Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mima595
11. nov 2010

@ejaeja - to neurobis dobre, pretože ak sa odhlasis, tak sa ti bude poistny vztah posudzovat ako nový a kkým ti neubehne 26 t od prihlasenia, budu ti OCR vyplacat z minima ... co by bola skoda, ked ti teraz vyplacaju z VZ 800, tak potom by ti vyplacali z VZ minimalneho.. teda za 10 dnovu OCR by si dostala cca 58E.

hrkalka1
11. nov 2010

Klobuk dole, gapa a mima595, co tu radite o stosest.
Aj ja riesim pre mna komplikovanejsiu situaciu. Do 07/2010 som v HPP zarabala 1100 eur v hrubom (comu som sa viac ako 2 roky velmi tesila 🙂.Od 02.08.2010 do 28.10.2010 som bola PN. Od 9.11.2010 som znova PN a sucasne mi prisiel list od zamestnavatela o znizeni platu na 567 eur od 11/2010. Planujem otehotniet a riesim, ci zacat platit DNP alebo sa mi to neoplati (kvoli max. VZ). Neviem totiz, aky vpyv bude mat moja PN-ka na vypocet materskej, ani to znizenie platu.
Ak by vedel niekto poradit, budem vdacna. 🙂

mima595
11. nov 2010

@hrkalka1 - v tomto ja teda neporadim....
tu by asi najlepsie vedela poradit gapa, s tymi PN ja este nemam velmi jasno

hrkalka1
11. nov 2010

@mima595
aj tak dakujem mima595, dlho som nezazila, ze niekto chce nezistne pomoct

gapa
11. nov 2010

@hrkalka1
ak by si nastúpila na MD v r.2011, tak by sa ti zo zamestnania rátala materská z vym.základu v r.2010, t.j. z obdobia 1.1.až1.8.2010 + 29.10. až 8.11.2010 + ak ukončíš PN, tak odo dna po ukončení PN do 31.12.2010. Zrátajú sa vym.základy v tomto období a vydelia počtom kalen dní v tomto období bez dní pn (príp. očr, nepl. volna ...) LEbo dni PN, očr ... sa pri výpočte denného vym.základu vynímajú.

T.j. či si platiť dnp záleží, či stihneš nastúpiť na MD v r. 2011 a či ti stačí vym.základ v období čo som uviedla. Tiež podla toho, kolko ti bude teraz trvať PN (lebo do konca roku budeš mať nižky VZ, ak budeš pracovať, ak nebudeš pracovať, tak tie dni sa vynímajú)

Samozrejme, ak sa pre DNP rozhodneš, tak treba sa prihlásiť dostatočnú dobu pred otehotenením aby si najlepšie bez stresov stihla tých 270dní aj z DnP.

hrkalka1
11. nov 2010

@gapa
gapa velmi pekne dakujem za cenne informacie (clovek robi a odvadza odvody a robi, a ked potrebuje nieco spat, tak ......). Ak som to teda spravne pochopila, tak sa oplati z fin. hladiska zostat na PN-ke min. do konca roku 2010, kedze sa to nezaratava.

Prosim este info k "ci ti staci vym. zaklad v uvedenom obdobi".

Ak by som zobrala do uvahy roky 2008-2010, t.j. 3 roky, tak aj s touto PN-kou do 31.12.2010 by sa vynalo max. 7 mesiacov (PN+urad prace) z 36 mesiacov. Roky predtym som bola tiez v HPP a s minimalnymi PN-kami. V podstate ide o to, ci by vysla max. materska, a teda by nemalo vyznam platit DNP, resp. rozdiel medzi VZ z hlavneho pracovneho pomeru a maximalnou materskou. (neviem, ci som spravne pochopila dalsie rady, ktore som si tu precitala). Nerada by som "vyhadzovala" peniaze, ak to nie je potrebne a nie som si ista, ci by som na socialke natrafila na cloveka, ktory by dal korektnu informaciu (viacere prispevky tu tiez o tom hovoria 😒 ).
Dakujem

gapa
11. nov 2010

@hrkalka1
berie sa len vym.zákad z r.2010, nie z rokov predtým.
či tebe osobne stačí ten vym.základ, čo si mala , t.j. tých 1100eur, teda o niečo nižší, lebo maximum do 30.6.2010 pre odvod nem.poistenia bol 1084,55eur (ak by si ukončila PN teraz a nastúpila do práce, tak by ti to denný VZ za rok 2010 znížilo a nemusela by si byť s tým spokojná, tak by si napr. z toho dôvodu platila DNP, tak som to myslela. Ale to by si musela potom mať dnp aspon 270dní)

