi dalej ako nepretrzite...toto je uvedene priamo v zakone, v prechodnych ustanoveniach

to, co napisal Mihla, že prihlasit sa do 269 dna, je len jeho nazor a prezentuje ho aj SP, al ev zakone to nikde uvedene nie je...možno je to metodicky postup, podla koreho budu postupovat, možno nie....to teraz ti na 100% nepotvrdi nikto

michaela025
1. feb 2012

prosim vas chcela by som sa niekoho spitat vy tu teraz hovorite o tom nemoc.poisteni neviem ci niekto uz mal takuto skusenost som zamestnana otehotnela som este 2010 oktobry isla som od zenskeho marodit takze v robote mi platili prvych 30dni a potom socialna poistovna od januara 2011 a to az pokial som neporodila juli a to som az do teraz 2012 brala matersku z roboty ci budem mat nejaky preplatok z dani ci nie viem ze danovy bonus aj ked som ho mala ja uplatneni mi nevratia lebo som nemala cely rok odrobeny prosim poradte mi ci vlastne mam na daniach nejaky preplatok ci nie niekto hovori ze ked marodis cim dlhsie tak ti vracaju viac dakujem za odpoved 🙂

zuzula77
1. feb 2012

@spisiacka ano, z maxima, ked daco zistim, dam Ti vediet. Len mi teraz napadlo, ja som zamestnana, takze asi nemame rovnaky VZ na platenie

karinkaeich
1. feb 2012

ach jaj kocky, dokonaly chaos. som myslela, ze dnes iba kazda napiseme "prihlasena, plynie 270 dni, pokusame sa otehotniet, nech vyuzijeme max.materske". a tu najdem toto, jedna cez druhu sa prekrikujeme, a nikto nevieme, ako to v skutcnosti bude, lebo cas sa neda predbehnut. uvidime do augusta-septembra, dovtedy sa hadam zakony vs. p.mihal vs. soc.poist. nejako utrasu a budeme mudrejsie. ostatava len cakat a pevne dufat a verit, ze vsetko bude hrat v nas prospech, ked to uz takto skomplikovali 🙂

zuzana1781
1. feb 2012

ahoj prosim poradte u nas na socialke je taka ochotna panicka ze to sa nedalo vela som tu toho precitala ale cim viac citam tym horsie preto sa priamo pytam na moj pripad od 11.1.2012 som zacala platit DNP som na rd mam syna ktory ide mat 29.7 2012 3roky takze ja sa potom bud zamestnam alebo na urad prace kedze som pred materskou nebola zamestnana ako to je v mojom pripade budem mat narok na md co si platim alebo nie a ak ano tak aj namna sa vstahuje ta 8mes.doba??velmi dakujem za info pekny den

cristi
1. feb 2012

@emaria dakujem ,ze si tuto odpoved sem odkopirovala,lebo som v podobnej situacii ako tvoja kamaratka..len este nie som tehotna...len ma zaujala jedna podstatna vec,a to ,ze sa nikde nepise v odpovedi,ze musi splnit 270dni poistenia -DNP-v priebehu dvoch rokov,aby dostala MD...lebo v den porodu tuto podmienku tvoja kamaratka nesplna...od zaciatku platenie DNP...iba ak si uz pred tym platila DNP...

gulicka55
1. feb 2012

Prosim vas, potrebovala by som poradit. 31.1.2012 som sa bola prihlasit na DNP.

Kedy najskor a kedy najneskor mozem otehotniet, aby mi bola vyplacane materska?

Kedy najskor a kedy najneskor mozem byt PN?

Dakujem

gulicka55
1. feb 2012

Mozem byt PN aj ked som na RD?

emaria
1. feb 2012

@cristi Ahoj,tu podmienku 270 dni ma splnenu,pretoze uz bola nemocensky poistena zo zamestnania a mala to prerusene v poslednych dvoch rokoch,takze po sucte tych nemoc.poisteni ma 270 dni,akurat nestiha to suvisle dnp 26 tyz.,pri tych 270 dnoch sa beru vsetky poistenia,nie iba dnp.

lucka_o
1. feb 2012

@gulicka55 to by zaujimalo aj mna, ale ja poberam len rodicovsky a to do jula 2013, do kedy mozem otehotniet, aby mi vysla materska? platim si dnp od 27.1.2012 a predtym som platila rok v kuse.dakujem

cristi
1. feb 2012

@emaria jej tak to je velmi dobra sprava aj pre mna..potom som presne v takej situacii ako tvoja kamoska..no doteraz som si myslela ,ze sa kazde poistenie,ci zo zamestania alebo DNP berie osobitne..a nespocitavaju sa dni spolu..lebo tetuska v SP mi povedala,ze DNP je jedna vec a poistenie zo zamestanania je druha vec...odkial mas tuto informaciu,ze sa to spocitava spolu?

oriesok
1. feb 2012

ahojte.. prosím poraďte.. od 9/2009 som si platila dnp.. 5/2010 som nastúpila na materskú.. počas mojej materskej firma v ktorej som robila skrachovala.. počas materskej som využila, že som nemusela platiť dnp.. po nástupe na RD som si dnp znova začala platiť.. k 30.1. som si dala odhlášku a k 31.1. prihlášku.. platiť som si dala z maxima.. lenže zistila som, že som tehotná a termín pôrodu mi vychádza cca 6.10.2012, tak teraz neviem, či sa mi oplatí platiť to dnp alebo to zrušiť, aby mi nešlo 50 € len tak do vzduchu..ďakujem krásne..