A ako píšeš, pre nárok na materské s nástupom na MD v r.2011 v tomto prac.pomere by bolo dobré pn potiahnuť do konca roku, ked sa ti tak velmi znížil vym.základ. A to si mohli takto jednostranne dovoliť také zásadné zníženie? Vám zobrali prémie?

hrkalka1
12. nov 2010

@gapa
ide o moj sukromny subjektivny nazor, nechcem sa tymito slovami nikoho dotknut:
zmena vlady=vymena ludi v statnej sprave=ak chceme dosadit svojich ludi, potrebujeme volne miesta=treba sa niektorych zbavit=odoberieme vsetko, co sa da a nechame tarifny plat, cim si zabezpecime volne miesto
a ked clovek ochorie v nespravnom case (okrem ineho samozrejme), problem je na svete - uvidime, co sa bude dat urobit po pravnej stranke
asi takto v skratke......a kedze uz mam len par rokov na otehotnenie a potom budem "expirovana" 😀 , tak je na case prejst od reci k cinom a postarat sa o dedica 😎

hrkalka1
12. nov 2010

@gapa
1100 je viac ako 1084,55
z toho mi vyplyva, ze PN do 31.12.2010 by mala za nasledok maximalnu matersku a neplatit DNP

gapa
12. nov 2010

@hrkalka1
aha ☹

vlastne áno, z maxima platného v čase cca 1-8/2010 (lebo ako som písala, maximá sa menia, a to každoročne k 1.7., bolo 1084, je 1116 a od 1.7.2011 bude zase iné). Ale to je asi nie až tak podstatné pre teba.
Ak by si otehotnela tak, že nastúpiš na Md v r.2011 a bude ti trvať tento PP, tak sa z toho bude rátať materské.

gapa
12. nov 2010

tak nech sa zadarí s tým dedičom. Ono všetko zlé je na niečo dobré. Asi je to taký signál pre teba.

kvetka84
12. nov 2010

@gapa nenasla som nikde zmienku o prispevku pri narodeni dietata. Pocula som, ze sa ma menit a ze peniaze neuvidime jednorazovo, ale po nejakych 20 e mesacne. Nemozes mi to potvrdit alebo vyvratit? Viem, ze sa prispevok ziada az ked dieta dosiahne 6 tyzdnov zivota, ale chcem vediet, ci prispevok dostanem jednorazovo alebo sa to menilo. Dakujem

ejaeja
12. nov 2010

@mima595 dakujem za radu ja som z tych rad to zle pochopila niesom v tom doma takze necham to tak jak to je zatial mi vyplacaju z minima lebo od 1.1.2011 mi uplynie tych 26 tyždňov tak budem dostavať z VZ800 Takže dakujem

mima595
12. nov 2010

@ejaeja - kedže ti len 1.1.2011 upplynie tych 26 tyzdnov, tak podla navrhu noveho zakona, co sa teraz prerokuvava v parlamente, budes aj OCR moct cerpat po uplynuti 270 dni.....
takže dalsiu OCr by si mohla cerpat až v cca. aprili..... tak potom by si sa mohla odhlasit a znova prihlasit z maxima.... lebo aj tak do konca roka budes moct cerpat len z minima OCR, kedze nemas splnenu lehotu 26 tyzdnov....
a 270 dni ti uplynie koncom marca... a nova lehota 26 tyzdnov niekedy koncom aprila.... takže od maja by si event. mohla cerpat max. davku....
takže je to na tebe teraz....

hrkalka1
12. nov 2010

@gapa
GAPA dakujem za tvoj cas a tvoje rady. Kedze mame v sucasnosti len moj prijem v domacnosti, tak sa zide kazdy cent. A vdaka za povzbudenie. 😉

gapa
12. nov 2010

@kvetka84
ja nesledujem teraz čo sa všetko preberá, nie je čas. A konečná verzia môže byť úplne iná, tj. zbytočne sa budem niekedy rozčulovať. T.j. bohužial ti k tomu neviem povedať absolútne nič.

sny
12. nov 2010

@mima595 Ahoj,môžem otázočku?Od 26,10.si platím DNP z max.VZ,plánujem otehotnieť ešte v tomto roku.
1.Kedy mám isť potom tehotenstvo nahlásiť do SP?
2.Bude sa mi rátať materská hneď z max.VZ?-keby som porodila budúci rok
3.Ak ešte nebudem mať splnených 270dní pred nástupom na MD(pred pôrodom)ale iba tesne pár dní pred pôrodom,tak nemôžem ísť naMD v tom 36tt,alebo ako to je?
Dakujem ti moc pekne

ejaeja
12. nov 2010

@mima595 a ked už mam splnenych tych 270 dni lebo ja si platim DNP od marca2009 z minima ale som si zvyšila od 1.7.2010 na VZ800 ale som sa neodhlasovala len som robila zmenu potrebujem aj tak tych 270 dni co v takom pripade bude aspon ta očr z tych 800 alebo z minima od 1.1.2011 porad možno sa pýtam od veci ale velmi tomu nerozumiem zato sa radim

veronkaj
12. nov 2010

@gapa prosím ťa a ako to je ked teda mám u zamestnávateľa vym. základ na poistne 550,- a platím si aj dnp ale teda ok konca oktobra a ak by sa potvrdilo tak sa dieťa narodí 27.7.2010 čo možno stihneme možno nie tých 270 dní dnp.

a tento rok som už bola na pn 10 dní v 9/2010 a ak by mi potvrdili tehot. tak by mi odporučil pn tak 2 týždne ešte ovplvyní mi to nejako výpočet materskej aj od zamestnávateľa a takisto pn v budúcom roku , kedže je jasné že ja budem mať rizikové tehot. ??
ďakujem

montana16
12. nov 2010

Ahojte. Chcela by som sa opýtať. Platím si DNP prvé tri mesiace som platila z minima. potom som podala odhlášku a prihlášku z maxima, už mám splnénu podmienku 270 dní z akého vymeriavacieho základu mi teraz budú počítať PN. Veľmi pekné ďakujem.

zuzanaca
12. nov 2010

@montana16 ak ti od noveho prihlasenia ubehlo 26 týždnov, tak z maxima 😉

montana16
12. nov 2010

´Dakujem

montana16
12. nov 2010

Ahoj. Ešte by som sa vás chcela opýtať. DNP si platím od 12.2.2010 z minima a po odhlaške a hneď prihláške 7.5.2010 z maxima chcem sa opýtať či už mám splnenú podmienku na max PN. Pekné ďakujem.

mima595
12. nov 2010

@ejaeja - tak takto si to mala napisat hned 1x a nemuseli sme tu stale rozoberat ine varianty...
ak sa odhlasis a hned prihlasis, budu ti až do cca. do pol. maja vyplacat OCR z minima, potom už z maxima... kedže mas splnenych 270 dni, tak tam problem nie je

ak si len das zmenu, ... co si vlastne nemožes, až od 1.1.2011 - tak ti v roku 2011 budu vyplacat OCR z priemeru za rok 2010, t.j. zhruba akoby si mala VZ cca 550E... takže asi tak polovicu z toho, ako by si mala, keby si si platila z maxima

ejaeja
12. nov 2010

@mima595 v druhom odseku si nemyslela namiesto očr PN?Keby som ja tak to mu rozumela jak ty tak by som to tolko nerozoberala . Aešte skus mi poradiť teraz ked sa odznova prihlasim tak musim splniť tych 26 tyždnou . aked som sa prvykrat prihlasil v roku2009 v marci hned o mesiac som mohla čerpať očr teraz to už neplati.

ivana899
13. nov 2010

@montana16 .. 26 tyzdnov od noveho prihlasenia ti uplynie az 5.1.2011, takze este nie ☹

mima595
13. nov 2010

@ejaeja - myslela som OCR, aj PN - VZ budes mat rovnaky na obe
splnit lehotu 26 tyzdnov budes musiet nato, aby sa ti ratalo z maxim, VZ, dovtedy sa ti bude ratat z minimalneho VZ

montana16
13. nov 2010

Ahoj mima595. Mohlaby si sa ozrieť na moju otázku zo včera 18.37 Veľmi pekné Ti ďakujem.

ejaeja
13. nov 2010

@mima595 takže ak som to dobre pochopila uisti ma prosim že je to tak od1.1.2011 sa odhlasim a hned prihlasim na maximum a počkam 26 tyždňou a bude aj očr aj pn z maxima . A ešte neviem či tam nemam nahodou preplatok do odhlasenia si ho mam vyžiadať alebo sa to presuva do noveho a dakujem aprepač ale moc mi to nepali a ty si zlata dušička ktora v tom je doma a vie poradiť ahojko

emia
13. nov 2010

@mima595 , poprosim ťa o radu 😔 , z DNP mam splnených 270 dní, teraz si ale sledujem 26 týždňov aby som mala nárok na max.nemocenske aj matersku.Z maxima som sa prihlasila dňa 9.6.2010 a kedže 8.12.2010 uplynie 26 týždňov, znamená to že už 8.12.2010 môžem isť na PN alebo by si šla na mojom mieste až 9.12.preisotu? 😉
môžem byť na PN aj cely december aj ked mi nastup na matersku vychádza v polovici decembra? ďakujem