emaria
1. feb 2012

@cristi ja som pracovala na dobu urcitu,potom ma prepustili,opat som mala pracu na dobu urcitu,ale zase iba niekolko mesiacov,potom som si dala dnp,a po 26.tyz. mi uz isla ocr na dieta,takze mi spocitali nemocenske zo zamestnania s tym, co som si dala ako dnp,inak by mi narok na davku nevznikol,ale urcite ti presne poradia na poradna@socpoist.sk , mne doteraz stale odpovedali,tak nech ti to vyjde.

moncuka
1. feb 2012

ahojte, potrebujem radu od Vas, od.16.januara som DNP. vsade dostanem inu odpoved, tak uz vobec nicomu nerozumiem. viem ze mam to platit 270dni. potom mi to automaticky zanika?alebo ja mam podat ziadost o zruseni DNP?snazime sa o babo, som nezamestnana, preto som to chcela vyuzit a plait.mozem ist na PNku aj pocas tzch 270 dni?co ak nebudem rodit v tej 8mesacnej ochranej lehote?co ak o rok a pol?budem mat aj vtedy narok na matersku?to viem ze ak mi to skonci, mam 7dni na to aby som isla na marodku.prosim poradte mi. Vopred Vam dakujem, prajem pekny den 🙂

lucka_o
1. feb 2012

Problém je to, že podľa zákona má nárok na materské iba poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, a nie žena, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Teda ten rozdiel robí slovo “poistenkyňa.”
Žena musí byť poistenkyňou, ak chce získať materské.
Nie je možné získať nemocenskú dávku (materské) v prípade, že nie ste nemocensky poistená (že Vám netrvá nemocenské poistenie), resp. ak Vám v čase dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky neplynie ochranná lehota.
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom sa skúma až vtedy, ak je splnený prvý predpoklad nároku na materské: v čase nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom, ak pôrod nenastal skôr, nám musí trvať nemocenské poistenie. Ak nemocenské poistenie zaniklo, nárok na materské môže vzniknúť, iba ak trvá v čase nároku ochranná lehota. Ak netrvá ani ochranná lehota, nárok si uplatniť nemôžeme.

lucka_o
1. feb 2012

precitajte si to co som prilepila vyssie, mozno to niekomu pomoze 🙂

lucka_o
1. feb 2012

Reťazový pôrod
O reťazovom pôrode hovoríme, ak žena porodí druhé dieťa pred ukončením poberania rodičovského príspevku na prvé dieťa. Medzi týmito dvoma pôrodmi má prerušené povinné nemocenské poistenie z titulu čerpania rodičovskej dovolenky.
Mám nárok na materské?
Základnou podmienkou nároku na materské je, že osoba, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, musí byť poistenkyňou, musí byť nemocensky poistená (alebo musí byť tehotná v čase zániku nemocenského poistenia, vtedy jej vznikne nárok na materské v tzv. ochrannej lehote, ktorá je v prípade tehotných žien osemmesačná).
Osobitnou podmienkou nároku na materské je, že toto poistenie musí trvať najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. (§ 48 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, v texte ďalej len “zákon.”)
Sociálna poisťovňa bude skúmať, či je žiadateľka poistenkyňou: v prípade zamestnankyne na rodičovskej dovolenke, či ešte trvá pracovný pomer alebo či pracovný pomer zanikol.

cristi
1. feb 2012

@emaria dakujem za odpoved,hadam to plati aj od 1.2.2012..

lietadlik
1. feb 2012

janulap
prepac, asi som to prilis doplietla. Ta pani v soc.poist. na mna vybehla s dost odmeranym ksichtom, tak to moje mozgove zavity asi nespracovali dobre. To co som napisala je trochu dopletene, ale prave to tu zrozumitelnejsie vysvetlila @lucka_o o co som sa vcera snazila ja. 😒
skopirujem ti co napisala, aby si to nemusela hladat
lucka_o Problém je to, že podľa zákona má nárok na materské iba POISTENKYNA, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, a nie ZENA , ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Teda ten rozdiel robí slovo “poistenkyňa.”
Žena musí byť poistenkyňou, ak chce získať materské.
Nie je možné získať nemocenskú dávku (materské) v prípade, že nie ste nemocensky poistená (že Vám netrvá nemocenské poistenie), resp. ak Vám v čase dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky neplynie ochranná lehota.
Podmienka 270 dní nemocenského poistenia v období 2 rokov pred pôrodom sa skúma až vtedy, ak je splnený prvý predpoklad nároku na materské: v čase nároku na materské, čo je spravidla 6, resp. 8 týždňov pred pôrodom, ak pôrod nenastal skôr, nám musí trvať nemocenské poistenie. Ak nemocenské poistenie zaniklo, nárok na materské môže vzniknúť, iba ak trvá v čase nároku ochranná lehota. Ak netrvá ani ochranná lehota, nárok si uplatniť nemôžeme. 😉